DÜ Olaylarından Sonra 21 Öğrenci Gerilla Saflarına Katıldı
Gençlik / 19 Nisan 2013 Cuma Saat 15:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HPG’ye katılma kararı alan 11’i Dicle Üniversitesi, 10’u farklı üniversitelerden olmak üzere 21 üniversite öğrencisi Medya Savunma Alanları’nda bir basın açıklaması düzenledi.

Dicle Üniversitesi’nde 8 Nisan’da Hizbullah’a yakın olduğu belirtilen bir grubun devlet güçlerinin de göz yummasıyla yurtsever öğrencilere saldırması ile başlayan olaylar ardından 21 üniversite öğrencisi gerilla saflarına katıldı.

HPG’ye katılma kararı alan 11’i Dicle Üniversitesi, 10’u farklı üniversitelerden olmak üzere 21 üniversite öğrencisi Medya Savunma Alanları’nda bir basın açıklaması düzenledi.

Gençler, 21 kişilik üniversiteli bir grup olarak HPG'ye katıldıklarını açıklayarak, son dönemde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlattığı çözüm sürecine karşın baskıların devam ettiğine dikkat çekti. Açıklamada şöyle denildi:

“Önder Apo’nun geliştirdiği barış sürecine rağmen provokasyon, gözaltı ve tutuklamalar devam etmekte ve bilinçli bir şekilde yaşanan olaylar aydınlatılmamaktadır. Yine birçok Kürt genci hedef alınmakta ve vahşice katledilmektedir. Şahin Öner, Murat İzol ve son olarak da Muhammet Öğke adlı yurtsever Kürt gençleri barışın tartışıldığı bir süreçte katledilmiştir. Kürt gençlerine yönelik gelişen bu saldırılar Kürt halkının savunmasız kalması amacıyla işgalci güçler tarafından örgütlendirilmektedir.”

Öğrenciler tüm bu saldırılara karşı gerilla saflarında mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek,  “Kapitalist modernite sisteminde her gün eriyerek özünü yitirmekten, asimilasyon politikalarıyla yüz yüze kalmaktan ve kişilik kırımına uğramaktansa tüm bu politikalara dur deyip Kürdistan dağlarında mücadele etmeyi onurlu yaşamanın gereği sayıyoruz” açıklamasında bulundu.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.