Botan Halk İnisiyatifi'nden 15 Şubat Çağrısı
Duyurular / 09 Şubat 2013 Cumartesi Saat 14:44
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Botan Halk İnisiyatifi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın uluslararası bir komplo ile esaret altına alınışının 14. yıldönümünde çağrı yaptı. TEV-DEM'de Rojava halkına çağrıda bulundu.

Botan Halk İnisiyatifi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın uluslararası bir komplo ile esaret altına alınışının  14. yıldönümünde "yaşamı durdurmaya" ve "serhildana" çağırdı.


Yazılı bir açıklama yapan Botan Halk İnisiyatifi, "Halkımız on dört yıldır tüm insanlık değerlerinin kırımı anlamına gelen bu  komploya karşı amansız bir biçim de direnerek, gelinen aşamada komployu boşa çıkarmış ve anlamsızlaştırmıştır.  Ancak hala devam etmektedir" dedi.

"Şuan TC devletine öncülük eden Fethullah Gülen ve Erdoğan ikilisi uluslar arası güçlerin planı olan  komployu başarıya ulaştırmak için halkımıza karşı çok sinsi politikalar izlemektedir" diyen, 15 Şubat komplosunun yıldönümü dolayısıyla şu çağrıyı yaptı:

"Botan, zalimlerin yüzüne tokadı çarpmasını bilmektir, Botan, dehakların yüzüne balyozu yapıştırmasını bilmektir. Bu temelde 15 şubat günü, Şirnex, Colemêrg, Siirt ve Mêrdin başta olmak üzere yediden yetmişe yani tüm botan halkımız, bu komploya karşı en yüksek düzeyde öfkesini ve kinini ortaya koymaya çağırıyoruz. Yaşamı durdurup, serhildan alanlarına yani hesap sorma, öfke alanlarına akarak, ülkemizi işgal eden ve önderliğimizi halen esaret altında tutan TC devletine kin kusmalıdır. Halkımız; kepenkleri, kontakları kapatılmalı, tüm yaşamı durdurmalı ve serhıldan cephelerine katılmalıdır. Her yer ateş topuna dönüştürülmeli. Kürt gençliği ve kadını bunun temel öncülüğünü yapmalıdır."

Eşrefiye'de Çatışmalar Sürüyor, TEV-DEM'den Çağrı
 
Halep'in Kürt çoğunluklu Eşrefiye mahallesinde Baas rejimi güçleri ile Halk Savunma Birlikleri (YPG) arasındaki çatışmalar sürüyor. Rejim güçlerinin saldırısında bir sivil hayatını kaybetti.  Batı Kürdistan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), Kürt mahallelerine saldırıları şiddetle kınadı ve Kürt halkını bu mahalleleri sahiplenmeye çağırdı.

Halep'in Eşrefiye mahallesinde 7-8 Şubat gecesi "Duwere Ewwel" ve "Duwere Tani" (Birinci ve İkinci Dörtyol) noktalarında başlayan çatışmalar bugün, İkinci Dörtyol'da devam ediyor.  Çatışmaların ikinci gününde Kobani nüfusuna kayıtlı bir Kürt, rejime bağlı milis güçleri tarafından suikast yapılarak katledildi.

Rejim güçleri Cuma akşamı da Eşrefiye ve Beni mahallelerine top atışları yaptı.  İlk günkü çatışmalarda çok sayıda asker ve rejimi milisi öldürülmüştü.

Bir çatı örgütü olan Batı Kürdistan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), Kürt mahallelerine yönelik saldırıları şiddetle kınarken YPG direnişini de selamladı.  TEV-DEM,  Kürtleri Eşrefiye halkına sahip çıkmaya çağırdı.

Batı Kürdistan'ın Serêkaniyê kentine 16 Ocak günü Türkiye destekli silahlı çetelerin saldırıları ardından Baas rejiminin Halep'teki Kürt mahallelerine saldırdığına dikkat çeken TEV-DEM, 31 Ocak'ta Eşrefiye'ye yönelik hava saldırısında 23 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Daha sonra rejim güçlerinin ağır silahlarla operasyon başlattığını belirten TEV-DEM,  bu saldırılar sonucunda kutsal mekanlar dahil ağır maddi zararlar oluştuğunu belirterek,  "Mahalle sakinlerine ait evler ve çok sayıda hastane saldırıların hedefi oldu. Bu saldırılarda onlarca sivil vatandaş hayatını kaybetti ve yaralandı" dedi.

Eşrefiye ve Şeyh Maksut mahallelerini koruyan YPG güçleri ile rejim güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını iade eden TEV-DEM, "Kürtlerin yaşadığı yerleri savaş alanlarına çevirmek istiyorlar" diye belirtti.

TEV-DEM, YPG'nin direnişini selamlarken, Kürt bölgelerine yönelik müdahalelerin kabul edilemeyeceğini ifade etti ve Kürt halkını Eşrefiye Mahallesi'ni sahiplenmeye çağırdı.  TEV-DEM, demokratik ve özgür bir Suriye'nin silahlarla değil, siyasi ve barışçıl yollarla ancak mümkün olduğunu kaydetti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.