11 - 20 Aralık 2009 Kronolojisi
Kronoloji / 28 Aralık 2009 Pazartesi Saat 13:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TC devletinin başbakanı Tayip Erdoğan ve başbakan yardımcısı Cemil Çiçek’in teşvikiyle, Anayasa mahkemesi DTP’yi kapattı.

11.12.2009

             TC devletinin başbakanı Tayip Erdoğan ve başbakan yardımcısı Cemil Çiçek’in teşvikiyle, Anayasa mahkemesi DTP’yi kapattı. İçlerinde DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk olmak üzere 37 partiliye 5 yıl boyunca siyaset yasağı getirildi. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un milletvekilliği düşürüldü. Anayasa mahkemesinin 11 üyesi de DTP’nin kapatılmasından yana oy kullandı.

             DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk: “Türkiye parti kapatmakla bu sorunu çözemez. Partimizin kapatılmasıyla ilgili daha önce aldığımız kararların arkasındayız. Ne kadar engellenirse engellensin barış ve demokrasi üstün gelecek. Yasaklanmış olmamızla siyasi mücadelemiz bitmeyecek.”

             Demokratik Toplum Kongresi, son yaşanan gelişmeler nedeniyle yarın Amed’de olağanüstü toplanacak.

             DTP’nin kapatılma kararının açıklanması ardından Kürdistan’daki DTP binaları önünde halk toplanmaya başladı. Amed il binası önünde toplanan binlerce kişiye polis saldırdı.

             Hakkâri’de binlerce halk, İmralı işkence sistemine karşı protesto yürüyüşü yaptı. Burada da TC polisleri halka saldırdı.

             Amed’de barış anneleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın koşullarının düzeltilmesi için CPT’ye binlerce mektup gönderdiler. “Çocuklarımız öldürülüyor cenazelerini vermiyorlar, sağlam geldiklerinde seviniyoruz buna tahammül edemiyorlar” açıklaması yapıldı.

             İmralı işkence sistemi Elazığ’da da basın açıklamasıyla protesto edildi.

             Irkçı ve Kürt karşıtı Taraf gazetesi bugünkü manşetinde “İki halkın ortak düşmanı PKK” ibaresini kullandı. Taraf gazetesinin yazarı Ahmet Altan’da yazısında, tehdit ve hakaret dolusu sözler kullandı.

             DTP genel merkezi: “Yarın saat 12’de Anayasa mahkemesinin kapatılmasına ilişkin kararına ilişkin partimizin açıklaması olacak. Basın toplantısında bundan sonra izlenecek yol haritası açıklanacak.”

             DTP’nin kapatılması için her türlü provokasyonu ve yönlendirmeyi yapan AKP hükümeti, DTP’nin kapatılmasına ilişkin kararın açıklanmasından sonra iyi polis rolüne soyundu. “Partilerin kapatılmasına prensipte karşı olduklarını, partileri millet kapatmalı” denildi.

             MHP: “Karar huzuru kaçırmamalıdır.”

             CHP: “Mahkeme kararı hukuki açıdan yerinde ve doğru bir karardır.”

             Irak’ta bulunan on petrol sahasının işletilmesi 44 şirketin yer aldığı ihale açıldı.

 

12.12.09

             DTP bugün son basın toplantısını gerçekleştirdi. Parlamentodan fiili olarak çekildiklerini açıkladılar. Ancak mücadelenin süreceği vurgusu yapıldı. Patilerinin kapatılmasının siyasi bir karar olduğu belirtildi. Basın açıklamasını yapan Ahmet Türk, Leyla Zana’ya verilen karara da tepki gösterdi

             Gever’de Kürtler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın tutulduğu İmralı işkence merkezinde koşullara tepki göstermek için meydanları doldurdu.  Polisin saldırısında bir genç linç edilmek istendi.

             KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu: “DTP’nin açık siyaset yapmasına devlet tahammül edemiyor. Devlet hala Kürtleri birbirine düşürerek, DTP’yi PKK’nin karşısına çıkartmaya çalıştılar. Devletin eski Kürt politikası iflas etmiştir.”

             PAJK: “Yaşanan bir darbedir ve soykırım dayatmasıdır.”

             DTP’nin kapatılmasına Van halkı da kitlesel tepki gösterdi. DTP il binası önünde toplanan halk, siyasi darbeye karşı öfkelerini gösterdiler. Polis saldırısına karşı taşlarla cevap verildi. Atılan taşlardan biri emniyet müdür yardımcısına değdi.

             Batman, Şırnak, Cizre ve Silopi ilçelerinde gün boyunca çatışmalar devam ediyor.

             Demokratik Toplum Kongresi’nin olağan kurultayı başladı. İlk günkü toplantıya 700 kişi katıldı. DTP’li tüm belediye başkanları, barış grupları ve halk temsilcileri katıldı. Yarın da DTP milletvekillerinin hepsi katılacak.

             Türkiye barış meclisi: “DTP’nin kapatılmasına ilişkin karar anti-demokratiktir.”

             Cudi dağında Türk ordusunun düzenlediği operasyonda yaşamlarını yitiren 3 HPG gerillasından Metin Güleç’in Silopi’de düzenlenen cenaze törenine on bini aşkın kişi katıldı.

             Faili belli kayıplar için 246. haftasına giren kayıp yakınlarının eylemine İHD ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

             Barış grupları Hilvan’da halkla buluştu.

             Ceylan Önkol’u katleden Abalı karakol komutanı olayla ilgili hazırladığı fezleke ile aileyi ve köy halkını suçladı. “Önkol’un ailesi terörü destekliyor. Tazminat almak için açıklamalarda bulunuyor” dedi.

             Dersim Ovacık’ta operasyondan dönen TC ordusuna ait BTR tipi bir askeri araç kaza yaptı. 1 ağır 6 asker yaralandı.

             Türkiye’de güzel şeyler olacak diyen Abdullah Gül Anayasa mahkemesinin DTP’yi kapatmasına onay verdi. “Kanunlar yasalar biliniyor. Mahkeme ne yapsın. Terör örgütü asla vatandaşlarımızı temsil edemez.”

             TC hükümetinin kültür bakanı Ertuğrul Günay: “Türkiye’nin siyasi ihtiyaçlarını karşılayan bir karar değil.”

             ABD: “Türkiye’ni iç işidir”  açıklamasında bulundu. “Türk demokrasisi siyasi özgürlükleri geliştirilmelidir.”

             AB: “kaygı verici bir gelişmedir. Türkiye’nin demokratikleşmesinin önünde büyük bir engeldir. Bu karar bir sabotajdır.”

             Anayasa mahkemesi tarafından milletvekilliği düşürülen Aysel Tuğluk’un kesinleşmiş 1,5 yıl hapis cezası nedeniyle kararın resmi gazetede yayınlanması ardından cezaevine girebileceği belirtiliyor.

             DTP’lilerin meclisten istifa edebilmeleri için meclis grubunda oylanması gerektiği bu durumda AKP başta olmak üzere diğer partilerin onay vermeyeceği belirtiliyor.

             İstanbul bağımsız milletvekili Ufuk Uras: DTP milletvekilleri mecliste grup kurarsa destek vereceğini söyledi. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un milletvekilliklerinin düşürülmesi ardından DTP’nin meclisteki üye sayısı 19 düşecek. Grup kurabilmek için 20 milletvekilinin olması gerekiyor.

             Hakkâri’de halk bir emniyet amiri ve bir polisi yakaladı. Silahlarına ve telsizlerine el koyarak dayak attılar.

             Uganda’da Kadın sünneti yasaklandı.

             Güney Kürdistan’ın Kerkük kentinde yola döşenen bir mayının patlaması sonucu 7 polis öldü.

 

13.12.09

             KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “Kapatma kararı siyasi idamdır ve soykırımdır. Kapatılan sıradan bir parti değildir. Milyonlarda Kürdün iradesinin tanınmamasıdır. Siyasi idamın gerçek sahibi AKP’dir. Hiç kimse Kürt halkın uslu uslu oturup beklemesini beklemesin. Kürt halkı kurbanlık koyun değildir. Bugüne kadar AKP’ye oy veren Kürtler kendi halkının yanında yer almalıdır. DTP’nin meclisten çekilmesi resmi ve onurlu bir karardır.”

             Kongra Gel başkanı Remzi Kartal: “DTP’nin kapatılması siyasi bir karardır. Bununla Kürtlere siyasi alanda yer olmadığı gösterilmek istenmiştir. Yaşanan gelişmelerden başta AKP olmak üzere ilgili kuruluşlar sorumludur.”

             DTP genel merkezi bir açıklama yaparak, “Mecliste yeni bir grup kurmayacağız. Sine-i millet kararından dönüş olmayacak” denildi.

             DTK olağanüstü kurultayı sonuçlandırıldı. Sonuç bildirgesinde, “tasfiye planı diğer tasfiye planları gibi boşa çıkmıştır. Kürtlere kölelik statüsü dayatılmaktadır. İnkâr ve imha konsepti başta özgürlük hareketi ve DTP tarafından boşa çıkartılmıştır. Devlet, AKP ile ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışılıyor. CHP ve MHP ile danışıklı dövüş yapılarak Kürtler AKP’den yana yönlendirilmek isteniyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ev hapsine alınması kongremizin çağrısıdır.” Denildi. DTK Eşbaşkanlık sistemine geçecek. Yüksel Genç Eşbaşkan olarak seçildi.

             Kürdistan’da Kürtlere karşı devlet terörü bugün Amed’de TC devleti polislerinin Kürtlere saldırmasıyla tekrar sergilendi. Gever ve Colemerg’de serhıldana kalkan Kürt halkına TC polisleri tüm saldırı araçlarını devreye koydu.

             İstanbul’da, DTP’nin kapatılmasını protesto etmek isteyen Kürtlere, polislerin kışkırtmasıyla faşistler bıçak ve satırlarla saldırdı.

             İstanbul’daki gösterilerde polisin sergilediği terörde 15 yaşındaki bir Kürt çocuğun gözüne isabet eden plastik mermi sonrası gözü kör oldu.

             Mersin ve Muğla’da DTP il binalarına faşistler tarafından saldırı gerçekleştirildi. Malatya’da da basın açıklaması yapmak isteyen DTP’lilere bir grup faşist tarafından saldırı yapıldı.

             Kürtlere karşı saldırılara karşı Kürdistan’ın birçok şehrinde esnaflar kepenkler kapattı. Protesto gösterileri yapıldı.

             İmralı işkencesine ve DTP’nin kapatılmasına karşı yarın Adana, Erdiş, Erzurum ve Bazid’de protesto gösterileri ve basın açıklaması yapılacak.

             Avrupa’da bulunan Kürtler bulundukları ülke ve şehirlerde Öcalan’ın yaşam koşulları ve DTP’nin kapatılmasına yönelik yürüyüşler yapıldı.

             Güney Kürdistan’daki 14 parti DTP’nin kapatılmasına yönelik basın açıklaması yaptılar. YNK ve KDP’den şu ana kadar hiçbir açıklamamasının yapılmaması dikkat çekti.

             Medya Savunma Alanlarında 46 gerilla adayı daha temel eğitim devrelerini tamamlayarak birliklerine dağıldı.

             İstanbul’da Dersim dernekleri ve Alevi dernekleri, ‘Dersim 38 Katliamdır’ mitingi düzenlediler.

             Anayasa mahkemesinin kapatma tebligatı DTP merkezine ulaştı. Partinin tüzel kişiliği resmen sona erdi. Kapatma kararının gerekçeli kararı ulaştıktan sonra AİHM götürülecek.

             MHP, AKP’nin ‘açılımı’na karşı TC devletinin katliamcı “bin yıllık tarihi yaşa ve yaşat” mitingini Ankara’da yaptı. Devlet Bahçeli, mitingde yaptığı konuşmada; “Hakkâri ne ise Edirne’de bizim için aynıdır. Hepsi birdir hepsi aynı milletin eseridir” dedi.

             İmralı işkence sistemine karşı Lübnan-Beyrut’ta TC devletinin büyükelçiliği önünde gösteri yapıldı. Büyükelçiliğe taşlarla saldırı gerçekleştirildi.

             Bodrum’da düzenlenen Alevi konferansına Artuklu üniversitesinden imam hatipli, ilahiyat mezunu bir öğretim üyesinin katılmasına tepki gösterildi. Hükümetin adamı, hükümetin diliyle İmam hatipli birinin Alevilik konusunda seminer veremeyeceği belirtildi.

 

14.12.09

             Amed halkı, anayasa mahkemesinin verdikleri kararı tanımayacaklarını açıklayarak vekillerine sahiplendiler. Vekilleri yüz binlerce kişi karşıladı. Vekiller hava alanında çiçeklerle karşılandılar. Ancak polisler burada da halka saldırdılar.

             Aysel Tuğluk mahkeme kararını tanımayacaklarını belirterek mücadelelerine devam edeceğini açıkladı. Ahmet Türk de bir veda konuşmasını yapmayacağını açıklayarak. Mücadeleye devam edeceğini belirtti. Yine Kürt halkı için bedel vermeye hazır olduklarını açıkladı.

             Amed’liler bir provokasyonu önlediler. Kitle arasına sızan sivil polisleri halk polislerin yanına kadar kovalandı.

             DTP’liler bugün DTK toplantısına katıldılar. Ortak tartışmalar yürüttüklerini açıkladılar.

             KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan anayasa mahkemesinin kararını tanımadıklarını açıklayarak, devletin kararı olduğu ve oy birliğiyle siyasi bir karar aldıklarını belirtti:  “Alınan bütün kararların tasfiye amaçlı olduğu açıktır.  Bu amaçla DTP’nin kararı anlamlı ve onurludur açıklamasında bulundu. Sine-i millete dönme kararı yerinde ve anlamlıdır.  İmralı işkencesi de çok çirkefçe ve alçakçadır. Önderliğimizin nefes darlığını olduğunu bilmelerine rağmen bu uygulamaların yapılması alçakçadır. Yirmi günüdür meydanlarda olan halkı da selamladı. İç işlerine bağlı polislere de uyarı da bulundu. İkinci bir Aydın Erdem olayı yaşanırsa Kürt halkının öz savunma güçleri devreye girecektir.”

             Bazid halkı bugün DTP’nin kapatılmasını protesto etti. Ancak buradaki yürüyüşünde polis müdahalede bulundu. Kars ve Mardin’de de yürüyüşler gerçekleşti.

             CTP önündeki eylem dördüncü gününde, eylemciler CTP heyeti İmralı’ya gidene kadar eylemlerine devam edeceklerini belirttiler.

             Maxmur, Kamışlo ve Beyrut’ta da Kürt kadınları eylemde idiler. Beyrut’taki eyleme Lübnan polisi müdahale etti.

             ABD, Yunanistan, Almanya ve İsviçre’de eylemler gerçekleşti.

             DTP’nin 11 Aralık tarihinde kapatılması resmi gazetede yayınlandı.

             Frankfurter Rundeschau: “Kürtlere dağ yolu açıldı” yorumunu yaptı.

             Viyana’da PKK kuruluş yıldönümü kutlamasında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı sahiplenme çağrısı yapıldı.

             TC devletinin anayasa mahkemesi başkanı Haşim Kılıç: “DTP’yi kapatmaktan dolayı vicdanım rahat. Çok titiz bir çalışma yürüttük.”

             DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk: “Sine-i millet kararımızı halkımızla, sivil toplum örgütleriyle görüşeceğiz. Bu karar siyasi bir karardır. Barış ve demokrasi için mücadele etmeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

             DTP milletvekilleri akşam üzeri toplu istifa kararı aldıklarını açıkladılar. Açıklamayı Eşbaşkan Ahmet Türk yaptı. Yine en kısa sürede meclise istifa dilekçelerini vereceklerini açıkladı. Bu tarzla parlamentoda bulunmanın bir anlamının olmadığını açıkladı.

             Hamas 22. yıl kutlamalarını Gazze’de gerçekleştirdi. Yapılan kutlamalarda Obama’nın söylediklerinin söylemde kaldığı belirtildi. Barışa yönelik bir şey çıkmadığı şeklinde konuşmalar yapıldı.

             Türkiye meclisinde 2010 yıllı bütçe görüşmeleri başladı. Yapılan görüşmeler gergin bir havada geçti. Tayip Erdoğan muhalefete açılımdan dolayı yüklendi.

             İtalya başbakanı Berlusconi’ye kalabalık içerisinden bir kişi tarafından demir çubukla saldırı yapıldı. Berlusconi’nin burnu ve dişleri kırıldı.

             Afganistan’da yapılan saldırıda 16 asker öldü. Ölen askerlerin Afgan olduğu açıklandı.

 

15.12.09

             Muş-Bulanık’ta, İmralı işkence sistemine ve DTP’nin kapatılmasına yönelik düzenlenen protesto yürüyüşünde JİTEM ile çalışan ve Mardin Araplarından olduğu belirtilen bir ajan yürüyüş yapan kitleyi kaleşnikof silahla taradı. Polisin sürekli koruduğu, aynı zamanda korucu olan Turan Bilen isimli kişinin polisin yönlendirmesi ve çelik yelek ile silah vermesiyle tarama olayını gerçekleştirdiği belirtildi. Yaşanan katliamda Necmi Ural ve Kemal Ağca isimli 2 Kürt yaşamını yitirdi, 10 kişi de yaralandı. Olay sonrasında katliamı gerçekleştiren korucunun işyeri ve evi ile devlete ait bankalar ateşe verildi. TC devleti katliam sanığını helikopterle halkın elinden kaçırdı.  Bilen’in MHP ilçe teşkilatının kurucusu olduğu ve katliamı gerçekleştirdiği silahının da ruhsatlı olduğu ifade edildi.

             TC devletinin sözcüleri Erdoğan, Bülent Arınç ve Muş valisi, JİTEM ajanı ve korucu olan Turan Bilen’in gerçekleştirdiği katliamı “esnaf tepkisi” olarak gösterdi.

             KCK Yürütme Konseyi başkanı Murat Karayılan: “AKP’nin imha politikaları Türkiye’yi yeni bir çatışmanın eşiğine getirmiştir. Sorunu silahla çözmek isteyen biz değil Türk devleti ve AKP’dir. AKP, son ABD ziyaretinde 5 Kasım gibi bir sonuca ulaşılmadı. Kendini demokrat zannedenler neden şehit düşen gerillaları görmüyorlar. Çatışmasızlık kararını verdiğimiz günden beri 80 yoldaşımız şehit düştü. Tetiğe basan olmayacağız ama saldırlar karşısında meşru müdafaa hakkımız vardır. Yaşanan katliamlar karşısında meşru savunma hakkımızı kullanacağız. Demokratik barış sürecini geliştirecek yeni bir süreci başlatacağız.”

             Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un dün Amed’de yaptıkları konuşma ardından Diyarbakır Cumhuriyet başsavcısı soruşturma başlattı.

             BDP, DTP ile birleşmek için olağan üstü kongre hazırlıkları başlattı.

             Gever’de tabelası indirilen DTP ilçe binasına “Öldükçe çoğalırız, kapatıldıkça çoğalırız” pankartı asıldı.

             Güney Kürdistan parlamentosu önünde İmralı işkencesi ve DTP’nin kapatılmasına yönelik KCK ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleriyle kitlesel basın açıklaması yapıldı. Oturma eylemi yapıldı.

             Halep’te yüzlerce kişi protesto yürüyüşü düzenledi.

             DTP’nin 11 Aralık darbesiyle kapatılması, AP başkanlar divanına götürülecek.

             İstanbul’da birçok ülkeden gelen insan hakları örgütlerinin katılımıyla “Zorla kaybedilenler uluslararası sempozyumu” düzenlendi.

             Binlerce tekel işçisi AKP genel merkezi önünde protesto gösterisi düzenlendi.

             DTP’nin TC devleti tarafından kapatılması ardından DTP’nin yerine kurulan BDP(Barış ve Demokrasi Partisi)  Kürdistan’da bürolarını açmaya başladı.

             DTK toplantısı ardından DTP’liler meclis başkanlığına istifa dilekçelerini vereceklerini açıkladılar.

             Tayip Erdoğan: “DTP’lilerin istifalarıyla tavırları belli oldu ama bizim tavrımız belli değil. DTP’lilerin biraz daha sabırlı olmaları gerekir. Parti kapatmaya karşıyız. Kişiler cezalandırılmalı.”

             Türkiye meclisindeki başta AKP milletvekilleri olmak üzere birçok milletvekili DTP’lilerin istifasını doğru bulmadıklarını söylediler.

             Aysel Tuğluk, hakkında açılan davalarına gideceğini söylemesine rağmen, İstanbul Ağır ceza mahkemesi bir sonraki mahkemeye zorla getirilmesi kararını verdi.

             TC Yargıtay’ının eksik evrak nedeniyle bozduğu Dev Sol davasında 29 yıldan sonra 39 kişiye müebbet cezası verildi. Dursun Karataş’ın ölümü nedeniyle hakkında verilen ceza düşerken diğerleri hakkında verilen cezalarda zaman aşımına uğradı.

             Brezilya’da kirli savaşın araştırılması için Hakikat komisyonu kuruluyor.

             Irak, Pakistan ve Afganistan’daki bombalı saldırılarda 24 kişi öldü.

             ABD,  Guantanamo işkence merkezini gelen tepkiler üzerine kapatıyor. Burada bulanan tutsakları ABD sınırları içindeki yeni Guantanamo cezaevlerine taşınacak.

 

16.12.09

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile avukatları haftalık olağan görüşmelerini gerçekleştirdi.

             Erdoğan’ın “Bu ülkenin hakimleri, savcıları, güvenlik güçleri gerekeni gereken yerde yapacaktır” sözleri ardından TC devletinin polisleri Kürt halkına karşı terör estirmeye devam ediyor. Muş-Bulanık’ta JİTEM ajanı Turan Bilen’le birlikte polis tarafından da kitleye ateş açıldığı görgü tanıkları tarafından doğrulandı. Turan Bilen, çelik yelekli ve ruhsatlı silahıyla kitleyi taradı.

             JİTEM ajanı tarafından katledilen Kemal Ağca ve Necmi Oral’ın cenaze töreni için Amed, Van ve Muş’tan polisler getirildi. Cenaze törenine DTP milletvekilleri katıldı. Bulanık halkı cenaze töreninden sonra kitlesel yürüyüş düzenlendi. Polis tekrar kitleye saldırdı.

             KCK Yürütme Konseyi üyesi Bozan Tekin: “Bulanık’taki şehitleri saygıyla anıyoruz. Erdoğan halkın tepkisidir diyor bu katliamı onaylamadır. O zaman halkta kendini bu saldırılar karşısında kendini savunacaktır.”

             İstanbul-Dolapdere’de Kürtlere silah çeken provokatörler kendilerine para verildiğini söylediler. Devletin kirli elleri tarafından ellerine silah verilen faşistler devletin koruması ve desteğiyle Kürtlere karşı provokatif eylemler düzenliyorlar.

             İçişleri bakanlığı Ankara’dan 400 özel harekât polisini Kürdistan’a gönderdi.

             2007 yılında Besta’da 8 HPG gerillası bir komplo sonucu katledilmişti.  Rızki Kaplan isimli bir HPG gerillası da yaralı esir düşmüştü. Kaplan’ın daha sonra askerler tarafından katledildiği açığa çıktı.

             İmralı işkencesine ve DTP’nin 11 Aralık darbesiyle kapatılmasına, Bulanık’ta gerçekleştirilen katliama Kürdistan’ın her tarafından yapılan gösterilerle kınandı.

             Türkiye barış meclisi: “Hukukun ardına sığınılarak gerçeği değiştiremezsiniz. Karar bu anlamda hukuki değil siyasidir. DTP’nin ötekileştirilmesi bu soruna neden oldu. Siyasi yasaklar getirerek hukuk devleti olunmaz. Devlet yurttaşları arasında ayrım yaparsa bu sonuçlar ortaya çıkar. Kürt halkı hangi kararı verirse onun yarında oluruz.”

             Amed ve İzmir’de bulunan barış anneleri İmralı’da incelemelerde bulunmaları için CPT’ye mektup gönderdiler.

             PKK’yi tasfiye politikası bir kez daha devrede. Ankara, Washington ve Hewlêr’de eş zamanlı toplantılar yapılacak.

             DTP milletvekilleri Türkiye meclisinden istifa dilekçelerini Cuma günü meclis başkanına teslim edecekler.

             Muş-Bulanık’ta iki Kürdün ölümüne 10 kişinin yaralanmasına neden olan JİTEM ajanı ve korucu Turan Bilen’in tutuklandığı iddia edildi.

             Amed Tabipler odası ve baro başkanları DTP’nin meclis zeminde kalmaları yönünde demeçler verdiler.

             TC başbakanı MGK toplantılarına katılan bakanlarla güvenlik zirvesi düzenledi. İmralı işkence sistemine ve DTP’nin kapatılmasına yönelik Kürt halkının Kürdistan ve Türkiye şehirlerinde düzenlenen eylemler değerlendirildi.

             AKP hükümeti 25 Kasım’da tüm emekçi kesimin katıldığı eyleme katılan sendikalıları işten çıkarmaya başladı. Adana’da 14 kişi İstanbul’da 16 KESK üyesi memurun işine son verdi.

             Sosyal Güvenlik Kurumu eyleme katılan 25 bine yakın eczanenin sözleşmelerini feshetti.

             Kopenhag’da düzenlenen BM iklim zirvesi protesto ediliyor. 67 ülkeden gelen göstericiler polisle çatıştı. 200 den fazla gösterici gözaltına alındı.

             İran televizyonu, İran ordusunun uzun menzilli füze denemesi yaptığını açıkladı. 2 bin menzili olan füze karadan karaya nükleer başlık taşıyabiliyor.

             TC Genelkurmay başkanı ve üst düzey komutanlar, güvenlik zirvesi için Trabzon’a gitti. Güvenlik toplantısına Genelkurmay başkanı, Kara, hava, jandarma komutanları ve bölge valileri katılıyor. HPG gerillalarının Tokat-Reşadiye’de gerçekleştirdikleri eylem nedeniyle toplantının Trabzon’da yapılmasına karar verildi.

             CHP-MYK toplantısında DTP’lilerin istifaları kişiseldir, ne yapmaları gerekiyorsa kendileri karar verir. İstifalar meclise gelirse değerlendiririz. Genel merkezin bilgisi ve onayı olmadan hiçbir il, ilçe teşkilatları eylemlere katılmayacak, basın açıklaması yapmayacak kararını verdi.

             AKP, Ergenekon’un denetiminde olan YARSAV’a alternatif olan ‘Demokratik Yargı Birliği’ni kuruyor. Başkanı ise Anayasa mahkemesi eski raportörü Osman Can olarak belirlendi.

             İstanbul’daki İtfaiyeciler yaşam şartlarının iyileştirilmesi gösteri yapmak istedi. Polis tazyikli su ve biber gazıyla İtfaiyecilere saldırdı.

 

17.12.09

             Normal esnaf kendini savundu diyen TC devletinin sözcüleri Turan Bilen’in geçmişini gizleyemedi. Turan Bilen’in geçmişi sayısız katliamın sorumlusu Yeşil kod isimli Mahmut Yıldırım ile ilişkilerine kadar gidiyor. Yeşil ile sorgulamalara katılan Bilen, onlarca kişinin ölümünden de sorumlu olduğu belirtildi. İçişleri bakanı Beşir Atalay, Turan Bilen’in korucu olduğunu itiraf etti.

             İHD heyeti Bulanık’ta yaptığı incelemelerin sonuçlarını basına açıkladı. Saldırıların planlı yapıldığı tespitinde bulunuldu. Bugüne kadar 1450 suçun korucular tarafından işlendiği belirtildi.

             DTP ve BDP yarın ortak basın açıklaması yapacak.

             Kürdistan’da BDP’nin il ve ilçe teşkilatlarının açılışları binlerce kişinin katıldığı etkinliklerle açılmaya başladı.

             Demokratik Toplum Kongresi, Kürt hareketine ve kurumlarına yönelik karalama kampanyası yapan Türk basınını boykot kararı aldı.

             Êzidiler kuruluş bayramları olan Êzi bayramını kutluyorlar. KCK, Kongra Gel ve KNK, Êzi bayramı nedeniyle kutlama mesajları yayınladı.

             TC içişleri bakanı Beşir Atalay: “Terör olduğu sürece, terör yapıları var olduğu sürece koruculuk devam edecek. Demokratik açılım sürecini kararlılıkla sürdüreceğiz. Biz terörü tasfiye etmek için uğraşıyoruz. Terör yandaşlarına hak ettikleri cevabı vereceğiz. 20 Kasım’dan bu yana sokak gösterilerine katılanlardan 1562 kişi gözaltına alındı 363 kişi tutuklandı. Vatandaşlar kendilerini polis ve askerin yerine koymasın. Eğer bir şey yapılacaksa onu da güvenlik güçlerimiz yapar. Güvenlik güçlerimiz hiçbir olayda silah kullanmadı. Hewlêr’de PKK’yı tasfiye etmek için 4’lü mekanizma ile net kararlar ortaya koyacağız.”

             İçişleri bakanı Beşir Atalay ile DTP eski Eşbaşkanı Ahmet Türk bakanlıkta bir görüşme gerçekleştirdi.

             İstanbul-Dolapdere’de DTP’lilere silah çeken 4 faşistin polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

             Devlet Bahçeli: “DTP’lilerin istifası oylamaya sunulduğunda evet diyeceğiz. Cumhurbaşkanının parti liderler zirvesine katılmayacak.”

             Tekel işçilerin Ankara’da 3. gününe giren eylemine polis tekrar saldırdı. Kürtlerin her gün polis terörüne maruz kalmasına sessiz kalan CHP’liler, söz konusu kendileri olunca kıyameti kopardılar. Polis tarafından coplanan ve biber gazına maruz kalan CHP milletvekili Çetin Soysal, bu bir devlet terörüdür, faşizan bir saldırıdır” dedi.

             Sincan ağır ceza mahkemesi başbakanı Osman Kaçmaz hakkında Ankara ağır ceza mahkemesi kovuşturma yapılması kararı verdi.

             TC genelkurmay başkanı İlker Başbuğ, Trabzon’da güvenlik zirvesine katıldı. Savaş gemisinden yaptığı konuşmayla tehditler savurdu.  “içinde bulunduğumuz süreçten rahatsızız. Bu olaylar hiçbir şekilde kabul edilemez. TSK karşı planlı bir şekilde asimetrik savaş yürütülüyor. Terör olaylarını TSK ile ilişkilendirmeyi PKK ve sempatizanları yapabilir ama siyasiler, akademisyenler ve medya mensupları yapmamalıdır. TSK tüm bu saldırılara sessiz kalmayacak.”

             Konya’da Şeb-i Aruz törenlerine katılan Tayip Erdoğan: “Açılım kapandı diyenler bu hükümetin ve milletin kararlarını göremiyorlar. Bu süreci asla durdurmayacağız. Kirli bir oyun oynanıyor.”

             TC Anayasa mahkemesi tarafından 11 Aralık darbesiyle kapatılan DTP’nin Eşbaşkanı Emine Ayna ile röportaj yapan Radikal gazetesinden Rıfat Başaran hakkında PKK’nin propagandasını yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlattı. Röportajda Emine Ayna, “Taban dağa çıkın diyor” demişti.

             Dünyadaki silah harcamaları yüzde 45 arttı. Almanya en çok silahı Türkiye’ye satıyor.

 

18.12.09

             DTP milletvekilleri meclisten istifa etmeyeceklerini açıkladılar.  Basın açıklamasını yapan Ahmet Türk, “Sayın Öcalan da parlamento zemininin terk edilmemesi gerektiğini, bu mücadelenin devam edilmesi gerektiğini söyledi. Bunu dikkate alarak demokratik mücadelemizi bundan sonra BDP içerisinde yapacağız. Halkımız da parlamentoda mücadelemizi sürdürmemizi istedi. Tüm bunları dikkate alarak istifalarımızı geri çektik. Dünyada hiçbir halk demokrasi inancını böyle kararlı bir şekilde yansıtmamıştır. Anayasa mahkemesinin kararı inkâr, imha ve asimilasyon politikasının devamıdır.”

             İstanbul bağımsız milletvekili Ufuk Uras: “Mecliste grup kurabilmesi için BDP’ye katılacağım.”

             İmralı işkence sistemi ve DTP’nin kapatılmasına Van, Amed, İzmir’de protesto gösterileri yapıldı.

             İmralı ölüm çukuruna ve DTP’nin kapatılmasına karşı Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde 2 bin kişi yürüyüş yaptı.

             Maxmur’da da kadın öğretmenler öğrencilerle birlikte açıklama yaptı.

        

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.