NYT: 'Devlet Kardeşi Kardeşe Vurdurtuyor'
Dış Basından / 31 Ekim 2011 Pazartesi Saat 13:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazetede İstanbul muhabiri Şebnem Arsu’nun katkılarıyla Liam Stack’ın imzasını taşıyan haberde,

Amerikan New York Times gazetesi, Türk devletinin Kürdü Kürde kırdırtma politikasını yazarak, kızları gerillada, oğulları ise zorunlu askerlik nedeniyle Türk ordusunda asker olan ailelerin dramına dikkat çekti. Eylül sonunda bir çatışmada yaşamını yitiren gerilla Heybet’in annesi Taubet Güngen, “Devlet çocuklarımızı karşı karşıya getiriyor. Kardeşi kardeşe vurdurtuyor” diyor.

Gazetede İstanbul muhabiri Şebnem Arsu’nun katkılarıyla Liam Stack’ın imzasını taşıyan haberde, son dönemde gerilla ile Türk ordusu arasında artan çatışmaları Şırnaklı ailelerin gözünden aktarılıyor.

KIZI DAĞDA, OĞLU ASKERDE

Haberde şunlar aktarılıyor: “Mevlüde Güngen’in en büyük iki çocuğunun fotoğrafı odadaki televizyonun üzerinde asılı duruyor. Televizyonda da Kürt militanlar tarafından işletilen bir kanal açık ve aileye yıllardır ülkesi –ve ailesinin- yakasını bırakmayan çatışmanın haberlerini getiriyor. Mevlüde’nin kızı Emine iki yıl önce 14 yaşındayken militanlara katılmak için evden kaçmış. 20 yaşındaki oğlu Ramazan ise geçen sene Türk ordusuna katılmış. Bu aileyi, ülkenin Kürt köşesinde diğer birçok aile gibi, azınlık hakları ile yerel özerklik için mücadele eden gerilla hareketi ile barış yapmak istediğini söyleyen, ancak ülkenin bölünmesinden korkan merkezi hükümet arasında sıkışmış durumda.

6 çocuğu olan 35 yaşındaki Güngen ‘Diğer çocuklarım nerede duracaklarını anlamıyorlar. Onların bazen, ‘Eğer Ramazan ile Emine karşılaşırsa ne olur? Emine mi Ramazan’ı öldürecek, Ramazan mı Emine’yi öldürecek’ diye sorduklarını duyuyorum’ diyor.

ÇATIŞMALAR VE KORKULAR

Onlar bu tür düşüncelerini dile getirdiklerinde cezalandırsa da kendisi de onlar için meraklanıyor. Arayan ya da mektup yazan oğlundan arada haber alıyor. Fakat en yakın arkadaşı ve kuzeni Heybet Güngen ile militan eğitim kampına gittiğinden beri Kızı Emine’den hiç bir haber alamamış. Heybet’in de ağabeyi Salih Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli. Güngen’in çocuklarına duyduğu endişe de hükümet ile Kürdistan İşçi Partisi PKK olarak bilinen gerillalar arasındaki çatışmalarla beraber artıyor ya da azalıyor.”

‘KENDİ KIZIMI KAYBETMİŞ GİBİ HİSSETTİM’

Gazete, Haziran ayında çatışmalar arttığından beri Güngen kızının tehlikede ve yalnız olduğunu düşündüğünü yazıyor. Eylül ayında sınır yakınında çıkan bir çatışmada kızıyla beraber giden Heybet’in yaşamını yitirdiğini Roj TV’den öğrenen Güngen o günü, “Kendi kızımı kaybetmiş gibi hissettim. Onlar hep beraberdi” diye anlatıyor.

ASİMİLASYON SİLAHLI MÜCADELEYE YOL AÇTI

Türkiye’nin Kürt vatandaşları ile uzun ve çatışmalı bir geçmişinin olduğu belirtilen haberde, “Merkezi hükümetin onlarca yıl sıkı bir asimilayon politikasına dayanarak, Kürtçe yayınlar okuma ya da Kürtçe müzik dinleme gibi kendi kültürel kimliklerini yansıttıkları için Kürtleri ezdi. Bu PKK’nin etkin şekilde devlete savaş ilan ettiği silahlı mücadele sürecine yol açtı. O zamandan bu yana, militan saldırılar ile hükümetin baskıları sonucu 40 binden fazla kişi ölürken, kırsal köylerde yüzbinlerce Kürt yerlerinden oldu” denildi.

Haberde, son yıllarda hükümetin, Avrupa Birliği’ne katılım girişimi çerçevesinde Kürtlere bazı tavizlerde bulunduğu ancak sözü verilen anayasal değişikliğin hala yapılmadığı ve bu durumundan birçok insanın kaygı duymaya devam etmesine neden olduğu belirtildi.

“Kürt hakları için verilen mücadele duygusal açıdan oldukça karmaşık” diye ifade edilen haberde, Kürt bölgesinde birçoğunun PKK sempatizanı olduğu kaydedilirken, “diğerleri gruba ve emellerine sempati duymaya devam etmekte ancak, aynı zamanda savaştan kaygı duyarak barışçıl bir çözüme istiyorlar” ifadeleri kullanıldı.

ZORUNLU ASKERLİK

Özellikle, askerlik yapma zorunluluğu nedeniyle Kürt ailelerinin kendilerini benzer bölünmüş duygular içinde hissettikleri belirtilen haberde devamla şunlar belirtildi:

“İsyancılara tutkulu olan genç Kürtler kaçarak onlara katılıyorlar. Yöntemlerine katılmayan, yaşamlarını kaçak olarak sürdürmek istemeyenler ise, derin dışlanmışlık hissettikleri ülke için silah almak zorunda kalıyorlar, bazen de tanıdıkları veya sevdiklerine karşı.”

KÜRT ASKERLER KASITLI HALDE ÖN CEPHEYE GÖNDERİLİYOR

Bazı Kürt milliyetçiler ile analistler, hükümetin son yıllarda, isyancıların ‘katil’ olduklarını kanıtlamak ve Kürtlerin desteğini kazanmak için Kürt askerleri, PKK ile çatışma olasılığının daha yüksek olduğu bulundukları bölgede görevlendirmeyi seçtiği iddia ediyor.”

“Geçmişte, Kürt askerlerin doğuda görevlendirilmeleri, azınlıklara güvensizlik nedeniyle ordu tarafından güvenli bulunmazdı” diyen Ankara Üniversitesi’nden hukuk profesörü Mithat Sancar, devamla şunları söyledi: “Ancak son zamanlarda, kendi gençlerini de öldürdükleri mesajının yayılmak istendiği PKK’ye karşı Kürt gençlerini çatışmanın ön cephesine sürme neredeyse kasıtlı hale gelmiştir.”

“DEVLET KARDEŞİ KARDEŞE VURDURTUYOR”

Türk ordusunun iddialara cevap vermeye yanaşmadığı aktarılan haberde, kızı Heybet’i kaybeden 45 yaşındaki Taubet Güngen’in iddianın doğrulanmasına gereksinim duymadığı belirtilerek şu sözleri aktarıldı: “Devlet çocuklarımızı karşı karşıya getiriyor. Kardeşi kardeşe vurdurtuyor.”

Taubet Güngen’nin uzak akrabası, Emine’nin annesi Mevlüde kızlarının gidip gerillaya katılacağına dair ipuçları almadıklarını, ancak siyasi olan Emine’nin aile tarihinden haberdar olduğunu söylüyor. Emine’nin 4 amcası, annesinin ifadesiyle “haklarını savundukları için” cezaevinde kalmışlar.

‘BİLİNÇLİ OLARAK SORUNU YOK SAYIYORLAR’

Mevlüde, hükümetin değişikliklerin barış getireceğini bildiğini ancak, değişikliklerin yavaş yürümesi kendisinde liderlerin,”bilinçli olarak sorunu yok saydıkları” kaygılarını arttırdığını belirtiyor.

Birçok çocuk gibi, Emine’nin hükümet karşıtı gösterilere çok genç yaşta katıldığı, hatta 8 yaşında iken tutukluları destek amacıyla ilk açlık grevine katıldığı belirtilen haberde, annesi Mevlüde’nin şu sözleri aktarıldı: “Her anne gibi bende ona, ‘Lütfen yemek ye, yoksa hasta olursun’ derdim. Ancak o bana, ‘Hayır, ben herkesin yaptığı gibi yapacağım’ derdi.”

GERİLLAYA KATILIM ARTTI

Türk ordusu ile gerillalar arasında çatışmalar arttıkça Şırnak’ta gerillaya katılımın da arttığı kaydedilen haberde, Haziran ayından bu yana çatışmalarda yaşanan can kayıplarına yer verildi.

Taubet Güngen, “Herkesin çocuğu dağlarda, sadece bizimkiler değil. Çocuğu dağlarda olan binlerce anne var. Biz buna alıştık, oğullarımızın orduda olmasına alıştığımız gibi” diye konuşuyor.

Emine ve Heybet gibi, çocukları PKK’ye katılma kararı veren annelerin onları durduramayacağını belirten Emine’nin annesi, “Ben iki taraf için de barış istiyorum. Ordudakiler bizim çocuklarımız fakat dağdakiler de bizim çocuklarımız. Benim kızım PKK ile beraber ama ben aynı zamanda bir asker anasıyım” diyor.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.