01 - 14 Ağustos 2013 Kronolojisi
Kronoloji / 19 Ağustos 2013 Pazartesi Saat 09:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık: “Hükümet inandırıcı adımlar atmalı. 1 Eylül derken, o gün bütün her şey halledilecek anlamında söylemiyoruz. Hükümet en azından o güne kadar somut adımlar atmalıdır.”

01.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık durumuna ilişkin avukatlarının bağımsız heyet talepleri AKP Devleti Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından reddedildi. Buna göre, Kürt Halk Önderi’nin 14 gün önce uzman doktorlar tarafından muayene edildiği ve sağlık raporlarına göre herhangi bir sağlık sorununun olmadığı iddia edildi.  Avukatların 4. Yargı paketi kapsamında tekrar yargılama talebi faşist AKP Devleti tarafından reddedildi.

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık:“Artık adım atılması lazım. 1 Eylül son tarihtir. 1 Eylül'e kadar adım atılmazsa amacın çözüm değil, tasfiye ve katliam olduğu anlaşılacaktır. Elbette o zaman Özgürlük hareketi ve Kürt halkı bu tasfiyeye karşı kendini savunacaktır. Önder Apo son olarak 8 komisyon önerdi. Bu komisyonların oluşturulmasını, demokratikleşme ve çözüm için yasa tasarıları hazırlamasını ve meclise sunmasını istedi. Bu tasarıların Mecliste tartışılıp yasalaştırılmasını, böylece atılacak demokratik adımlarla çözümün üçüncü aşamasına geçilebilmesi için ikinci aşamanın tamamlanmasını istedi."

•    Rojava’da yaşanan çatışmaların arkasında Türk Hükümetinin olduğu bir kez daha kanıtlandı. Serekani'ye bağlı Til Halef bölgesinde üstlenen çete üyelerine yönelik dün akşam saatlerinde YPG yapmış olduğu eylemde öldürülen 18 kişiden ikisinin Urfa'nın Siverek ilçesine bağlı Narlıkaya köyünden oldukları ve cenazelerinin halen TilHalef'te bekletildiği belirtildi. Türk Devleti bununla da sınırlı kalmayarak Kürt gençlerini de kandırıp El Nusra saflarına götürüp zorla savaştırmaktadır. İzmir’de Mesut Güçlü isimli gencin zorla El Nusra cephesine götürülüp Kürtlere karşı savaştırıldığı belirtildi.

•    Halep’in TilHasıl ve Til Aran beldelerinde El Kaide bağlantılı grupların sivil savunmasız Kürtlere yönelik saldırısı sonucu en az 70 sivil vahşi bir şekilde katledilmişti. Katliamı gerçekleştirenler yeni katliamlar ve hatta tecavüzler için fetvalar verdi, camilerden anonslar yaptı. Rusya hariç hiçbir ülke, ne Müslüman ülkeler ne de insan hakları toprakları olduğu iddiasındaki AB ülkeleri, bu katliamı kınamadı.

•    Rojava’daki saldırıların arkasındaki en büyük gücün Türkiye olduğuna ilişkin birçok belge ve somut kanıt ortaya çıkıyor. Cemaatler aracılığıyla aracıyla cephedeki çetelere özellikle Kürt çocukların seçilerek gönderildiği bir kez daha netlik kazandı. Birkaç gün önce YPG güçleri tarafından kurtarılan TilEbyad bölgesinin Susîkê köyünde 17 yaşındaki A.S’ye ait T.C. kimliği bulunurken, kimliğin yanında yer alan telefon numaralarının ise bir başka Kürt genci olan F.A’nın ailesine ait olduğu ortaya çıktı.

•    Rusya’ya bağlı Adıgey Özerk Cumhuriyeti’nde yaşayan Kürtler, Agıri Kürt Kültür Derneği’nde düzenlediği toplantılarda Rojava Devrimi'ni selamlayarak, çete gruplarının saldırılarını lanetledi.

•    Rojava’da Kürtlere yönelik katliamlar gün geçtikçe artıyor. TilEran’da aralarında çocukların da bulunduğu 50 sivil El Nusra çeteleri tarafından vahşice katledildi. 40 bin Kürt’ün yaşamının ise tehlikede olduğu belirtildi.  YPG güçlerinin direnişi sonucu çok sayıda çete üyesi de öldürüldü. YPG Haber Merkezi: “Tirbespiye ve GirkêLege’de 69 çete üyesi öldürüldü.” Açıklamasında bulundu.

•    Barış sürecine rağmen Türk Devleti’nin askeri baskıları yoğunluk kazandı. Kars Kağızman köylerinde Türk ordusuna bağlı kontra birliklerin köylüleri taciz ederek, gençler ile mücadelede yakınlarını yitiren aileleri Kürt özgürlük mücadelesinden soğutma amaçlı faaliyetlerini arttırdığı belirtildi.

•    BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “Metropollerde HDP ile girme tartışmalarımız sürüyor.”

•    Roboskî katliamında 34 sivil Kürt vatandaşın katledilmesine sebep olan AKP Devleti Başbakan Erdoğan'ın Roboskîli ailelerle görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada; “Gerçekleşen her operasyon benim bilgim dahilinde yapılmaz.” Açıklamasını ileri sürdü.

•    AKP Devleti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Güney Kürdistan Bölge Yönetimi Türkiye'nin iyi ilişkiler içerisinde olduğunu vurgulayarak;  "Bizim Kürt bölgesiyle iyi ilişkimiz var. Irak ile ticaretimiz 20 milyar dolar civarında. Bunun yaklaşık 11 milyar doları Kürt bölgesindedir. Ancak bu, Kürt bölgesiyle olan ilişkilerimizin salt ticaretten ibaret olduğu anlamına gelmez. Güvenlik ve diğer konularda da birlikte çalışmalarımız var." Dedi.

•    Suriye’de Esed rejiminin askeri stratejilerini değiştireceği belirtildi. Esed rejimi, yaşı gelenlere kendi yaşadıkları bölgede askerlik yaptırma uygulamasına başladı. Şam yönetiminin bu yolla, şimdiye dek yaşanan firarların önünü almaya çalıştığı belirtildi.

02.08.2013

•    Kürt Halk Önderi’nin avukatları ile görüştürülmesine izin verilmezken, avukatların görüşme talebi yine reddedildi. Avukatların 4. Yargı paketi kapsamında Kürt Halk Önderi’nin tekrar yargılanması istemi ise reddedildi.

•    KCK Genel Başkanlık Konseyi,  Kürt aydın ve siyasetçi FelakedinKakeyi’nin yaşamını yitirmesi üzerine bir açıklama yayınlayarak ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi.

•    PAJK, 9 Ocak 2013’te Fransa’da hunharca katledilen PKK’nin kurucularından Sakine Cansız’ın yaşamını belgeselleştirmek için bir ekip kurulduğunu belirtti.

•    YPG Basın İrtibat Merkezi 21 Temmuz’da TilEbyed’de irtibatın kesildiği 5 savaşçının yaşanan çatışmalar da hayatlarını kaybettiklerinin öğrenildiği duyuruldu. Burada yaşamını yitiren YPG üyelerinin kimlikleri şöyle:1986 Dogir Köyü doğumlu FehimaQadir, 1994 Xirbistan doğumlu Serhildan İbrahim, 1985 Dehaban Köyü doğumlu QadirTeyar, 1973 doğumlu EhmedKendal, 1970 doğumlu MihemedCimo,  1983 Girkêlehê- GirziyaretêÇêlê doğumlu İbrahim Yusv olduğu belirtildi.

•    Rojava’da YPG güçleri ve Kürt halkı karşısında büyük yenilgiler alan El Kaide’ye bağlı vahşi çeteler, insanlık dışı yöntemlere başvuruyor. Halep’in Sefire ilçesine bağlı Tel Aran ve Tel Hasıl beldelerine saldıran çeteler en az 50 Kürt’ü katlederken, 350 sivili de kaçırdı.  YPG güçlerinin büyük direnişi sonucu, aralarında sivil Kürtlerine katliam emrini veren kişinin de bulunduğu 55 çete üyesi öldürüldü.  Saldırılarda 4 YPG savaşçısı da yaşamını yitirdi.

•    Rojava Devrimi gerçekleştiğinden bu yana, Kürtlere her türlü baskıyı reva gören güçlere en büyük desteği verip bunları bizzat eğiten güçlerden birisi de AKP Devletidir. AKP Devleti çete üyelerinin Kürtlere yönelik saldırılarının ortağı olmuştur. El Kaide’ye bağlı El Nusra cephesinin de saldırılarının arkasında olan Türk Devleti El Nusra’nın Kürtleri katlini, saldırılarını bizzat desteklemiştir. Buna rağmen, Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, El Nusra’nın Kürtleri öldürdüğü yönündeki söylemlerin doğru olmadığını belirtti.

•    Barış sürecine rağmen Türk ordusunun saldırıları hız kesmiyor. Türk ordusunun Mardin kırsalında köy yollarında askeri devriye adı altında yoğun yol kontrolleri gerçekleştirdiği belirtildi.

•    Hewlêr’de yapılması beklenen Kürt Ulusal Konferansı’nın 24-26 Ağustos’ta yapılacağı belirtildi. Konferansa 600 delege ve 300 misafirin katılacağı açıklandı. Kürt Ulusal Kongresi hazırlık komitesi üçüncü toplantısını tüm üyelerinin katılımıyla bugün Hewlêr’de yaptı. Toplantı sonunda yapılan açıklamada toplantının yarın devam edeceği belirtildi.

•    Federal Kürdistan Bölgesi’nde 17 parti yaptıkları ortak açıklamada bölge hükümetini, Kürdistan Bölgesi’nden El Kaide saflarına katılan gençler konusunda uyardı.Partiler, ilgili kurumlar ve Asayiş güçlerinin bu durumu izlemeye alması ve gerekli tavrı göstermesi, tüm siyasi tarafların iletişim merkezlerinin bu olay karşısında görevlerini yerine getirmesi, kınaması ve gençleri uyarması, Kürdistan Bölgesi vakıflar ve dini işler bakanlığının tüm dini şahsiyetler ve cami imamlarından bu olayı kınamasını istemesi çağrılarında bulundu.

•    Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rojava’da çete üyelerinin Kürt halkına yönelik saldırılarını kınadı.

•    ABD, mısır ordusunun demokrasiyi kurtarmak için müdahale ettiğini belirterek darbeye destek verdi.

•    Kanlı Esed Rejimi tarafından yüz binlerce kişi katledilirken buna en büyük desteği veren iran, Esed’e olan desteğini sürdürüyor. İran’ın, çeşitli yatırımlar karşılığında Suriye’ye 3,6 milyar dolarlık petrol göndereceği belirtildi.

•    AKP DevletiMilli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk ordusu hava kuvvetlerinden 2013 Ocak-Şubat döneminde istifa eden pilot sayısının 110 olduğunu açıkladı.

•    Suriye Devlet Başkanı Başar El Esad, iki yılı aşkın bir süredir devam eden savaştan zaferle çıkacaklarından emin olduğunu söyledi. Esad: “Eğer biz Suriye’de zaferden emin olmasaydık, direnme kapasitemiz olmayacak ve iki yılı aşkındır süren saldırılardan sonra devam edemeyecektik.”dedi.

•    AKP Devleti YAŞ toplantısı bugün yapıldı.   Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Nezih Damcı ve Hava Eğitim Komutanı Tümgeneral Atilla Öztürk ile Hava Teknik Okullar Komutanı Tümgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu Roboskî’deki katliam ile ilgili Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘benim bilgim dışında yapıldı’ sözlerinin ardından istifa ettiler.  Türk ordusunun Genelkurmay Başkanı Necdet Özel hariç mevcut komutanlarının hepsi emekliye sevk edilirken, 34 amiral ve general üst rütbeye, 50 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. Mevcut Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Komutanları emekliye sevk edildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığına Genelkurmay 2. Başkan Orgeneral Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Abidin Ünal, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Oramiral Bülent Bostanoğlu atandı.

•    İran Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinecad: “Türkiye’yi kullanılmış bir mendil gibi kenara atacaklar. Emperyalistlerin bölge ülkeleri üzerinde planları var. Köyleri yıkan bu gruplar, sadece görünümleri müslümandır.”

03.08.2013

•    PKK Komitesi Rojava direnişi için açıklama yaptı. PKK: “Bütün Kürtler Rojava için seferberliğe geçmelidir. Rojava direnişine karşı katliamlar artarak çatışmalar şiddetleniyor. Dört parçadaki Kürtler daha fazla Rojava demeli ve direnişlerine destek vermelidir.”

•    YPG Basın Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre, son iki günde Çilaxa bölgesinde bulunan Girhok Köyü çevresi ile Tirbespiyê’nin güneyindeki köylerde yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden savaşçıların isimleri şöyle:1978 Yusiviye Köyü doğumlu Hesen İbrahim, 1978 Derik doğumlu FerhadSebri, 1974 doğumlu XemginDirbesiyê, 1985 doğumlu BawerDirbesiyê.

•    Türkiye’nin Rojava’da yürüttüğü kirli siyaset bir bir açığa çıkıyor. 180 El-Kaideli İstanbul’da İHH’nın ayarladığı otellerde konaklandığı, bunların daha sonra Rojava’ya geçip Kürtlere karşı savaştığı belirtilirken, Kürtlere karşı savaşanların üzerinde ağırlıklı İngiliz pasaportu çıktığı da ortaya çıktı.

•    Dünya basını YPG direnişi ile Cephet El Ekrad’ın Rojava’daki direnişi manşetlere yansıttı. Manşetlerde, ‘Kürtlerinde baharı gelecek’, ‘Kürtler Rojava’daki çetelere karşı direniyor.’ ‘Rojava’da kazanan Kürtler olacak’ gibi başlıklar atıldı.

•    Kürtlere yönelik katliamların gerçekleştirildiği son saldırılara ilişkin kararın Antep’te (Dîlok) Özgür Suriye Ordusu’nun ÖSO 70 komutanının katıldığı toplantıda alındığı belirtildi.  Batılı ülkeler Halep bölgesindeki katliama sessiz kalıyor. 31 Temmuz ve 1 Ağustos tarihlerinde Halep bölgesindeki TilHasıl ve TilAren köylerinde en az 70 sivilin katledildiği ve yüzlerce sivilin rehin alındığı saldırıların kararının, Antep’te 26 Temmuz günü gerçekleşen bir toplantıdan alındığı ortaya çıktı.  Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı değişik tugay ve birliklere komuta eden 70 komutan, “Bülbülzade Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı”nda bir toplantı gerçekleştirmişti.

•    CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tenrıkulu: “20 El-Kaideli İstanbul’da kalıyor.”

04.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık koşullarının düzeltilmesi için Wan’da yapılan yürüyüşe faşist AKP Devleti polislerince müdahale edildi.

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan Türk polisleri tarafından gözaltına alındı. İfadesi alınan Öcalan altı saat sonra serbest bırakıldı.

•    PKK Yürütme Komitesi: “2 Ağustos 2012 yılında Botan’da mayına basarak şahadete ulaşan PKK Meclis ve HPG Konsey üyesi Hüseyin-Kadir Çelik-yoldaşımızı birinci şahadet yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.”

•    PKK Yürütme Komitesi: “Halkımızın büyük bir katliamla karşı karşıya olması zorunlu bir seferberliği, olağanüstü bir duyarlılık ve uluslararası dayanışma görevini de gerekli kılmaktadır.”

•    PJAK: “Rojava saldırısını kınıyoruz. Halkımızın yanındayız ve destek vermeye hazırız.”

•    PYD Eş Başkanı Salih Müslim: “El-Nusra güçleri cami hoparlörlerinden Kürtlerin kanını dökmek helaldir anonsları yapıyorlar.”

•    Rojava’ya yönelik saldırıların bizzat içinde olan, en büyük desteği sağlayan işgalci AKP Devleti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamalarla bu durumu reddediyor. Davutoğlu: “El Nusra’nın Kürtleri öldürdüğü iddiaları yalan. Bunlar hayal unsuru haberlerdir. Suriye'deki grupların hiçbirinin birbirine üstünlüğü yoktur. Biz burada Kürt- Arap savaşı çıkmasından korkarız. Sanki Türkiye bir grubu kendine yakın hissedip diğerini kendine düşman ediyor. Hayır, böyle birşey yok. Bizim için Suriye'de muhatap muhalif gruplardır. Kürtler süratle SUK'un içinde yer almalı" şeklinde pişkince açıklamalarda bulundu. Oysa El Nusra denilen vahşi insanlık dışı çetelerin Kürtleri hunharca katlettiği çekilen video görüntüleri ile belgelenmiş basında yayımlanmıştı.

•    Rojava’ya yönelik kirli ittifaklar temelinde saldırılar sürerken, Kuzey Kürdistanlılar tarafından Rojava’ya gönderilmek üzere toplanan yardımlar, kapılar açılmayınca Kızılay’a teslim edildi.

•    Kürt şair ŞêrkoBêkes 73 yaşında İsveç’te vefat etti.

•    Türk Devleti’nin El Kaide ile işbirliği yapıp Kürtlere dönük katliam girişimleri farklı durumlarla tekrar ortaya çıkıyor. Keşmirli 20 kişilik El Kaide üyesi bir grubun İstanbul Taksim’deki FamilyHauseHoteli’neyerleştirildiği,El Kaide üyesi grubun yaklaşık 100 kişi olduğu, farklı otellere yerleştirildikleri belirtildi.

•    Rojava’daki savaşı yerinde izlemek için Suriye’ye giden Dicle TV genel yayın koordinatörü Hasan Sancar’ın El-Nusra tarafından kaçırıldığı iddia edildi.

•    BDP’nin Ceylanpınar’da yapacağı Miting ve yürüyüş öncesinde faşist AKP Devleti polislerince yoğun önlemler alındı.

•    El-Nusra çeteleri Rojava’nınKobanî kentine bağlı köylere saldırdı. Çıkan çatışmalar sonucunda bir köylü yaralanırken, yedi çete üyesi de YPG güçleri tarafından öldürüldü. Suriye muhalefetinden Kürtlere karşı savaşmak istemeyen silahlı grupların El Nusra Cephesi tarafından tehdit edildiği belirtildi.

•    ÖSO Halep Askeri Meclis Genel Komutanı Abdulcebar El Egidi, geçtiğimiz günlerde 70 ÖSO yöneticisinin Antep’te yaptıkları toplantı ile ardından Halep ÖSO askeri meclisi olarak gerçekleştirilen toplantıda “Kürtlerin köklerini kazmanın zamanı gelmiştir, artık onları bu topraklardan sürmenin tam zamanıdır” demişti.Bu sözlere karşı YPG Komutanlığı, Egidi’ye hitaben şunları belirtti: “Sizin bilinç altınızdaki bu şovenist düşüncelerinizi zaten biliyorduk. O yüzden bu konuşma ve açıklamalarınıza hiç şaşırmadık. Ancak yaptığınız açıklamalarla bu şövenist duygularınızı kendi ağzınızdan dünya, bölge kamuoyu ve halklarına duyurmanız iyi açısından iyi oldu diyoruz. Çünkü şimdi söyledikleriniz sizin gerçek düşüncelerinizdir. Ve Kürtler için bundan başka bir şey düşünmediğinizin itiraflarıdır. Sizin bu tehditleriniz karşı halk olarak büyük direneceğiz. Ve biz kazanacağız. Çünkü biz halkız. Halk bizimle bir halkımızlayız. Peki ya siz kimsiniz ve kiminlesiniz?” açıklamasında bulundu.

•    Rojava’nın Serêkaniyê kentinde El Kaide bağlantılı gruplarla yanşanan çatışmalarda biri Irak-Şam İslam Devleti’nin komutanı olmak üzere 7 El Kaide mensubu öldürülürken, diğer bir sınır kenti olan TilEbyad’da ise 13 El Kaide’li öldürüldü.

•    Tel Aran ve Tel Hasıl’da El Kaide bağlantılı çetelerin gerçekleştirdiği katliamda yalnız olmakları, bu katliamı Özgür Suriye Ordusuile birlikte yaptıkları ortaya çıktı. Albay rütbesiyle Suriye Baas Ordusunda görev yaparken yaklaşık birbuçuk yıl önce ordudan ayrılarak ÖSO’ya geçen Abdul Cebbar El Egidi, katliamdan sonra ÖSO'nun Halep Askeri Meclis başkanı olarak katıldığı bir toplantıda bu katliamda yer aldıklarını itiraf etti. Egidi,  aynı toplantıda Cephet El Ekrad’ınÖSO’dan çıkarılması kararını aldıklarını da duyurdu. Karara sert tepki gösteren El Ekrad Cephesi sorumlusu Haci Ahmet El Kurdi,  “Silahlarımızı teslim etmemizi isteyenlerin yürekleri varsa kendileri gelip alırlar” dedi.

•    Suriye İnsan Hakları Örgütü (MAD) TilEbyad, TilHasil, TilErane, bölgelerinde Kürtlere yönelik gerçekleştirilen katliamın Suriye Muhalefetinin düzenlediği bir jenosid olduğunu belirtti.MAD yaptığı açıklamada, radikal silahlı grupların TilEbyad, TilHasil, TilErane, yerleşim yerlerinde Kürtlere yönelik uygulamalarını katliam girişimleri olarak değerlendirdi.

•    Türkiye ile Güney Kürdistan arasında yapılan antlaşmalar sonucunda Türkiye’ye gelen gazın yüzde 25’i Kürdistan bölgesinden sağlanacak.

05.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor.

•    KCK Genel Başkanlık Konseyi ve Halk Savunma Merkezi Üyesi Murat Karayılan: “El Kaide, El Nusra, Irak El Şam ve diğer örgütlerin şunu bilmesi gerekir. Kürtlere saldırdıklarının farkına varmalılar ve sonuç almayacaklarını bilmeliler. Çünkü Kürtler özgürlük ve eşitlik mücadelesini veriyor. Halkın özgürlük mücadelesine saldırının İslamiyet'te yeri yoktur.  Bu gerçeği görmeliler.” dedi.

•    KCK, dün yaşamını yitiren ŞêrkoBêkes için başsağlığı dileğinde bulundu. KCK: “Büyük şairin cenazesi görkemli olmalıdır.”

•    KJB: “Türk Devleti Rojava’ya yönelik yaklaşım, sürece yönelik yaklaşımdır. Türk Devleti bu politikalarından vazgeçmelidir.”

•    BDP Amed Milletvekili Emine Ayna: “Yeni anayasada güvence şart. Anadilde özgürlük gerçekleştirilene kadar, çocuklarımızı asimile eden okullara göndermeyelim.”

•    2012 yılında yaşamını yitiren HPG ve YJA-STAR Anakarargah Komutanı Süreyya Aslan isimli RojinGewda’nın cenazesi Wan’da toprağa verildi.
•    Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde 28 gün önce HPG gerillalarınca kaçırılan 3 kepçe operatörü serbest bırakıldı.

•    YPG komutanlarından Zagros, çetelere karşı halkın kendini savunduğunu belirterek, Türk Devletinin TilEbyad ve Aziziye bölgelerinden çetelere silah, cephane ve gıda yardımı gönderdiğini söyledi.Rojava’ya yönelik El Kaide ve ÖSO çetelerinin saldırılarına Türkiye destekli Suriye Türkmen Meclisi de katıldı. Geçtiğimiz günlerde Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen Türkmen Meclisi Başkanı Semir Hafez, 5 birlikleri ile Kürtlere karşı savaştıklarını söyledi. Hafez;  “Türk hükümetinin politikaları doğrultusunda hareket etmek istiyoruz”  ifadesini kullandı.

•    Rojava Devrimine tahammül edemeyen dış güçler bölge içerisinde karışıklık yaratma ve Kürtlerin Rojava’daki kazanımlarını engellemek için büyük çaba harcıyor. Özellikle Kürtlerin Rojava’da özerklik ilan edeceğine yönelik açıklamalardan sonra büyük bir korku oluşmuş durumda. Suriye Milli Hareketi Siyasi Büro Başkanıİmadeddin El-Raşid,PYD'ninözerklik ilan etmeye hazırlanmasının bölge ve özellikle Türkiye için kaygı verici bir durum olduğunu ileri sürdü.El Raşid, "Bu adım Nusayri devleti kurulmasına da yardımcı olacak. Çok karmaşık bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu süreç Türkiye'nin güvenliğini olduğu gibi egemenliğini de tehdit ediyor. " dedi.

•    Rojava’daki saldırıları kınamak amaçlı Serekaniye’ye doğru yürümek isteyen halka yönelik AKP Devleti polislerince terör saldırılar gerçekleştirilerek, yürüyüş engellenmek istendi. AKP Polisi tüm yolları kapatıp, halka yönelik gaz bombası, taş, Molotof ve tazyikli su ile saldırı gerçekleştirdi.

•    Rojava’daYPG’ye yönelik saldırılar sürerken, GirêSpî ve Sûsik köyü YPG güçlerince çete üyelerinden temizlendi. Çelaxa, Tirbespîye ve Serêkanîye’de ise çatışmalar sürüyor. Kobanê’ninQinê köyünde ise, 40 çete grubunun cenazesinin YPG’nin elinde olduğu belirtildi.

•    İslami STK’lar Rojava’da yaşanan olaylara tepki gösterdi.

•    Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev: “ Suriye’ye dış müdahale kalıcı bir iç savaşa yol açabilir.”

•    Gazeteci AlizaMarcus: “Erdoğan’ın önünde iki seçenek var ya demokratikleşme yönünde adım atacak, ya da Güneydoğu’yu Kürtlere bırakacak.”

•    Anayasada yapılan değişiklik ile hazine yardımı şartı en az yüzde 1 oy oranına indirildi.  Ancak bağımsız giren hazine yardımından yararlanamayacak.

•    İran’ın Eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin Suriye’de Esad’a verdiği desteği devam edeceklerini belirtti.

•    Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın bir Alevi Devleti kuracağı iddia edildi.

•    Türkiye ve Suudi Arabistan Türk Devletinin çete gruplarına verdiği destek Dünya Basını tarafından teşhir edildi.

•    Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah El Sisi, Obama’ya; "Siz Mısırlılara sırtınızı döndünüz. Onlar bunu asla unutmayacaktır" dedi.

06.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşme yapmak isteyen avukatlara her zamanki bahanelerle ret cevabı verildi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık durumu ile ilgili sivil toplum örgütleri ve halk tarafından duyarlılık çağrısı yapılmaya devam ediliyor. Colemerg’de bu kapsamda yürüyüş gerçekleştirildi. Öcalan’a Özgürlük kapsamında Kürt gençleri Strasbourg’da binlerce imza toplandı. İmza kampanyası devam ediyor.

•    BDP Amed Milletvekili Altan Tan, Kürt Ergenekonu’nun ortaya çıkartılması için TBMM’ye önerge sundu. Tan: “Ergenekon ve jitem yıllarca uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yaptı.”

•    Amed’de Kürt imamlar, kendilerini İslamcı diye tanıtan çetelerin İslam ile hiçbir alakalarının olmadığını belirten bir açıklamada bulundu.

•    Anadolu Ajansı’nın Kürtçe’ninKurmanci ve Sorani lehçelerinde yayına başlayacağı belirtildi.

•    Hatay’da AKP Devleti terörü yine devredeydi. Jandarma halka saldırdı. 1’i çocuk 8 kişi yaralandı.

•    YPG Komutanı SipanHemo; “Kürtler bir komplo ile karşı karşıya. Türkiye çete gruplarını kullanarak, Kürtlerin irade olmasının önüne geçmek istiyor.

•    İHD Amed Şubesi, Rojava üzerine hazırladığı raporda, “katliam yapılması için camilerde fetvalar verildi. Türkiye derhal sınır kapılarını açmalı. Türkiye çetelere verdiği desteği kesmeli.

•    Rojava’ya yönelik kirli planlar sürerken, İstanbul’un Kağıthane ilçesinde Ali adında bir kişinin 13 Kürt gencini ‘umreye götüreceğim’ diye Rojava’ya götürdüğü belirtildi.

•    TEV-DEM yaptığı açıklamada, Rojava’da halka yönelik faşizan saldırılardan dolayı, Ramazan Bayramını kutlamayacaklarını sadece şehit ailelerini ziyaret edeceklerini belirtti.

•    Güney Kürdistan’da 14 kadın kuruluşu Rojava’da saldırılara yönelik  basın açıklaması ve yürüyüş eyleminde bulundu.

•    Rojava’ya yönelik kirli saldırılar sürerken, dünya buna sessiz kalmaya devam ediyor. BM, bu konuda herhangi bir açıklamada bulunmazken,  Suriye’ye yardım haritasında Suriye’nin her bölgesine her konuda yardımda bulunmasına rağmen Kürt bölgelerine herhangi bir yardımda bulunmadığı ortaya çıktı.

•    Suriye’deki kirli savaş devam ederken, ABD El Nusra’yi terörist olarak ilan etmişti. Ancak buna rağmen El Nusra’ya yönelik desteğini devam ettiriyor.Öte yandan YPG güçlerinin Kürt halkını savunma amaçlı büyük direnişi sürüyor. Dünden bu yana YPG güçleri ile çete grupları arasında çatışmaların şiddetlendiği Kobanê'ye bağlı Ilacax köyü YPG denetimine geçti.

•    Rojava’da hem çete grupları hem de kanlı Esed ordusunun Kürtlere yönelik saldırıları sürüyor. El Kaide bağlantılı grupların Rojava’ya yönelik saldırılar gerçekleştirdiği bir dönemde, kanlı Esed Rejimi tarafından Efrîn çevresi bombalandı. YPG Basın Merkezi sözcüsü RêdûrXelil, “Bu da Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra Cephesi’ne desteğin işaretidir” dedi. Bu saldırı, YPG tarafından El Kaide’ye rejim desteği olarak değerlendirildi.

•    Batı Kürdistan Halk Meclisi (MGRK) ile Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (ENKS) Halep’te ortak bir toplantı gerçekleştirdi.Batı Kürdistan Halk Meclisi (MGRK) ile Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (ENKS) Halep’te ortak bir toplantı gerçekleştirerek son dönemlerde El Kaide’ye bağlı grupların Kürtler yönelik yoğunlaşan saldırıları ele alındı.

•    Federal Kürdistanlı ST֒ler: “HPG ve peşmerge Rojava’ya gitsin.”

•    Yıllarca Kürt halkına yönelik kirli planlar çerçevesinde faili meçhuler, katliamlar, tutuklamalar gerçekleştiren ve şimdi de Ergenekon davasında tutuklu olanların yargılandığı dava sonuçlandı. Buna göre, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Balyoz davası tutuklusu Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Emekli Albay Sedat Özüer, Osman Yıldırım, Mehmet Perinçek, Ziya Göktaş'ın da aralarında bulunduğu 16 kişi tahliye edildi. Ergenekon davasında aralarında Yalçın Küçük, Kemal Alemdaroğlu, Şener Eruygur, Tuncer Kılınç'ın da aralarında bulunduğu bazı kişiler hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Mahkeme, Ergenekon'un Terör Örgütü olduğunu kabul etti. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a müebbet hapis cezası verildi.

•    ABD Dışişleri Sözcüsü, Ergenekon cezalarının ABD’yi rahatsız ettiğini belirtti.

07.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık durumuna dikkat çekmek için cezaevlerindeki Kürt tutsaklar adına Deniz Kaya açıklama yaptı. Deniz Kaya: “Kürt Halk Önderi’nin sağlık durumu için, ölüm orucu dahil her türlü eylemi yapmaya hazırız. Sêmalka sınır kapısı hemen açılmalıdır.”

•    BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan: “Üç aşamalı barış sürecinin ikinci aşamasındayız.”

•    Rojava’da rejim güçleri ve çete gruplarının YPG güçlerine yönelik saldırıları sürerken, YPG tarafından 70 rejim askeri esir alınarak 2 tanka da el konuldu. YPG: “24 saat içerisinde 64 çete öldürüldü.” Öte yandan, Amûde’de patlayan bir bomba sonucu bir YPG savaşçısı yaşamını yitirdi.  Çete gruplarının başı olan  ZahirBêbers, Türkiye’nin kendilerine yardımda bulunduğunu itiraf etti. Suriye’de rejim güçlerinin El Nusra’ya saldırısı sonucu, 62 kişi öldü.

•    Rojava’da masum Kürt halkına yönelik faşizan baskılar gerçekleştiren, Kürtlerin evlerini talan eden, gaspçı çete grupları Özgür-Der tarafından desteklendi.  ÖZGÜR-DER, Rojava’da yaşanan savaşta PYD ve YPG’yi sorumlu bularak Kürtler yerine çete gruplarından yana tavır aldı.

•    El Kaide bağlantılı grupların saldırıları ardından seferberlik ilan edilmesi üzerine son birkaç günde yüzlerce kişi YPG saflarına katıldı.  Binlercesi de katılmak için başvuru yaptı.Efrin’e bağlı Cindires’eile Rojava’nın en büyük kenti Qamişlo’da bugün onlarca genç YPG saflarında yerlerini aldı. Çindires’e bağlı Cilmê Köyü’nde 70 genç  YPG’ye katıldı. Qamişlo kentine yönelik seferberlik çağrısından sonra Değişim Komitesi üyesi 15 kişi YPG saflarına katıldı.5 Ağustos günü de Afrin, TilTemir ve Kobani’de 190’ı aşkın kişi YPG’ye katılmıştı.

•    Rusya Dışişleri Bakanlığı: “Kürtleri 2. Cenevre konferansına katılmalıdır. Rojava’da Kürt halkına karşı yapılan saldırıları kınıyoruz.”

•    Federal Kürdistan Bölgesi’nde çok sayıda parti ortak bir açıklama yaparak, Sêmalka sınır kapısının açılmasını istedi. Siyasi partiler, Ramazan bayramından sonra adım adımlaması halinde farklı eylemlerle tepkilerini dile getirecekleri uyarısında bulundu.
•    Financial Times, Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan’a yönelik ağır eleştirilerde bulundu. Times: “Erdoğan, vatandaşlarını ve kendini riske atıyor.”

•    Aralarında Federal Meclis üyelerinin de bulunduğu bir grup Alman parlamenter ve insan hakları savunucusu, Batı Kürdistan'daki katliamlara dikkat çekerek, saldırıların son bulması için Avrupa Birliği ve Almanya'ya Harekete geç çağrısı yaptı. Parlamenterler, Kürtlere saldıran radikal dini grupların Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan tarafından destek görmemesi için bu ülkelere baskı yapılmasını istedi.

•    Federal Kürdistan Bölge Yönetimi Kürtlere saldırı sürerse, Suriye’ye askeri güç gönderebiliriz.

•    Sanatçı Kadir İnanır: “Barış sürecine muhalefet edenleri bu halk affetmeyecek.

•    Suriye’nin başkenti Şam’da bombalı saldırıda 18 sivil yaşamını yitirdi.

•    Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), temmuz ayında Suriye genelinde 1,7 milyon kişiye yetecek kadar insani yardım gönderdiklerini açıkladı. Yardımın ulaştırıldığı bölgelere ilişkin hazırlanan haritada Rojava’ya hiçbir yardım ulaşmadığı ortaya çıktı.

08.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor.

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanılığı: “İslam alemi çete üyelerinin Rojava’daki saldırılarını kınamalıdır.”

•    BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın selamlarını iletmek üzere Colemerg ve Gever’e gitti. Buldan: “Öcalan, Kandil kararlı, ama hükümet kararsız.”

•    YPG, Ramazan Bayramı nedeniyle 3 günlük ateşkes ilan etti. Buna göre, herhangi bir saldırı gelmemesi durumunda YPG saldırı gerçekleştirmeyecek. Ancak dün çete üyelerinin saldırıları devam etti. YPG güçlerinin direnişi sonucu çok sayıda çete üyesi öldürüldü. YPG Komutanlığı yaptığı açıklamada, 3 tanka daha el koyduğunu açıkladı.

•    YPG Basın Merkezi, son 24 saatte Batı Kürdistan’ın genelinde yaşanan çatışmalarda 56 çete üyesinin öldüğünü, 3 kişinin esir alındığını, çok sayıda çete üyesinin de yaralı olduğunu ve bir köyün kurtarıldığını duyurdu. Açıklamada 2 YPG savaşçısının da yaşamını yitirdiği ve çatışmaların halen devam ettiği bildirildi. 

•    Rojava halkı, çete gruplarının terörist saldırıları nedeniyle birçok YPG savaşçısının yaşamını yitirmesi ve Kürt halkına yönelik toplu katliamlar nedeniyle Ramazan Bayramını kutlamadı. Halk, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren gerillaların mezarlarını ziyaret etti.

•    Botan Halk İnisiyatifi, Rojava Devrimine katılım çağrısında bulundu.

•    Rojava’ya yardım amaçlı toplanan 15 kamyonluk yardım, 8 gün aradan sonra Rojava’ya gönderildi.

•    Güney Kürdistan’da Rojava’ya destek amaçlı yürüyüş eylemi gerçekleştirildi.

•    Cuntacı AKP Devleti’nin Kürt tutsaklara yönelik saldırıları sürüyor. Muş M tipi cezaevinde 12 kadın tutsağın başlattığı açlık grevi eylemi 10. Gününe girdi. Ramazan Özalp isimli tutsak ise, beyninde ur ve kanser olmasına rağmen ölüme terk edilmiş durumda.

•    Doğu Kürdistan Gençlik Konfederasyonu (Konfederasyona CiwanênRojhilatêKurdistanê-KCR) saldırılar karşısında Rojava savunmasında yer almaya hazır olduklarını belirtti.

•    Suriye'de yaşanan iç savaşın ardından, hükümete karşı ayaklanan Özgür Suriye Ordusu içindeki Cebhet El Nusra gibi gruplar, Kürtlere yönelik saldırı ve katliamlarının yanısıra, kendilerinden olmayan Araplara da saldırılarda bulunuyor, onları köylerinden çıkartıp mallarına el koyuyor. Saldırılara karşı silahlanan Araplar ise Kürtlerin yanında çetelere karşı savaşarak köylerini ve mahallelerini koruyor.

•    Rojava’nın Tel Abyadbölgesinde  El Nusra Cephesi’ne ait çete gruplarının  120'si çocuk 450 Kürt'ün katlettiği iddia edildi.

•    AKP Devleti’nin Kürt özgürlük hareketine yönelik faşizan düşünceleri, AKP’li yöneticilerin açıklamaları ile tekrar kanıtlanıyor. İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, PKK’ kökten bitirmek için çalışmalarının devam ettiğini ileri sürdü.

•    Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; Rojava'da Kürtlere yapılan katliamlar konusunda BM göreve çağırdı.

•    Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın konvoyuna saldırı yapıldığı iddia edildi.

09.08.2013

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı: “Rojava’daki halkımızın her günü bayram haline getirmek için en zor koşullarda kahramanca yürüttüğü mücadeleye her türlü destek sunulmalı ve saldırganların emellerine ulaşması kursaklarında bırakılmalıdır.”

•    Botan Halk İnisiyatifi “Bunlar savaş kurallarının hiçe sayan münafık bir örgütlenmedir. Camilerden Kürtlerin katli ve namusu helaldir diye fetvalar yayınlayan sözde dindarlar her türlü alçaklığı reva görmektedir. Bir yanımız kanarken, Rojava’da büyük bedeller ödenirken, varlık yokluk mücadelesi verilirken bayramı kutlamak ahlaki olmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.Açıklamada Türk devletinin de bu çetelere destek verdiği hatırlatılarak, bunların Kürdistan’dan süpürüleceği ve Kürdistan’ın özgür olacağı belirtildi.

•    YPG genel Komutanlığı, Suriye ordusuna ait iki tank eşliğinde 70 askerin esir alınması ardından 3 tankın daha ele geçirildiğini açıkladı.YPG Genel Komutanlığı, 6 Ağustos Salı günü  Özgür Suriye Ordusu’nun Halep ile Afrin arasındaki Minnig havaalanını ele geçirmesi ardından iki tank eşliğinde kaçan 70 Suriye askerinin YPG’nin pususuna düştüğünü hatırlattı. Kısa bir çatışma ardından askerler esir alınmış ve iki tanka el konulmuştu.  Genel Komutanlık, esir askerlerin verdiği bilgiler üzerine operasyon düzenleyen YPG güçlerinin 3 tank daha ele geçirdiğini açıkladı. YPG güçleri 1 Ağustos günü de Rakka'ya bağlı TilEbyad'da yaşanan şiddetli çatışmalar sonucu El Kaide bağlantılı gruplara ait bir tank ile çok sayıda araca el koyarak, bunları Kobani'de bir törenle sergilemişti.El Kaide’ye bağlı çete grupları Ramazan bayramına ve YPG’nin 3 günlük ateşkes ilanına rağmen saldırılarını sürdürdü. El Nusra ve Irak/Şam İslam Devleti TilXelef’tenSerêkaniyê’ye doğru ilerlemek için saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda YPG’nin savunmasını yapması üzerine çatışma çıktı.

•    PYD Eş Başkanı Salih Müslim, İran’da yetkililerle bir görüşme gerçekleştirdi.

•    Rojava’da PYD ile El Nusra arasındaki çatışmalar sürerken, insani yardım ihtiyacı her geçen gün artıyor. Türkiye’nin yanı sıra Federal Kürdistan Bölge Yönetimi de sınır kapılarını açmıyor. Sêmalka Sınır Kapısı 19 Mayıs’tan bu yana kapalı. KDP’ye bağlı El Parti üyesi 74 kişi, 18 Mayıs’ta Rojava’da Kürt Yüksek Konseyi’ne bağlı YPG asayiş güçleri tarafından gözaltına alınmış, bunun üzerine Kürdistan Yönetimi 19 Mayıs’ta Sêmalka Sınır Kapısı’nı kapatmıştı.

•    Rojava’da YPG güçleri Ramazan Bayramında 3 günlük ateşkes ilan etmesine rağmen çete gruplarının saldırıları son bulmadı. Çelaxa’da bir arabaya yerleştirilen bomba patladı. Rejim askerleri ise yine ŞêxMeqsûd mahallesine girmek istedi. Ancak YPG güçleri buna karşı büyük direniş gösterdi.

•    Barış sürecine rağmen Türk ordusunun süreci sabote girişimleri sürüyor. Türk ordusuna bağlı bir yapılanma olan JİTEM’in Dersim’in Hozat ilçesi kırsalında faaliyette olduğu bildirildi. Özellikle 90’lı yıllarda yoğun infazlar, kayıplar ve işkencelerle varlık gösteren JİTEM’in, gerillanın geri çekilme pozisyonunda olduğu bir sırada Dersim’in Hozat ilçesi kırsalında faaliyet içinde olduğu bildirildi.

•    Kürt Siyasetçisi Adem Uzun, Fransa tarafından tutuklanmıştı. Uzun, şartlı serbest bırakıldı.

•    CHP Ceylanpınar İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kahraman: “El Kaide’ye bağlı paramiliter güçler açıkça Türkiye hükümetince desteklenmektedir. Çatışmalar başladığı dönemde, üç sivil plakalı otobüsle silahlı kişiler sınırdan geçirildi. Ceylanpınar’da ne zaman elektrikler kesilse, silah sevkiyatı ve silahlı grup geçişleri yapıldığını anlıyoruz. Söz konusu güçler, Afganistan’da, Libya’da, Sudan’da, Tunus’ta CIA’ye bağlı savaşan güçlerdir. Tekbir getirerek insanları kesmenin neresi İslamiyet’le bağdaşır? Bu kişilerin, gasp yaptıklarını, evleri yağmaladıklarını, inek çiftliğini talan ettiklerini, hırsızlık yaptıklarını, ambardaki buğdayı sattıklarını biliyoruz.”

10.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüşme gerçekleştiremiyor.

•    PYD Eş Başkanı Salih Müslim; "Peşmerge ve Gerilla göndermesinler, bizim yeterince yürekli insanımız zaten var, İnsan değil ama insani ihtiyaçlarımız " dedi.

•    YPG Ramazan Bayramı süresince ateşkes ilan etmişti. Ancak YPG bugün yaptığı açıklamada, çete gruplarının saldırıları nedeniyle ateşkesin bir anlamının olmadığını belirtti. Bu yüzden YPG ateşkesin sona erdiğini açıkladı.

•    El Nusra tarafından Dirbesiye’de YPG güçlerinin arabalarına yönelik yapılan saldırıda 2 YPG üyesi yaşamını yitirdi.

•    Güney Kürdistan Hükümeti Rojava’da kirli siyasetini yürütüyor. Sêmalka sınır kapısını kapatan KDP, sınır kapısını hastalara bile açmazken Rojava halkının Peşhabur sınır kapısını kullanabileceğini ileri sürdü.  KDP temsilcisi Eli Ewni: “PYD kendisi için başka bir kapı açsın.”  Açıklamasında bulundu.

•    Rojava’da YPG direnişçilerinin Kürt halkını savunmaya dönük çabaları artarken, YPG ye katılım da her geçen gün artıyor. Qamişlo’da 2 hafta içerisinde 462 kişi YPG’ye katıldı. Çete grupları ve rejim güçlerinin saldırıları ise her geçen gün artıyor. Helep’te rejim güçlerince Lorin isimli 12 yaşındaki bir kız çocuğu katledildi.

•    Güney Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani Kürt Ulusal Kongresi hazırlık komitesine bir mesaj gönderdi. Barzani, bir yandan Sêmalka sınır kapısın çetelere açık tutup, Kürtlere kapatırken diğer yandan Rojava’ya sözde destek açıklamalarında bulundu.

Rojava’da yaşanan saldırıların bizzat arkasında olan bu konuda Türkiye ile birleşip çete gruplarını eğitip Kürt halkının kazanımlarına yönelten Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani ‘eğer Rojava’da masum Kürt halkına kadın ve çocuklara yapılan katliamlar doğruysa, bütün olanaklarımı devreye koymaya hazırım.’  Açıklamasında bulundu.

•    Türk Devleti’nin çete gruplarını eğiterek Kürt halkının kazanımlarına karşı Rojava’ya gönderdiği Türkiye’nin lojistik yardım yaptığı söylemleri yoğunlaşırken, cemaatler aracıyla cephedeki çetelere özellikle Kürt çocukların seçilerek gönderildiği bir kez daha netlik kazandı. Birkaç gün önce YPG güçleri tarafından kurtarılan TilEbyad bölgesinin Susîkê köyünde 17 yaşındaki A.S’ye ait T.C. kimliği bulunurken, kimliğin yanında yer alan telefon numaralarının ise bir başka Kürt genci olan F.A’nın ailesine ait olduğu ortaya çıktı.

•    Mısır’da yayın yapan Al Vatan: “Türkiye diplomatik araçlarla Müslüman Kardeşler’e silah taşıyor.” Ayrıca  Mısır, askeri darbe aleyhinde açıklamaların yapan Türkiye'yi, ülkenin içişlerine müdahale etmekle suçlamıştı.

•    Suudi Arabistan’ın Suriye’ye verdiği yardımı kesmesi durumunda Rusya’ya ekonomik ayrıcalıklar vereceği ancak Putin’in bu teklifi reddettiği açıklandı. Buna göre Suudi Arabistan Rusya’ya eğer Suriye’ye verecekleri desteği azaltırlarsa, Rusya’dan 15 Milyar Dolar değerinde silah alacaklarını belirtti.

•    ABD ve Rusya 2. Cenevre Konferansı için anlaşma gerçekleştirdi. Rusya, Kürtlerin de Konferansa katılması gerektiği belirtildi.

•    CIA’in ikinci adamı Michael Morell’inMorrel, “Esad rejiminin yıkılması durumunda, Suriye ordusunun elinde bulunan silahların El Kaide bağlantılı grupların eline geçmesi ihtimali ABD için en önemli tehdit haline geldi” değerlendirmesini yaptı.

11.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi önünde başlatılan kesintisiz oturma nöbeti eylemi 412. Gününe girdi.

•    KDP ve YNK Heyeti Qendîl’de KCK Yürütme Eş Başkanı Cemil Bayık, Yürütme Konseyi Üyesi Ronahi Serhat ve Zeki Şengali ile görüştü.

•    Rojava’da çete gruplarının YPG güçlerine yönelik saldırıları sürerken, YPG’nin direnişi sonucu 39 çete üyesi öldürülürken, 2 YPG savaşçısı da yaşamını yitirdi.

•    Kanlı Baas Rejiminin saldırısı sonucu 12 yaşındaki Lorin isimli kız çocuğu yaşamını yitirmişti. Bunun üzerine YPG Komutanlığı yaptığı açıklamada, rejim güçlerine yönelik misilleme eylemi gerçekleştirildiğini bunun sonucunda da 2 rejim askerinin öldürüldüğünü belirtti.

•    AKP Devleti’nin 12 Eylül cuntasını aratmayan uygulamaları son bulmazken, cezaevindeki baskıları protesto etmek amaçlı Muş M tipi cezaevinde 12 kadın tutsağın başlattığı açlık grevi eylemi 13. Gününe girdi.

•    Tedavi gördüğü İsveç’te 4 Ağustos’ta yaşamını yitiren Kürt Şair ŞerkoBêkes için Kürdistan’da tören düzenlendi.

•    Irak’ta meydana gelen saldırılarda 80 kişi yaşamını yitirdi. Bununla beraber, Temmuz ayı boyunca 1000 kişinin üzerinde kişinin bu tür saldırılarda yaşamını yitirdiği belirtildi.

•    Heleb’inTilEran bölgesinde Kürtlere yönelik vahşi bir katliam gerçekleştirilmişti. Rudaw Gazetesi yaptığı bir haberde, kendilerinin katliamın şahitleri ile görüşüp katliamla ilgili bilgi almak istedikleri ancak bunun YPG tarafından engellendiğini belirtmişti. Bunun üzerine YPG açıklamada bulunarak, bu haberin doğru olmadığını Rudaw Gazetesinin istediği zaman gidip katliamı aydınlatma temelinde haber yapabileceğini belirtti.

•    Afganistan’da 3 Nato üyesi öldürüldü.

12.08.2013   

•     Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve İmralı’daki diğer tutsakların aileleri İmralı Adası’na giderek Kürt Halk Önderi ile bir görüşme gerçekleştirdi.  Mehmet Öcalan: “Süreç tek taraflı yürümez. Villada kalıyor diyenler, gelsin bir ay kalsınlar göreyim. Avukatların İmralı’ya gidip kardeşimle görüşme yapması gerekir. Kardeşim, Tel Eran’daki katliamı kınadı.”

•    KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan: “Çeteler, Rojava devriminin kazanımlarını hedefliyor. Rojava’daki çatışmalar Kürt-Arap çatışması gibi Suriye’deki bir içi çatışma gibi gösterenler var. Bunlar doğru değil. Çözüm sürecinde zaman az kaldı.”

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Besê Hozat: “Kürtler Ortadoğu ve dünyada temel bir aktör konumuna gelmiştir. Rojava’daki saldırıların arkasında uluslar arası güçler var. 1 Eylül’e kadar hükümet somut adım atmazsa çekilme durur, çekilen de geri döner. Öncelikli olarak Önderliğimizin sağlık, güvenlik, özgürlük koşulları sağlanmalıdır. Bu süreci kendi tarafımızda yürütüyoruz. Ancak devletin de bu konuda adım atması gerekir. ”

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük kapsamında başlatılan imza kampanyaları sürerken, Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 413. Gününe girerken, toplanan imzaların 4000’i geçtiği belirtildi.

•    Şirnex Halk İnisiyatifi, 15 Ağustos Dirilişi bayramına kitlesel katılım çağrısı yaptı. Kato dağında ise, gerçekleştirilen 15 Ağustos kutlamalarına binlerce kişi katıldı.

•    Botan’daki bölge Seydaları, Rojava’nın Tel êran ve TilHasil bölgelerinde meydana gelen katliamları kınayan bir açıklamada bulundu.

•    Rojava’daki saldırıların bizzat tetikleyicisi durumunda olan ABD’nin Dışişleri Bakanlığı Kürtlere yönelik saldırı ve katliamları kınayan bir açıklamada bulundu. Bakanlık, çatışma sonrası sivillerin korunması gerektiğini belirtti. Tüm taraflara sivillerin korunması için duyarlılık çağrısında bulundu. Geçtiğimiz hafta Rusya Dışişleri Bakanı da BM’nin katliamları kınamaya çağırmıştı.  Öte yandan, Rojava’daki çatışmalarda Türkiyeli cemaatlerin bizzat etkisi olduğu bir kez daha ortaya çıktı. YPG Genel Komutanı SipanHemo, çete saldırılarının tüm cephelere devam ettiğini söyledi. Hemo: “Herkes başlattığımız seferberliğe destek sunmalı. Rojava’da Kürt halkın özgür iradesi kazanacak. Kuzey Kürdistan’dan beklediğiniz desteği görmedik.”

•    Rojava’ya destek için Meriwan’da bir gösteri gerçekleştirildi.

•    Dünya Basını Global Recearch: “Suriye’deki savaş Amerika’nın savaşıdır.”  Rusya Today: “Avrupa Kürtlere yönelik katliama karşı sessizdir.”  Le Monde: “CIA cihatçıların katliamlarından endişe ediyor.  Washington Post: “Özgür ordu 13 sivil Kürt’ü El Nusra’ya teslim etti.”

•    Irak’ta bayram boyunca gerçekleştirilen saldırıların sorumluluğunu El Kaide üstlendi.

•    Suriye savaş uçaklarının Rakka kentini bombalaması üzerine, 3000 Suriyeli Hatay’ın 
Akçakale ilçesine geçti.

•    CHP’den 6 milletvikili ‘Silivri kararlarını tanımıyoruz’ şeklinde bir bildiri yayınladı.

•    AKP’ye karşı CHP, MHP ve İP’nin yerel seçim öncesi ittifak yapabileceği iddia edildi.

•    Türk Başbakan’ı Tayyip Erdoğan’ın hasta olduğu ve hastaneye yatırıldığı iddia edildi.

•    Yeni getirilen okul sistemi ile ilgili belirtilenlere göre, lise zorunlu hale getirildi ve lise kaydı yaptırmayanların velilerin cezalandırılacak.

13.08.2013

•    Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, Kürt Halk Önderi ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Buna göre, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Süreç tek taraflı yürütmez. Ben sorumluluğumu yerine getirdim. Hükümet de üzerine düşen görevi yerine getirmeli. ”

•    15 yıldır Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit uygulayan, Kürt Halk Önderi’ne baskı, işkence koşullarını dayatan faşist AKP Devleti sözde İmralı koşullarını değiştirdiğini iddia etti. Buna göre, İmralı Cezaevi’nde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın bulunduğu 11 metrekarelik orasının 20 metreye çıkartıldığını rutubet olmadığı belirtildi.

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık: “Kongrenin sürekli ve kalıcı bir nitelik kazanmasını istiyoruz. Çözüm sürecinin ilerlemesi için kongre devreye gidebilir.

•    PKK Yürütme Komitesi, 15 Ağustos Atılımı nedeniyle yazılı bir mesaj gönderdi.

•    KCK İnanç Komitesi, Şengal katliamının yıldönümünde bir kınama mesajı yayınladı.

•    Çete gruplarının TilEran’a yönelik saldırıları tekrar başladı. Çete grupları TilEran’a saldırı gerçekleştirip, sivil halkın evlerini talan edip, birçok sivili kaçırdı. Bununla beraber kaçırılan sivil sayısı 400 kişiye ulaştı. Öte yandan, TilEbyed’de bölgesinde El Nusra, Kürt köylerini zorla boşaltılması için baskı uyguluyor.  İslam adına çalışan çete grupları TilEbyed Arap Kürt evlerine zor uygulayarak çocuklarının kendilerine verilmesini istiyor. Şiriane köyünde belirtilenlere göre, El Nusra’nın bir yöneticisi bir eve giderek zorla bir çocuklarını vermelerini istedi. Buna karşın bölge halkı başka yerlere göç ediyor. İsmail Ali Beşar isimli bir sivili kaçıran çete üyeleri Beşar’a işkence edip kemiklerini kırarak katletti.

•    Güney Kürdistan’da ulusal kongre hazırlık komitesi Rojava’da çete gruplarının vahşetini araştırmak üzere Rojava’ya bir heyet göndereceğini belirtti.

•    Özgür-Der, Rojava’da Kürtlere yönelik gerçekleştirilen insanlık dışı uygulamaları destekleyen bir açıklamada bulunmuştu. Buna destek veren Mazlum-Der bugün yaptığı açıklamada, Rojava halkının yanında olduklarını belirtti. İHD, İHH ile Özgür-Der’eRojava’da çetecilerin Kürtlere yönelik saldırılarını savundukları için, tepki gösterdi.

•    Gülen cemaati Gezi Parkı olayları vb. olaylarda cemaatin olduğu yönündeki iddialara yönelik 11 maddelik cevap verdi. Buna göre, AKP Hükümetinin kendisine iftira attığı yer alırken, ayrıca hükümete açık eleştiriler ve gezi protestosuna destek de verildi.

•    Êlih’te Mersin’e giden mevsimlik işçiler kaza yaptı kazada 1 kişi yaşamını yitirdi, 41 işçi de yaralandı.

•    Gezi Parkı olaylarında yeni biber gazı ve toma için Emniyet’e 44 milyon tl’lik ek ödenek gönderildi. Buna göre, 400 bin yeni biber gazı alınacak. Gaz, Güney Kore ve Kolombiya’dan alınacak.

•    İran’ın haber ajansı 200 Türk Subayının El Nusra üniformasıyla Suriye’ye girdiğini iddia etti.

•    AKP Devleti Eğitim Bakanlığı’nca getirilen yeni uygulama ile 8 ilden 16 bin kız öğrenci karma yurtlardan alınarak ayrı bir yurda götürülecek. Buna göre, karma yurtlar yerine ayrı ayrı yurtlar oluşturulacak.


14.08.2013

•    KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık: “Hükümet inandırıcı adımlar atmalı. 1 Eylül derken, o gün bütün her şey halledilecek anlamında söylemiyoruz. Hükümet en azından o güne kadar somut adımlar atmalıdır.”

•    KJB: “15 Ağustos ruhuyla Rojava direnişine sahip çıkalım. Eğer bugün halkımız ‘Kürd’üm’ diyebiliyorsa, 15 Ağustos atılımı sayesindedir. Önder APO’nun özgürlüğü ile bu atılım başarıya ulaşacaktır.”

•    PYD Eş Başkanı Salih Müslim: “Özerklikte ikinci aşamaya geçtik.” Açıklamasında bulundu.

•    Rojava’da çete gruplarının saldırıları sürüyor. Çete gruplarının 3 bin kişilik bir köyü kuşattıkları bunun üzerine YPG güçlerinin müdahale ettiği ve 29 çete üyesinin öldürüldüğü belirtildi.Öte yandan YPG Komutanlığı: “Dün akşam meydana gelen çatışmalarda 82 çete üyesi öldürülürken, 2 YPG savaşçısı da yaşamını yitirdi.” Açıklamasında bulundu.

•    İHD Amed Şubesi cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin bir rapor hazırladı. Buna göre, 6ayda 872 hak ihlali yaşandı.

•    Taraf Gazetesi Yazarı Mehmet Baransu; “Barış sürecinde güvence verildi, baraj yüzde 7’ye inecek.”

•    Halk Savunma Merkezi de, 15 Ağustos Direnişine ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

•    Uluslar arası Af Örgütü: “Rojava’da yaşanan katliamlar ile endişe duyuyoruz.”

•    Mısır’da darbe sonrası çatışmalar devam ediyor. Bugün Mısır’ın başkenti Kahire’de Mursi yanlılarına karşı kanlı bir çatışma başladı. Çatışmalar sonrası binlerce kişi yaşamını yitirdi. Bunun üzerine bir ülkede bir aylık olağanüstü hal ilan edildi. 

•    Türk Hükümeti Mısır’da gelişen olaylar ile ilgili tepki gösterdi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.