BDP Meydanları 'Direniş Alanı'na Çevirmeye Çağırdı
Duyurular / 30 Nisan 2012 Pazartesi Saat 13:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP rejiminin ülkeye “çok açık bir darbe süreci yaşattığını” belirten BDP, yayınladığı 1 Mayıs mesajında,

AKP rejiminin ülkeye “çok açık bir darbe süreci yaşattığını” belirten BDP, yayınladığı 1 Mayıs mesajında, emekten, barıştan ve özgürlükten yana olanların yaşamın her alanını direniş meydanlarına dönüştürmesini istedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), 1 Mayıs bayramını yayınladığı yazılı mesajla kutladı. Mesajda, 1 Mayıs'ın, birlik, mücadele ve dayanışma iradesi ve kararlılığıyla karşılandığı, emekçi ve yoksul halkların işsizliğe, yoksulluğa, savaşa ve sömürüye karşı sesini daha gür çıkardığı, daha adil, eşitlikçi, özgürlükçü bir Türkiye özlemini, demokrasiyi, barışı ve halkların kardeşliğini daha fazla haykırdığı bir gün olduğu belirtildi.

MİLYONLARCA İŞÇİ VE EMEKÇİ AĞIR KOŞULLARDA ÇALIŞIYOR

Milyonlarca işçi ve emekçinin ağır koşullarda, her türlü iş güvencesinden yoksun bir şekilde çalıştırıldığına dikkat çekilen açıklamada, "Şantiyelerde, maden ocaklarında, barajlarda, tersanelerde yaşanan işçi cinayetlerine her gün yenileri eklenmekte, yoksul halkımıza ölüm ve kölelik düzeni dayatılmaktadır" denildi. Özelleştirme, taşeronlaştırma, güvencesiz ve sigortasız çalıştırma, sendikasızlaştırma, örgütsüzleştirmenin her alanda dayatıldığına işaret edilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "İşçi ve emekçiye sendikasız, grevsiz, toplu sözleşmesiz bir çalışma hayatı dayatılmakta, çalışanlar hükümetin köleleştirme politikaları karşısında boyun eğmeye zorlanmaktadır. Diğer yandan savaşın-çatışmaların ve dış borçların ağır maliyeti yine emekçi yoksul halkların sırtına yüklenmekte, peş peşe yapılan zamlarla, arttırılan yeni vergilerle halkımız canından bezdirilmektedir."

ÇOK AÇIK BİR DARBE SÜRECİ YAŞANIYOR

Emek alanında bunlar yaşanırken, demokrasi alanında da tablonun farklı olmadığının belirtildiği açıklamada, emek soykırımıyla, siyasi soykırımın paralel yürütüldüğü bir sürecin söz konusu olduğu kaydedildi. Demokratik toplumsal muhalefeti ve örgütlü toplumu tasfiyeye yönelik baskıcı politikaların her alanda giderek tırmandırıldığına değinilen açıklamada, "Gözaltı ve tutuklama operasyonlarıyla, yasaklarla, engellemelerle, demokratik eylem ve etkinlere yönelik fütursuzca müdahalelerle bu ülkeye çok açık bir darbe süreci yaşatılmaktadır. Çocuklar cezaevlerinde taciz, tecavüz ve işkenceye uğramakta, direnen, hakkını arayan, sesini çıkaran kim varsa meydanlarda, sokaklarda devlet şiddetine maruz kalmakta, susturulmaya, bastırılmaya çalışılmaktadır. Bu ülkede artık adalet duygusu giderek yok olmaktadır. Roboski katliamının failleri ve sorumluları aradan geçen 4 aya rağmen halen yargı önüne çıkartılmamaktadır. Faili meçhul cinayetler, yargısız infazlar, 1 Mayıs, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi katliamları aydınlatılmayı beklemektedir" denildi.

MEYDANLAR DİRENİŞ ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

Ülkenin en önemli sorunu olan Kürt sorununda demokratik barışçıl adımlar yerine savaş politikalarında ısrar edildiğine işaret edilen açıklamada, şu tespitler yapıldı: "Hükümet, çözümsüzlüğün faturasını halka ödettirmekte, her gün yeni kayıpların yaşanmasına, ocaklara yeni ateşlerin düşmesine neden olmaktadır. Bütün bunlar yetmezmiş gibi hükümet izlediği bölgesel-emperyal politikalar nedeniyle Türkiye'yi bölgesel bir savaşın içine doğru sürüklemekte, halklarımızın geleceğini tehlikeye atmaktadır. Bu yaşananlar karşısında emekten, demokrasiden, barıştan ve özgürlükten yana olan kesimlere ise direnmek, baskılara karşı mücadele etmek, sokakları, meydanları, yaşamın her alanını direniş meydanlarına dönüştürmek düşüyor. Halklarımız, kendisine dayatılan bu düzeni boşa çıkaracak, kendi adil-demokratik, barışçıl, emeğe dayalı sistemini yaratacak örgütlü güce ve tarihsel mücadele geleneğine-deneyimine sahiptir."

Türkiye demokrasi güçlerinin emek, özgürlük, demokrasi ve barış hattında yürütüleceği ortak mücadelenin, Türkiye'yi demokratikleştirecek, dönüştürecek, barışı tesis edecek, ülkeyi aydınlık bir geleceğe kavuşturacak tek seçenek olduğunun belirtildiği açıklama, "1 Mayıs bu iradenin açığa çıkarılması ve örgütlü gücün ortaya konulması açısından önemli bir gündür. Bu gün dolayısıyla Türkiye'nin geleceğini barışta, demokraside, özgürlüklerde gören herkesi ortak mücadeleye, Newroz ile 1 Mayıs'ın direniş ruhunu meydanlarda, alanlarda birleştirmeye, savaşa, sömürüye karşı sesini daha gür çıkarmaya çağırıyoruz. 1 Mayıs şehitleri önünde saygıyla eğiliyor, özelde Türkiye, genelde bütün dünya emekçi halklarının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan işçi bayramını kutluyoruz" diye kaydedildi.-Ankara

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.