Tagesspiegel: Ankara’da Kürtlerle Diyalog Kültürü Gelişiyor
Dış Basından / 28 Eylül 2010 Salı Saat 12:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk hükümetinin DTP eş başkanlarıyla yaptığı görüşmenin ardından başlayan Kürt sorununun barışçıl yollarla çözüm süreci, Alman basınında geniş yankı buluyor.

Türk hükümetinin DTP eş başkanlarıyla yaptığı görüşmenin ardından başlayan Kürt sorununun barışçıl yollarla çözüm süreci, Alman basınında geniş yankı buluyor. Ankara’nın Kürt temsilcilerle diyalogu reddetmesinin binlerce insanın hayatına mal olduğuna dikkat çeken Tagesspiegel “Kürt barışı hiç bu kadar yakın olmadı” yorumunu yaptı.

Almanya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Tagesspiegel “Kürt sorununun çözümü için yeni bir girişim” adıyla bir yorum yazısı yayımlandı. PKK’nin kısa süreli ateşkes ilanıyla Türkiye’de yeni bir sürecin başladığını belirten gazete Ankara’da bir haftadır başlayan yoğun diplomasi sürecine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Kalıcı bir barış için yapılan girişimler Kürt politikacı Aysel Tuğluk’un, PKK lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşme ile devam etti. Zaten bir süredir Türk yetkililerle görüşmeler yapan Öcalan, süreci olumlu bulduğunu söylemişti. Ayrıca geçtiğimiz hafta Ankara’ya resmi bir ziyarette bulanan Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de Türk yetkililerle daha çok iç politikayı konuşmuştu.”

“ANKARA’DA BARIŞ HAVASI HAKİM”

PKK’nin ateşkes ilanının, sorunun barışçıl yollarla çözümü için ortam hazırladığına dikkat çeken gazete “Başbakan Erdoğan da anayasa değişikliği referandumunda aldığı başarı, hükümetin Kürt politikasını güçlendirdi. Şu anda Ankara’da barış havası hakim. Hiç kimse barış sürecinin kesileceğini tahmin etmiyor. Kürtler ise anayasada resmi olarak yer almak istiyorlar” ifadesini kullandı.

Uzmanların diyalog sürecinde provokasyonların olabileceği uyarısına yer veren gazete son olarak şu yorumu yaptı: “Ankara’da yeni yeni bir diyalog kültürü gelişiyor. Şimdiye kadar hiçbir zaman Kürt çatışmasına son verebilecek bu kadar somut adım atılmamıştı. Birçok provokasyon girişimine rağmen tarafların cesareti kırılmadı. En son 9 kişinin ölümüne neden olan Kürt bölgesinde patlayan bomba bile diyalog sürecini bitirmedi, sadece görüşmelerin ertelenmesine neden oldu.”-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.