Halk İnisiyatifi'nden Diyarbakırlılara 'Erdoğan' Çağrısı
Duyurular / 29 Mayıs 2011 Pazar Saat 09:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Demokratik Halk İnisiyatifi, 1 Haziran’da Diyarbakır’a gelecek olan Başbakan Tayip Erdoğan’ı protesto etmeye çağırarak,

Kürdistan Demokratik Halk İnisiyatifi, 1 Haziran’da Diyarbakır’a gelecek olan Başbakan Tayip Erdoğan’ı protesto etmeye çağırarak, “AKP’nin elini kolunu sallayarak gelip halkımıza hakaret etmesine ve miting gerçekleştirmesine izin verilmeyecektir” dedi.

Kürdistan Demokratik Halk İnisiyatifi, Başbakan Tayip Erdoğan’ın 1 Haziran’da Diyarbakır mitingine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Van, Hakkâri ve Şırnak gibi illerde Başbakan Erdoğan’ın olağan üstü önlemlerle düzenlediği mitinglerin protesto edilmesinin ardından Kürdistan Demokratik Halk İnisiyatifi, Diyarbakırlıları Erdoğan’ın Diyarbakır mitingini de protesto etmeye çağırdı. Yaşanan siyasal gelişmelere dikkat çekilen İnisiyatif açıklamasında, “Kürt halkının ve özgürlük savaşçılarının katili olan AKP faşizmi son iki ay içinde halkımızın direnişi karşısında iyice zıvanadan çıkarak ‘Kürt sorunu bitmiştir’ yani ‘Kürt halkı yoktur!’ Siyasetini yürütmektedir. Tekçi, ırkçı, ucubeli zihniyet açıktan insan avına girerek katliam uygulamaktadır” dedi.

‘HALKIMIZ AKP’NİN ZULMÜNE ‘DUR’ DEMELİ’

Bir aylık can kaybı, göz atı ve tutuklama bilançosuna dikkat çekilen açıklamada, “Bir ay içinde 40’a yakın özgürlük savaşçılarını ve bir gencimizi hunharca katletmiştir. Binlerin üstünde insanımızı tutuklamıştır. Halkımıza ve özgürlük hareketimize “Ya teslimiyet, ya ölüm” dayatmaktadır. Arkasına Amerikan emperyalizmini alarak tam bir soykırım kıskacıyla Kürtlerin kellesini pazarlamıştır. Halkımız yekvücut halinde demokrasi bloğu adaylarını sahiplenerek AKP’nin zulmüne dur demeli Kürdistan’da nefes aldırmalıdır ve serhıldan direnişini en üst seviyeye çıkarmalıdır. 15 Haziran’a kadarki süreç mahşerdir. Halkımız an azadi an azadi şiarıyla Rêber Apo’nun özgürlüğüne kilitlenerek boşa çıkarma gücüne ve iradesine sahiptir” dedi.

‘AKP’YE OY VERENLERİN ELİ KÜRT HALKININ KANINA BULAŞACAKTIR’

Erdoğan’ın Diyarbakır mitingine dikkat çekilen açıklamada, “Diktatör AKP, direnişin, berxwedan kalesi olan Amed kentimizde 1 Haziran’da miting yapacaktır. Daha dün 12 özgürlük savaşçısını hunharca katlettirdi. Şehitlerini almak için faşist devletin tankına, topuna kurşunlarına aldırış etmede tarihi bir direnişle çatışma alanlarına giderken, Türk ordusu kadın, çocuk demeden üzerine ateş açmıştır. Demokratik tepkisini dile getiren halkımızı gaz bombalarıyla zehirliyor, tutuklatıyor. AKP faşizmi il binasını işkencehane olarak halkımıza karşı kullanıyor. Amed kentimizde yaşayan tüm halkımıza, siyasal düşüncesi ne olursa olsun “Ben insanım” diyen herkesi AKP faşizmine dur demek için Kürt halkı üzerinde seçim rantı olarak uyguladığı katliama karşı durmak, teşhir etmek için 1 Haziran mitingine gitmemeye çağırıyoruz. AKP’nin imha, inkâr, tekçi ve katliamcı uygulamalarının hat safhada olduğu bugünden sonra AKP’ye oy veren, mitingine giden her bireyin eli Kürt halkının kanına bulaşmış olacaktır” denildi.

‘MİTİNG GERÇEKLEŞTİRMESİNE İZİN VERİLMEYECEKTİR’

İnisiyatifin açıklamasının devamında şunlar belirtildi: “Bu temelde katliamcı, soykırımcı, tekçi zihniyete karşı halkımızın göstereceği örgütlü tavrıyla Kürdistan’ın kalbi, beyni ve direniş kalesi olan Amed kentimizde AKP’nin elini kolunu sallayarak gelip halkımıza hakaret etmesine ve miting gerçekleştirmesine izin verilmeyecektir.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.