Roj TV Yayın Akışına İnternetten Devam Ediyor
Duyurular / 23 Ocak 2012 Pazartesi Saat 16:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Roj TV’nin internet üzerinden yayınları www.roj.tv ile http://video.roj.tv/channel/view/roj-75 adresleri üzerinden izlenebilinir.

Fransa, Danimarka mahkemesinin temyize götürülen Roj TV kararını gerekçe göstererek Roj TV yayınlarını tümden kesti. Karar karşı Paris İdari Mahkemesi’ne başvurmaya hazırlanan Roj TV, normal yayın akışını internet üzerinden devam ettiriyor.

Fransa Eutelsat şirketi, milyonlarca seyircisi olan Roj TV’nin uydu üzerinden yaptığı yayınlar gece saat 24.00 itibariyle kesti.

Eutelsat’ın Danimarka mahkemesinin Roj TV davasında aldığı kararı gerekçe göstererek gerçekleştirdiği yayın durdurma kararı Kürtler yanı sıra uluslararası basın kuruluşları tarafından tepkiyle karşılandı. Uluslararası basın kuruluşları, temyize götürülen bir mahkeme kararına dayalı olarak Roj TV yayınlarının kesilmiş olmasını hukuka aykırı, basına yönelik darbe olarak nitelendirerek kınadı.

Kararı skandal olarak tanımlayan Merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), 20 Ocak günü yaptığı açıklamada, “İfade özgürlüğünü önemsemeksizin alınan bu tek taraflı ve skandal kararla sarsıldık” dedi.

Fransa’nın Roj TV’nin Eutelsat’a bağlı uydular üzerinden yayınlarını durdurma kararına tepkiler devam ederken, Roj TV, gece yarısından itibaren, normal yayın akışında hiçbir değişikliğe gitmeden İnternet üzerinden devam etti.

Roj TV yetkilileri, uydu üzerinden en kısa zamanda yeniden yayına geçene kadar, yayın akışlarını internet üzerinden sürdüreceklerini söyledi.

Roj TV’nin internet üzerinden yayınları www.roj.tv ile http://video.roj.tv/channel/view/roj-75 adresleri üzerinden izlenebilinir.

Ayrıca, Roj TV yayınları, dayanışma temelinde kendi sitelerinde yayınlamaya başlayan aralarında Ajansamed (ajansamed.com) sitesinin de bulunduğu, birçok Kürt haber ve sosyal internet siteleri üzerinden de izlenebilinir.

Öte yandan, Eutelsat’ın skandal kararına karşı harekete geçen Roj TV avukatları da, yayın kesme kararını Paris İdari Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor. Karara karşı itirazın bugün Paris İdari Mahkemesi’ne taşınması bekleniyor.

Diğer yandan, Roj TV’nin yeni bir uydu arayışı da devam ediyor. Roj TV’nin Eutelsat kararına karşı Paris İdari Mahkemesi’ne başvuruya paralel olarak sürdürdüğü farklı uydulardan yayın sürdürme girişiminin hafta içinde sonuca bağlanması bekleniyor.

Bu arada, Roj TV’nin uydu üzerinden yayınlarının kesilmesine tepki gösteren Kürtler de birçok yerde Fransa hükümetini protesto gösterilerine başladı. Fransa’nın Montpellier ile Almanya’nın Bremen kentinde sokağa dökülen Kürtler Eutelsat’ı protesto ederek kararın geri alınmasını istedi. Bugün ve yarın ise, Kürdistan’ın birçok kentinde protesto gösterileri bekleniyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.