16-30 EYLÜL KRONOLOJİSİ
Kronoloji / 01 Ekim 2013 Salı Saat 07:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
· Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 448. Gününe girdi.

16.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 448. Gününe girdi. ‘Öcalan’a Özgürlük’ kapsamında imza kampanyaları sürerken, Rusya’da da imza standı açıldı. Kürt halkı ise, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyüşler yapmaya devam ediyor. Paris’te her yıl düzenlenen Gete L. Humanite festival alanında ise 17 bini aşkın imza toplandı. 

·         BDP Heyeti 15 Eylül tarihinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan:  “Öncelikle kamuoyuna sevgi ve selamlarımı iletiyorum. Bir yıl önce başlattığımız diyalog sürecini bundan böyle yeni bir formatla yani anlamlı bir müzakereye evrilterek, derinleştirerek sürdürmek gerektiğini düşünüyorum. Anlamlı bir müzakere için gerekli olanak ve araçları devlete de Kandil’e de iletmiş durumdayım. Özellikle devletin, derinlikli bir müzakere için yeterli araçları ve imkânları yaratması sürecin ilerlemesi için elzemdir. Çözüme gidecek yolların ancak bu şekilde açılacağı gerçeğinden hareketle hükümetin de konuyu ciddiyetle ele almasını umuyorum.  Bu aşamada karşılıklı ateşkes durumunun korunuyor olmasına anlam biçtiğimi belirtmek istiyorum. Hepimiz, sürecin çok anlamlı olduğunun farkındayız. Ancak anlamlı olduğu kadar zor ve çetin geçeceğini de hepimiz biliyoruz. Önerilerim ve düşüncelerim doğrultusunda zorlukları aşmayı başarırsak, yeni bir formata evrilmiş, derinlikli bir müzakere ile yola devam edebiliriz.  Özgürlük, demokrasi ve barışa olan tutkumla herkese en içten sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”

·         Faşist AKP Devleti Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Semsûr’da tek dil, tek vatan, tek millet naraları atarak, ‘ikinci devlet isteyen buradan gidebilir’ açıklamasına karşılık KCK Yürütme Konseyi tarafından cevap verildi.

·         KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı: “ Erdoğan’ın ‘çekip gidin’ söylemi asimilasyonda ısrardır. Tek dil, tek din, tek millet, tek bayrak söylemi soykırımcı zihniyetin sürdürülmesidir. AKP Kürt Halkının ve demokratik güçlerin beklediği adımları atmalıdır.”

·         BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeye ilişkin;  “Kendisi ile paketin paylaşıldığı falan yok. Hükümet tek taraflı çalışmasını sürdürüyor.” dedi. 

·         ÖSO’ya  bağlı silahlı grupların Halep’teki Kürt mahallelerine dönük başlattığı saldırılar 9. gününe girdi. YPG, YPJ ve El Ekrad cephesiyle silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalarda 72 saldırgan öldürüldü. Silahlı grupların top atışı sonucu 14 sivil hayatını kaybetti.  Öte yandan, “Şehîd Çekjin Devrimci Operasyonu" çerçevesinde YPG güçleri, Til Ebyad'ın Susik köyünde bulunan çete merkezine yönelik eylem gerçekleştirdi. Köy çetelerden kurtarılırken, 60 çete mensubunun öldürüldüğü, birçok cephane ve silahın ele geçirildiği belirtildi. Sabaha kadar süren eylemde, 60 çete üyesi öldürülürken, 2 çete mensubu esir alındı. Edinilen bilgilere göre, bir adet 12.5'lik doçka, bir adet 14.5'lik doçka, iki adet 23.5'lik doçka, 10 adet mermi sandığı, 37 kalaşnikof, 2 buro ile arpici marka silah, bir adet gece görüşlü dürbün, çok sayıda el bombası ile çetelere ait 6 araç YPG güçleri tarafından ele geçirildi.

·         MLKP üyesi Enternasyonalist Serkan Tosun, Rojava direnişinde yaşamını yitirdi. YPG: “Mezlûm (Serkan Tosun) Enternasyonel bir öncüydü.”

·         TZP Kurdi, Türk Devleti’nin asimilasyon politikalarına karşın okulların boykot edilmesi kararını almıştı. Bugün başlayan okullarla beraber Türk okulları Kürt çocukları tarafından boykot edilerek, çocuklar okullara gitmedi. Öte yandan, anadilde eğitim istemiyle Türk okullarının boykot edilmesi amacıyla binlerce kişi alanlara aktı.

·         Rojava’da devrim çalışmaları sürerken, bugün tarihi bir başlangıç yapılarak  Qamişlo’nun 65  okulunda eğitim Kürtçe olarak verildi.

·         Cuntacı AKP Devleti’nin cezaevlerindeki hak ihlalleri gün geçtikçe artıyor. Tuhad-Der yaptığı açıklamada bu konuya dikkat çekti.

·         Paris’te her yıl düzenlenen Gete L Humanite festival alanındaki bir meydana,  Paris’te Fransa, Türk Devleti başta olmak üzere uluslar arası komplo ile katledilen aralarında PKK’nin kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu 3 kadın devrimcinin (Rojbin, Sakine, Leyla meydanı)  ismi verildi. 

·         AKP Devleti’nin işlediği cinayetlere bir yenisi daha eklendi. İstanbul’un Kadıköy ilçesinde polisin yoğun biber gazı kullanımı sonucu, Serkan Kanakal isimli esnaf yaşamını yitirdi.

·         Türkiye sınırına girdiği gerekçesiyle Suriye’ye ait bir helikopter vuruldu.

·         Uluslar arası Af Örgütü, Türkiye’ye biber gazı, zırhlı araç ve diğer toplumsal olaylara müdahale ekipmanı satışının durdurulmasını istedi.

·         TTB, Nisêbîn’de Rojava sınırına kadar yürüyerek, ambargoyu protesto etti.

·         18 Eylül’de Belçika’nın Liege kentinde, Rojava’ya destek amacı ile Kürt kültür merkezi öncülüğünde yürüyüş düzenlenecek.

·         SP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbay, Türk okullarında andımız yerine besmele çekilmesini önerdi.

17.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Yüzyıllık mesele bir paketle çözülmez. Anti terör yasası değiştirilmeli, 8 komisyon yasallaşmalı.”

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi ile görüşmek isteyen avukatların yargılandığı dava 8 Kasım’a ertelendi. ‘Öcalan’a Özgürlük’ İnisiyatifi’nin Strasbourg’daki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 449. Gününe girdi.

·         BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan: “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Başta Elbistan cezaevi olmak üzere tüm tutsaklara ve kadınlara özel selam gönderdi.”

·         BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak: “Anadil hakkı en meşru haktır, anadilde eğitim için kimseden icazet alınmaz.”

·         Rojava’da Kürt kazanımlarına dönük kirli politikalar sürerken, YPG’nin büyük direnişi de devam ediyor. Serêkanîye’de çete üyelerine yönelik YPG güçlerince operasyon başlatıldı. Halep’te ise, YPG güçlerinin çete üyelerinin saldırılarına karşılık vermesi sonucu 8 çete üyesi öldürüldü. Ayrıca El Nusra çetelerinin bir emirinin de öldürüldüğü belirtildi.

·         Daha önce yaşamını yitiren 25 gerillanın cenazesi Betlîs’in Xerzan şehitliğinde toprağa verildi.

·         Güney Kürdistan’da 21 Eylül’de yapılacak seçimler için PÇDK, KDP’nin bütün engellemelerine rağmen propoganda çalışmalarını son hızla sürdürdü. Yarın propaganda çalışmaları için son gün olduğu belirtildi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Mehdi Salih: “KDP, Kürt halkının bize yönelik desteğine tahammül edemiyor.”

·         Avrupa’da Kürt gençlerinin uzun yürüyüşleri sürüyor. Belçika’nın Brükseel kentinde Kürt gençlerinin başlattığı uzun yürüyüş 4. Gününde devam ediyor.

·         Tekçi zihniyete sahip AKP Devleti’nin Gülen cemaatinin bir projesi olan cami-cemevi projesini protesto eylemleri artarak devam ediyor.

·         Kürt halkına zulümde sınır tanımayan AKP Devleti, Wan’da gerçekleşen deprem sonrası mağdur olan halka yönelik saldırılarını arttırdı. AKP Devleti valiliği ve afad tarafından konteynırlardan zorla çıkarılan depremzedeler 5 gündür ölüm orucuna girmiş durumdalar.

·         Çözüm sürecince hiçbir somut adım atmayan faşist AKP Devleti Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın hazırladığı ‘sessiz devrim’ olarak isimlendirilen ancak hiçbir demokratik temeli bulunmayan, tek taraflı hazırlanan sözde demokratikleşme paketinin içeriğinin daha sonra açıklanacağı belirtildi.

·         İşgalci ve sömürgeci AKP Devleti Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi baş danışmanı Yalçın Akdoğan,  PYD Eş Başkanı Salih Müslim’i tehdit eden açıklamalarda bulundu.

·         AKP Devleti döneminde işçi ölümlerine her geçen gün yenileri ekleniyor. Zonguldak’ta altı kez mühürlenen kaçak kömür ocağında meydana gelen göçüktü bir işci hayatını kaybetti.

·         Türkiye sınırlarına girdiği iddia edilen Suriye’ye ait bir helikopter Türkiye tarafından düşürülmüştü. Helikopterde bulunan 2 pilotun öldüğü, 1 pilotun ise Suriyeli muhaliflerin eline geçtiği belirtildi.

·         BM, araştarma heyeti Suriye’de 21 Ağustos’ta Sarin gazının kullanıldığını açıkladı.

·         ABD’de deniz üssüne gerçekleşen saldırıda 13 kişi öldü.

·         ABD Ulusal Güvenlik Örgütü (NSA)’nın Belçika’yı dinlediği iddia edildi.

18.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi önünde başlatılan kesintisiz oturma nöbeti eylemi 450. Gününe girdi.

·         27 Kasım 1978’de Kurulan PKK’nin 11. Kongresi Medya Savunma Alanlarında gerçekleştirildi. Dört parça Kürdistan’dan ve yurtdışından gelen 125 delegenin katıldığı kongre 8 gün sürdü.

·         PKK Merkez Komitesi yayınladığı sonuç bildirgesinde PKK’nin kongresini Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ve Kürt halkının özgürlüğünü sağlama temelinde zafer ve final kongresi olarak tanımladı. PKK: “Demokratik Konfederalizm Kapitalist Modernite’ye çözüm alternatifidir. Rojava Devrimi, halkların seçeneğinin hayata geçirildiği devrimdir. Tüm halkımız ve dostlarımız egemenlere karşı demokrasi, özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde birlik ve dayanışma içinde olmalıdır.”

·         PKK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık: “Oslo ile İmralı arasındaki görüşmeler diyalog seviyesinde devam etmedi. Önder APO, bizim için baş müzakerecidir. AKP’nin çözüm planı yoktur. Hükümet oyalama siyasetiyle süreci yürütemez. Hükümet süreci seçime kurban etti. Devlet, diyalog sürecinden müzakereye geçmek istemedi. Hükümet adım atar ve güven verirse çekilmeyi sürdürürüz.”

·         Rojava’da YPG güçlerinin direnişi sürerken, Elok köyü tamamıyla çetelerden kurtarıldı. Öte yandan Girê Spi, Çelaxa ve Tirbespîye’de onlarca çete üyesi öldürüldü.

·         Anadilde eğitim için kampanyalar sürerken, Semsûr’da imza kampanyası başlatıldı. Kürdistan’ın birçok bölgesinde ise, anadilde eğitim için çeşitli eylemsellikler gerçekleştirildi.

·         Kürt çocuklarını katletmede sınır tanımayan AKP Devleti polis terörü, Mersin’de bir polis karakolu önünde oynayan 8 yaşındaki çocuğu feci şekilde döverek hastanelik etti.

·         Gezi direnişi sırasında Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan ile görüşen altı kişilik heyete soruşturma açıldı.

·         Colemerg ve Wan’da geçtiğimiz günlerde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 12 gençten 4’ü yakalandı.

·         Tekçi zihniyeti ile tanınan  işgalci ve sömürgeci AKP Devleti’nin diktatör Başbakanı Tayyip Erdoğan; “Gezi vb. protestolara tahammülümüz, hoşgörümüz olamaz.” Şeklinde açıklamada bulundu.

19.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi önünde başlatılan kesintisiz oturma nöbeti eylemi 451. Gününe girdi.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Rojava Kürdistanı’nda çeteler yenilecektir. AKP’nin şimdiki yöntemi paralel devlet yöntemidir. Kürt Ulusal Kongresinin gerçekleşmemesi tarihi bir tehlike olacaktır.”

·         KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık: “Gülen Cemaati, Rojava’da bir hareketlilik içerisindedir. Biz demokratik eylemlere destek veriyoruz.”

·         KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, Serkan Tosun (Mazlum), Rojava Devriminin çığlığı olmuştur. Anısını mücadele ile yükselteceğiz.

·         Rojava’da çete üyelerine karşı YPG güçlerinin direnişi sürüyor. Girê Spî’de büyük bir çatışma yaşanırken Sûskê ve Bîrkino köyünde 60 çete üyesi öldürüldü. Belirtilenlere göre, yaralanan birçok çete üyesi Türk askerlerinin yardımıyla Türkiye’ye götürülerek tedavi edildi. Türk Devleti’nin bizzat hedef alması sonucu 2 YPG savaşçısı yaşamını yitirdi.

·         Fransa’nın Paris kentinde aralarında PKK’nin kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu 3 kadın devrimcinin katledilmesini protesto eden kadınlar Fransa, Almanya, Hollanda ve İsviçre’de eylemdeydi. Paris katliamını protesto eden kadınlar katliamın üzerinden 9 ay geçmesine rağmen Fransa ve Almanya devletlerinin suskunluğunu kınadı.

·         BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş; Önümüzdeki hafta Qendîl’e gidebiliriz.”

·         Kirli devlet terörünün Kürt Özgürlük Mücadelesinde yaşamını yitirenlerin mezarlarına bile tahammülsüzlüğü büyük tepkiler oluşturdu. DÖKH öncülüğünde, gerilla mezarlarına yapılan saldırılara karşı, kadınlar tarafından Amed’den Bagok’a yürüyüş başlatıldı.

·         Rojava’ya yönelik kirli ittifaklar temelinde politikalar sürerken, bu duruma yönelik Kürt halkı eylemler gerçekleştiriyor. Sincan cezaevindeki MLKP, PAJK ve diğer siyasi örgütlerden kadın tutsaklar Rojava için açlık grevine başlattı.

·         Mêrdîn Cezaevi önünde meydana gelen çatışmada 3’ü çocuk, 2’si kadın olmak üzere 5 kişi yaşamını yitirdi.

·         Güney Kürdistan’da seçimler için bugün güvenlik güçleri, tutuklular ve hastaların oy verme işlemi başlatıldı.

20.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. ‘Öcalan’a Özgürlük’ temelinde kampanyalar sürerken, Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğü için dünya basınından birçok gazete çağrıda bulundu. ANC Genel Sekreteri, Korsika Meclis Başkanı ile Şili, Venezuella, Arjantin, Vietnam, Bolivya, Portorico, İrlanda ve İngiliz parlamenterler de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük istedi.

·         KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık: Çözüm tek taraflı adımlarla gelişmez. Bundan sonra bu sürecin tek taraflı yürümesi imkansızdır.”

·         KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok: “AKP’nin politikaları sonucu süreç tıkandı.”

·         Rojava’ya yönelik kirli ittifaklar temelinde politikalar sürerken, Kürt halkı ve YPG’nin büyük direnişi de sürüyor. YPG, çatışmalar ile ilgili açıklamada bulundu. YPG: “Girê Sipî’de 2’si Türk Devletinin hava saldırıları sonucu olmak üzere, 7 YPG savaşçısı yaşamını yitirdi. Türk Devleti’nin çetelerine olan desteğini sona erdirmelidir. Aksi taktirde daha tehlikeli sonuçlara yol açacaktır.” Açıklamasında bulundu.  Öte yandan Halep’te yaşamını yitiren 10 YPG savaşçısı büyük bir törenle toprağa verildi.

·         Derin devlet terörü tarafından katledilen Kürt Gazeteci Musa Anter ölümünün yıldönümünde katledildiği yerde anıldı.

·         Irkçı AKP Devleti iktidarı süresince Kürtlere yönelik katliamlar sürekli artıyor. İstanbul’da Kürt işçiler Kürtçe konuştukları için, ırkçı teröristler tarafından saldırıya uğradı.

21.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor.  Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi önünde başlatılan oturma nöbeti eylemi 453. Gününe girdi.

·         KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Besê Hozat: “Kongre her şeyden önce demokratik çözüm sürecinin gelişmesi için mücadeleyi yükselterek sürdürme kararı aldı. Kürt Sorunu’nun çözümünde Önder APO, stratejik bir aktördür, stratejik aktöre stratejik yaklaşım gerekiyor.”

·         PKK gerillası Alman olan Ronahi kod adlı Andrea Wolf , Wan’ın Çatak ilçesinde çıkan bir çatışma sonucu yaşamını yitirmişti. Wan’da kurulan Ronahi şehitliğine tahammül edemeyen faşist AKP Devleti tarafında yıkım kararı çıkartıldı.

·         BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak: “Türkiye yerel özerk yönetimle tanışmalı.”

·         21. Uluslar arası Kürt Kültür Sanat Festivaline, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PYD Eş Başkanı Salih Müslim, KNK Eş Başkanı Tahir Kemalizade Alevi Êzîdi temsilcileri ile çok sayıda sanatçı da katıldı.

·         Avrupa’da yaşayan on binlerce Kürdistanlı Almanya’nın Dortmund kentinde festival alanına gitti.

·         Rojava’da Kürtlere yönelik saldırılar sürerken, birçok alanda çatışmaların sürdüğü belirtildi.  YPG savaşçıları Etmê’de 2 kontrol merkezini ele geçirdi. Türk rejiminin Kürt halkına ve Rojava’daki devrime tahammülsüzlüğü temelinde gerçekleştirdiği politikalar birçok kez ortaya çıktı. Fethullah Gülen cemaatinin İslam adı altında çeteleri Rojava’ya gönderdiği belirtildi. Amed’de onlarca gencin cihat adı altında Rojava’ya gönderildiği özellikle İHH ve Huda-Par’ın buna öncülük ettiği belirtilirken, bu politikaya alet edilen Vedat Dinç, Selim Kaya isimli gençlerin aileleri Gülen Cemaati tarafından çocuklarının kandırılarak Rojava’ya gönderildiği açıklandı.

·         Devlet terörü tarafından katledilen Kürt gazeteci Musa Anter, katledilişinin 21. Yıldönümünde Amed’de katledildiği Seyrantepe mahallesinde anıldı.

·         Barış için gençlik dayanışması aktivistlerinin ‘Geziden, Lice’ye gençlik barış köprüsü oluyor.’ Yürüyüşü sürüyor.

·         Güney Kürdistan’da bugün parlamento seçimleri için halk sandık başına gitti. PÇDK Güney Kürdistan’daki parlamento seçimlerine 38 adayla katılıyor.

·         Kirli devlet terörü 90’lı yıllarda binlerce Kürt halkını faili meçhul adı altında katletmişti. Henüz 13 yaşında olan Seyhan Doğan da devlet terörünün kurbanı olmuştu. Doğan, Mêrdîn’in Dargeçit ilçesinde anıldı.

·         Antalya’da gezi parkı protestolarına ve Ahmet Atakan’ın katledilmesine ilişkin yapılan eylemlere katıldıkları için gözaltına alınan 8 kişiden 2’si tutuklandı.

·         Çözüm süreci boyunca hiçbir somut adım atmayan AKP Devleti Başbakanı Tayyip, tek taraflı demokratik olmayan sözde çözüm paketinin 30 Eylül’de açıklanacağını belirtti.

·         Tekçi zihniyete sahip AKP Devleti Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: “Öyle gezi parkıdır, ODTÜ içinden yol geçmektir. Hadi Ordan…” gibi sözler kullandı.

·         Almanya’da yarın genel seçimler yapılacak.

·         Uluslar arası af örgütü, İran’daki adamların durdurulmasını istedi.

·         Suriye, kimyasal silah envanterini, kimyasal silahların yasaklanması örgütüne sundu.

22.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi önünde başlatılan kesintisiz oturma nöbeti eylemi 454. Gününe girdi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile diğer tutsakların yakınları Pazartesi günü İmralı Adası’na gidecek.

·         KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık: “PKK’nin terör örgütleri listesinden çıkarılması gerekir. Sürecin tek taraflı yürümesi mümkün değil. Geri çekilmenin durdurulması büyük bir uyarıdır. Avrupa’daki halkımız ve dostları Paris katliamını aydınlatmalıdır. Bütün halkımız Rojava için duyarlı olmalı. Çeteler Halep’te Kürt katliamı yapabilirler.”

·         Rojava direnişi sürerken Serêkanîye ve Gire Spî’de onlarca çete üyesi öldürüldü. Öte yandan Rojava’da devrim çalışmaları temelinde demokratik özerklik çalışmaları sürüyor.

·         21. Uluslar arası Kürt, Kültür, Sanat Festivali on binlerce kişinin katılımıyla Dortmund’e gerçekleşti.

·         Kürt Özgürlük Mücadelesinde yaşamını yitirenlerin gerillaların bulunduğu Şehitliklere yönelik saldırılar Kürt halkı tarafından protesto ediliyor. AKP Devleti terörünün son olarak 1998 yılında katledilen 41 gerillanın mezarlığı olan, Ş. Ronahi şehitliğine de saldırı gerçekleştirmesi Kürt halkını çileden çıkardı. Kürt kadınlarının buna tepki olarak Amed’den başlattığı yürüyüş 4. Gününe girdi.

·         Roboskî katliamının üzerinden 634 gün geçmesine rağmen faşist AKP Devleti tarafından bir yargılama yapılmazken, katledilenlerin aileleri tepkilerini dile getirmeye devam ediyor.

·         Kürt Müzik Kanalı Med Muzik yayın hayatına başladı.

·         Êlih’te Barzani’nin direktifleri ile demokratlar derneği kuruldu. Derneğin Kürdistan’ın diğer illerinde de kurulacağı belirtildi.

·         Orhan Doğan barış ödülü, Kardeş Türküler Barış Meclisine verildi.

·         Mêrdîn’in Midyat ilçesinde BDP 3. Kongresini gerçekleştirdi.

·         AKP Devleti iktidarı boyunca kadına yönelik şiddet hat safhaya ulaştı. Kadın katliamlarına yönelik protestolar sürerken,  Kürt kadınları İstanbul’da bir yürüyüş gerçekleştirdi.

·         Almanya’da halk bugün genel seçimler için sandık başına gitti. Seçimlerde 62 milyon kişi oy kullanırken listede çok sayıda Kürt ve Alevi adayda seçimlere katıldı.

·         Irak’ta Cumartesi günü düzenlenen saldırılarda 91 kişi yaşamını yitirdi.

23.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleştirmek için ailesi İmralı Adası’na gitti. Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi önünde, ‘Öcalan’a Özgürlük’ kapsamında başlatılan kesintisiz oturma nöbeti eylemi 455. Gününe girdi.

·         PKK’nin 11. Kongresi Medya Savunma Alanlarında gerçekleştirilmişti. KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan: “

·         Kürt Özgürlük Gerillalarının mezarlarına yönelik gerçekleştirilen faşizan saldırılara karşın Kürt kadınları Amed’den Bagok’a giden bir yürüyüş başlatmıştı. Kadınların yürüyüşleri bugün Bagok’ta sona erdi.

·         Rojava’da Kürt halkına ve YPG’ye karşı gerçekleştirdiği kirli politikalar sürerken YPG’nin de büyük direnişi sürüyor. YPG’nin Xerdûga köyünü çetelerden temizlediği belirtildi. Halep’te ise 6 çete üyesi öldürüldü.

·         Rojava’da devrim çalışmaları da sürüyor. PYD ve PDKS ortak koordinasyon komitesi oluşturdu. Efrîn’in Şerayê ilçesi meclisi de 6 aylı toplantısını gerçekleştirdi.

·         Amed’de Nûbihar tarafından dil, din ve kimlik sempozyumu gerçekleştirildi.

·         Hasankeyf

·         Almanya Genel Seçimlerinde Angela Merkel liderliğindeki Demokrat Birlik Partisi CDU birinci sıraya geçti.

·         Kenya’nın başkenti Nairobi’de Şebab örgütünün dün bir alışveriş merkezine düzenlediği saldırıda 68 kişi öldü.

·         Pakistan’ın Peşaver  kentinde bulunan bir kiliseye düzenlenen intihar saldırısında en az 40 kişi öldü.

24.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, kardeşi ile görüşme gerçekleştirmek için İmralı Adası’na gitmişti. Mehmet Öcalan söyleyecek fazla bir şeyin olmadığını, Kürt Halk Önderi’nin heyet ile gerekli mesajları verdiğini belirtti. ‘Öcalan’a Özgürlük’ kapsamlı eylemler ise sürüyor. Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi önünde, ‘Öcalan’a Özgürlük’ kapsamında başlatılan kesintisiz oturma nöbeti eylemi 456. Gününe girdi.

·         Rojava’da Kürt halkına ve YPG güçlerine yönelik saldırılar sürerken, YPG’nin de bu saldırılara karşı Kürt halkını koruma temelinde büyük direnişi devam ediyor. YPG’nin Cava köyünü de çetelerden temizlediği belirtildi. Girê Sipî ve Çelaxa’da çatışmaların devam ettiği çok sayıda çete üyesinin öldürüldüğü belirtildi. Öte yandan AKP Devleti’nin desteklediği El Kaide’ye bağlı El Nusra’ya bağlı çeteler Rojava’nın Tirbespîye kentine bağlı Xerdûka köyünde bulunan Süryani kilisesini talan ettikten sonra ateşe verdi.

·         BDP Bismil ilçe örgütü ve belediyesi Rojava halkı için topladığı bir tır temel ihtiyaç malzemesini Rojava’ya gönderdi.

·         BDP’li seçilmişler tarafından 26 Eylül’de Serêkanîye’de ‘Rojava Devrimini Sahiplenmek’ amacıyla eylem düzenlenecek.

·         2. Cenevre toplantısı için TEV-DEM açıklamada bulundu. TEV-DEM: “Kürtlerin Yüksek Konsey adı altında, 2. Cenevre toplantısına katılması gerekir.”

25.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi önünde başlatılan kesintisiz oturma nöbeti eylemi 457. Gününe girdi. ‘Öcalan’a Özgürlük’ temelinde  Amed’de 30 Eylül’de ‘Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü’ kapsamında bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

·         Rusya’dan KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık: “AKP’nin paketinden hiçbir umudumuz yok. Müzekere yok, sadece diyalog var. Bölge güçleri ve uluslararası güçler Kürtlerin statü sahibi olmasını istemiyor. Kürtler 3. Çizgide yürüyor. Türkiye Rojava’nın iradesini kırmak istiyor. Ulusal Kongre’nin toplanacağını umut ediyoruz.”

·         YPG’nin büyük direnişi sürerken, Etmê’de gerçekleştirilen saldırılarda 30 çete üyesi öldürüldü.  YPG’nin belirttiğine göre, son 24 saat içerisinde 37 çete üyesi öldürüldü.

·         Kürt tutsaklar için ölüm çukurlarına dönüşen cezaevlerine yönelik protestolar sürerken, Çewlik cezaevinden 18 PKK’li tutsak firar etti.

·         Cuntacı AKP Devleti’nin siyasi soykırım davası kapsamında binlerce Kürt siyasetçisi tutuklanmıştı. Mêrdîn siyasi soykırım davasında 47 kişinin yargılandığı davanın 3. Oturumunda 17 kişi hakkında tahliye kararı verildi.

·         Rojava’daki çete saldırıları,  yarın BDP öncüğünde Riha’nın Serêkanîye ilçesinde yapılacak yürüyüşle protesto edilecek.

·         Çözüm süreci boyunca oyalama, aldatma politikası yürüten AKP Devleti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hazırladıkları sözde demokratik paket için;  “Hazırladığımız paketin çözüm süreci ile alakası yok.” İfadesini kullandı.

·         PKK’yi tasfiye kapsamında türlü yollar deneyen MİT ile TÜBİTAK’ın işbirliği yaparak insansız hava aracı üreteceği belirtildi.

·         Türkiye’nin elinde 200 adetten fazla bulunan, özellikle PKK’yi ve Kürt halkını imha etme amaçlı kullanılan F-16 savaş uçağının pilotsuz uçuş yaptığı iddia edildi.

·         Suriyeli 13 muhalif grup kendilerini temsil etmediğini öne sürerek, Suriye Ulusal Konseyini tanımadıklarını belirterek, konseyden ayrıldı. Bunların kendi aralarında İslami Cephe adında yeni bir oluşuma gittiği belirtildi.

26.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi önünde başlatılan kesintisiz oturma nöbeti eylemi 458. Gününde devam ediyor. Strasbourg’daki nöbet eylemini 66. Haftasında barış anneleri sürdürüyor.

·         Rojava’da Kürtlere yönelik saldırılar sürerken, YPG’nin de büyük direnişi devam ediyor. Rojava’nın tüm bölgelerinde direniş halinde olan Kürt halkı ve YPG savaşçıları çete üyelerini Kürdistan bölgesinden temizliyor. Cindirêsê ve Eşrefîye’de onlarca çete üyesi öldürülürdü. Ayrıca Efrîn bölgesinde aralarında Abdulkerim El İmaratı isimli El Kaide Emiri’nin de bulunduğu 50 kişi öldürüldü. Ayrıca  Türk Devleti’nin El Kaide’ye desteği belgelendi. Belgede Hatay Valiliğine gönderilen Türk Devleti İçişleri Bakanı Muammer Güler imzalı belgelerde, PYD’ye karşı savaştırılmak üzere El Nusra ve El Kaidelilerin verilmesi isteniyor.

·         Devlet terörü tarafından mezarlarına dahi tahammül edilemeyip yıkım kararı verilen Ş. Ronahi  PKK mezarlığının yıkımına karşı nöbet eylemi sürüyor.

·         Rojava’da AKP Devleti’nin Kürtlerin kazanımlarına karşı tahammülsüzlüğü temelinde kirli politikaları sürüyor. Türkiye ve Kürdistan’da AKP’nin desteğiyle YPG’ye karşı savaştırılmak üzere Kürt gençleri zorla eğitilip eğitiliyor. Cihat adı altında yapılan bu eğitimlere katılan gençlerin aileleri büyük tepki gösteriyor.  Eğitilen gençlerden 23 yaşındaki Osman Çağlayan isimli Muşlu genç çıkan çatışmalarda öldürülmüştü. Yine Vedat Dinç isimli Amed’den Suriye’ye giden genç zorla eğitilip aynı amaç için gönderildi. Bütün bunların Gülen Cemaati tarafından organize edildiği ve İHH tarafından gönderildikleri ortaya çıktı. Ayrıca Cihad-Der’in 70 genci eğitip YPG’ye karşı savaştırılmak üzere gönderdiği de başka bir gerçek.

·         Almanya’nın başkenti Berlin’de Rojava’ya destek amaçlı yürüyüş gerçekleştirdi. Öte yandan Riha’nın Serêkanîye ilçesinde de aralarında BDP Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarının da bulunduğu binlerce kişi Rojava için yürüdü.

·         PKK davasından tutuklu bulunan ve Çewlik cezaevinden firar eden 18 tutsaktan 17’si Kana köyü civarında faşist AKP Devleti’nin tüm gücünü harekete geçirmesi sonucu yakalandı. Tutsakların Tekirdağ F tipi cezaevine gönderildiği belirtildi.

·         Cuntacı AKP Devleti’nin siyasi soykırım operasyonları sürüyor. Wan ve Sêrt’te  BDP’lilere yönelik gerçekleştirilen operasyonda 8 kişi gözaltına alındı. Şirnex ve Dêrsîm’de de 3 kişi gözaltına alındı.

·         Amed’de BDP Gençlik Meclisi tarafından yüzlerce kişinin katılımı ile Rojava Devrimini selamlama konseri gerçekleştirildi.  HDK Ankara İl Meclisi de Rojava ile dayanışma çağrısı yaptı. Almanya’da yaşayan Kürdistanlılar ise Rojava Devrimine yönelik saldırılara karşı alanlara inecek.

·         22’si tutuklu 46 gazetecinin yargılandığı özgür basın davası yarına ertelendi.

·         97’si tutuklu 175 kişinin yargılandığı dava Amed 6. Ağır ceza mahkemesinde görüldü.

·         Kürdistan Hukukçular Konferansı, bu hafta sonu Amed’de toplanacak.

·         Güney Kürdistan’da 21 Eylül’de gerçekleştirilen seçimlerde sahtekarlık yapıldığı ortaya çıktı.

·         İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İsrail’i Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi antlaşmasını imzalamaya çağırdı.

·         Irak’ta meydana gelen patlamada 29 kişi öldü.

27.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi önünde başlattığı kesintisiz oturma nöbeti eylemi 459. Gününe girdi.

·         KCK Dil ve Eğitim Komitesi ‘Özgür Dil, Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan’ sloganı ile 2. Konferansını gerçekleştirdi. 19-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen konferansta ‘Tevgera Ziman û Perverdeya Kurdistanê’ ilan edildi.

·         KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Besê Hozat: “En büyük soykırım kültürel alanda gerçekleştiriliyor. Dil üzerindeki katliam konsepti sürüyor. Anadil kadar eğitim perspektifi de önemlidir. 40 yıllık mücadelemiz anadil ve özgürlük içindir.” Açıklamasında bulundu.

·         Rojava’da Kürt Halkına ve YPG güçlerine yönelik saldırılar artıyor. Efrîn’in Cindîrêsê ilçesinde meydana gelen çatışmalarda onlarca çete üyesi öldürüldü. Öte yandan insanlıktan nasibini almamış çete üyeleri sivillere yönelik katliamlarını da sürdürüyor. Halep’te Kürt mahallelerine yönelik vahşi uygulamalar gerçekleştirildiği belirtildi.

·         PYD Eş Başkanı Salih Müslim Avusturya’da Viyana Üniversitesinde bir seminer verdi.

·         22 gazetecinin yargılandığı özgür basın davasının 6. Oturumunda 22 kişi yargılandı. Yargılananlardan sadece iki kişi serbest bırakıldı.

·         İHD: “Cezaevlerinde 526 hasta tutsak var, tutsaklardan 154’ü ölüm sınırında.”

·         Almanya’da yaşayan Kürdistanlılar Rojava Devrimine yönelik saldırılara karşı alanlara inecek.

·         YXK Almanya Federasyonu kongresini gerçekleştirdi.

·         İstanbul’da yapılan baskınlarda Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray taraftar gruplarından en az 70 kişi gözaltına alındı.

·         AKP Devleti Amed Milletvekili Galip Ensarioğlu: “Kürtler anadilde eğitimi ‘olmazsa olmaz’ gibi görüyor.”

·         Sinema oyuncusu Tuncel Kurtiz yaşamını yitirdi.

·         Gençleri El Kaide’nin içine gönderen İsmail Abdullatif  El Lal Belçika’da yakalandı.

·         Suriye’de çatışmalar sürerken El Kaide’nin ÖSO’ya teslim olmaları için 24 saat verdiği belirtildi.

28.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor.  Fransa’nın Strasbourg kendinde Avrupa Konseyi önünde başlatılan kesintisiz oturma nöbeti eylemi 460. Gününe girdi. Kürdistan’ın birçok kentinde ‘Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’a Statü’ kapsamında yürüyüşler ise devam ediyor.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan Kuzey Kürdistan hukukçular konferansına mesaj gönderdi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Tek taraflı paketlerle Kürt halkının varlığı inkar edilmeye devam ediliyor.”

·         Başta Türkiye olmak üzere bölge güçlerinin Rojava’ya yönelik saldırıları artıyor. Buna karşın YPG güçlerinin büyük direnişi de devam ediyor. Efrîn’in Cindirêsê ilçesinde meydana gelen çatışmalarda 10 çete üyesi öldürüldü. Helep’te ise kanlı çete gruplarının Kürt mahallelerine yönelik vahşi saldırıları sürüyor.  Çete üyelerinin saldırısı sonucu Asayiş üyesi Yûnis Şahin yaşamını yitirdi. Rojava’nın Efrîn bölgesinde yaşanan çatışmalarda Irak Şam İslam Devleti Genel Komutanı Ömer Şişani’nin öldürüldüğü belirtildi.

·         Rojava’da devrime tahammül edemeyen güçler kirli politikalarını sürdürüyor. Qamişlo’da sahte içki satışı sonucu 8 kişi yaşamını yitirmişti. Asayiş yönetimi, bugün yaptığı açıklamada konu ile ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Öte yandan KDP başta olmak üzere Rojava’dan Kürtlerin göç ettirilmesine yönelik çabalar da tutmadı. Rojava’dan göç edenlerden 400 Kürt vatanlarına geri döndü.

·         Kanlı devlet terörünün Kürt Özgürlük Gerillalarının mezarlıklarına tahammülsüzlüğü devam ederken, Wan’da Ş. Ronahi mezarlığının yıktırılma kararına karşın Wan halkı nöbet eylemini sürdürüyor.

·         Cuntacı AKP Devleti’nin 12 Eylül baskılarını aratmayan uygulamaları sürüyor. Çewlik M tipi cezaevinde firar olayından sonra tutsaklara baskı uygulanıyor. 17 tutsağın Wan ve Ankara cezaevlerine gönderildiği belirtildi.

·         İdris Balûken: “ AKP Hükümeti cezaevlerinde tünel delikleri arayacağına zindan kapılarını aralayacak yasal düzenlemeleri yapsın.”

·         BM Güvenlik Konseyi kimyasal silahların bitirilmesine yönelik projeyi onayladı. 2. Cenevre Konferansı Kasım ayı ortalarında yapılacak.

·         Suriye Ulusal Koalisyon Başkanı Ehmet El Cebra: “Biz Suriye’deki El Nusra’nın varlığını kabul etmiyoruz.”

·         ABD Başkanı Barac Obama’nın İran Cumhurbaşkanı ile telefonda görüştüğü belirtildi.

29.09.2013

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyüşler sürüyor. ‘Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’a Statü’ şiarıyla Kürdistan’ın birçok kentinde yürüyüşler sürüyor.

·         BDP heyeti Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile 15 Eylül tarihinde görüşme gerçekleştirmişti. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’den oluşan heyet bugün KCK yetkilileri ile görüşme gerçekleştirmek için Medya Savunma Alanlarına gitti. Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi önünde başlatılan kesintisiz oturma nöbeti eylemi 463. Gününe girdi.

·         KCK Eğitim ve Dil Komitesi 2. Konferansını Medya Savunma Alanlarında gerçekleştirdi.

·         Farklı tarihlerde yaşamını yitiren 84 PKK gerillasının cenazesi yüzlerce kişinin katıldığı törenle Xerzan şehitliğinde toprağa verildi.

·         YPG: “4 gün içerisinde 84 çete üyesi öldürülürken, çok sayıda cephane ve mühimmat ele geçirildi.”

·         Kürdistan Halk İnisiyatifi yarın Amed ve Wan’da Öcalan’a ‘Özgürlük Kürdistan’a Statü’ talebiyle yapılacak olan yürüyüşlere katılım çağrısı yaptı.

·         Rojava’ya yönelik sömürgeci AKP Devleti’nin El Kaide ile işbirliği çerçevesinde kirli planları sürüyor. El Kaide’nin cihat yada para karşılığı Kilis, Hatay, Urfa üzeri 15 kişilik gruplar halinde  Kürt gençlerini Rojava’ya  göndererek YPG’ye ve Kürt halkına karşı savaştırıldığı bir kez daha kanıtlandı.  Ayrıca çete liderlerinin çocuklarını almak isteyen aileleri tehdit ettiği de belirtildi.

·         BDP Bağcılar İlçe Gençlik Meclisi kuruluşunu ilan etti.

·         Avrupa ezilen göçmenler konfederasyonu AVEG-KON beşinci kongresini Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleştirdi.

·         Avrupa’da yaşayan Kürt işverenler birlik kurma çalışmaları kapsamında Berlin’de toplanıyor.

·         Özgür gazeteciler cemiyeti Amed’de düzenlediği olağan genel kurul toplantısı ile yeni yönetimini belirledi.

·         Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Konseyi toplantısı, 10-12 Kasım tarihlerinde İstanbul’da yapılacak.

·         Güney Kürdistan’ın Hewlêr kentinde asayiş merkezine yapılan 5 ayrı saldırıda, 6 kişi yaşamını yitirdi 62 kişi yaralandı.

·         Güney Kürdistan Yüksek Seçim Kurulu resmi seçim sonuçlarını açıkladı. Buna göre, KDP 38, Goran 24, KYP 17, Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi 1 milletvekili çıkardı. PÇDK ise 3. 605 oy aldı.

·         Suriye’nin Rakka bölgesinde bir okula ordu güçlerince düzenlenen hava saldırısında en az on iki öğrenci yaşamını yitirdi.

·         Pakistan’ın Peşaver kentinde düzenlenen bombalı saldırıda 33 kişi öldü, 80 kişi yaralandı.

30.09.2013

·         Amed, Muş, Bingöl, Colemerg ve Wan’da yüzbinlerce kişi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüdü.

·         Bir süredir kamuoyunda beklentiye neden olan demokratikleşme paketi TC. Başbakanı Erdoğan tarafından açıklandı. Siyasal yorumcular ve Kürt siyasal çevreleri, açıklanan paketin beklentileri karşılamadığını açıkladı. Açıklanan pakette Kürt ismi hiç geçmedi ve Kürt haklarına ilişkin açık hiçbir ibare yer almadı.

·         Bakanlar kurulu toplantısı yapıldı.  Bakanlar kurulu gündemine ilişkin basın toplantısı yapan Başbakan yardımcısı Bülent Arınç Açıklanan sözde demokrasi paketine yönelik gelişen eleştirilere cevap verdi.

·         TC. Başbakanı Erdoğan tarafından sözde demokratikleşme paketinin açıklandığı dakikalarda medya savunma alanlarında Türk savaş uçakları alçak uçuş yaptı. Uçakların bombardıman yapıp yapmadığı öğrenilemedi.

·         Rojava’nın Afrin bölgesinin Şerawa ilçesinde YPG güçlerine saldırı düzenlemek isteyen 7 çete üyesi saldırıyı gerçekleştiremeden sağ yakalandı ve bir dokça aracına el konuldu.

·         İstanbul Maltepe Gülsuyu mahallesinde “Gülsuyu çetesi” isimli çetenin protesto yürüyüşü yapan mahalle sakinlerine karşı geliştirdiği saldırıda polislerin gözleri önünde Hasan Ferit Gedik isimli genç öldürüldü. Aynı mahalledeki diğer bir saldırıda da 3’ü ağır 4 genç yaralandı.

·         Suriye’nin Rakka bölgesinde çeteler “Um el-Şuheda” isimli kiliseye saldırı düzenleyerek tahrip etti.

·         Dün Hewler’de gelişen bombalı saldırılar Kürt Yüksek Konseyi, BDP, KNK ve KCD tarafından kınandı.

·         Suriye’deki kimyasal silahları imha etmek üzere ilk kimyasal uzmanı ekip Suriye’ye gitti.

·         Sivas’ın Kangal ilçesi yakınlarında bir eğitim uçağı düştü. İki pilot yaralı olarak kurtuldu.

·         Mardin’de sınıra yaklaşan bir Suriye helikopteri iki Türk F-16 sı tarafından engellendi.

·         Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Birleşmiş Milletler kararlarına uyacağını açıkladı.

Navenda Lêkolînên Stratejîk a Kurdistanê

www.navendalekolin.com www.lekolin.org -www.lekolin.net - www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.