KON-KURD'dan İşgale Karşı Seferberlik Çağrısı
Duyurular / 26 Temmuz 2011 Salı Saat 14:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran ve Türk ordularının Kürdistan’a yönelik yoğunlaşan işgal operasyonlarına karşı, Kürtlerin tepkisi artıyor.

İran ve Türk ordularının Kürdistan’a yönelik yoğunlaşan işgal operasyonlarına karşı, Kürtlerin tepkisi artıyor. Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu (KON-KURD) da, işgale karşı eylemlerin yaygınlaştırılması çağrısında bulundu.

Yazılı açıklamada, bir süredir devam eden ve giderek çapı genişletilen İran ordusunun Medya Savunma Alanları’nı hedef alan operasyonları ve bununla birlikte Kürdistan’ın kuzeyinden sonra güneyine yönelik de girişimlerini artıran Türk ordusunun operasyonlarına sert tepki gösterildi. Operasyonların, Kürt halkının dört parçada da varlığını koruma ve özgürlüğünü sağlama mücadelesinde sonuç alma aşamasına denk geldiğine dikkat çeken KON-KURD, özellikle Demokratik Özerkliğin ilanıyla yeni ve ileri bir sürece giren Kürtlerin statü sahibi olmasının hedeflendiğini bildirdi. Kürt sorununun çözümü ve Kürt halkının bütün parçalarda özgürlüğüne kavuşması açısından tarihi gelişmelerin yaşandığı böylesi bir süreçte, sömürgeci devletler ile uluslararası destekçilerinin, bir kez daha tüm güçlerini seferber ederek Kürt halkının kazanımlarını ve varlığını tasfiye etmeyi esas aldığına vurgu yapan KON-KURD, İran ve Türk ordularının fiili işgalinde sonuç almasının, başta Kürdistan’ın dört parçası olmak üzere, ülke içi ve dışındaki tüm Kürt varlığıyla kazanımlarını yok etmeyle karşı karşıya bırakacağını belirtti.

‘GÜN ÜLKEMİZE VE ONURUMUZA SAHİP ÇIKMA GÜNÜDÜR’

KON-KURD, şimdiye kadar olduğu gibi bir kez daha sözkonusu işgalin püskürtülmesi ve etkisiz bırakılması durumundaysa, Kürt sorununun tüm parçalarda nihai çözümü ve Kürt halkının özgürlüğü temelinde statü sahibi olmasının önünün açılacağına dikkat çekerek, bu nedenle Kürtler olarak sürece aktif müdahale etmelerinin, hayati bir aciliyet olduğunu kaydetti. Tüm Kürt halkını, Güney Kürdistan’daki federe bölge yönetimi güçlerini, ülke dışındaki Kürt kurumları, yurtseverleri ve dostlarını bu tarihi süreçte seferberlik ruhuyla harekete geçmeye çağıran KON-KURD, işgal orduları geri çekilinceye ve Kürdistan’dan tamamen çıkarılıncaya kadar aralıksız eylemlerin yapılmasını istedi. Özellikle kendilerine bağlı federasyonlar ve dernekler aracılığıyla Avrupa’daki tüm Kürt kurumları ve yurtseverlerine seslenen KON-KURD, “gün ülkemize, kimliğimize, önderliğimize, gerillamıza, onurumuza ve varlığımıza sahip çıkma ve özgürlüğümüzü, statümüzü sağlama, Demokratik Özerkliği koruma ve geliştirme günüdür” mesajını verdi.

ULUSLARARASI GÜÇLERİN SESSİZLİĞİNE TEPKİ

Uluslararası kurumlar başta olmak üzere ilgili dış güçlerin ve kamuoyunun sessizliğine de tepki gösteren KON-KURD, başka zamanlarda aralarında çelişkili ve hatta çatışmalı olan egemen güçlerin, en çok da insan hakları ihlalleri, idamlar ve antidemokratik yapısıyla gündeme getirdikleri İran ordusunun günlerdir süren kapsamlı operasyonlarına sessiz kalmalarına dikkat çekti. Bundan bir an önce vazgeçilmesini isteyen KON-KURD, mazlum Kürt halkının varlığına ve meşru demokratik taleplerine karşı çözümleyici bir siyasetin izlenmesinin, başta Ortadoğu olmak üzere dünya barışına en büyük katkı olacağını vurguladı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.