Wall Street Journal: Seçim Kampanyası Lekelendi
Dış Basından / 23 Mayıs 2011 Pazartesi Saat 17:20
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Wall Street Journal gazetesi, Türkiye’de milliyetçi oylar için sıkı bir mücadelenin yaşandığı seçim kampanyasının Kürt illerindeki şiddet ve kaset skandalı ile lekelendiğini yazdı.

Wall Street Journal gazetesi, Türkiye’de milliyetçi oylar için sıkı bir mücadelenin yaşandığı seçim kampanyasının Kürt illerindeki şiddet ve kaset skandalı ile lekelendiğini yazdı.

Gazeteye konuşan üst düzey AKP’li kampanya stratejisti, “330 sandalye, bizim hedeflediğimiz sihirli sayı” derken seçimi “Milliyetçi oylarının belirleyeceğine gerçekten inandıkları”nı söyledi.

Wall Street Journal, Türkiye muhabiri Marc Champion imzalı haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin kaset skandalının arkasında olduğu iddialarını yalanladığına dikkat çekti.

“Hızla büyüyen ekonomi ve zayıf muhalefet”in sayesinde güçlenen AKP’nin, seçimi kazanmasının beklendiğini belirten gazete buna rağmen “sert bir mücadele” verilen kampanyanın “Türkiye’nin nüfusu çoğu Kürt olduğu Güneydoğu’daki şiddet ve kaset skandalı” ile lekelendiğini, “milliyetçi oylar için sıkı bir mücadele”nin yaşandığını da yazdı.

Gazete, tüm taraflardan parti stratejistlerinin, milliyetçi oylar ve her şeyden çok MHP’nin yeniden parlamentoya girmedeki başarı veya başarısızlığının, AKP’nin yeni bir anayasa hazırlamak ve ülkeyi yeniden şekillendirebilmek için yeterli büyük bir çoğunluğu elde edip etmeyeceğini belirleyeceğine inandıklarını yazdı.

Son kamuoyu yoklamalarının, AKP’ye yüzde 15’lik bir üstünlük verdiğini, bunun partinin rahat bir çoğunluğu sağlaması için yeterli olduğunu belirten gazete, “Ancak, bölgenin ‘model’ demokrasisine bir anayasa hazırlamak için parlamentoda yeterli sandalyelerin sağlanmasına ilişkin seçim matematiği çok daha sıkıdır” diye yazdı.

“Türkiye için ülkenin liberal olmayan anayasasını yeniden yapmak çok büyük oynamak demektir. AKP taraftarları, bununla yıllarca devam eden demokratikleşme sürecini tamamlanacağını söylüyorlar. Laikler ise, AKP’nin, anayasayı, kendi gücünü sağlamlaştırmak ve din ile devlet arasındaki ayrımının erozyona uğratmak için kullanmasından korkuyorlar” diyen gazete, Başbakan Erdoğan’ın, başkanlık sistemine geçme arzusuna da dikkat çekti.

Gazete, parti danışmanları ve analistlerine kaynak göstererek MHP’nin yüzde 10’luk barajın altında kalması halinde, AKP’nin belki anayasayı referanduma gitmeden parlamentodan geçirmek için gerekli olan ve 367 oyu elde edebileceğine işaret etti.

Gazeteye konuşan ancak ismi açıklanmasını istemeyen üst düzey bir AKP'li kampanya stratejisti, “330 sandalye, bizim hedeflediğimiz sihirli sayı. Seçimi milliyetçi oylarının belirleyeceğine gerçekten inanıyoruz” diye konuştu.

Haberde, Başbakan Erdoğan’ın, “ana muhalefet partilerine bağlı komplocuları, etnik Kürtler arasında şiddet teşvik etmekle suçladığını” kaydettiği haberinde Kürt illerinde son birkaç hafta 2 binden fazla kişinin gözaltına alındığına da dikkat çekti.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.