Akp’nin Van’daki “Potansiyel Yolsuzluk” Denemeleri
Araştırmalar / 25 Nisan 2013 Perşembe Saat 10:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP hükümetinin denetiminde olan Kamu İhale Kurumu, ihalelerin tamamını AKP hükümetinin istediği kişi ve kurumlara verdi. Tabi İhalelerde aslan payını da Fethullah Gülen cemaati aldı.

Hatırlandığı üzere, 22 Ekim 2011 yılında Van’da ardı ardına depremler meydana gelmiş, yaşanan depremde yüzlerce insan hayatını kaybetmiş, binlercesi yaralanmış ve yüz binlercesi de evsiz kalmıştı.  Deprem olduktan hemen sonra dışarıdan gelen kurtarma ekiplerini durdurarak insanların ölmesine seyirci kalan AKP devleti, bırakın çadır dağıtmayı, hava sıcaklığının -25 dereceye kadar düştüğü soğuklarda halkı cezalandırır gibi kışı en kötü şartlarda geçirmeye zorlamıştı. Bunun yanı sıra yardım ekiplerinin engellenmesini ise Hükümet bakanlarından olan Beşir Atalay;  “potansiyelimizi görmek istedik” gibi saçma sözlerle savunmuştu. Sanki orada bir tatbikat yapılıyordu da Hükümet kendi potansiyelini, gücünü görmek istiyordu. Nihayetinde Kürtler seferberlik ruhuyla, kendi halkına sahip çıkmış ve yardım kampanyaları düzenlemişti. Tabi dışarıdan da gerek yurtiçi, gerek yurtdışı olsun yardımseverlerde yardım elini esirgememişlerdi.

AKP devleti bir taraftan potansiyel ölçerken diğer taraftan Van halkı adına para toplama kampanyaları başlatmıştı. Paralar  gelmesine ama Van halkı bir faydasını göremedi. Çünkü AKP hükümeti gelen yardım paralarının nereye harcandığını açıklamadı. Van halkı adına toplanan çadır ve Konteynırlarsa geçmişte Erdoğan’ın kardeşi olan Esad’ın zulmünden Türkiye’ye göç eden Suriyelilere verildi. 

Tabi AKP Devleti’nin Van halkı üzerindeki kirli politikalarına bir örnek daha verebiliriz; Van depremi nedeniyle gelen paraları Van halkı için harcamazken, yaptırdığı afet konutlarının ihalelerini de kendine yakın işadamı ve cemaatlere üye işadamlarına peşkeş çekti.

Yapılan konutların inşaatını alan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 22 Ekim 2011’de gerçekleşen depremin üzerinden bir süre geçtikten sonra inşaat yapımına gecikmeli olarak başlayabilmişti.

Kamu İhale Kurumu (KİK) bilgilerine göre; TOKİ’nin Nisan 2012 yılına kadar düzenlediği kalıcı konut, altyapı, çevre düzenlemesi, cami, okul ihalelerinin sayısı 38’dir.  AKP hükümetinin denetiminde olan Kamu İhale Kurumu, ihalelerin tamamını AKP hükümetinin istediği kişi ve kurumlara verdi. Tabi İhalelerde aslan payını da Fethullah Gülen cemaati aldı.

YÜZDE 75 “HİZMETE..!”

Toplam tutarı 1 milyar 424 milyon lira olan ihalelerin yüzde 75’i, yani 1 milyar 4 milyonluk payı AKP’li ve AKP hükümetine yakın işadamları ile Fettullah Gülen cemaatine verildi. Türkiye Sanayi ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) üyesi ile tarikat ve cemaat mensubu işadamları pazarlıksız ve ihale kanunlarına aykırı bir şekilde ihalelere konmuş oldu. İhaleler yapıldığı zaman Hükümet sadece kendisine ve cemaate bağlı şirketleri davet ederek pazarlığın önünü de kapattı.

BÜYÜK PAY AKP’nin MİLLETVEKİLİ ADAYINA

İhalelerden büyük payı, Gülen Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen, Bitlis Genç İşadamları Derneği’nin (BİGİAD)  Başkanlığını yapan ve 2011’de AKP’den Bitlis milletvekili adayı olan Mehmet Zeki Peker’in şirketi Pekhan İnşaat aldı. M. Zeki Peker, ağabeyi Hüsamettin Peker ve yakınlarına ait Pekintaş şirketlerine verilen  ihalelerin toplam tutarı tam 92 milyon 250 bin lira.


AKP ile ÖNCE BAŞKANLIK, SONRA İHALE YAĞMURU

İhalelerden ikinci büyük payı alan şirket ise AKP iktidarından önce adı duyulmamış, durumu çok çok kötü olan Dört K Limitet şirketi aldı. Dört K Limitet şirketinin sahibi, Güven Kuzu AKP iktidarı tarafından, önce  Siirt Ticaret ve Sanayi Odasının başına getirildi ve daha sonra AKP’den aldığı ihalelerle büyümeye başladı.  AKP’nin Anayasa komisyon başkanı Burhan Kuzu’nun yakını olan Güven Kuzu’nun sahip olduğu şirkete toplam 41 milyon 450 bin lira tutarında ihale verildi, Kuzu Toplu Konut Limitet Şirketi’ne ise 44 milyon 915 bin liralık iki ayrı konut ihalesi verildi. İki şirkete verilen ihalelerin toplamı 86 milyon lirayı geçiyor.

Kuzu, Siirt’te şirketlerini AKP’ye seçim bürosu yapması ve Erdoğan’ın Siirt’te milletvekili seçildiği dönemde Erdoğan hakkında astığı “Aslan Düştüğü Yerden Kalkar” pankartıyla Erdoğan’a destek vermesiyle tanınıyor.

Kuzu’nun AKP döneminde aldığı ihalelerin miktarının en az 3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

CEMAAT “KUL HAKKI” DİNLEMİYOR

AKP Hükümeti, içinde “tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan “ ihalelerde, İsmail Ağa cemaatini de paysız bırakmadı. Sürekli, kul hakkından, dinden, imandan dem vuran cemaatler, iş ihalelere gelince kul hakkı dinlemiyor. İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden olan Mehmet Çelik’in sahip olduğu, Tek-Çelik İç ve Dış Ticaret İnşaat Sanayi A. Ş.’ye 35 milyon 50 bin, yakınlarının sahibi olduğu, Ankara Beton Sanayi ve Ticaret A. Ş.’ye 38 milyon 500 bin liralık ihale verildi. İki şirketin aldığı ihalelerin toplamı 73 milyon 550 bin lira. Ankara Beton’un, AKP’nin eski milletvekillerinden ve tanınmış isimlerinden biri olan Murat Mercan’ın çalıştığı eski şirketin sahiplerinin olduğu belirtiliyor.
İsmailağa cemaati de böylelikle yolsuzluk ve toplumu soyma yarışında 3. Sırada yerini alıyor.

MÜSİAD’A 52 MİLYONLUK İŞ

Pay sıralamasında, Kayserili, sahibi bir MÜSİAD üyesiyle ortak olan Can İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne 52 milyon 415 bin liralık bir ihale verilirken, AKP Beşiktaş İlçe Yönetim Kurulu üyeliği  yapan Mehmet Erdinç Varlıbaş ile Trabzonlu tanınmış işadamlarından, Süleyman Varlıbaş’ın sahibi olduğu “Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi Turizm Yatırımları Ticaret ve Elektrik Üretim A. Ş” 51 milyon 456 bin liralık bir pay aldı.

İHALE PARTİ DİNLEMİYOR

Faşist AKP hükümeti ihale dağıtımında, faşist yandaşlarını da paysız bırakmıyor. Çelik ailesi, Elazığlı MHP kökenli bir ailedir. YSE Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin sahipleri. Çelik ailesinin Van’da dağıtılan ihalelerde paylarına düşen miktar 50 milyon 970 bin lira. Aile MHP’li ama kirli çıkar ilişkileri ve para politik, siyasi düşünceleri devre dışı bırakabiliyor. Çelik ailesinin sahip olduğu şirketin başında olan Fadıl Çelik aynı zamanda Gülen cemaati tarafından kurulan MÜSİAD’ın üyesi.

GİZEMLİ DANIŞMANA İHALE KIYAĞI

Barulay ailesi,  Bingöllü AKP’li bir aile. Zek-San İnşaat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi’nin sahipleri. Verilen ihalelerin toplam tutarı 48 milyon 495 bin lira.

AKP’nin kurucularından, bugüne kadar hiç basına çıkmayan, gerçek adı yerine “Mücahit Arslan” adını kullanan, Erdoğan’ın makam arabasına binen ender kişilerden biri olan gizemli danışmanın akrabaları da kanunsuz ihalelerde ki paylarını aldılar.
YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Türk başbakanının özel danışmanın akrabaları olan, Cüneyt ve Hüseyin Arslan’a ait. Şirketin ihalelerden aldığı para tutarı 48 milyon 100 bin lira.

ESKİ MİLLETVEKİLİNİN ŞİRKETİ

Sıralamada, AKP 22. Dönem Kayseri Milletvekili Niyazi Özcan’ın şirketi de yer alıyor. Özcan’ın ortağı olduğu, Öz-Kar İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye,  47 milyon 550 bin liralık bir ihale verilirken, gurbetçilerden yüksek kâr payı vaadiyle para toplamasıyla tanınan ve o dönem “yeşil sermaye” diye adlandırılan şirketlerin öncüsü sayılan Kombassan Holding’e ait Kom-yapı, 44 milyon 915 bin liralık bir payla aldı.

DİĞER“SOYGUNCULAR ve YAĞMACILAR”IN İSİMLERİ ile ALDIKLARI İHALELER

-MÜSİAD üyesi, Muşlu işadamı Metin İlci’nin sahip olduğu,  İlsan İnşaat Şirketi’ne 42 milyon 230 bin liralık bir ihale verildi.

İhaleler: Kalecik  2. Etap 424  Konut, 32 Derslikli İlköğretim Okulu, 750 Kişilik Cami, 2  Büfe ile AÇD(Alt   Yapı ve Çevre Düzenlemesi), 1614 GYA ile Altyapı ve Yol İnşaatları     

İhale bedeli: 42.230.000

-Uzunlar İnşaat Sanayi ve Ticaret A. Ş: MÜSİAD ve TUSKON üyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik eski Daire Başkanı İrfan

Uzun’un yakınlarının şirketi. İrfan Uzun Kamuoyunda “çantacı” diye bilinen; ihalelere giren, aldığı ihaleleri başka şirketlere komisyon karşılığı devrederek, hiçbir iş yapmadan para kazanan yüklenicilerden biri.

İhaleler:Kalecik 1. Etap 494 Konut, 750 Kişilik Cami,2 Büfe ile AÇD İnşaatı

İhale bedeli: 38.750.000

-Biat İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.: İslamcı camianın en tanınmış şirketlerinden biri. Şirket , camianın önde gelen işadamlarından Şerif Enis’e ait. Şirket, MÜSİAD ve ASKON üyesi.

İhaleler: Erciş 11. Etap 352 Konut,1 TM(Ticaret Merkezi) ile AÇD,590 GYA(Geçici Yaşam Alanları) ile Altyapı ve Yol İnşaatları

İhale bedeli: 28.680.000.

-Siyah Kalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: Şirket, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığının ardından, birbirisiyle hiç alakası olmayan , reklamcılıkt sektöründen inşaat sektörüne dikey geçiş yaptı. Bu dönemde atak yapan bir şirket. Şirketin sahibi Cengiz Özdemir, AKP döneminin ilk TRT Genel Müdürü olan Şenol Demiröz’ün eski ortağı.Cengiz Özdemir’in,  1999 Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü ve İBB’de Erdoğan’ın danışmanlığını yaptığı biliniyor. Doğan Holding’in cemaatle ve iktidarla ilişkilerini düzeltmek için Star TV’nin başına Cengiz Özdemir’i  getirmişti.

İhaleler: Dağönü; 75'şer Köyevi ve Ahır, 1'er  Köy Konağı,Cami.Özkaynak; 50'şer  Köyevi ve Ahır, 1'er  Köy Konağı, Cami. Topaktaş; 100'er Köyevi  ve Ahır, 1'er Köy Konağı, Cami, ile AÇD İnşaatı    

İhale bedeli: 33.980.000

-Seç Yapı İnşaat Enerji Turizm ve Ticaret Limited Şirketi: Şirket,  AKP hükümetinin 2004 yılında dağıttığı, EFİKAP (Eğitimin fiziksel altyapısının geliştirilmesi) kapsamındaki okul ihaleleri ile İMKB’den sağlanan kaynakla yapılan okullara ilişkin ihalelerden  pay alan, hükümete yakın şirketlerden biri.Dağıtılan bu ihaleler kamuoyunda AKP yolsuzlukları hakkında tartışma başlatmıştı. Şirketin sahibi AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in yakın arkadaşıdır. AKP Van depreminden sonra dağıttığı ihalelerde, bu şirketi yine pasız bırakmadı.

İhaleler: Karpuzalan;  1. Etap 528 Kalıcı Konut, 32 Derslikli Lise, 32 Derslikli İlköğretim Okulu, 1 Cami, 1 TM ile AÇD İnşaatı    

İhale bedeli: 47.600.000

Ilgın İnşaat İç ve Dış Ticaret A.Ş: Başbakan’ın danışmanı Ali İhsan Arslan’ın yakınlarının şirketi olan YDA ile yakınlığı olan bir şirket.

İhaleler:  Erciş; 6. Etap 352 Konut,1 TM ile AÇD, 242 GYA(Geçici Yaşam Alanları)'nın Altyapı ve Yol İnşaatları    

İhale bedeli: 27.403.000

Gestaş İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi: TUSKON bünyesindeki derneklerden Ankara’daki HÜRSİAD’ın eski başkanı Aydın Ateş’in sahibi olduğu şirket.

İhaleler: Erciş; 7. Etap 368 Konut, 32 Derslikli İlköğretim Okulu ile AÇD                 

İhale bedeli: 32.556.000


Seha İnşaat Mühendislik Madencilik Tur. San. ve Tic. A.Ş.:  Bir dönem yurtdışında gurbetçilerden yüksek kar payı vaadiyle para toplayan ve “yeşil sermaye” olarak bilinen şirketlerden Konya’daki İttifak Holding’in ana şirketi

İhaleler: Erciş; 5. Etap 320 Konut, TM ile AÇD, 156 GYA'nın Altyapı ve Yol İnşaatları   

İhale bedeli: 24.330.000

Ali Acar İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi: TUSKON üyesi Giresunlu bir şirket.

İhaleler: Erciş   9. Etap 416  Konut ve 32 Derslikli Lise ile AÇD(Alt İnşaatı    

 İhale bedeli: 35.384.000

Begüm Yapı Turizm Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi: TUSKON Bursa Genç İşadamları Derneği

(BUGİAD) üyesi.

İhaleler: Edremit;  4. Etap 404 Kalıcı Konut, 2  Büfe ile AÇD İnşaatı   

 İhale bedeli: 32.300.000

Baş Yapı İnşaat Taahhüt ve Turizm Sanayi Dış Ticaret Limited Şirketi: MÜSİAD üyesi.

İhaleler:  Edremit;  3. Etap 352 Kalıcı Konut ile AÇD İnşaatı    

İhale bedeli: 26.320.000

Akhaş İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi: EFİKAP ihalelerinden pay alan şirketlerden biri.

İhaleler: Melikşah; 1430 Klik Yurt Binaları,  Özalp; 350 Kişilik Yurt Binası ve Teknik Merkezi ile AÇD İnşaatı     

İhale bedeli: 16.500.000

Amiroğlu İnşaat A.Ş: TUSKON Denizli İşadamları Derneği üyesi.

Listede geçen kısaltmalar

AÇD: Altyapı ve çevre düzenlemesi

TM: Ticaret merkezi

GYA: Geçici yaşam alanları

Şiyar Ardil

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.