Fransız Medyası: Kürtlerden Tarihi Çıkış
Dış Basından / 14 Haziran 2011 Salı Saat 16:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fransız medyası, AKP’nin seçim başarısını “eksik” olarak değerlendirirken, tümü Kürtlerin seçimleri kazanan ikinci güç olduğunu kabul etti.

Fransız medyası, AKP’nin seçim başarısını “eksik” olarak değerlendirirken, tümü Kürtlerin seçimleri kazanan ikinci güç olduğunu kabul etti. Le Figaro “Kürtler seçimden zaferle çıktı” derken, France 24 televizyonu “tarihi çıkış” ifadesini kullandı. Ayrıca AKP iktidarı için “saltanat”, Erdoğan için “sultan” şeklindeki tanımlamalar dikkat çekti.

EXPRESSE: AKP’NİN PAYLAŞIMSIZ SALTANATI SÜRÜYOR

Expresse dergisi “AKP’nin paylaşımsız saltanatı sürüyor” başlığı altında bir mülakata yer verdi. Türkiye’deki seçimleri yerinde izleyen Fransız Uluslar arası İlişkiler Enstitüsü (IFRI) araştırmacısı Dominique Schmid, “Açıkça, iktidar partisinin paylaşımsız saltanatı devam ediyor” yorumunda bulundu. Yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarına dikkat çeken Schmid, “Herkes yeni bir anayasa istiyor… Ama kimse Erdoğan’ın kafasındakinin tam olarak ne olduğunu bilmiyor” diye belirtti.

LES ECHOS: TÜRKİYE’NİN YENİ GÜCÜ DÖNÜM NOKTASINDA

Fransız ekonomi gazetesi Les Echos, “Yeni Türk gücü dönüm noktasında” başlığı altında Acques Hubert-Rodier’in yazısını yayınladı. Rodier, seçim sonucunu şöyle özetliyor: “Seçmenler ona (Erdoğan’a) açık bir şekilde, ‘şüphesiz onu desteklediklerini ama ‘tek parti’ dönemine geri dönmek istemediklerini’ gösterdi.”

LE FIGARO: KÜRTLER SEÇİMDEN ZAFERLE ÇIKTI

Fransa’nın yüksek tirajlı gazetesi Le Figaro, AKP hükümetinin seçim başarısını “Erdoğan’ın eksik zaferi” diye tanımladı. Erdoğan’ın partisi AKP’nin “kendi büyük reformu olan yeni bir anayasayı hayata geçirmeyi tek başına yürütemeyeceğine” dikkat çeken Le Figaro, Erdoğan’ın yolunun üzerinde Kürt sorunu ile de karşılaşacağını kaydetti.

“Kürt yanlısı temel parti Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) de Pazar günkü seçimlerde yüzde 6,3 oy ve 36 sandalye ile zaferle çıktı” diyen gazete, ayrıca cezaevinde 6 Kürt tutuklunun seçildiğini bunlar arasında Hatip Dicle’nin de olduğunu hatırlattı. Gazete, “Yeni anayasada ileriye doğru gitmek için desteği belirleyici olabilecek olan BDP, Ankara’ya şartlarını koymada da eksik kalmayacak” diyerek BDP’nin temel talebinin Kürtler için bir “otonomi statüsü” olduğunu kaydetti. AKP’nin 2007’de yarattığı umutla Kürt illerinde çıkış yaptığını ancak bu sözlerin tutulmaması nedeniyle aynı durumdan faydalanamadığını belirten gazete, muhalif baskının Erdoğan’ın Kürt muhaliflerle müzakere niyetinden şüpheli olduğunu da not ediyor.

EURONEWS: BDP ŞARTLARINI KOYABİLİR

Euronews, CHP’yi işaret ederek AKP’nin muhalefetin desteğini almasının az bir olasılık olduğuna belirterek, “O zaman BDP Kürtlerine dönmesi gerekecek ama onlar kendi şartlarını ortaya koyabilecekler” diye yazdı.

Kürt sorununun Başbakan’ı bekleyen büyük sorunlardan biri olduğunu ifade eden Euronews, Erdoğan ile Kürt toplumunun bir temsilcisi arasındaki son görüşmenin 2009’da DTP zamanında olduğunu hatırlatıyor. Euronews, BDP’nin Kürtler için bir “otonomi statüsü” istediğini vurguluyor.

AFP: 50 YIL SONRA BİR HRİSTİYAN SEÇİLDİ

AFP ise seçimlere ilişkin bir haberinde Blok adayı Süryani Hıristiyan Erol Bora’nın seçildiğine dikkat çekerek, ezici Müslüman çoğunluklu bir ülkede son 50 yıldan beridir böyle bir gelişme olmadığını ifade etti.

RFI: KÜRTLERİN TALEPLERİ HESABA KATILMAK ZORUNDA

RFI radyosu, AKP’nin Anayasa’yı değiştirmek için ittifak yapmak zorunda kalacağını ifade ederek, “Muhalefet ile müzakere etmeden ve Türkiye’deki Kürtlerin taleplerini hesaba katmadan yeni bir Anayasa kabul ettiremeyecek” dedi.

RFI, “Kürtlerin durumu Türkiye için temel bir sorun olarak kalmaya devam ediyor” diyerek, yüzde 10 barajına rağmen elde edilen 36 sandalyeye işaret etti. RFI, “Başta yeni bir Anayasa’nın kabulü için olmak üzere AKP’nin bir ortağı olabilirler” yorumunda bulundu. Bununla birlikte RFI, Erdoğan’ın “Federal bir sistem içerisinde otonomi, Kürt dilinde eğitim, yüzde 10 barajının kaldırılması ve PKK’li tutuklular için genel af” taleplerini kolaylıkla kabul edeceğini düşündüren hiçbir şey olmadığına da vurgu yapıyor

FRANCE 24: KÜRTLER HAKEM ROLÜNDE Mİ?

France 24 haber kanalı “Kürtler hakem rolünde mi?” diye sorduğu haberinde, “Erdoğan’ın müzakereye hazır olduğu görülüyor ama geriye kiminle olacağı kalıyor…” yorumunu yaptı. AKP dışında seçimlerin tek diğer galibinin BDP olduğunu dile getiren France 24, “Kürt yanlısı oluşum Pazar günü 36 sandalye alarak tarihi bir çıkış yaptı” dedi. Televizyona konuşan RFI Türkiye muhabiri Jérôme Bastion, “Kürtler hiç olmadığı kadar iyi temsil edilecekler. Bu onlara, başta anayasadaki aşırı milliyetçi karakteri silerek Kürt kimliğinin tanınması alanındaki davalarını ilerletmeye hizmet edebilecek” dedi.

AKP KÜRTLERE DOĞRU ADIM ATARSA DESTEKLERİNİ ALABİLİR

AKP’nin üçte ikilik çoğunluğu elde etmede başarısız olduğunu belirten Bastion, “Eğer Erdoğan Kürtlere yönelik belirgin adımlar atarsa, onların desteğini alabilir. Tersi durumda, Anayasa’da reform için işbirliği niyetini ortaya koyan CHP ile anlaşabilir” ifadelerini kullandı.

LIBERATION: ERDOĞAN, TÜRKİYE’NİN YENİ SULTANI

Liberation gazetesi ise seçimlerden sonraki gün Erdoğan’ın bir portresini çıkararak “Erdoğan, yeni Türk sultanı” başlığını kullandı. Gazete, AKP’nin seçimleri kazandığını belirtirken, başkanlık niyetlerini gizlemeyen Erdoğan’ın üçüncü kez başbakan olacağını yazdı.

Ragıp Duran imzalı bir diğer yazıda ise seçim sonuçları “Bir başarı, zafer değil” şeklinde özetlendi. Duran, CHP’nin partisinin oy oranını 5 puan ilerlettiğini kaydederken, seçimlerin diğer galiplerinin BDP’nin desteklediği bağımsız adaylar olduğunu ifade etti. Duran, Kürt bölgelerinde rekor sonuçlar elde edildiğini belirterek, Hakkâri (yüzde 80) ve Diyarbakır (yüzde 65) örneğini gösterdi. -ANF

Maxime Azadi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.