Kürtler ‘Uzun Yürüyüşe’ Hazırlanıyor
Duyurular / 08 Ocak 2012 Pazar Saat 08:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa’daki Kürtler, ‘Öcalan’a özgürlük-Kürt halkına siyasal statü’ adıyla, uzun yürüyüşe hazırlanıyor.

Avrupa’daki Kürtler, ‘Öcalan’a özgürlük-Kürt halkına siyasal statü’ adıyla, uzun yürüyüşe hazırlanıyor. Birleşmiş Milletler temsilciliğinin bulunduğu İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayacak yürüyüş, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT)’nin bulunduğu Fransa’nın Strasburg kentinde son bulacak.

31 Ocak günü kitlesel basın açıklaması ardından yola çıkacak kurum temsilcileri, aydınlar, sanatçılar öncülüğündeki uzun yürüyüşçüler, Öcalan’a yönelik uluslararası komplonun yıldönümü dolayısıyla kitlesel mitingin yapılacağı Strasburg’a varacak. 18 gün sürecek ve yaklaşık 400 km’lik yürüyüşü organize eden Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu (KON-KURD), eyleme katılım çağrısında bulundu.

KON-KURD tarafından yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi üyesi ile Avrupa Birliği üye adayı Türkiye devletinin, sadece son birkaç ayda Kürt halkına yönelik soykırım politikasının had safhaya ulaştığını belirtti.

Roboski’de çoğu çocuk yaşta 35 kişinin Türk savaş uçaklarınca bombalanarak katledildiği, Kandil bölgesinde aynı aileden 1 yaşındaki bebek dâhil aynı aileden 7 kişi seyir halindeki araçlarının Türk savaş uçaklarınca bombalanması sonucu yaşamını yitirdiğini hatırlatan KON-KURD, Kürdistan ve Türkiye’deki baskıların yanı sıra Ankara hükümetinin Avrupa’daki legal demokratik Kürt kurumlarını kapatmak için yoğun bir diplomasi faaliyeti yürüttüğünü vurguladı.

Tüm bunların, 13 yıldır tek başına tutulduğu ada cezaevindeki hücrede, ağır psikolojik ve fiziki işkenceye maruz bırakılan PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin artırılmasıyla yoğunluk ve hız kazandığı vurgulanan açıklamada, AİHM ve CPT, Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler’in sorunun ve çözümün aynı zamanda tarafı konumundaki bu kurumların sessiz ve duyarsız tavrı olduğu vurgulandı.

CENEVRE-STRASBOURG ARASI 18 GÜNLÜK, 400 KM’LİK YÜRÜYÜŞ

Tüm bu nedenlerle Avrupa’daki Kürtler ve dostları olarak, yeni bir eylem kararı aldıklarını bildiren KON-KURD, 31 Ocak 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler Temsilciliği’nin bulunduğu İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayarak, 18 Şubat 2012 tarihinde Avrupa Konseyi Parlamentosu ile AİHM ve CPT merkezlerinin bulunduğu Fransa’nın Strasburg kentinde mitingle sonuçlanacak bir uzun yürüyüş düzenleyeceklerini duyurdu. ‘Öcalan’a özgürlük-Kürtlere siyasal statü’ adıyla yaklaşık 400 km yürüyecek, Kürt kurum temsilcileri, aydınlar, sanatçılar ve dostlarının taleplerine ilişkin de, şu bilgiler verildi;

‘ULUSLARARASI KURUMLAR DERHAL HAREKETE GEÇMELİ’

“AİHM’de Sayın Öcalan’ın sürmekte olan davası ve Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi olması dolayısıyla, konunun doğrudan bir tarafı ve muhatabı olan Avrupa Konseyi, AİHM ve CPT’nin, 13 yıldır süren, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlali olan bu fiziki ve psikolojik işkence durumuna son verilmesi için görev ve sorumlulukları gereği, derhal harekete geçmesini talep ediyoruz.

Türk hükümetinin tecrit politikası, aynı zamanda Sayın Öcalan’ı bir savaş esiri olarak kabul ettiğini gösterir. Savaş esirlerinin durumu ise Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler sözleşmeleri başta olmak üzere birçok uluslararası sözleşmede yer alır. O halde bu sözleşmelerin gerekleri yerine getirilmesi, yani Sayın Öcalan sağlık, yaşam ve güvenlik koşullarının derhal düzeltilerek, Kürt sorununun barışçıl siyasal çözümünde belirleyici rolünü oynaması bakımından özgürlüğünün sağlanması için Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi’nin, yaptırım gücünü kullanmasını bekliyoruz.

Kürt Özgürlük Hareketi’nin defalarca tek taraflı olarak geliştirdiği ateşkesler ve diğer birçok pratik adımla ispatladığı, sorunun diyalog ve müzakere yoluyla, barışçıl ve siyasi çözümüne yönelik niyet ve çabasının takdir edilerek, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, NATO, ABD ve Rusya gibi uluslararası güçlerin, Kürdistan’ı sömürge altında tutan devletlerle ilişki ve etkileme güçlerini, diyalog ve müzakerelerin yeniden başlatılması, Kürt halkının ulusal varlık ve haklarının her parçada ulusal ve uluslararası düzeyde yasal bir güvence ve statüye kavuşturulması temelinde, sorunun kalıcı bir çözümle sonuçlanması için devreye koymasını talep ediyoruz.”

Başta kurum temsilcileri, aydın ve sanatçılar olmak üzere, Avrupa’daki dört parçadan Kürt ve Kürdistanlıları, Türkiye, Ortadoğu ve Avrupalı demokrat-ilerici dostlarını, uzun yürüyüşlerine katılmaya çağıran KON-KURD, basın ve kamuoyundan da duyarlılık ve dayanışma bekledikleri mesajını verdi.

KATILIM İÇİN BAŞVURU ADRESLERİ

Açıklamanın sonundaysa, yürüyüşe katılmak isteyenler için başvuru yapma ve bilgilenme adresleri ve telefonlar verildi;

mesazadi2012@yahoo.com

info@kon-kurd.org

00 32 26 47 99 53

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.