ÖNDER APO’NUN ÇÖZÜM TASLAĞI, DEMOKRATİKLEŞMENİN KİLİDİDİR
Makaleler / 10 Aralık 2014 Çarşamba Saat 06:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye gerçekten bir iç savaşa doğru gidiyor. Derin bir endişe ve umutsuzluk tüm toplumu sarmış durumdadır. AKP’nin 12 yıllık politikaları, halklar, mezhepler, kültürler ve cinsler arasında müthiş bir kutuplaşma ve zıtlaşma yarattı. Toplumda şiddet kültürünü derinleştirdi. Türkiye’de siyasi, sosyal ve ekonomik bunalımı hat safhaya ulaştırdı. AKP cenahı günden güne zenginleşirken, AKP’nin dışında kalan tüm toplumsal kesimlerde ise büyük bir yoksullaşma durumu sözkonusu.

Kürtlere, Kürt çocuklarına ve gençlerine dönük saldırıların ise haddi hesabı yoktur. Siyasi soykırım operasyonları yine devrede. Yüzlerce insan gözaltında, onlarcası ise tutuklu. Neredeyse her gün bir genç veya bir çocuk sokak ortasında katlediliyor. İşte en son yine Gever’de Rojhat Özdel adındaki bir genç polis kurşunuyla katledildi.

Türkiye, derin bir kaosun ve karmaşanın içinde. Büyük bir iç savaş eşikte bekliyor. Tek kelime ile ülke pimi çekilmiş bir bomba gibidir.

Yıllardır Türkiye’yi  bu derin kaosun içinde tutmaya ve iç savaşı geliştirmeye çalışan karanlık güçlerin, paralel yapıların olduğu bir sır değil. Bu güçler her dönem Hükümetleri de yanına alarak korkunç bir faşizmle Türkiye’yi adeta cehenneme çeviriyorlar. Kürt-Türk savaşını geliştirmek için büyük çaba harcıyorlar. AKP de diğer iktidarlar gibi 12 yıldır bu güçler ile işbirliği içinde Türkiye’yi yönetiyor.

Kürt Halk Önderi tam 12 yıldır AKP’yi demokratik siyasete ve çözüme çekmek için inanılmaz bir çaba sarf ediyor ve  mücadele ediyor. Bütün imkansızlıklara ve İmralı’nın işkence koşullarına rağmen tüm gücüyle Türkiye’nin bir iç savaş yaşamasına engel olmaya ve demokratik çözümü geliştirmeye çalışıyor.  Fakat AKP ısrarla bu çabaları anlamaktan uzak bir tutum içerisindedir.

Kürt Halk Önderi, HDP heyeti ile yaptığı son görüşmede, ‘‘Benim sabrımı çok zorluyorlar. Mutlak bir savaşı dayatıyorlar. Artık sabretmem imkansız’’ diyor. Yani AKP’ye 12 yıldır sabrettiğini ve bu sabrın da bir sınırı olduğunu belirtiyor ve ‘‘ Hükümete de Kandil’e de Öcalan’ın sabrı bitmiştir deyin’’diyerek tutumunu net bir biçimde ortaya koyuyor.

Gerçekten de herkes AKP’nin bu saldırgan ve sorumsuz tutumlarını hayretle izliyor. AKP 12 yıldır Kürt sorununun demokratik çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi karşısında müthiş direniyor. On iki yıl içerisinde Kürt Halk Önderi ve Özgürlük Hareketi AKP’ye çok fazla şans tanımasına ve imkan sunmasına rağmen AKP tek bir fırsatı dahi doğru değerlendiremedi. Sorumlu ve ciddi yaklaşmadı.

İki yılı bulan bir ateşkes süreci var, AKP bu ateşkes sürecini çok mükemmel bir biçimde değerlendirilebilirdi. Önder Apo ile demokratik siyaset, kültürel haklar, hukuk, ekonomi, öz savunma, kadının eşitlik ve özgürlük sorunu, ekolojik sorunlar vb. çözüm konuları müzakere edilerek yeni, demokratik ve çoğulcu bir anayasa çıkarabilirdi. AKP bunu yapsaydı Kürt sorunu da çözülürdü, Türkiye de demokratikleşirdi. Bu öyle kendilerinin ifade ettikleri gibi çok zor bir iş değildir. Yeter ki AKP demokratik çözüme karar versin ve bu konuda pratik adım atsın. Zorluk AKP’nin zihniyetindedir. AKP samimi yaklaşsa ve adım atsa muazzam gelişmeler artı sıra gelecektir.

Gelinen noktada halen çok geç kalınmış ve herşey bitmiş değildir. Son günlerde Önder Apo bir çözüm taslağı ortaya koydu. İncelenirse görülecektir ki bu taslağa Hükümet, doğru yaklaşır, kabul eder ve bu temelde eşzamanlı somut adım atarsa fazla değil, altı ayda tüm  sorunlar  rahatlıkla çözülür.

Kürt Özgürlük Hareketi Önder Apo’nun ortaya koyduğu çözüm haritasına uyacaktır. Peki  AKP uyacak mıdır? Gerçekten AKP artık iflas etmiş klasik tasfiye siyasetini bir tarafa bırakıp müzakere masasına oturacak mıdır? Gerçek bir demokratik çözüm iradesini ve kararlılığını gösterecek midir? Bütün sorun buradadır. AKP duruşuyla, tavırlarıyla, uygulamalarıyla bu güveni verirse çözüm gelişir.

Önder Apo’nun geliştirdiği çözüm taslağı Türkiye’de iç savaş tehlikesini ortadan kaldırıyor. Kürt sorunu başta olmak üzere tüm toplumsal sorunlara çözüm üretiyor. Bu taslak; kadının eşitlik ve özgürlük temelinde sistemle hukukunu kurmasını ve örgütlü iradesi ile sisteme katılmasını amaçlıyor. Birey haklarından,  Alevilerin, farklı etnik ve dini toplulukların haklarına kadar tüm kişi ve kesimlerin eşitçe ve özgürce yaşamasını öngören tamamen demokratik çözümler içeriyor. Kürt Halk Önderi’nin geliştirdiği bu çözüm taslağı pratikleşirse mutlak bir biçimde  Türkiye  demokratikleşecektir. Demokratik bir Türkiye hiç kuşku yok ki Ortadoğu’nun demokratikleşmesinde de öncü, önder bir rolün sahibi olacaktır.

Türkiye’yi iç savaştan kurtaracak olan tek şey Önder Apo’nun demokratik çözüm haritasıdır. Türk devleti ve AKP hükümeti buna uyarsa biz de hareket olarak gerekeni yapacağız. Gerilla bulunduğu her alanda müzakerenin gereği neyse ona göre yaklaşacaktır. Bu konuda en ufak bir sorun dahi yaşanmayacaktır.

Ancak AKP bu çözüm taslağını da reddederse, Önder Apo’nun bu değerli çabalarını geçmişte olduğu gibi yine basit seçim hesaplarına kurban etmeye çalışırsa, Kürtlerin kendi kaderini belirleme dışında yapacakları fazla bir şey kalmayacaktır. Kürtler direnerek ve mücadele ederek çok büyük değerler ortaya çıkardı ve haklı davalarını Dünya’ya kabul ettirdi. Bölgenin demokratikleşmesinde vazgeçilmez bir güç durumuna geldiler. Kürtler bu saatten sonra kazanımlarını toplumsal bir sisteme dönüştürmenin ve bu sistemi tüm güçleriyle savunmanın dışında bir şey düşünmüyorlar. Kürtler artık kim, hangi güç veya devlet kendilerini ne kadar tanır ve kabul ederse kendileri de karşısındaki gücü o kadar  ve o düzeyde tanıyacak ve kabul edeceklerdir.

Besê Hozat

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): ONDER  APO  NUN  COZUM  TASLAGI  DEMOKRATIKLESMENIN  KILIDIDIR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.