Kadınlar, Diyarbakır Ve Ankara'da 'Özgürlük Nöbeti' Tutacak
Duyurular / 04 Mayıs 2012 Cuma Saat 08:56
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BDP Kadın Meclisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlük için 13-14 Mayıs'ta Diyarbakır ve Ankara'da "Özgürlük Nöbeti" tutacağını duyurdu.

BDP Kadın Meclisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlük için 13-14 Mayıs'ta Diyarbakır ve Ankara'da "Özgürlük Nöbeti" tutacağını duyurdu. Kadın Meclisi Sözcüsü Kibriye Evren, "Müzakere ve diyalog sürecinin başarıya ulaşabilmesi için Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşması zorunludur" dedi. DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi Ayla Akat Ata ise, "Rolümüzü oynama zamanı" diyerek, tüm kadınları nöbet tutmaya çağırdı

BDP Kadın Meclisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a özgürlük şiarı ile 13-14 Mayıs'ta Diyarbakır ve Ankara'da "Özgürlük Nöbeti" tutacağını duyurdu. DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve BDP Kadın Meclisi Sözcüsü Kibriye Evren konu ile ilgili BDP Diyarbakır il binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı yapan Kadın Meclisi Sözcüsü Kibriye Evren, "Öcalan'a özgürlük" şiarı ile 13-14 Mayıs tarihleri arasında Diyarbakır ve Ankara'da "Özgürlük Nöbeti" tutacaklarını duyurdu. Evren, "Kürt sorununda çözümsüzlük politikalarına hayır demek ve Kürt kadınlarının çözüme dair sözünün olduğunu Türkiye ve dünya kamuoyuna duyurmak amacıyla yola çıkacağız" dedi.

'Öcalan'ı dikkate almamak çözümsüzlükte ısrar etmek'

Türkiye'de yaşanan savaşın en ağır yükünü kadınların taşıdığını dile getiren Evren, "Bu savaşta en değerli varlıklarımızı çocuklarımızı kaybettik. O nedenle savaşın ne demek olduğunu en iyi biz kadınlar biliyoruz. Barışın da neden bu kadar önemli olduğunu en iyi anlayanlar biz kadınlarız" dedi. AKP'nin askeri ve siyasi operasyonlarla Kürt sorunun çözümsüzlüğünü derinleştirdiğini dile getiren Evren, "Kürt sorunun çözümünü tartıştığımızda PKK'yi ve Sayın Abdullah Öcalan'ı dikkate almamak çözümsüzlükte ısrar etmek anlamına gelecektir" dedi. Öcalan üzerindeki tecride dikkat çeken Evren, "BDP Kadın Meclisi olarak Kürt sorununu Kürt halkın var olma ve özgürlük sorunu olarak tanımlıyoruz ve devletin yaklaşımı ile halkların yeniden acılar yaşamasına neden olacağını, buna tekrar izin vermeyeceğimizi belirtmek istiyoruz" dedi.

'Çözüm için Öcalan'ın özgürlüğü zorunludur'

Kürtlerin halk olmaktan kaynaklı haklarının anayasal güvence altına alınmasının çözümün anahtarı olduğunu ifade eden Evren, BDP Kadın Meclisi'nin çözüme yönelik önerilerini şu şekilde aktardı: "30 yıla yakındır süren savaşın son bulması açısından da bu yaklaşımının önemli olacağını düşünüyoruz. Savaşın son bulması için diyalog ve müzakere sürecinin zaman kaybetmeden başlatılması Türkiye'nin geleceğini belirleyecektir. Kürt sorunun kalıcı çözümü için vazgeçilmez olan müzakere ve diyalog sürecinin başarıya ulaşabilmesi için Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşması zorunludur. Tarih bize birçok kez göstermiştir ki bir halkın kendisine öncü olarak, lider olarak seçtiği insanlar özgür olmadan sürecin başarıya ulaşması mümkün değildir."

Akat Ata: Biz kadınlar, sözümüzü söylemek için bir araya geliyoruz

Ardından konuşan DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi Ayla Akat Ata, toplumun her kesimindeki kadınlarla buluşacaklarını belirterek, "Eğer savaşta ısrar varsa biz bunun karşısında direneceğiz. Barıştan yana direneceğiz. Savaşlarda en çok acıyı kadınlar çekiyor. Türkiye gerçeği göstermiştir ki her zaman kadınlar savaşın acısını çekmiştir" dedi. "Kürt sorunu gibi kanayan bir yarası varken bu ülkenin bu sorun yokmuş gibi davranarak ve bunlar bizim kardeşimiz, çocuğumuz eşimiz olduğunu gerçeğini yadsıyarak bu süreci örgütleyebilmek mümkün değildir" diyen Ata, şunları söyledi: "Bu tarihsel süreçte biz kadınlar sözümüzü söylemek için bir araya geliyoruz."

'Rolümüzü oynama zamanı'

"Rolümüzü oynama zamanı diyoruz" diyen Ata, "Halkımızın ortaya koyduğu taleplerin en önemlisi olarak gördüğümüz Sayın Öcalan'ın özgürlüğü sağlığı ve güvenlik koşullarının sağlanması ve bunun akabinde yaşanacak bir diyalog ve müzakere süreci ve bu süreçle elde edilecek bir silah susma dönemi olabilir. Daha sonra belki bir onurlu barışın inşa sürecinin temel aktörü olarak görüyoruz kendimizi. Barışı inşa etmek ve barışı savunmak herkesin harcı değildir. Biz kadınlar bu rolü oynayarak esasından ülkeyi yönetenlerin önüne bir hedef koyuyoruz" şeklinde konuştu.

Tuncel: Bir halkın önderi özgür değilse, halkı da özgür değildir

Ardından konuşan BDP İstanbul Milletvekilli Sebahat Tuncel de, AKP Kadın Kolları'nın Kürt kadınların dağa çıkış nedenleri üzerine düzenlediği ankete dikkat çekerek, "Demek ki AKP'de artık bununla ilgileniyor. Biz kendilerine şunu öneriyoruz, eğer bu ülkenin temel sorunuyla ilgilenecekseniz çözüm konusunda adım atacaksanız, bu işin merkezine gelip anlayabilirsiniz. Biz kadınlarla barış nöbeti tutacağız bu sırada gelip kadınlarla çözüm konusunda konuşabilirsiniz. Bir gerçek var bu ülkede Kürt sorunu var ve çözüm bekliyor. Bu sorunun çözüm anahtarı Kürt halkındadır, Kürt halkının iradesindedir. Siz Kürt halkını tanırsanız, iradesini tanırsanız, onların taleplerini önemserseniz bu konu da çözüm geliştirilir" şeklinde konuştu. "Sayın Öcalan'ın önünün açılması gerekir" diyen Tuncel, "Bir halkın önderi özgür değilse onun şahsında halkı da özgür değildir" dedi. Tuncel, barıştan yana tüm kadınları "Özgürlük Nöbeti'ne" katılmasını beklediklerini söyledi.-DİHA/Amed

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.