1 – 10 Ekim 2012 Kronolojisi
Kronoloji / 20 Ekim 2012 Cumartesi Saat 09:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 440. Gününe girdi. Komployu kınamak amaçlı Avrupa Swîsre’de Kürt kadınları meclise bir dosya sundu.

01.10.2012

•    Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit 431. Gününde devam ediyor. Kürdistan ve Türkiye’deki cezaevlerinde kesintisiz- dönüşümsüz açlık grevi eylemi 20. Gününde devam ediyor. Êlih’te barış anneleri açlık grevine destek amaçlı, yol kapatma eylemi gerçekleştirdi. Barış Anneleri, mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini belirtti. Öcalan’a Özgürlük Otobüsü Brüksel’deydi. Eyleme katılan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “Öcalan’ın Avrupa Kürtleri tarafından böyle sahiplenmesi önemli bir mesaj niteliğindedir.” Öcalan’a Özgürlük İnisayatifi’nin Strasbourg’da başlattığı kesintisiz eylemi Lyon’daki Kürdistanlılar devraldı.
•     HPG BİM: “Gever ve Şemzînan’da gerilla eylemleri sürüyor. Bilîcan ve Bêsosin karakolunda gerillalar tarafından eylem gerçekleştirildi. Türk ordusu, Şemzînan, Çelê ve Gever alanlarını bombalamaya devam ediyor. Çewlik’te yeni bir operasyon başlatıldı. Operasyonda iki gerilla yaşamını yitirdi. Dersîm’in Tevneşî alanında gerillalarımızca yol kontrol eylemi yapıldı. Üç öğretmen kısa bir süreliğine gözaltına alınıp serbest bırakılmıştır. YJA-STAR: “Garzan’da 15 kadın gerillanın katliamında payı olan ALİ YUM isimli kişi cezalandırıldı. Hatay’ın Kırıkhan karakoluna gerçekleştirilen roketli eylem sonucu 3 asker yaralandı. Erzîngan’da yük trenine sabotaj eylemi gerçekleştirildi.””
•    Çocuk katili AKP Devleti Kürt çocuklarını katletmeye devam ediyor. Wan Çaldiran’da meydana gelen patlamada Selami Akit isimli çocuk yaşamını yitirdi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin protesto amaçlı Adana’da gerçekleştirilen yürüyüş sırasında Adana’da çıkan olaylarda 6 yaşındaki bir çocuk gaz bombası sonucu yaralanarak hastaneye kaldırıldı.
•     Cuntacı AKP Devleti’nin gerçekleştirdiği siyasi soykırım operasyonları kapsamında tutuklanan siyasetçilerin yargılandığı KCK Davası İstanbul Silivri’de görülmeye devam ediliyor. Yine dil yasağının olduğu duruşmada, avukatlar tartaklandı.
•     TBMM’nin açılışında konuşan faşist ve ırkçı AKP Devleti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, ‘tutuklu milletvekillerinin de aramızda olmasını isterdim.’ Sözlerine tekçi zihniyet Başbakan; ‘Gül ile bu konuda polemiğe girmek istemiyorum.” Sözleriyle tepki gösterdi.
•    Tekçi zihniyetçi AKP Devleti Başbakanı Tayyip, kongresine kendi yandaşı olmayan basının katılmasına izin vermedi.
•     Tekçi AKP zihniyetinin devşirme milletvekili Galip Ensarioğlu; faşist AKP Devleti Başbakanı Tayyip’in talimatı ile hazırladığımız yol haritasında BDP’nin öne sürdüğü Demokratik Özerkliği de aşacak bir projenin olduğunu iddia etti.
•     BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani’nin barış düşmanı AKP Devleti’nin kongresine katılmasının Kürt halkında bir rahatsızlık yarattığını söyledi.
•    Dünya Ekonomik Forumu 2011 raporuna göre, kadın-erkek eşitliğinde AKP Devleti, 135 ülke arasında 132. Sırada yer aldı. Kadına şiddetin en yüksek olduğu yerlerden biri olan AKP Devleti’nde sadece 2011 yılında 257 kadın öldürüldü, 102 kadın tecavüze uğradı.
•    BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni bir Oslo çıkışının ‘taktik bir hamle’ olduğunu belirterek, hükümetin hem içerde hem dışarıda yaşadığı sıkışmışlık karşısında nefes almak istediğini söyledi. Demirtaş, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki durumu konusundaki kaygılarının sürdüğünü söyledi.


02.10.2012

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 432. devam ederken avukatların görüşme talepleri bildik gerekçelerle reddedildi. Kürdistan ve Türkiye’deki cezaevlerindeki PKK ve PAJK’lı tutsakların kesintisiz ve dönüşümsüz açlık grevleri 21. Gününde devam ediyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’da başlattığı oturma eylemi 100. Gününde devam ediyor. Öcalan’a Özgürlük Otobüsü Belçika’nın Lüksemburg kentindeydi.  
•    Faşist rejim AKP Devleti tarafından 34 sivilin savaş uçaklarıyla bombalanarak öldürüldüğü Roboskî Köyünden 3 korucu silah bıraktı.
•    HPG BİM: “Gerillaların Amanoslar’da 4 koldan gerçekleştirdiği eylem sonucu 16 asker öldürüldü. Türk ordusu Bêşebap Feraşîn yaylasındaki yerleşim alanlarını bombaladı.  Colemerg ve Bilîcan Alayı ve Bêsosin Karakoluna eylem gerçekleştirildi.”
•    Cuntacı AKP Devletinin gerçekleştirdiği Siyasi soykırım operasyonları kapsamında Şirnex’te 32 kişi gözaltına alındı. 
•    Gerillaların büyük direnişi karşısında büyük yenilgiye uğrayan AKP Devleti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in mesajlarında Kürdistan’a operasyonların devam edileceği mesajları yineledi.
•    Batı Kürdistan’daki Demokratik Özerklik çalışmaları kapsamında 100’ün üzerinde Kürtçe eğitim veren okul açıldı. Suriye rejim güçleri tarafından YPG’li 1 kişi katledildi.
•    1990’lı yılların faili meçhulleri gerçekleştiren Tansu Çiller 28 Şubat ile mağdur sıfatıyla ifade verdi. Elinde geniş bilgi ve belgelerin olduğunu ve bunları açıklayacağını belirtti.

03.10.2012

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecridi kınamak amaçlı Kürdistan ve Türkiye kentlerinde başlatılan kesintisiz ve dönüşümsüz açlık grevi devam ediyor. Tutsaklar adına konuşan Deniz Kaya: “ Önderliğimiz üzerindeki tecride ve Kürdistan’daki operasyonlara karşı açlık grevini başlattık. Ailelerimiz bizleri ziyaret yerine eylemler gerçekleştirsinler.”
•    Broadcast Mezopotamya Yönetimi; “ kuruma yönelik siyasi saldırılar yapılmaktadır.”
•    HPG BİM: “Şemzînan’da gerillaların eylemleri sonucu 7 asker öldürüldü. Ayrıca Dêzê köyü yolu üzeri akrep tipi bir araç imha edildi. Eylül ayı bilançosuna göre Türk ordusu gerilla alanlarına 38 hava operasyonu gerçekleştirdi. gerillaların gerçekleştirdiği  188 eylemde 581 asker polis öldürüldü. 44 gerilla yaşamını yitirdi.  Eylül ayında 2 helikopter düşürüldü ve çok sayıda askeri araç ve mühimmat imha edildi.”
•    Barış düşmanı AKP Devleti Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu Dersîm’e gitti.
•    Riha’nın Akçakale ilçesine bağlı Yenimahalle’de Suriye taraflarından atıldığı iddia edilen havan topunun patlaması sonucu içinde polislerinde olduğu 9 kişi yaralandı.
•    Mêrdîn Artuklu Üniversitesinde YÖK tarafından Kürdoloji Bölümünün kontenjanının 500’den 250’ye indirilmesi ve formasyonu olmayan öğretmenlere formasyon verilmeyeceği kararı üzerine öğretmenler protesto eylemleri gerçekleştirdi.
•    Faşist ve ırkçı Başbakan Tayyip’in Ankara Üniversitesini ziyaretini protesto eden 19 öğrenci gözaltına alındı.
•    21 Sivil Toplum Kuruluşu üyeleri Amed’de ortak basın açıklaması yaptı: “İmralı ve Qendîl ile görüşeceğiz.”
•    İngiliz Financial Times; “Kürtler Özerkliğin temelini atıyor” manşetini kullandı.
•    Siyasi Soykırım Operasyonları davaları İstanbul ve Amed’de görülmeye devam ediliyor.
•    Bağdat Yönetimi Irak’taki Türk askeri üslerini kapatma kararı aldı.
•    Suriye’nin Helep kentinde 4 ayrı yerde meydana gelen patlamada 40 kişi öldü 80 kişi yaralandı.

04.10.2012

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 434. Gününde devam ediyor. Kürdistan ve Türkiye kentlerinde PKK ve PAJK’lı tutsakların başlattığı kesintisiz ve dönüşümsüz açlık grevleri 23. Gününde devam ediyor. BDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak tutsakları ziyaret etti.  Demirtaş: Tutsaklar talepleri karşısında büyük kararlılığa sahipler. Tutsakların iki temel talebi Öcalan’a Özgürlük ve Anadilde eğitim.” Dedi. Ayrıca tecrit Batı Kürdistan’ın Dêrik kentinde büyük bir halk kitlesinin yürüyüş eylemiyle kınandı. Öcalan’a Özgürlük Otobüsü bugün Elmanya’nın Darmstadê kentindeydi.
•    KCK Yürütme Konseyi Murat Karayılan: “Görüşmelerin gerçekleşebilmesi için önce Önder APO’nun sağlık, güvenlik ve özgür hareket etme şartları yerine getirilmeli. AKP Farqîn operasyonunu bahane edip savaş konseptini devreye soktu. Erdoğan söylemleriyle Kürtleri 2023’e kadar oyalamak ve kandırmak istiyor. İmralı, PKK, BDP olmadan sorunu çözemezsiniz. Milletvekillerinin tutuklanmasıyla savaş daha da derinleşir. Fethullah Gülen’in kendisi psikolojik savaş ve fitnelik yaratıyor.”
•    HPG BİM: “Gerillalar Şemzînan ve Gever’de iki ayrı askeri konvoya eylem düzenledi. Eylemde 2 zırhlı içindeki askerlerle birlikte araç imha edildi. Qers’te gerçekleştirilen eylem sonucu 6 asker öldürüldü. Sêrt’in Dihê ilçesinde Gorendoruk karakolu hedef alındı.”
•    HPG gerillalarınca 2 Eylül’de Çelê’de gözaltına alınan Colemerg AKP İl Başkanı Abdülmecit Tarhan serbest bırakıldı.
•    Siyasi soykırım operasyonlarının 58. Duruşması bugün Amed’de görüldü.
•    Suriye’nin Türkiye’ye havan mermisi attığı iddialarının ardından, Suriye’ye askeri müdahaleyi öngören savaş tezkeresi AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla TBMM’den geçti.
•    Halk evleri üyeleri ‘savaşa hayır’ sloganlarıyla yürüyüş eylemi gerçekleştirdi ancak faşist AKP Devleti polisleri tarafından sert müdahaleye uğratıldı.

05.10.2012    

•    Kürt Halk Önderi üzerinde gerçekleştirilen ağırlaştırılmış tecrit 435. Gününe girerken, Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’da başlattığı kesintisiz nöbet eylemi 103. Gününde devam ediyor. Kürdistan ve Türkiye’deki PKK ve PAJK’lı tutsakların başlattığı kesintisiz ve dönüşümsüz açlık grevleri 23. Gününe girdi. Barış Anneleri Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etti.
•    KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan: Gülen Cemaati Kürdistan’da örgütlenip faaliyet yürütmektedir. Halkımız buna karşı duyarlı olmalıdır. Gerekli tepkiyi göstermelidir. Direnen bir toplum teslim alınmak isteniyor.” 
•    BDP Eş Başkanı Gülten Kışanak; “Erdoğan çözüm politikası varmış gibi açıklama yapıyor. AKP ömrünü tüketti. Erdoğan’ın yapmak istediği tek şey yeniden Kürtlerin ilgisini çekmek. İmralı ile görüşme yolları aranıyor.”
•    Kürdistan’da kılınan Sivil Cuma namazlarında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve askeri ve siyasi operasyonlar kınandı.
•    Barış düşmanı AKP Devletinin Meclisten geçirdiği, Suriye’ye savaş tezkeresi İstanbul ve İzmir’de protesto edildi. 
•    Le Figaro: “Qamişlo saldırısının arkasında Ankara var.” dedi.
•    Aleviler,  ‘gelin canlar bir olalım’ şiarıyla 7 Ekim’de Ankara’da miting yapacak.
•    2009 yılında, Colemerg emniyeti tarafından gözaltına alınan M.E Colemerg Emniyet Müdürlüğünde çalışan polisler ve Colemerg’deki iki savcı tarafından gizli tanıklığa zorlandığını ve baskılardan kaynaklı kabul ettiğini belirtti.
•    Kadın düşmanı AKP Devleti iktidarı boyunca kadın katliamlarında büyük artış olduğu ortaya çıktı. Sadece 2011’in eylül ayında 13 kadın katledildi 12 tecavüz edildi. Kadın katliamlarının en çok yapıldığı yerin İstanbul olduğu ve şiddetin en yüksek olduğu bölgenin Marmara Bölgesi olduğu belirtildi.
•     Batı Kürdistan’da Demokratik Özerklik kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar devam ediyor. PYD dördüncü merkezini Girgê Lege’de açtı. Êzîdîler hacı olmak için Laleş’e gitti.
•     İşgalci ve Sömürgeci AKP Devleti Başbakanı Tayyip; 18 yaşını dolduranların seçilme hakkı olacağını belirtti. Ayrıca Kürdistan’daki seçim yenilgisini, er ve erbaşlara oy kullanma hakkını getirerek kapatmak istiyor.
•     Barış Düşmanı AKP Devleti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kürtçe savunma için düzenlemelerin yapıldığını belirtti.
•    İran’ın başkenti Tahran’ın bazı mahallelerinde halkın sokaklara dökülüp rejimi protesto ettiği iddia edildi.
•    İsrail Gazetesi; “Türkiye’nin Suriye’ye girmesi Esad’ın işine yarar.”
•    İran Türkiye’ye seslenerek: “Suriye’ye terörist gönderiyorsunuz. Gaspçı İsrail ile el ele vermişsiniz. Tarihte rezil rüsva olacaksınız.”

06.10.2012

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit 436. Gününe girerken,  Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin başlattığı kesintisiz oturma eylemi 104. Gününde devam ediyor. Kürdistan ve Türkiye kentlerindeki tutsakların başlattığı kesintisiz-dönüşümsüz açlık grevi 25. Gününe girdi. Ayrıca Avrupa’nın birçok yerinde 9 Ekim komplosuna ilişkin protesto eylemleri gerçekleştirildi.
•    HPG: “5 Ekim’de Gever, Şemzînan’da Verengoz alanına girmek isteyen Türk Ordusu birliğine gerçekleştirilen eylemde 9 asker öldü. Amed’in Lîce ilçesi kırsalında operasyon başlatan Türk ordusuna yönelik gerçekleştirilen eylemde 1 asker öldü 2 asker yaralandı.”
•    YJA Koordoninasyonu: “ 9 Ekim komplosuna karşı ulusal halkımız alanlarda olmalıdır.” 
•    Kayıp yakınları İstanbul, Amed, Batman, Şirnex ve İzmir’de adalet talebi ile alanlardaydı.
•    BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş: “İçerde ve dışarıda savaş politikaları devam ettiriliyor. Devletin savaş politikası iflas etmiştir. Devlet Kürt halkından özür dilemelidir.”
•     İşgalci ve Sömürgeci AKP Devletinin TBMM’den geçirdiği Suriye’ye savaş tezkeresi birçok yerde protesto edildi.
•    TEV-ÇAND 5. Konferansını gerçekleştirdi:  “Popülist Kültür ve Sanata karşı çıkın.”
•    LE FİGASO: “Saldırının arkasında Ankara var.” Dedi. Ayrıca İsrail; Türkiye’nin Suriye’ye saldırı düzenlemesini desteklediklerini belirtti.
•    Gazeteci Can Dündar: “Akçakale’de 5 kişiyi yanlışlıkla öldürenleri 2 saatte bulanların; Roboskî katliamında 35 sivili öldürenlerin katillerini 10 aydır hala bulamamaları ne büyük adaletsizlik!”
•    Asimilasyoncu AKP Devleti Başbakanı Tayyip; asimilasyon çabalarını devam ettiriyor. Faşist Başbakan dershaneler özel okullara dönüştürülmesi gerektiğini belirtti.
•    AB Raporu: “Türkiye’de KCK operasyonları genişliyor. Roboskî katliamında katledilen 34 sivilin ardından ne bir özür dilendi ne de etkin bir soruşturma yapıldı.”
 
07.10.2012

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit 437. Gününe girerken,  Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin başlattığı kesintisiz oturma eylemi 105. Gününde devam ediyor. Kürdistan ve Türkiye kentlerindeki tutsakların başlattığı kesintisiz-dönüşümsüz açlık grevi 26. Gününe girdi. Öcalan’a Özgürlük Otobüsü bugün Strasbourg’taydı. Öcalan’a Özgürlük imza kampanyası Avrupa’da yayılıyor.
•    KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık: “PKK ABD’nin Ortadoğu projesi önünde engeldi. Uluslar Arası Komplo NATO’nun en önemli operasyonudur. Halkımız ulusal onuruna ve Önderliğine sahip çıkmalı ve tüm gücüyle ayağa kalkmalıdır. Komplocu güçlere karşı başkaldırı ve direniş zamanıdır. Şuan çok güçlü bir durumdayız bu gücümüzü Önderliğimizden alıyoruz.” 
•    Roj Hack grubunun  Lekolin. Org. Sitesine gönderdiği belgelerde Amed Emniyetinin üniversite öğrencilerini fişlediği ortaya çıktı. 

08.10.2012

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 438. Gününe girerken, Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’da başlattığı kesintisiz nöbet eylemi 106. Gününe girdi. Öcalan’a Özgürlük Otobüsü ise bugün Almanya’nın Frankfurt kentindeydi. Tecridi kınamak amaçlı Kürdistan ve Türkiye’de başlatılan kesintisiz ve dönüşümsüz açlık grevi eylemi 27. Gününe girdi. Eylem 25 cezaevinde 238 tutsak tarafından yürütülüyor.
•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik gerçekleştirilen Uluslar Arası Komplo  14. Yılında İsviçre’nin Bern, Fransa’nın Paris, Marsilya, İtalya’nın başkenti Roma ve Almanya’nın Frankfurt kenti yürüyüşlerle protesto edilirken Hollanda’da 9 Ekim eylemleri kapsamında uzun yürüyüşler yapılacak. Ayrıca komplo Kürdistan ve Türkiye’nin birçok yerinde kınandı. Wan ve Êlih’te komployu kınamak amaçlı yürüyüşler düzenlenecek. İstanbul’da komployu kınamak isteyen BDP’lilerin oturma eylemine ırkçı AKP Devleti polisi biber gazıyla saldırdı. Adana’nın Ceyhan ilçesinde de tutuklu derneği TUHADER basın açıklaması yaparak komployu kınadı.
•    KJB: “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslar arası komplonun 14. Yıldönümünde de serhildanlar yükseltilerek devam edilmelidir.” PAJK: “ Komploları boşa çıkarmak tarihi görevimizdir. İmralı’da gerçekleşen bir sistem savaşıdır.” YJA-STAR: “Komploya karşı hamleyi yükseltelim.” YJA KOORDİNASYONU : “Komplocu güçlere karşı mücadele devam edecektir.” KONGRA-GEL: “Kürt halkı komplocu güçleri unutmayacaktır.”
•    HPG BİM: “Çelê’de gerillalar 9 saat boyunca yol kontrol eylemi yaptı. Gerillalar halka 9 Ekim komplosuna ilişkin açıklama yaptı. 2 Skorsky helikopter vuruldu.  Colemerg merkezde özel harekât polisleri gerillaların hedefindeydi. Gever, Çelê, Zap ve Qendîl alanları bombalandı. Betlîs’te gerçekleştirilen eylemde akrep tipi zırhlı bir araç imha edildi. Xozat’taki çatışmada 2 gerilla yaşamını yitirdi. Gever’e bağlı Mergezeter ve Zevîsor karakoluna 3 koldan gerçekleştirilen eylemde çok sayıda asker öldürüldü. YJA-STAR gerillaları Girê karakoluna eylem gerçekleştirdi.”
•    DTK: “ İnadına barış ve demokratik çözümde ısrarlı olan Öcalan İmralı duruşu ile komployu boşa çıkardı.” BDP: “Komplo Ortadoğu dizaynının başlangıcıdır.”
•    Cuntacı AKP Devleti’nin Dicle Haber ajansı çalışanlarına yönelik baskıları yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. Açıklamada Mêrsîn Diha muhabiri Ferhat Arslan’ın tutuklanması protesto edildi.
•    Faşist ve ırkçı AKP Devletinin gerçekleştirdiği operasyonlar kapsamında KCK Ana davası bugün İstanbul’da görülmeye devam etti. Mahkemede ‘konfederalizm’ talepleri ‘Bağımsız Birleşik Kürdistan’ olarak değerlendirildi.
•    Kürt Yüksek Konseyi Amed’de oluşumun temasları sürüyor. Heyet ile DTK arasındaki görüşme basına kapalı bir şekilde gerçekleşti. Kürt Yüksek Konseyi Üyesi Ehmet Süleyman: “Ziyaretimizin amacı Kürtler arasındaki birliği sağlamaktır.”
•    Suriye ordusunda askerlik yapan Mihemet Faris Hisên adlı Kürt genci katledildi. Hisên’in babası; “çocuklarınızı askere göndermeyin” çağrısında bulundu.
•    Amed Emniyet Müdürü Recep Güven: “Gençler dağa çıkıyorsa, benim karakolda kötü muamele yapan memurumun, benim, hepimizin suçu var. Ölen PKK’lilere ağlamıyorsanız, insan değilsiniz. Arkadaşlara örnek olmak için ben Kürtçe kursuna gideceğim.”
•    Amed Emniyet Müdürünün sözlerine karşın BDP Milletvekili İdris Balûken: “Siyasilere çağrı olarak algılanmalı.”
•    Faşist ve ırkçı AKP Devleti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; “Suriye için gereken ne ise anında yapılıyor ve yapılacaktır.”
•    Financial Times Gazetesi: “Erdoğan giderek Suriye bataklığına saplanıyor. Türkiye yeniden ihtiyatlı politikasına geri dönmeli.”
•    CHP Parti Meclis Üyesi Yaşar: “Ülke üzerinde oyunlar oynanıyor.”

09.10.2012

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit 439. Gününe girdi. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’da başlattığı kesintisiz oturma eylemi 107. Günündeydi.
•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslar arası komplonun 14. Yıldönümünde komplo Kürdistan ve Türkiye’nin birçok kentinde kepenk kapatma, okulları boykot, yürüyüş şeklinde eylemlerle protesto edildi. Ayrıca komplo 13 Ekim’de Avrupa Dortmun’de büyük bir yürüyüş gerçekleştirilecek.
•    PKK Koordinasyonu: “İmralı işkence sistemi komplonun devamıdır. Önder APO’nun tutsak edilmesi uluslar arası komplonun sonucudur.” 
•    HPG: “Komploya karşı en büyük cevabımız devrimci halk savaşıdır.”
•     Cuntacı AKP Devletinin siyasi soykırım operasyonları kapsamında Adana’nın Seyhan ilçesinde yapılan ev baskınlarında 6’sı çocuk 10 kişi gözaltına alındı.
•    HPG: “Oremar’da gerçekleştirilen eylemlerde 5 Türk askeri öldürüldü. Bazîd’deki petrol boru hattına gerçekleştirilen eylemi gerillalarımız gerçekleştirmiştir.”
•    BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “Erdoğan Roboskî’de, Esad Helep’te katliam gerçekleştirdi. Biz ikisine de karşıyız. Erdoğan’ın tezkere çıkarmasının nedeni Kürt halkının Suriye’de statü sahibi olmasını istememesidir. Toplum savaş tezkeresini desteklemiyor. Anadilde eğitim haktır.”
•    Barış düşmanı AKP Devleti Başbakanı Tayyip, yine savaş mesajları verdi. Tek dil, tek bayrak, tek millet söylemlerine devam eden ırkçı Tayyip, özgürlük gerillalarına yönelik yaşamlarını yitirişlerine hiçbir zaman ağlamadıklarını ve ağlamayacakları şeklinde insanlık dışı açıklamalarda bulundu.
•    Batı Kürdistan’ın Efrîn kentinde Suriye rejimi uçakları tarafından 4 Kürt katledildi.
•    Faşist MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: “Tezkereye desteğin amacı Suriye Kürtleridir.”
•    İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti’nin gerçekleştirdiği operasyonlar kapsamında tutuklananların Amed ve İstanbul’da görülen davalarında bugün de bir sonuç çıkmadı.
•    CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Savaşa götürecek belgeye imza atmayız.” 

10.10.2012

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 440. Gününe girdi. Öcalan’a Özgürlü İnisiyatifi’nin Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz nöbet eylemi 108. Gününde devam ediyor. Öcalan’a Özgürlük Otobüsü Almanya’nın Heilbronn kentinde miting düzenledi. Mitingde 9 Ekim uluslar arası komplo kınandı. Kürdistan ve Türkiye’deki cezaevlerindeki tutsakların başlattığı kesintisiz-dönüşümsüz açlık grevi ise 29. Gününde devam ederken, cundacı AKP Devleti tutsaklar üzerindeki baskılarını arttırdı. Komployu kınamak amaçlı Avrupa Swîsre’de Kürt kadınları meclise bir dosya sundu.
•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslar arası komplo Amed’in Rêzan ilçesi, Sûr, Peyas, Yenişehir, Erxanî, Lîce, Bismîl ilçeleri, Şirnex ve ilçeleri, Êlih ve ilçeleri, Hezex, Mêrdîn ve ilçeleri, Mûş, Sêrt, Colemerg, Betlîs, Wan gibi Kürdistan kentlerinde yürüyüşler ve basın açıklamalarıyla protesto edilmeye devam edildi.
•    KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı: “ Kürdistan ve Türkiye’de gerçekleştirilen eylemler gösterdi ki hiçbir güç Özgürlük Hareketi’nin önünde duramaz. Anadilde eğitim olmadan hiçbir sorun çözülmez.”
•    Fransa’da Kürt Siyasetçisi Adem Uzun, Batı Kürdistan Konferansı için gittiği Paris’te tutuklandı. KCK: “Eğer bu siyaset devem ederse, biz de Kürt Özgürlük Hareketi ve Kürtler olarak cevap verme hakkımızı kullanırız.”
•    BDP Milletvekili Altan Tan: “Kürt milletvekilleri AKP’den istifa etmelidir. Erdoğan’ın anadile yönelik açıklamaları cehaletinin göstergesidir. AKP ne zamana kadar ordu yoluyla kendini Kürdistan’da yaşatacaktır?”
•    HPG BİM: “Îdir’de gerçekleştirilen eylemde 10 asker öldürüldü, 1 askeri araç imha edildi. Şemzînan Gever Çelê’de de gerillaların eylemleri devam ediyor. Dersîm’de de Kozmê dağında Türk ordusu operasyon gerçekleştirdi.
•    İşgalci ve Sömürgeci AKP Devleti’nin koruculuk politikası iflas ediyor. Wan’ın Şax ilçesinde 47 korucu operasyonlara katılmayı reddedip silah bıraktı.
•    AB ilerleme raporunda Roboskî’de 34 kişinin katledilmesi, Kürt Sorunu, İfade özgürlüğünün ihlali gibi konularda Türkiye’ye ağır eleştiriler yapıldı.
•    Pakistan’da, şeriatçı örgütün kızları okullara göndermesinin yasaklanmasına karşı çıkıp, mücadele eden 14 yaşındaki bir kız çocuğu Taliban tarafından katledildi.
•     Özgürlük Hareketinin öncülerinden Rûstem Cûdi, Çiçek Botan, Elişêr Koçgirî yaşamlarını yitirişlerinin yıldönümünde medya savunma alanlarında anıldı.
•    Suriye rejiminin Kürtleri katletmesine karşın TEV-DEM açıklama yaptı. TEV-DEM : “Biz saldırılar karşısında sessiz kalmayacağız.
•    Federal Kürdistan Bölgesi İstihbarat ve Ulusal Güvenlik Kurulu Başkanı Mesrur Barzanî, Türk, Amerika, İsrailli diplomat ile yöneticiler ve Suriye'deki kimi Kürt partilerinin katılımıyla gizli bir toplantı yapıldığı ortaya çıktı. Suriye'deki Kürt bölgesine ilişkin politikaların tartışıldığı toplantıda peşmergelerin bölgeye yerleştirilmesi ve PYD çalışmalarının sınırlandırılması üzerinde durulduğu belirtildi.
•    Cuntacı AKP Devletinin siyasi soykırım operasyonları kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Çewlik ve Şirnex’te çok sayıda kişi gözaltına alındı.
•    Roboskî katliamını gerçekleştiren ırkçı AKP Devleti, katlettiği 34 kişinin yakınlarına para cezası kesti. MAZLUM-DER: “Verilen ceza ailelerin acısıyla alay etmektir.”
•    Faşist ve ırkçı AKP Devleti Orgeneral Necdet Özel; “ Suriye’ye daha kötüsünü yapacağız.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.