Strasbourg'da Büyük Oturma Eylemi Yapılacak
Duyurular / 29 Mart 2012 Perşembe Saat 12:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa’daki Kürtler dayanışma ve taleplerini daha güçlü duyurma amacıyla 4 Nisan günü Strasbourg’da büyük bir oturma eyleminde buluşmaya hazırlanıyor.

Türkiye cezaevleri ve Fransa’nın Strasbourg kentindeki süresiz dönüşümsüz açlık grevleri sürerken, Avrupa’daki Kürtler dayanışma ve taleplerini daha güçlü duyurma amacıyla 4 Nisan günü Strasbourg’da büyük bir oturma eyleminde buluşmaya hazırlanıyor.

Türkiye cezaevlerindeki açlık grevleri bugün 44. gününe girdi. 15 Şubat’ta 400 tutsakla başlayan açlık grevi, daha sonra tüm cezaevlerine yayıldı. Bugün itibariyle bin kadar kişiyle sürdürülen eyleme 1 Nisan’da 500 tutsağın daha katılması bekleniyor.

Avrupa’daki açlık grevi ise 1Mart’ta Strasbourg’da başladı. 15 kişinin süresiz dönüşümsüz açlık grevine Avrupa genelindeki 150 dolayında dernekte dönüşümlü açlık grevleri ile destek veriliyor. 10-50 arasındaki gruplarla 2-5 gün arasında süren dönüşümlü açlık grevleri, yerlerini yeni gruplara bırakıyor.

Uluslararası kurumlar henüz Kürtlerin taleplerine olumlu yanıt vermiş değiller. Özellikle İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) İmralı’ya gidip gitmeyeceği konusunda bir açıklama yapmadı.

Avrupa’daki Kürtler açlık grevi eylemcilerini desteklemek ve taleplerini daha güçlü bir şekilde duyurmak için PKK lideri Abdullah Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan’da Strasbourg’da buluşacak.

Avrupa Kürt Demokratik Toplum Koordinasyonu (CDK), oturma eylemine çağrıda bulunduğu şu açıklamayı yaptı:

“Avrupa’da yaşayan halkımızın Newroz’da göstermiş olduğu görkemli duruşu selamlıyor, direniş ve zafer ruhunu taçlandırma sözünü veriyoruz.

Kuzey Kürdistan ve Türkiye cezaevlerinde başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevi 44.güne girmiştir. 1 Mart’ta Strasbourg’da 15 arkadaşımızla başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevi 29.güne ulaşmış bulunmaktadır.

AKP hükümetinin Önderliğimiz, Hareketimiz ve halkımız üzerinde yürüttüğü tasfiye konsepti giderek tüm boyutları ile açığa çıkmaktadır. ABD ve AB ülkelerinden aldığı destek ile Önderliğimiz üzerindeki İmralı tecrit ve işkence sistemini derinleştirmekte, gerillaya dönük imha operasyonları geliştirmekte, halka donuk baskı ve katliamları en değme diktatörlükleri aratır duruma getirmektedir. Buna karşın halkımızın Kürdistan’da Newroz’da ortaya koyduğu görkemli direniş AKP faşizminin tüm hesaplarını boşa çıkarmıştır. Avrupa’da buna paralel Bonn, Londra, Paris, Stockholm, Den Haag başta olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinde kitlemizin Newroz kutlamaları ‘An Azadî An Azadî! Êdî Bes e !’ hamlesine katılım iradesi olmuştur. Avrupa’daki halkımız Newroz kutlamaları ile direnişi yükseltme kararlılığında ve ısrarında olduğunu bir kez daha dost ve düşmana göstermiştir.

1 Mart’ta Strasbourg’da ‘Önder Apo’ya Özgürlük, Kürdistan’a Statü’ şiarı ile başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi büyük bir fedai duruş ve kararlılıkla devam etmektedir. Talepleri kabul edilene kadar eylemlerini sürdürmekte kararlı olan bu fedai yoldaşlarımız yeni dönemin mücadele ruhunu da açıkça ortaya kaymaktadır. Hiç bir tereddüt gösterilmeden sürdürülen bu eylemin başarıya ulaşması için tüm Kürt kurumları, siyasetçileri, aydınları ve yurtsever halkımızın bu eylem etrafında kenetlenmesi, tek yürek olması ahlaki bir sorumluluk olduğu kadar bir mücadele görevidir. Bu temelde açlık grevi eylemcilerinin taleplerinin karşılanması amacıyla 4 Nisan’da Strasbourg’da yapılacak olan kitlesel oturma eylemine her yurtsever Kürt bireyi büyük bir sorumluluk bilinciyle katılmalıdır. Bu arkadaşlarımız, halkımızın ve Önderliğimizin özgürlüğü için tereddütsüz bir bicimde bedenlerini ölüme yatırırken bize düsen görev de hiç bir gerekçe göstermeden sürekli olarak eylem halinde olmaktır.

4 Nisan Önderliğimizin doğum gününde Önderliğe özgürlüğünü talep eden bu büyük fedai durusun yanında olmak tarihsel bir sorumluluktur. 4 Nisan günü halkımız çocuklarını okula göndermemeli, ise gitmemeli, evde kalmamalı, çocuk, genç, yaşlı, kadın demeden tüm halkımız Strasbourg’a akın ederek fedai yoldaşları ile buluşmalıdır. Devrimci, demokrat, ilerici dost tüm kurum ve bireyleri insanlığa çağrı yapan bu eylemci yoldaşlarımızın yanında olmaya çağırıyoruz. Bu temelde tüm CDK kadrolarımız seferber olarak 4 Nisan eylemi için gereken tüm hazırlığı büyük bir coşku, moral ve kararlılıkla gerçekleştirmelidir.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.