Aydınlardan Dünyaya Çağrı
Duyurular / 13 Kasım 2012 Salı Saat 10:23
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın birçok ülkesinden 320’nin üzerinde tanınmış aydın, sanatçı, akademisyen, siyasetçi, gazeteci, doktor, bilim insanı açlık grevi eylemlerine ilişkin çağrıda bulundu.

Bizler de bu taleplerin takipçisiyiz

Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Prof. Dr. Özdemir Aktan, Hidayet Şefkatli Tuksal ve Prof. Dr. Mithat Sancar’dan oluşan bir heyet dün açlık grevindeki tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile görüştü. Görüşmede heyet Sezen Aksu’nun, Yaşar Kemal’in, Vedat Türkali’nin aralarında bulunduğu çok sayıda aydının açlık grevleriyle ilgili yaptıkları açıklamaların yer aldığı dosyayı Çiçek’e iletti. Aynı dosya Başbakan’a, Adalet Bakanı’na ve partilerin Meclis gruplarına iletilmesi için Çiçek’e verildi.

Dosyada yer alan mektupta şunlara dikkat çekildi: Açlık grevleri sürüyor. Hala çözüm aşamasına geçilemedi. Hissettiğimiz ve gördüğümüz, Türkiye’nin hızla bir kabusa doğru yol aldığıdır... Endişeliyiz, kaygılıyız. Hiç kimsenin kayıtsız kalamayacağı bu gelişmenin yaratacağı ortamdan herkes etkilenecek. Vicdanlarımızda derin bir yara açılacağını biliyoruz. Günlerdir haykırıyoruz. Ancak yetkililer sesimize hala yeterince kulak vermiyor. Tutuklu ve hükümlülerin, mahkemelerde anadillerinde savunma yapmaları talebi acılara ve ölümlere yol açmadan yerine getirilebilir. Tecrit koşullarının kaldırılması için atılacak bir adım, açlık grevlerini, ölümler olmadan sonlandırabilir. Bizler de bu taleplerin takipçisiyiz. Bunların gerçekleşmesi için uğraşıyoruz.  Henüz vakit geçmemişken bir çözüm bulunmalı, toplumsal tarihimize ve vicdanlarımıza bir kara lekenin sürülmesini engellemek için hemen adım atılmalıdır. “

Görüşmenin ardından kısa bir açıklama yapan Gençay Gürsoy, Çiçek’e açlık grevlerini detaylı olarak aktardıklarını belirterek, “Kendilerine aydın ve sanatçıların açlık grevlerine yönelik düşüncelerini içeren bir belge sunduk” dedi. Çiçek’in konuyu değerlendireceği yönünde mesaj verdiğini söyleyen Gürsoy, “Biz ayrıca konunun Meclis’e taşınmasını istedik. Erdoğan’ın son açıklamalarından sonra umutlu olmayı söylemek zor. Ama biz umutlu olmaya devam edeceğiz” dedi. Gürsoy, ayrıca Erdoğan ile görüşmek istediklerini ondan randevu alamamaları durumunda ise Cumhurbaşkanı Gül’den randevu isteyeceklerini belirtti.
 

Aydınlardan dünyaya çağrı

Dünyanın birçok ülkesinden 320’nin üzerinde tanınmış aydın, sanatçı, akademisyen, siyasetçi, gazeteci, doktor, bilim insanı açlık grevi eylemlerine ilişkin; Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (UHCHR), Avrupa Birliği Parlamentosu, Birleşik Krallık Parlamentosu, Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Gözlemevi, uluslararası medya kuruluşları, tüm siyasi parti, sendika ve dünya çapında özgürlüğü savunan kesimlere çağrıda bulundu.

‘Her an ölüm haberi alınabilir’

Çağrı metninde şunlar kaydedildi: “Onlar, on yıllardır baskı altında tutulan temel insani haklarının Türk devleti tarafından saygı duyulması için bedenlerini açlığa yatırdılar. Bu temel haklar, insanlık onuruna saygı, anadilde konuşma ve yazma; ayrıca ifade özgürlüğü ve vatandaşlıkta eşitlik gibi hakları içeriyor. Açlık grevi eylemcileri, 14 yıldır ağırlaştırılmış tecrit altında tutulan PKK Lideri Öcalan’a özgürlük istiyorlar. Türkiye kendini çağdaş demokratik bir ülke olarak iddia ediyor, oysa ki binlerce Kürt, Türkleştirilmeye, ırklarını inkar etmeye ve Türk devletinin ayrılıkçı, ırkçı kanunları tarafından kendilerine zorla dayatılan bir yalan-yanlış Türk kimliği altında yaşamaya zorlanıyor. Dahası, Türkiye’de milyonlarca Kürt, kitlesel şiddete, yerlerinden edilmeye, asimilasyona, zorunlu göçe, tehcire, hapsedilmeye, işkenceye, vatandaşlıkta eşitliği inkar etmeye maruz kalıyorlar. Erdoğan her ne kadar Filistin ve Somali gibi Müslüman halklara ‘insani yardım’ dağıtarak kurtarıcı gibi görünmeye çalışsa da, Türkiye’de binlerce Kürt, ülkedeki Türk nüfusu gibi aynı temel haklara sahip olmak istediği için hapsedilmiş, darp edilmiş ve bombalanmış durumda. Türkiye’de tutsaklar açlık grevindeler. Onların hayatları şimdi ağır tehlikede, ölümün eşiğinde. Ülkedeki doktorlar ve uzmanlar, her an bir ölüm haberinin alınabileceğini söylüyorlar. Biz bu yüzden, Birleşmiş Milletler kurum ve kuruluşlarına, Avrupa Birliği Parlamentosu’na, Birleşik Krallık Parlamentosu’na ve dünya çapında tüm sivil toplum kuruluşlarına, Türk rejimine müdahale etmeye ve onun üzerine tüm gerekli baskıları koymaya çağırıyruz. Aynı zamanda, yüreğimiz Türkiye’deki siyasi tutsaklarla beraber ve Türkiye’ye çağrımız; açlık grevi eylemcilerinin taleplerini kabul edin ki; hayatları kurtarılabilsin. Türkiye’de zaten yeterince değerli can bu eşitlik mücadelesinde hayatını feda etti.” – Özgür Gündem

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.