Kürdistan'da Hayat Duracak
Duyurular / 15 Mayıs 2011 Pazar Saat 12:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Devrimci Halk İnisiyatifi, 12 HPG gerillasının yaşamını yitirmesi üzerine tüm Kürdistan’da 3 gün yas ilan edildiğini duyurarak,

Kürdistan Devrimci Halk İnisiyatifi, 12 HPG gerillasının yaşamını yitirmesi üzerine tüm Kürdistan’da 3 gün yas ilan edildiğini duyurarak, tüm illerde kepenk ve kontakların kapatılacağı, okulların boykot edileceğini açıkladı.

12 HPG gerillası için tüm Kürdistan illerinde yarından itibaren 3 günlük yas ilan edilirken, yarın kepenklerin kapatılması, kontak kapatma ve okulların boykot edileceğini duyuran inisiyatif, cenazeleri serhıldan ruhuyla sahiplenme çağrısı yaptı.

Kürdistan Devrimci Halk İnisiyatifi, Uludere'de operasyon sonucu çıkan çatışmada 12 gerillanın yaşamını yitirmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"Kürt halkının kanıyla beslenmeyi ve kendi kirli iktidar saltanatını bu canileşme üzerinde kuran AKP faşizmi seri katil misali, her gün Kürdistan'da katliam gerçekleştirmektedir" diyen Halk İnisiyatifi, Kürt halkının sabrının taştığını belirtti.

AKP hükümetini sert şekilde uyaran inisiyatif açıklamasında, "AKP faşizmine bir kez daha diyoruz, sen Kürt halkının gençlerini, özgürlük gerillasını katlederek bir yere varamazsın. Kürt halkına uyguladığın katliam, toplum kırımdan dolayı insanlık tarihi karşısında hesap vereceksin" dedi.


12 gerillanın yaşamını yitirmesine dikkat çekilen açıklamada, "Botan'da vahşide katledilen 12 özgürlük savaşçılarına dönük AKP faşizmi kirli emellerini örtbas etmek için cenazeleri defnettirme dayatmasındadır. AKP ve Türk devletinin bu vahşi ve insanlık dışı katliamları halkımız tüm dünyaya teşhir edecektir. Gerilla cenazeleri aileleri tarafından teşhis edilmeden defedilmesini kabul etmeyecektir. Tüm halkımızı 12 özgürlük şehitlerimizi birlikte alınacak ve görkemli kitlelerle serhıldan ruhuyla cenaze törenlerini yapmaya çağırıyoruz" dedi.

KÜRDİSTAN’DA 3 GÜNLÜK YAS VE KEPENK KAPATMA ÇAĞRISI

12 HPG'li için "Kürdistan'da hayat duracak" diyen inisiyatif, "12 Özgürlük şehitleri için yarın başta Amed ve tüm Kürdistan ilerinde kepenk kapatılacak, okullar boykot edilecek, kontak kapatılacaktır. Yine yarından itibaren tüm Kürdistan'da üç gün yas ilan edilecektir. Bu nedenle yarın hiçbir Kürdistan ili, ilçesi ve köyünde kepenkler açılmayacak, kontaklar kapatılacak ve okullar boykot edecek" dedi.

DİYARBAKIR’DA KİTLESEL YÜRÜYÜŞ VE OTURMA EYLEMİ

Amed Halk İnisiyatifi de 12 HPG gerillası için yarın kepenk ve kontakların kapatılacağı, okulların boykot edileceği ve 3 gün kentte yas ilan edileceğini duyurdu. İnisiyatif yarın Bağlar 5 Nisan Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği önünde saat 13.00'da Emek Caddesi'ne kitlesel yürüyüş düzenleneceğini duyurarak, Emek Caddesi'nde oturma eylemi yapılacağını belirtti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.