CDK: Kürtleri Büyük Eyleme Çağırıyoruz
Duyurular / 16 Şubat 2012 Perşembe Saat 15:28
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Kürt Toplum Koordinasyonu (CDK), 15 Şubat komplosuna dair yaptığı açıklamada,

Avrupa Kürt Toplum Koordinasyonu (CDK), 15 Şubat komplosuna dair yaptığı açıklamada, uyguladığı tecritle AKP Hükümeti'nin de komployu sürdürdüğünü vurguladı. CDK, Avrupa'daki Kürtleri, 18 Şubat günü Strasbourg’da buluşmaya çağırdı.

"Önderliğimize yönelik uluslararası komplonun 13. Yılında, Önderliğimiz şahsında halkımıza yönelik imha ve soykırım saldırıları yeni bir biçim alarak ve yoğunlaşarak devam etmektedir" denilen açıklamada, PKK Lideri Öcalan'ın ailesi ve avukatları ile görüşmelerinin 7 aydır engellenmesinin, yine avukatlarından 40’ının tutuklanmasının Türk hükümetinin niyetini açıkça gösterdiği belirtildi.

'ÖNDERLİĞİMİZ HALKTAN KOPARILMAYA ÇALIŞILIYOR'

AKP Hükümeti'nin tecritteki amacı da, şöyle özetlendi: "Amaç Önderlikle halkın ilişkisini koparmak, Önderliğin düşünce ve siyaset yapmasını engelleyerek halkımızın iradesiz, muhatapsız bırakılmasıdır. Böylece halkımız inkâr ve imha dayatmaları ile yeniden 30 yıl öncesinin koşulları içinde tutulmak istenmektedir. AKP hükümetinin demokratikleşme ve açılımdan anladığı; iradesiz, kimliksiz, statüsüz bir biçimde, yukarıdan lütfedilecek bir kaç kırıntı ile köleliğe razı işbirlikçi bir Kürtlük olmaktadır."

Son bir yıldır tırmandırılan; gerillaya yönelik imha operasyonlarının, sivil ve örgütlü Kürt alanlarına yönelik siyasi soykırım saldırılarının sonuç vermediğine, büyük bir direnişle karşılık bulduğuna dikkat çeken CDK, "Halkımızın bulunduğu tüm alanlardaki görkemli direnişi, Türk devletinin 'birkaç ayda bitirilecek' dediği bu planı tersyüz etmiştir. Devlet içinde klikler çatışması, Fetullah-Tayyip çatışması, Emniyet-MiT çatışması, Hükümet-Liberaller çatışması geçici değildir. Hareketimiz ve mücadelemiz karşısındaki yenilginin sonucudur ve derinleşerek devam edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

'BAŞARAMADILAR AMA SALDIRILARINI SÜRDÜRECEKLER'

Açıklamada, şu tespitler yapıldı: "Eğer gerillaya karşı sonuç alıcı bir başarı elde edilmiş olsa, Kürt siyasi hareketi tasfiye edilebilmiş olsaydı, bugün birbiri ile çatışan bu güçler daha farklı bir pozisyonda olacaklardı. Fakat bu durum faşist uygulamaların ve saldırıların bittiği anlamına gelmemektedir. Planladıkları ve kurgusunu yaptıkları imha ve tasfiye gerçekleşmedikçe saldırganlıkları, hırçınlıkları ve faşist yönelimleri daha da tırmanacaktır. Bu topyekûn ve kapsamlı saldırılara karşı Önderlik etrafında kenetlenme, Kürdistan’ın dört parçasında ve yurt dışında dalga dalga yayılan direniş ve eylemlerle karşılık verme en doğru ve en etkili yoldur. Bu çerçevede Önder Apo’yu sahiplenme direnişi, Önder Apo özgürleşinceye kadar, soykırım politikası son buluncaya kadar sürdürülecektir. Bu çerçevede Avrupa’da başlatılan Cenevre – Strasbourg yürüyüşü büyük ve onurlu bir eylem olduğu kadar, önümüzdeki ayların mücadele rotasını da çizmiştir: Kürt halkı kendi bildiği yolda, kendi özgür iradesi ile direnişine ve yürüyüşüne devam edecektir!"

AVRUPA'DAKİ KÜRTLERE ÇAĞRI

15 Şubat uluslararası komplonun yıldönümünde, yeni bir ivme kazanacak olan direniş hamlesini, Öcalan özgürleşinceye kadar sürdürmenin gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, "Sadece bir protesto mahiyetinde değil, yepyeni bir direniş hattını geliştirmek temelinde komplocu güçlerden hesap sormak, yeni komploları hazırlayan faşist Türk devletine gereken cevabı vermek, görkemli bir direniş ve büyük serihildanlarla mümkün olacaktır" denildi.

Avrupa Kürt Toplum Koordinasyonu (CDK), Avrupa'daki Kürtlere de şu çağrıda bulundu: "Bu temelde Avrupa’daki halkımızı, uluslararası komplonun 13 yıldönümünde önceki yılları aşan bir coşku, heyecan ve katılımla 18 Şubat’ta Strasbourg’da büyük serihildana çağırıyoruz. Başta Avrupa’daki Kürt gençliği olmak üzere, kadınlarımız, öğrenciler, çalışanlar olmak üzere yediden yetmişe tüm halkımızın gerçekleştireceği büyük eyleme davet ediyoruz. Uzun yürüyüşün finalini görkemli bir eylemlilikle sonuçlandırmak, sesimizi İmralı adasına ve Kürdistan’daki halkımıza ulaştırmak için 18 Şubat günü Strasbourg’da buluşalım."

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.