Bayık: Gerillanın Geri Çekilmesi İçin Hukuksal Zemin Oluşturulmalı
Röportajlar / 21 Nisan 2013 Pazar Saat 16:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayık, Kürdistan Özgürlük Hareketi’nin siyaseti gizli yapmadığını, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Newroz’daki mesajında siyaset prensibini esas alarak, sadece milyonlara değil, tüm dünyaya...

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık, ‘Demokratik Kurtuluş Hamlesi’ çerçevesinde yaşananları ve gelişmeleri Güney Kürdistan'da yayın yapan ‘Sivil’ dergisine değerlendirdi.

Bayık, Kürdistan Özgürlük Hareketi’nin siyaseti gizli yapmadığını, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Newroz’daki mesajında siyaset prensibini esas alarak, sadece milyonlara değil, tüm dünyaya seslendiğini hatırlattı.

Sürecin sadece geri çekilme üzerinden tartışıldığını, ancak bu tartışmaların yanlış yapıldığını vurgulayan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlatmış olduğu sürecin gerillanın Kuzey’den Güney’e çekilmesi üzerine kurulmadığını belirtti. Bayık geri çekilmenin hukuksal zeminin yaratılması gerektiğinin de altını çizdi.

Güney Kürdistan’da yayın yapan ‘Sivil’ dergisine konuşan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık, Kürt Özgürlük Hareketi’nin siyaset yöntemini değerlendirdi. Bayık, “Biz siyaseti gizli yapmıyoruz. Önderliğimiz Newroz'daki mesajında siyaset prensibini esas alarak sadece orada bulunan milyonlara değil tüm dünyaya seslendi. Bu yüzden de taraftar ya da karşıt, herkes bu mesajdan kendileri için bir sonuç çıkarma çabasında. Önder Apo bu hamleyi başlattı ve referanduma sunarak şunu söyledi, siz Türkiye, Ortadoğu ve dünyadaki demokrasi ve özgürlük sorununu çözebilir misiniz? Bu büyük bir referandumdu ve 'Evet' cevabını aldı. Bütün inanç ve kültürlerde bu madde önceliklidir. Önder Apo'nun mesajı yeni bir sürecin başlangıcı olarak görülmelidir” dedi.

Sürecin sadece geri çekilme üzerinden tartışıldığına da dikkat çeken KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık, bu tartışmaların yanlış yapıldığını, bu süreç için siyasi bir zemin gerektiğini ve Türkiye Parlamentosu’nun karar alması gerektiğini de söyledi.

‘KAMUOYU DOĞRU BİLGİLENDİRİLMELİDİR’

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlatmış olduğu sürecin gerillanın Kuzey’den Güney’e çekilmesi üzerine kurulmadığını da kaydene Bayık şöyle devam etti: ”Bu konu doğru dürüst verilmiyor. 'Ateşkes ilan edildi, geri çekilme oluyor ve sorun çözülüyor' şeklinde lanse yayınlanıyor. Fakat gerçekte gerillanın geri çekilmesi Kürt sorununun çözümü ve demokratik siyasetin zeminini yaratmayı amaçlıyor. Bu zeminin şart ve koşulları yerine getirilmediği sürece gerilla geri çekilmeyecektir. Bu konuyu tartışan tüm kesimler ciddi olmalı ve sorumlu davranmalıdır. Kamuoyu doğru bilgilendirilmelidir.”

‘GERİLLA MEŞRU SAVUNMA POZİSYONUNDA’

Hukuksal bir düzenleme gerçekleşmediği sürece gerillanın geri çekilmeyeceği hatırlatan Bayık Kürtlerin bu konudaki geçmiş tecrübelerini şöyle hatırlattı: “Gerilla özgür bir yaşamı amaçladığı için eline silah alıp dağa çıktı. Kürt kimliğinin kabul edilmesi ve Kürtlere adil yaklaşılmasını istiyorlar. Eğer bu gerçekleşmezse gerillanın ikna edilmesi çok zor olur. Şimdiye kadar gerilla için geri çekilme kolay olmuyor. Olan şudur; ateşkes var, gerillalara bu çerçevede hareket etmeleri talimatı ulaştı. Gerilla güçleri şimdi ateşkes kararı çerçevesinde mevzisini koruyor. Gerilla meşru savunma pozisyonunda, süreç ve değişime yönelik gelişmeleri bekliyor. Fakat şimdiye kadar kimse gerilla güçlerine geri çekilme talimatı vermedi.”

Akil İnsanlar Komisyonu’nun arabulucuk yapması gerektiğinin de altını çizdi. Bayık Komisyonun her iki tarafı izlemesi ve tarafsız olması gerektiğini söyledi.

‘KUZEY’DEKİ DURUM TÜM PARÇALARI ETKİLEYECEK’

Güney Kürdistan yönetiminin süreçteki rolüne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bayık, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın, Güney Kürdistan Başkanı Mesut Barzani’ye selam gönderdiğini söyledi.

“Reber Apo Sayın Barzanî'ye selam ve saygılarını gönderdi. Sürece destek vermesini isteyerek, sonuca ulaşması için rolünü oynamasını istedi” diyen Bayık, şunları belirtti: “Göründüğü kadarıyla Sayın Barzanî de Reber Apo'nun mesajını destekliyor. Kuzey halkımızın sorununun çözülmesi için Kürt halkının önünde önemli imkanlar bulunmakta olduğu açıktır. Bu durum tüm Kürdistan parçalarına etkide bulunacaktır.”

Güney Kürdistan’ın önemli bir bölümünün sürece destek verdiğini de vurgulayan Bayık, özellikle Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin çabalarına dikkat çekti.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık, ABD’nin rolüne ilişkin ise şöyle konuştu: “Amerika Birleşik Devletleri ve tüm güçler çözüm sürecine destek verdiklerinden bahsediyor. Ancak pratikte tersinden faaliyetler görünüyor. Bundan dolayı Amerika barış ve çözüm istiyorsa yalnızca basın açıklamalarıyla yetinmeleli, pratikte arabuluculuk rolünü de oynamalıdır.”

Kuzey Kürdistan’daki gelişmelerin Güney Kürdistan üzerinde de önemli etkide bulunacağını kaydeden Bayık, “Biz Sayın Mesûd Barzanî'den Önderliğimiz tarafından başlatılan sürece daha fazla destek olmasını istiyoruz. Bu destek sadece basın açıklamasıyla kalmamalı. Üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler. Herkesten destek bekliyoruz ancak özellikle Sayın Mesûd Barzanî'den umudumuz var. Biz Sayın Barzanî'den ulusal kongrenin kurulmasına ilişkin adım atmasını bekliyoruz. Bu yönlü adımlar atılırsa Kuzey Kürdistan da bundan faydalanacaktır” diye devam etti. – ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.