Komalên Ciwan Denizler İçin 'Birleşmeye' Çağırdı
Gençlik / 06 Mayıs 2011 Cuma Saat 08:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt gençlik hareketi Komalên Ciwan, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamlarının yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada,

Kürt gençlik hareketi Komalên Ciwan, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamlarının yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “6 Mayıs vesilesiyle başta yurtsever Kürdistan gençliği olmak üzere tüm ilerici-demokrat gençliği Denizlerin anısına daha güçlü sahip çıkmaya” çağırdı.

Komalên Ciwan, yaptığı yazılı açıklamada, “İnsanlık tarihinde, hedefine iktidarı-devleti almayan ve tüm ezilen toplumsal kesimlerin daha özgür bir yaşama ulaşması amacıyla gerçekleştirilmiş devrimsel süreçlerden biri 68 gençlik hareketleridir. 68, tüm dünya gericiliğine karşı toplumsal yapıda uzun süreli değişimler yaşanmasına vesile oldu” dedi.

Açıklamada devamla şunlar belirtildi: “Bu dönemdeki devrimsel süreç tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ve Kürdistan’da da yansımasını buldu. Dönemin gençliğine Rêber Apo’nun ‘Yiğit devrimcilerdi!’ diyerek tanımladığı Mahir Çayan ve Deniz Gezmiş gibi gençlik liderleri öncülük ediyordu. Bağımsız ve demokratik-sosyalist bir Türkiye şiarıyla emperyalizme ve uşağı faşist gericiliğe karşı direnişin sembolü olan bu gençlik liderleri hunharca katledildiler.

Bugün Deniz Gezmiş ve kavga arkadaşları Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 39. Yıl dönümü. 1972 senesinin 5 Mayıs’ını 6 Mayıs’a bağlayan gecesi idam edilen Denizlerin son sözü ise ‘Yaşasın Türk ve Kürt Halkları’nın Kardeşliği’ idi… Bu şiar ile Denizler tüm Türkiye ve Kürdistan Halkları’na tarihsel bir miras bırakırken, gençliğe ise bu mirası sahiplenme daha da güçlendirip gerçekleştirme sorumluluğunu yüklüyorlardı…

Yaşamını halkların kardeşliğine adayan Denizlerin mirasına hamurunu onların direniş geleneğiyle yoğuran Kürdistan Özgürlük Hareketi, Rêber Apo sahip çıktı. Özgürlük Hareketimiz 38 yıllık mücadelesini bu şiar üzerinden yükseltmiş; Denizlerin kardeşlik umudunu, demokratik ulusu inşa etme vesilesiyle gerçekleştirme zeminini yaratmıştır. Günümüz gençliğinin görevi ise bu sevdaya daha güçlü sahip çıkmaktır, ezilen tüm dünya halklarının direniş geleneğinin bizlere yüklediği görev budur.

Vurgulamak gerekiyor ki Kürt ve Türk Halkları’nın kardeşliği demokratik özerklikten geçiyor. Bugün halkların kardeşliğini gerçekleştirmenin tek yolu ulus-devlet milliyetçiliğine karşı demokratik uluslaşmayı yaratmaktır; yani özgür demokratik-özerk Kürdistan’ı, demokratik Türkiye’yi yaratmaktır. Günümüz gençliğinin Denizlere olan borcu budur!

Komalên Ciwan olarak Denizlerin anısını mücadelemizde yaşatıp, sevdalarını gerçekleştireceğimize söz veriyoruz. 6 Mayıs vesilesiyle başta yurtsever Kürdistan gençliği olmak üzere tüm ilerici-demokrat gençliği Denizlerin anısına daha güçlü sahip çıkmaya, demokratik ulusu inşa etme çerçevesinde birleşmeye çağırıyoruz!”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.