Karayılan: Sorunun Diyalogla Çözülmesini İstiyoruz
Dış Basından / 01 Ocak 2011 Cumartesi Saat 13:40
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, güçlerinin her zaman mücadeleye hazır olduklarını belirterek,

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, güçlerinin her zaman mücadeleye hazır olduklarını belirterek, ancak Kürt sorununun silahla değil diyalog yoluyla çözülmesini istediklerini söyledi.

New York Times gazetesi muhabiri Steven Lee Myers, Kandil’e giderek KCK Yürütme Başkanı Murat Karayılan’la görüştü.

Kürt halkının dünyanın en eski halklardan biri olduğunu belirten Karayılan, “Tüm ulusal ve dilsel hakları reddedilmiş. Hedefimiz bu hakları elde etmektir” dedi.

KCK’nin ilan ettiği eylemsizlik kararına dikkat çekilen haberde Karayılan, zayıf olmadıklarını vurgulayarak, “Gençlerimiz her zaman hazırdır, sıcak kanlı ve mücadelecidirler. Ancak biz –bir ulusal sorun, bir halkın sorunu olarak- Kürt sorununun silahla değil, diyalog yoluyla çözülmesini istiyoruz” diye konuştu.

Haberde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin, PKK’nin şiddetin tamamen son bulması için aralarında tutuklu bulunan Kürt siyasetçilerinin serbest bırakılması ile Güney Afrika Apartheid rejimi sonrası kurulan uzlaşma komisyonu gibi ilan ettiği şartları reddettiği, bunun yerine Haziran seçimleri öncesi daha milliyetçi bir söyleme sahip olduğu belirtildi. Bununla birlikte hükümetin PKK’yi marjinalize etmek umuduyla Kürtler için bazı yeni jestlerde bulunmasının beklendiği ifade edildi.

Haberde, Karayılan’ın Türk hükümetinin gerçek bir barış için siyasi iradeden yoksun olduğunu söylemesine karşın, müzakere kararlarına ilişkin kapıları kapatmadığı belirtildi.

Karayılan ayrıca ABD ve diğer güçlere soruna “Terörle savaş” gözüyle bakmaktan vazgeçmeye çağırarak, sorunun ulusal bir sorun olarak ele alınması gerektiğini ifade etti.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.