Afrin’e Giden Gelmiyor Acep Nedendir?
18 Şubat 2018 Pazar Saat 09:14
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Kasım Engin
Meşhurdur Yemen Türküsü. “Yemen senin çölün kumdan ne istedin yavrumdan... Bülbül ötmez yar yar gülün çemen” sözleri de. Ve yine; “Yiğidim canını veriyor, üç yetimle yar yar ben ne edem...Şu Yemen’de zalim paşa, kuzgun gibi döner başa” sözleri de.

Yemen Türküsü’nün daha bilinen sözleri ise; “Param yok ki bedel verem, yemen yavrumu özledim” sözleridir.

Evet, Osmanlının torunları yine kelle istemektedirler. Ancak her zaman olduğu gibi kendi çocuklarının kelleleri değildir, istedikleri. Böyle olduğu halde, şehitlik naraları atmaktan da geri durmuyorlar. “Keşke bana da nasip olsa bu mertebe” diye de halka gaz veriyorlar. Her nedense, şehitlik naraları atanlar daha dün askerliğe gitmemek için ne kadar da para dökerek takla atmışlardı. Ne kadar da askerlik yapmaktan kaçmışlardı.

Biliniyor, askerlikten en çok kaçanlar Osmanlı Paşa’sı Erdoğan’ın çocukları ve damatlarıydı. Bilal ismindeki Şehzade tamı tamına 21 gün askerlik yapmış, hem de bedeli. Yani paralı. Yani cephenin en uzağında yani çok gerilerinde. Başkalarının, yani Bedeli için parası olmayanlar ölürlerken.

Yine biliniyor, Osmanlı Paşa’sının damadı da askerliğini cephelerin çok mu ama çok gerilerinden paralı olarak yapmıştır. Askerlikten daha dün kaçan aynı kişi bir de utanmadan, “ne zaman istenirse askere giderim” diye de fiyaka atıyor.

Bu kadarla da sınırlı değildir Şehitlik Naraları. Osmanlı Paşa’sı bir askerin cenazesinde elini tabutun üstüne, hem koyuyor hem de namazı kılan sözde Hoca’nın yerine geçerek Şehitlik nasihatleri veriyor. Ancak bu nasihatler her zaman olduğu gibi ellere elleridir.

Nasreddin Hoca’nın ellere ellere hikayesi biliniyor. Bir gün Nasreddin Hoca camide vaaz verirken, “fakire, fukaraya, muhtaca, dilenciye neyiniz varsa verin” sözlerini duyan hanımı, evlerine gelen dilenciye her şeyini verir. Akşam eve dönen Nasreddin Hoca yemeğin gelmediğini-geciktiğini görünce, “hanım yemeğe ne olduğu” sözlerine ise eşi, “her şeyi dilencilere-fukaralara verin demedin mi, bende öyle yaptım” cevabına Nasreddin Hoca, “hanım hanım o elleriydi, ellere.”

Osmanlı Paşa’sının şehitlik naraları da sadece ellere elleredir. Şehitlik mertebesi sözleri kendilerine, ancak şehitlik mertebesi ise başkalarınadır. Yani şehitlik Bilal’e ve Mehmet’e değildir. Onlara sadece sözler düştüğü içindir ki, onlar yani Bilal ve Mehmet Hazretleri paralı askerlik yapmışlardır. Hem de en lüks ve paşaların gözetiminde...

Halbuki Yemen’in gülü çemendir. Giden gelmiyor bunu da herkes bilir. Kışlanın önünde üç fidan incir de olsa,   kolunda ve boynunda zoraki Yemen’e götürülmesi için kelepçe ve zincir vurulan gencin ne yaman sancı ve eziyet çektiğini ise söylemeye gerek var mıdır? Ne tuhaftır ki, aynen zamanında olduğu gibi Paşalar ve zabitler yine ölecek olan askerlere öğütler vermeye devam ediyor. Çünkü bu Koçyiğitler Yemen’e gider.

Halbuki herkes bilir ki, Yemen’dir gülü çemendir. Analar kara bağlasalar da, gidene ağlasalar da kızlar ise gidenlere ağlasalar da, yine de bilinmiyor Afrin’e giden gelmiyordur, acep nedendir.

 

Kasım Engin 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

 

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Solin Bahar
Henüz Yazı Eklenmemiş

ARAMA