Botan Halk İnisiyatifi'nden Çağrı
Duyurular / 23 Haziran 2011 Perşembe Saat 17:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Botan Demokratik Halk İnisiyatifi AKP Hükümetinin Kürtler üzerindeki “kirli politikaları” ve YSK’nın Diyarbakır bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle’nin

Botan Demokratik Halk İnisiyatifi AKP Hükümetinin Kürtler üzerindeki “kirli politikaları” ve YSK’nın Diyarbakır bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle’nin vekilliliğini düşürmesine ilişkin Botan halkına duyuru yaptı.

Botan Demokratik Halk İnisiyatifi yaptığı açıklamada, “2009 Yerel yönetim seçimlerinden sonra Kürt bölgesinde zayıflayan ve itibarı kalmayan AKP 2011 seçimlerinde iktidarını kuruyabilme adına devletin tüm imkân kurumlarını demokratik Kürt muhalefetine karşı seferber etmiştir. Milliyetçilik ve faşizm de MHP’yi bile geride bırakarak korku, sindirme, inkâr ve imha politikaları ile bir bütün olarak Kürt halkını ve siyasetçilerini hedef göstermiştir” dedi.

Açıklamada devamla şunlar ifade edildi: “Devlet adına Sayın Öcalan ile yapılan görüşmeler bir uzlaşı ve barış ortamına doğru giderken siyasi iktidar AKP bunun tam zıttı polisiye ve askeri yöntemlerle bir bütün olarak Kürt imha ve inkârını tercih etmiştir. 2011 seçim sürecine girilirken hedefine sadece demokratik Kürt kamuoyunu ve ezilen emekçileri koymuştur. Seçimde bölgede mağlup olacağını bile bile her türlü hile ve entrikaya başvurmuştur.

Son gelinen noktada resmen Kürt halkının iradesini bir bütün olarak Kürt halkını ve Türkiye demokrasi güçlerini hiçe sayarak polis, YSK, Yargı ve devletin diğer kurumlarını seferber ederek sivil bir darbeyi gerçekleştirmeye çalışıyor. Ama unutulmasın ki özgürlüğe yürüyen bu halk yeri geldiğinde bir bütün olarak AKP ve işbirlikçilerinin kirli savaşına net bir cevap verebilme gücüne ve iradesine sahiptir. İrademiz hiçe sayılırsa demokratik siyasetin önü tıkanırsa Kürt kamuoyunun çözüm için adres gösterdiği Sayın Öcalan dikkate alınmasa devrimci halk savaşı kaçınılmazdır. Özelde Botan genelde Kürdistan halkı buna hazırdır.

Sayın Mehmet Hatip Dicle şahsında YSK’nın vermiş olduğu kararla Kürt halkının iradesi hiçe sayılıyor. Yurtsever Kürt halkını oylarına iradesine ve şehitlere verilen söze sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Bu imha ve inkâr politikaları Kürt halkına kaybettirmez. Aksine Demokratik Özerkliğe taşır. Seçim günü halkımızın sevincine tahammül etmeyip kitle içinde bomba patlatan zihniyete, Kürt halkının iradesini beyan ederek seçtiği vekillerine karşı YSK ve yargının aldığı Siyasi kararlara ve AKP’nin imha ve inkâr politikalarına karşı, yurtsever Botan halkını sokaklara çıkıp onuruna ve iradesine sahip çıkmaya çağrımızdır.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.