Ya Tam Susturacağız Ya Kan Kusturacağız
13 Haziran 2018 Çarşamba Saat 15:58
14 Punto 16 Punto 18 Punto 20 Punto
Kasım Engin

1990’ların başlarında Necmettin Erbakan’ın Refah Parti’si ile Türkeş’in MÇP’si, daha sonra MHP olacak olan parti ile seçimlere aynı blok içerisinde girmişlerdi. İslami hassasiyetleri güçlü olan Erbakan’a bu çelişkili durum, doğal olarak sorulmuştu. MHP’nin bir milliyetçi hatta şoven ve ırkçı parti olduğu ortadayken, nasıl olur da ümmeti esas alan Erbakan’ın partisi bunlarla aynı çatı altında seçime girebilirdi.

Sayın Necmettin Erbakan’a zamanında;  “MÇP (MHP) faşist bir parti olarak biliniyor. RP ise, dinci bir yapı. Bu ittifak partinize zarar verip, özellikle de Doğu ve Güneydoğu’da oylarınızı etkilemez mi” sorusuna rahmetli Erbakan’ın verdiği cevap hem ilginç hem de kafaları karıştıracak tarzdan olmuştu.

Sayın Erbakan’ın cevabı: “Çocuklar, MÇP (MHP)’yi yanlış̧ tanıyor, yanlış̧ biliyorsunuz. Bizim özümüz bir, kökümüz bir, kardeş̧ partileriz. Sadece argümanlarımız farklı” demişti.

Şimdiler ise aynı gelenekten ancak Erbakan’a ihanet ederek gelen Erdoğan MHP ile flört ediyor. MHP’yi hiç şüphe yok ki Kürdistan başta olmak üzere esasta tüm demokrat, sol-sosyalist çevrelerle, yeniliğe açık olan tüm çevreler bilir. Ancak yine de MHP’yi tanımak açısından bir hatırlatmada bulunmak iyi olabilir.

5 Haziran 1977 seçimlerinde MHP’nin hem kendilerini tanıtmaları hem de savunduklarını ifade etmeleri bakımından, sarf ettikleri sözler çok çarpıcıdır.

 “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur olamaz da. Ey Türk kendine dön hem de titreyerek. Sözümüz Türkoğlu Türk olanlaradır. Gayrisin yalandır...

Çünkü MHP Türklerin ve Türk milliyetçiliğinin yok olmamasının mücadelesini veren tek partidir... Bu devleti yıkanlar (Osmanlı İmp.) Rum-Ermeni-Yahudi dönmeler- Kürtler, Çerkezler, Boşnak ve Arnavutlardır...

Sen bir Türk olarak daha ne kadar tahammül edeceksin bu pis azınlıklara. At içinden Çerkez’i, gitsin Kafkas’ına. At içinden Ermeni’yi, at öldür Kürdü içinden, yok et tüm Türkün düşmanını ve 5 Haziran’da Türkün ve Türklüğün tek temsilcisi olan MHP’ye ver oyunu...” Bu sözler MHP’nin iddianamesinin 81. Sayfasından yazılanlardır. Yani resmi yazılanlardır, acaba yazılmayanlarda neler vardır?

MHP’nin özü halklara düşmanlık olduğunu herkes biliyor. Bilmeyenler için yukarıda sarf edilenler çarpıcıdır. Ermeni’yi öldür, Kürt’ü katlet, Çerkez’i sür gitsin. Ve tabi:  “Bu devleti yıkanlar Rum-Ermeni-Yahudi dönmeler-Kürtler, Çerkezler, Boşnak ve Arnavutlardır...”  Ve vur tümüne, çünkü Türk’ün Türk’ten dostu yoktur.

Dahası, “Ya tam susturacağız ya kan kusturacağız” desturu MHP’nin tüm renklere biçtiği kanundur. Çünkü zihniyet Türk İslam sentezidir o da: “Tanrı dağı kadar Türk, Hira dağı kadar Müslüman” olmaktır.

Sözü uzatmayacağız, Sayın Erbakan’ın;”Bizim özümüz bir, kökümüz bir, kardeş partileriz. Sadece argümanlarımız farklı” dediği MHP ile bugün Erdoğan birlikte, hem de tam ruh ikizi olarak hareket ediyor.

Nedeni elbette biliniyor. Ne de olsa: “Renkleri bir, düşünceleri aynı, özlemleri ortak olanlar, aynı kulvarda buluşarak aynı amaçlara ve hedeflere bürünmeleri eşyanın tabiatına uygundur.”

Erdoğan, yıllar önce Alparslan Türkeş’in; “Ana siyaset uzun vadeli bir plandır ve açığa vurulmaz... Ana siyasetin gizli tutulması, açığa vurulmamasıve nesillere devredilerek yürütülmesi gerekir” sözlerini öyle görülüyor ki kulağına küpe ederek gelmiş. Yıllarca; Kürtlerin, Alevilerin, Kadınların, Ermenilerin, Süryanilerin, Romenlerin, Rumların, Arapların, Aydınların, Sendikacıların, Sanatçıların, Akademisyenlerin, Dindarların ve nice böyle çevrelere yakın durarak, kulaklarına üfleyerek, güzel sözler sarf ederek, açılımlar üzerine açılımlar yaptığını söyleyerek geldi.

Çok bilinen tekerleme ile; az gitti uz gitti, dere tepe düz gitti ve bir arpa yol gitti misali, Alparslan Türkeş’in Gönül Seferberliğine adlı belgesinde söyledikleri: “Türk milleti hiçbir millete benzemeyen vasıftadır. Türk milleti Allah tarafından yüksek vasıflarla yaratılmış̧ bir millettir” e gelmiştir.

Nedeni ise açıktır: “BİZİM ÖZÜMÜZ BİR, KÖKÜMÜZ BİR, KARDEŞ PARTİLERİZ.”

Yani, özcesi; Yeşil Faşizm ile Kara Faşizm birdir. Ve bulaşacakları kulvar ise Faşizm’dir.

Şimdi olduğu gibi!

Peki; seni, beni, bizi katletmek üzere kurulan bir zihniyete yani Faşizm’e oy verilir mi?

Kasım Engin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Cemal Şerik
Newroz Ruhu
Solin Bahar
Henüz Yazı Eklenmemiş
Ulaş Arslan
VARLIĞI KORUMAK!

ARAMA