15 ŞUBAT-15 MART HABER KRONOLOJİSİ
Kronoloji / 16 Mart 2016 Çarşamba Saat 11:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1309. gününde devam ediyor

15.02.16


Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1309. gününde devam ediyor.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Uluslararası Gladio Komplosu ile Türkiye’ye getirilişinin 18. Yılında Bakur, Başur, Rojava ve Rojhilat Kürdistan’ı başta olmak üzere Avrupa’da da kitlesel kınama protestoları yapıldı.

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik yapılan uluslararası komplonun 17’nci yıl dönümünde Essa Moosa başkanlığında 11 kişilik bir heyet İmralı Adasına gitmek için yarın Türkiye’ye geldi. Heyet üyeleri Cambridge Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Thomas Jeffrey Miley, yazar, oyuncu Janet Biehl ve Almanya Federal Meclis Parlamenteri Andrej Hunko gibi isimlerden oluşuyor.

•             HPG BİM 15 Şubat Komplosu ’nu kınamak için: Medya Savunma Alanları’nda bağlı Avaşin’de konumlanan Türk ordusuna ait tank darbelendi. Eylemden sonra TC ordusu Şehit Gafur alanını ve çevresini obüs, havan ve tanklarla bombalamıştır. YJA Star, Zap sınır hattındaki Şkêr karakoluna ağır silahlarla eylem gerçekleştirmiştir. Eylemden sonra Şkêr ve Girê karakolları; Latê Kewa, Tepê Sor, Çiyayê Reş ve Cehennem tepesi yamacını obüs, havan ve tanklarla bombalamıştır. Çukurca sınırındaki Bilican karakolu; Zap bölgesine bağlı Şehit Newal ve Şehit Colemerg alanlarını obüs ve havanlarla bombalamıştır” diyerek Garê’de yoğun İHA uçuşları yapıldığını duyurdu.

•             İdil'de YPS/YPS-Jin: “mahallelere yerleşen AKP çeteleri ile yoğun çatışma yaşandığı, Turgut Özal Mahallesi yaylım ateşine tutulurken İHA’larda devreye girdi” denildi.

•             HDP Şırnak Vekili Faysal Sarıyıldız, BM, Avrupa Konseyi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne Hükümetin Cizîr'de “işlenen insanlık suçları”na ait delillerin karartılması çalışmaları yürüttüğünü yazarak kurumlara inceleme çağrısında bulundu.

•             Nusaybin’de, Dicle Mahallesi'ne AKP çeteleri saldırıları sırasında 12 yaşındaki Muğdat Ay isimli çocuk katledildi. 16 yaşındaki Azad Denger de ayağından yaralandı.

•             Suriye Rejimi, BM’ye gönderdiği mektupta Türkiye’den Suriye’ye 100 kişilik silahlı grup girişinin olduğunu ve Türk askerlerinde grup içinde giriş yaptığını yazdı.

•             Türk Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, iki gündür YPG’ye yapılan saldırıların ilkin Rojava’dan yapıldığını savundu.

•             ABD Başkanı B. Obama ve Rus Lider V. Putin, Suriye’de ateşkes başlıklı telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

•             Suudi Arabistan, öncülüğünde 20 Arap ülkesiyle birlikte ortak askeri tatbikat gerçekleştirildi. Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Bahreyn, Senegal, Sudan, Kuveyt, Maldivler, Fas, Pakistan, Çad, Tunus, Komorlar, Cibuti, Umman Sultanlığı, Katar, Mısır, Moritanya, Mauritius katıldı. Hava ve deniz savunma tatbikatı yapıldı.

•             Erzurum’da 7 Haziran seçim kampanyası sırasında HDP mitingine katılanları taşıyan minibüsü ateşe vererek sürücü Aydın Taşkesen’i yakmaya kalkışmak suçundan 10 yıl hapis cezasına mahkum edilen Tuncar Tan hakkında gerekçeli karar açıklandı.

•             Türk yargısının geldiği nokta: Erzurum’da yakılmak istenilen yurttaşa ilişkin görülen davada ‘HDP, PKK’ya destek veren bir partidir’ diyerek tahrik indirimi uygulanarak eylemi yapanlar “mazur” görüldü. 

 

16.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1310. gününde devam ediyor.

 

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Uluslararası Komplo ile Türkiye’ye getirilişinin 18. yılında kınama eylemleri Bakur, Başur, Rojava, Rojhilat Kürdistan’ı ve dünyanın bir çok merkezinde yapıldı. Başur’da yapılan eylemlere KDP, Bakur’da yapılan eylemlere ise AKP polisleri müdahale ederken, protestolar engellere rağmen yapıldı ve Öcalan’ın özgürlüğü istendi.

•             HPG BİM: “Türk devletinin başta Cizre olmak üzere halkımıza karşı sürdürdüğü katliamlara misilleme amacıyla, Mardin'in Kızıltepe ilçe merkezinde bulunan Mezopotamya mahallesindeki Çöp köprüsü civarında özel harekatçıların içinde bulunduğu zırhlı araca sabotaj yapılmıştı, en az 5 polis ölmüştür. Metina’da etkili vuruşlar, Hakkari'nin Çukurca ilçesi sınırında bulunan Eriş karakolu; Xeregol tepesi ve yamacını Tepê Ortê ve Şkêr karakolları çevresindeki alanları obüs ve ağır silahlarla vurmuştur” denildi.

•             HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Suriye'nin tamamında IŞİD bir devlet kursa herhalde Davutoğlu IŞİD devletini tanıyacak ilk başbakan olur. Ama Kürtler biraz ilerliyor ve IŞİD'i temizliyor diye neredeyse Türkiye'yi savaşa sokacak noktaya geldiler" dedi.

•             AKP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, "Türkiye'nin kara harekatı düşüncesi yok. Ancak çeşitli sebeplerle giriliyor, çıkılıyor. En son Süleyman Şah Türbesi gibi. Kara harekatı demek fiili olarak savaşa adım atmaktır" dedi.

•             Cizre’de 3 bodrumda bulunan yaralı olarak yardım bekleyen 145 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklanırken, cenazelerden sadece 10’unun kimliği belirlenebildi.

•             AKP kurucularından, eski bakan ve parti sözcüsü Hüseyin Çelik, geçen haftalarda “Ben 1 Mart tezkeresinin yanındaydım, karşı olanlar bunu açıkça söylemediler. Birileri de gizli kulisler attılar” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yanıt verdi.

•             Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Güvercinlik’te bulunan Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekât Dairesi Başkanlığı’na ziyarette bulundu.

•             Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Kurulu’nda sendika üyelerinin attığı ‘Katil Erdoğan’ sloganı için suç duyurusunda bulundu.

•             Özgür Gün TV ekranları, dün gece RTÜK'ün bağlı bulunan yayıncı kuruluşla “sözleşme yenilememesi” sonucu karartıldı.

•             ABD, Rusya ve Türkiye’ye birbirleri arasındaki gerilimi tırmandırmama çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Ruslar ve Türklerin doğrudan konuşması önemli” dedi.

•             YPG’nin Ezaz ilerleyişi sürüyor. Türk ordusu ise 3 gündür YPG mevzilerini hedef alıyor.

•             Deutsche Wırtsachaftsnachrıchten “Esad Karşıtları Zehirli Gaz Kullandı, Asker İdam Etti, Çocuk Öldürdü” Suriye muhalefeti denen ve Batının ve Türkiye’nin desteğiyle Suriye rejimine karşı savaşan Nusra Cephesi gibi terör gruplarının savaş ve insanlığa karşı suçlar işlediklerini, IŞİD’İn Irak’ta Kürtlere karşı zehirli gaz kullandığını, bu durumun BM tarafından yaptırılan bağımsız iki araştırmayla tespit edildiğini yazdı.

•             Merkezi Lahey'de bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), IŞİD'in geçen Ağustos ayında Irak'ın kuzeyindeki peşmerge güçlerine karşı kimyasal silah kullandığını doğruladı.

 

17.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1311. gününde devam ediyor.

•             HPG-BİM: ‘Türk savaş uçakları Medya savunma alanlarımızdan Kandil, Haftanin, Gare ve Zap alanlarını bombalamıştır. Mardin'in Bagok alanı ve son bir haftadır Botan'ın Besta alanı üzerinde insansız hava araçları keşif uçuşları gerçekleştirmiştir.’

•             Avrupa Parlamentosu üyesi 102 milletvekilinin imzasını taşıyan bir bildiri yayımlanarak, PKK’nin AB’nin ‘terör listesinden çıkartılması ve Türk devletinin Kuzey Kürdistan’daki katliamlarına son vermesi çağrısı yapıldı.

•             Direnişin 78 gündür sürdüğü Sur’da çatışmalar şiddetlenirken Türk ordusunun YPS güçleri karşısında kayıp verdiği öğrenildi. 18 yaşındaki Erhan Keskin’in de hayatını kaybettiği ilçede Ortadoğu’nun en büyük Ermeni kilisesi olma özelliğe sahip Surp Giragos Ermeni Kilisesi de asker-polislerce tahrip edildi

•             Atina’daki “Uluslararası Komplo” konferansında konuşan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Devletler, 17 yıl önce baskılara boyun eğmeden gelen misafirin kim olduğunu bilselerdi bugün Ege denizinde mülteciler her gün katledilmezdi” dedi.

•             Ceyş El Suwar ve YPG’nin de bileşenleri olduğu QSD, Türk devletinin tehditlerine stratejik önemdeki Tel Rıfat ile Mare’yi çetelerden kurtararak yanıt verdi. Bu hamleyle QSD, DAİŞ’in sınırına dayanırken, Türk devletinin Mare hattında ‘tampon bölge’ oluşturma planını da yerle bir etmiş oldu.

•             Rus savaş uçakları Ezaz’daki El Nusra ve Ehrar El Şam çetelerine ait mevzileri bombaladı.

•             Cizîr ve Silopi’den sonra kuşatma altına alınan Hezex’te de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Şirnex’te ise devlet infazlara başladı. Colemêrg’de yüzlerce bölge sivillere yasaklandı.

•             Türk devletiyle eş zamanlı olarak Kürt bölgelerine saldıran çete örgütleri sivilleri hedefliyor. El Nusra ve Ahrar El Şam’ın toplarla saldırdığı Halep’in Şêxmeqsûd mahallesinde en az 3 sivil yaralandı.

•             Haftalardır zırhlı araç ve askerlerin sevk edildiği, okul ve yurtların kışlaya dönüştürüldüğü Hezex’te sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Duyurudan sonra ilçede şiddetli patlamalar meydana geldi. Katliama ortak olmak istemeyen 12 korucu istifa etti.

•             Türk devletinin günlerdir direnişin sürdüğü mahalleleri ateş altına aldığı Şirnex’te belediye çalışanı Eyüp Üstek keskin nişancılar tarafından katledildi. Üstek’in polis ablukasındaki Şırnak Devlet Hastanesi’nde infaz edildiği belirtiliyor.

•             Cizîr ’de 8 arkadaşıyla birlikte yakılarak katledilen Yasemin Çıkmaz’ın babası Abdullah Çıkmaz, ‘’Binlercemizi öldürseler de, binlercesi onların izinde olacak. Kızım onurumuzdur, çiçeğimizdir. Yasemin çiçekleri solmayacak’’ dedi.

•             YPS’li Ali Pişkin’in cenazesi, Riha’daki otopsi işlemlerinin ardından önceki gece saatlerinde Şirnak’ın Basan ilçesine götürüldü. Pişkin köy mezarlığında “Ey şehîd xwîna te erdê namîne” sloganlarıyla toprağa verildi.

•             Cizîr ‘de katledilenlerin cenazelerinin otopsi işlemleri de işkenceye dönüştürüldü. Şu ana kadar sadece 13 kişinin cenazesi aileleri tarafından teşhis edildi. Antep’e giden ailelere yakınlarının cenazeleri gösterilmedi.

18.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1312. gününde devam ediyor.

•             KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık: Artık o süreçler bitti, artık eskisi gibi yeni bir süreç başlamaz. Türk devletinin Kürt halkını tasfiye kararı çerçevesinde bütün Kürt düşmanı güçlerle birleşti. Yapılmak istenen nettir: Kürt’ün iradesini kırmak, ezmek; ezme temelinde kültürel soykırım sistemini geliştirmek, tamamlamaktır.

•             HPG-BİM: Türk savaş uçakları Medya savunma alanlarımızdan Avaşin, Haftanin, Gare, Xakurk ve Kandil alanlarını bombalamıştır. Alanların üzerinde insansız hava araçları keşif uçuşları gerçekleştirmiştir.

•             Western Union, Türk devletinin talebi doğrultusunda Kuzey Kürdistan’a ambargo uyguluyor. Yaklaşık 2 aydır Amed, Şirnex, Riha, Mêrdîn ile Antep, Kilis, Hatay, Adana ve Osmaniye’ye yapılan para transferine sınırlama getirildi.

•             Askeri sevkiyatlarla karargaha dönüştürülen Gever’de öz yönetim direnişlerinin sürdüğü mahallelere saldıran Türk devlet çetelerine karşılık veren YPS güçleri 5 PÖH öldürdü, 10’u yaralandı.

•             Türk devlet güçlerinin 37 gün boyunca yakıp-yıktığı, 29 sivili katlettiği Silopî kentsel dönüşüm için pilot bölge seçildi. DBP’li 5 belediye çalışanı tutuklandı.

•             Türk devleti Hezex’e 50 tank ile 4 bin asker sevk etti. Tanklardan mahallelere top atışı yapıldı. Trafo ve su depoları hedef alındı.

•             İngiliz İşçi Partisi Başkanı Jeremy Corbyn, İngiliz Dışişleri Bakanlığı ile Londra’daki Türk Büyükelçiliği’ne yazdığı mektupta, Cizîr ve Şirnex’ in ilçelerinde sivil insanların infaz edildiğini belirtti. Kürdistan’daki kuşatmaya son verilmesini isteyen Corbyn, İngiliz hükümetinden Türk devletini uyarmasını istedi.

•             Türkiye’nin Rojava’ya bombardımanı sürerken, QSD savaşçıları Hol’ün güneybatısındaki 2 köyü özgürleştirdi. YPG savaşçılarının çoğunluğu oluşturduğu QSD dün yedi cephede birden Türkiye ve Suudi Arabistan destekli DAİŞ, El Nusra, Ehrar El Şam Sultan Murat Tugayı ve Ceyşul İslam çeteleriyle savaştı.

 

19.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1313. gününde devam ediyor.

•             Türk ordusu Efrîn merkez ve Efrîn’in Şiye ile Cindirês’e ilçelerini bombalıyor. Bombardıman sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı.

•             ABD yönetimi Ankara’daki saldırının kimler tarafından yapıldığını tespit edemediklerini açıkladı.

•             Nusaybin'nin Bagok dağındaki bombalama ve ardından çıktığı belirtilen çatışmada yaşamını yitiren 4 kişinin cenazesi Nusaybin Devlet Hastanesi'ne getirildi.

•             Şırnak'ın İdil İlçesi'nde önceki gece başlatılan sokağa çıkma yasağının ardından ilçede YPS güçleri  özel harekat timlerinde görevli 1 asker ile 1 polis öldürdü.

•             Suriye'nin Rojava bölgesinde bulunan Cezire kantonunun Yasama Meclisi Eş Başkanı ve PYD Amudê yetkililerinden olan Hakem Xalo, Amudê kentinde Neccar soyadlı YPG'ye üye kimsenin olmadığını DAİŞ ve El Nusra'da olabileceğini söyledi.

•             Ankara'daki patlamada 28 kişi yaşamını yitirdi

•             ABD, Rojava’nın Efrin bölgesinde savaşan Kürd güçlerine hava desteğinde bulunabileceklerini açıkladı

•             KCK Dış ilişkiler Sorumlusu Demhad Egîd, Federal Kürdistan'dan Türkiye’ye doğalgaz boru hattının döşenmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

•             Federal Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, PKK’nin (KCK) Kürdistan Bölgesi’nin iç meselelerine karışmasını kabul etmediklerini söyledi.

•             ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 28 kişinin hayatını kaybettiği Ankara saldırısını düzenlediğini söylediği. YPG'ye Suriye'de DAİŞ'e karşı mücadelede desteğin devam edeceği mesajını verdi.

 

20.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1314. gününde devam ediyor.

•             TAK, 18 Şubat’ta Ankara’da 4 askeri araca ilişkin yaptığını açıklayarak üstlendiği eylemi yapan militanlarının kimliğini açıkladı. (Zınar Raperin-Abdulbaki Sönmez)

•             HPG-BİM: Amed’in Lice ilçesinde 18 Şubat’ta çatışmalarda 2 asker öldürüldü, 3 askerde ağar yaralandı.

•             YPG BİM: Şeddadê’de düzenlenen operasyonda 12 çete öldürüldü. Şêx Mexsud ’da ise 4 gün içinde 60 çete öldürüldü.

•             HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş: Katliama imza atanlar, emri verenler hesap verecek. Bütün dünya terörü görmek için Sur’a gelsin. AKP DAİŞ’in siyasi uzantısıdır dedi.

•             ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, YPG’nin DAIŞ’e karşı savaşmada sahada etkili bir ortak olduğunu belirterek, onlara güvendiklerini açıkladı.

•             HSM Merkez Karargâh Komutanlığı 16 Şubat’ta Mêrdin-Bagok’ta 4 HPG gerillasının yaşamını yitirdiğini açıkladı. Yaşamını yitiren savaşçılar; Fazıl Atan, Adem Uçak, Ramazan Gümüş, Hivda Temel.

•             Cizre’deki vahşet bodrumlarından çıkarılan cenazelerden yalnızca 25 kişinin cenazesi teşhis edildi. Adli Tıp’ta bulunan 138 cenaze teşhis edilmedi.

•             Cizre’de gözaltına alınan bir kadın katledilmiş halde cenazesi bir bodrumda bulundu, kimliğinin ise henüz teşhis edilemediği bildirildi.

•             Şırnak’ın Hezex ilçesinde öz yönetim direnişine AKP polis çetelerinin saldırıları çok yönlü devam ediyor, ilçede elektriklerin kesik olmasının yanı sıra sokağa çıkma yasağı 5. Gününe girdi.

•             YPS Koordinasyonu: Nusaybin’de, TC Devleti için istihbarat çalışması yürüten 3 kişi gözaltına alındı.

•             21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne ilişkin HDP, ESP, KJA kutlama mesajları yayınlayarak, Bakurê Kurdistan ’da devam eden asimilasyon politikalarını kınadı. Dersim, İzmir, İstanbul ve Amed’te çeşitli Dil günü etkinlikleri düzenlendi.

•             Artvin Cerattepe’de maden yapımına karşı başlatılan direniş 5. gününde devam ediyor.

•             Belçika’da Kürtler ve Aleviler İnsanlık soykırıma uğramasın diye açlık grevi eylemine başladı.

•             Türk Başbakanı A. Davutoğlu Ankara’daki patlama ile ilgili yaptığı açıklamada 22 kişinin gözaltına alındığını ve patlamayı PKK-YPG ye mal etmeye çalıştı. Ayrıca her kente özel güvenlik tedbirleri alınacağını da açıkladı.

21.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1315. gününde devam ediyor.

•             HPG-BİM: 16 Şubat’ta Garzan’da başlayan operasyon hala devam ediyor. Gare ve Haftanin alanları üzerinde insansız hava araçları keşif uçuşları gerçekleştirdi.

•             KCK Koordinasyonu: ‘’Ana Dil eğitimleri her yerde verilmeli, çocuklarınızı düşman okullarına göndermeyin, Ana Dil öğretin, çocuklarınızı devlete teslim etmeyin’’ dedi.

•             Öz yönetim direnişlerinin sürdüğü Sur direnişi 82. gününde devam ediyor.

•             KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Sozdar Avesta: ‘’Gerilla güçleri katledilen halkın intikamını geliştirdiği yeni eylem ve taktiklerle alacak. Halk 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne büyük eylemlerle girmeli’’ dedi.

•             YPG-BİM: Kezzaba Xabure hamlesinde 60 çete öldürüldü, son 24 saatte ise toplam 109 çete öldürüldü. Hamle hala devam ediyor. Çete saldırılarında 4 HSD savaşçısı yaşamını yitirdi.

•             YPS Koordinasyonu: Son 3 gün içinde 33 devlet çetesi öldürüldü, 7 çetede yaralandı. Ayrıca birçok zırhlı araçta imha edildi ve bir keşif uçağı da düşürüldü. Sur saldırılarında Mizgin Nuda Koçer kod adlı Asya Taşçı adlı YPS savaşçısı çatışmalarda yaşamını yitirdi.

•             Mardin'in Derik ilçesinde birçok mahallede barikatların kurulmasının ardından başlayan çatışmalar devam ediyor. Özellikle Kale ve Cevizpınar mahallelerinde silah sesleri yoğunlaştı. İlçeye 6 otobüs asker sevk edildi. Devlet güçlerinin eski cezaevini karargâh olarak kullandığı belirtildi.

•             Amerika Dışişleri Bakanı John Kery: Suriye Başbakanı Beşar Esad iktidarda olduğu sürece Suriye’de savaş bitmeyecek açıklamasında bulundu.

•             Ankara eylemini gerçekleştiren Abdülbaki Sönmez'in (Zınar Raperin) babası Musa Sönmez, polisler tarafından gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Sönmez'in nereye götürüldüğü hakkında da bilgi edinilemedi.

•             İran Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Muhammed Pakpur, PKK'nin konuşlandığı mevzilerin İran'ın gözetimi altında olduğunu belirterek örgüt üyelerinin hata yapması durumunda onları hedef alacaklarını ifade etti.

•             ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’le görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Türkiye’nin Suriye’nin toprak birliğini ihlal eden provokasyonları kabul edilemez” dedi.

•             Mardin’de YPS güçlerinin alıkoyduğu AA muhabirleri serbest bırakıldı. Türk Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan serbest bırakılan muhabirleri telefonla arayarak sağlık durumlarını sordu.

•             Devlet çeteleri Artvin Cerattepe’de ki halk direnişine müdahale etmeye devam ediyor.

•             Cizre’de kimliği tespit edilemeyen 137 sivil için Bakurê Kurdistan ’da Kriz masası oluşturuldu.

•             Amed’in Hezex ilçesinde YPS savaşçıları bir devlet çetesi öldürdü.

•             Bakur’da öz yönetim direnişlerine destek amaçlı Qamışlo ve Endiverê halkı Rojava ve Bakur sınırında eylem yaptı.

•             Ana Dil Günü dünyanın birçok yerinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Rojava’nın Qamışlo ve Kobani kentlerinde de yürüyüş eylemi yapıldı.

•             Amed’de Sur direnişine destek verme eyleminde polis halka silahla saldırdı.

•             Şırnak’ta öz yönetim direnişlerinin sürdüğü Yenimahalle’de büyük bir patlama meydana geldi. Nusaybin halkı Türk saldırılarına rağmen yerlerini bırakmayacaklarını söyledi.

•             Mardin’de bir anne ve çocuğu devlet çeteleri tarafından hedef alındı. Anne olay yerinde yaşamını yitirdi, çocuk ağar yaralı olarak tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldı.

•             Colemêrg’in Gever ilçesinde devlet çetelerinin saldırıları devam ediyor, halk saldırılara karşı büyük bir direniş gösteriyor.

•             Almanya ve İtalya’da halk sokaklara çıkarak öz yönetim direnişlerine destek amaçlı Türk katliamlarını kınama eylemleri gerçekleştirdi.

•             Cizre direnişi 70. gününde devam ediyor.

•             Mardin-Bagok’ta hava saldırısında yaşamını yitiren PKK savaşçıları memleketlerinde toprağa verildi.

•             YPJ-Şengal gücü 115 delegeden oluşan 1. Konferansını Şubat ayının 12. ve 13. de Şengal dağında bir araya gelerek gerçekleştirdi.

•             Kürdistan ve Türkiye il ve ilçelerinde (İstanbul, Van, Hakkâri, Adıyaman, Ağrı, Mardin vb.) halk Ana Dil eğitimleri için eylem yaparak hak talebinde bulundu.

•             Rojava’nın HSD güçleri Xezeba Xabure Hamlesinde DAIŞ’e ait patlayıcı yüklü bir aracı sivillere zarar gelmeden imha etti.

 

22.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1316. gününde devam ediyor.

•             Suriye’de PYD’nin kontrolündeki Qamışlo kentine bağlı Rmeilan kasabasında bulunan ve iç savaştan önce rejim tarafından tarım lojistiği için kullanılan havaalanının, ABD’li mühendisler tarafından yeniden inşa edilip, genişletildiği belirtildi.

•             Şırnak Yenimahalle'de bulunan Kültür İl Müdürlüğü bölgesinde art arda meydana gelen 4 patlamanın ardından şiddetli çatışmalar başladı.

•             ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de önümüzdeki birkaç gün içinde ateşkese gidilmesi konusunda geçici bir anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

•             Irak Savunma Bakanı Halid Ubeydi, sosyal medya hesabı üzerinden duyuru yaptı. Ubeydi, “Orduya bağlı 71. birlikler Musul’a doğru harekete geçti” diye yazdı.

•             Türkiye Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan ile görüşen ABD Başkanı Barack Obama'nın "YPG ilerlemesin ama siz de Suriye’de Kürtlere yönelik topçu atışlarına son verin’’ dedi.

•             Sur’ da aralarında 3 aylık bir bebeğin bulunduğu 200'e yakın yurttaş, günlerdir bombardıman altında.

•             Cerattepe’de Cengiz Holding’e ait altın madenine karşı günlerdir ayakta olan Artvin halkının direnişi sürüyor.

•             Avrupalı Sol Partilerin Kürt Halkıyla Dayanışması konulu konferansı için Amed’e gelen Almanya Sol Parti Eşbaşkanı Bernd Rıexinger, Kürt Halk Önderi A. Öcalan ’sız bir barışın imkânsız olduğunu belirterek, Kürt halkının olmadığı bir masadan sonuç çıkmayacağını söyledi.

•             Başar Esad, Türkiye'ye yönelik sert açıklamalarda bulundu. Esad, Türkiye'nin Suriye topraklarına girmesi durumunda, terörist muamelesi yapacaklarını söyledi.

•             Cerattepe'de yürüyüşe geçen kadınlara devlet çeteleri gazlı ve plastik mermili müdahale etti, 1'i ağır, 26 kişi yaralandı.

•             Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya ve ABD arasında varılan ateşkes anlaşmasını şartlı kabul edeceğini belirtti.

•             Suudi Arabistan Baş Konsolosluğu Hevler’i ziyaret etti.

•             Duz Xurmatu’da Peşmerge ve Haşdi-Şabi arasında güvenlik toplantısı yapıldı.

•             Irak Ordusu Mahmur’a yeni bir güç daha gönderdi.

•             Sur’ da 83 gündür devam eden direniş devlet çeteleri tarafından zorla evlerinden gönderilen halk evlerine geri dönüyor ve direnişlerine devam edip direnişi büyüteceklerini dile getirdiler.

•             Rusya savaş uçakları yanlışlıkla YPG’nin bulunduğu alanları vurduğunu resmi bir şekilde açıkladı.

 

23.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1317. gününde devam ediyor.

•             ABD ve Rusya'nın hazırladığı taslakta Suriye'de ateşkesin 27 Şubat'ta başlaması öngörülüyor.

•             Suriye'de varılan ateşkes anlaşması sonrası Amerika, Türkiye'ye YPG ‘ye yönelik fırtına obüsleriyle yaptığı top atışlarını durdurma çağrısını yineledi.

•             Salahattin Demirtaş: Devlet çetelerinin Cizre de yaptıklarını Sur ’da yapmak istediklerini, AKP’nin DAİŞ uzantısı olduğunu açıkladı.

•             Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Polis Meslek Eğitim Merkezleri'ne 30 yaşından gün almamış lisans mezunu 4 bin yeni özel harekât polisi alınacağı duyuruldu.

•             Türk devletinin Sur ’da ki saldırıları devam ediyor. Bodrumlarda mahsur kalan halk ölüm tehlikesi yaşıyor.

•             Derik’te abluka ve çatışma devam ediyor devlet çeteleri ilçede bir sivili daha katletti.

•             Silopi Belediye Eş Başkanı Emine Esmer gözaltına alındı. Adana, Kocaeli, Van ve Bitlis’te 45 kişi gözaltına alındı.

•             Artvin’de direniş 8. gününde devam ediyor. Baro başkanları Artvin’de ortak basın açıklaması yapacak.

 

24.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1318. gününde devam ediyor.

•             Sur ‘da sokağa çıkma yasağı 84 gündür devam ediyor.

•             Ablukaya alınan Cizre’de siviller yaşam koridorunun açılmasını bekliyor.

•             Cizre’ de devlet çetelerine karşılık veren YPS gücü bir devlet çetesi öldürdü.

•             Cizre’de çıkarılan cenazelerde Azadiya Welat Gazetesinin Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş’ın cenazesi teşhis edildi.

•             İdil’de ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve abluka devam ediyor.

•             Devlet çeteleri İstanbul, Ağrı Van ve Mersin’de 30 kişiyi gözaltına aldı.

•             Türk Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedi.

•             Türk Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan PYD ve YPG ateşkesin kapsamı dışında kalması gerektiğini savundu!

•             Artvin Cerattepe’de maden çıkarmak için hukuki süreç tamamlanana kadar çalışmalar durduruldu.

•             Masa kurulamayan Cenevre toplantısında Fransa, ABD, Almanya ve Britanya liderleri Suriye’de ki iç savaş için telefonda görüştü.

 

25.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1319. gününde devam ediyor.

•             Kürt Halk Önderi A. Öcalan ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına başvuran 130 avukatın talebi reddedildi.

•             PKK YK Üyesi Duran Kalkan: ‘’Kürt gençlerinin öfkesi giderek büyüyor, Ankara’da bu öfkeyi gördük. Bu bir değil, bin de olabilir. AKP sadece Kürdün değil Türkiye ve Ortadoğu’nun da başına bela oldu. Türkiye’de herkesin birleşerek bu beladan kurtulması gerekiyor. Önümüzdeki mart süreci büyük bir direniş sürecidir. Zafer ve başarı her zamankinden daha yakındır. 16 baharı Kürdün baharı olacaktır” dedi.

•             HPG-BİM: “TC ordusuna ait savaş uçakları Medya Savunma alanlarından Kandil bölgesine bağlı Bêava köyünü bombaladı. Bombardıman sonucu köy halkının evleri zarar gördü.”

•             YPG-BİM: Rusya ile ABD'nin öne sürdüğü Suriye'de ateşkes ilan edilmesi anlaşmasına uyacaklarını ancak, kendilerine yönelik saldırılar karşısında meşru müdafaa hakkını saklı tuttuklarını duyurdu.

•             KCK Dış ilişkiler Sözcüsü Demhat Agit, Federal Kürdistan Bölgesi’nin Türkiye’ye uzanan petrol boru hattının patlatılmasıyla ilgilerinin olmadığını söyledi.

•             Amed’in Sur İlçesi'nde mahsur kalan halkın çıkmaları için bugün 1,5 saat süreyle açılan koridordan çıkan olmadı.

•             Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sur'daki son duruma ilişkin olarak "Gerilla savaşında tecrübe kazanmış olan unsurların kaldığı anlaşılıyor" diye konuştu.

•             Twitter fenomeni Fuat Avni, Başkanlık için kanlı zemin hazırlandığını, onlarca canlı bombanın içimizde dolaştığını, kiminin DAİŞ kiminin PKK kontrolünde olduğunu ama hepsi Fidan’ın organize ettiğini iddia etti.

•             Devlet rejimi dün de Sur'da aralarında 90 günlük bebeğin de olduğu 200'e yakın sivili tanklarla bombaladı, Xezex'te hava saldırısı düzenledi.

•             Türk Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan HDP'li milletvekillerini terörist ilan ederken, Türkiye de dahil bir çok ülkenin terör listesinde yer alan el Kaide'nin Suriye kolu el Nusra'yı savundu.

•             Cerattepe’de kurulacak bakır madeni için Artvin heyetiyle görüşen Başbakan Davutoğlu, mahkeme sonuçlanana kadar faaliyetlerin durdurulacağını açıkladı.

•             Uluslararası Af Örgütü'nün açıkladığı "2015 Yılı Dünya Hak İhlalleri" raporunda, dünya ülkelerinin önemli sorunları arasında "mülteci krizi" yer alırken, insan hakları ihlallerinin artarak devam ettiği belirtildi.

•             Cizre’de vahşet bodrumlarında çıkarılan cenazelerden 10 tane daha teşhis edildi. Cenazeler memleketlerinde toprağa verildi.

•             Gözaltı tutuklamalar devam ediyor 8 ilde 16 kişi gözaltına alındı. Siirt il binasına giren polis İl Başkanı Reşit Teymur’u gözaltına aldı.

•             Başbakan A. Davutoğlu “Suriye’deki ateşkes Türkiye için bağlayıcı değil” dedi.

 

26.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1320. gününde devam ediyor.

•             DTK, DBP, KJA, HDP ve Amed Büyükşehir Eş Başkanları, Amed Sur için yarınki eyleme çağrı yaptı.

•             Meclis Anayasa-Adalet Karma Komisyonu'nda bekleyen 429 dokunulmazlık dosyasının 240'ı HDP'li vekillere ait. Yöneltilen suçlamaların hemen hepsi terör ve örgüt propagandası yapmak olarak gösteriliyor.

•             Sur’da günlerdir 200 sivilin hayatı devlet katliamı tehdidi altında. Valilik ise sivillere koridor açacağı yalanı ile insan hayatını hiçe saymaya devam ediyor. Sur’daki siviller yasağın kırılmasını istiyor.

•             Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle İMC TV’nin frekansın iptali için TÜRKSAT’a yazı yazdı.

•             Amed’in Lice ilçesinde 28 Haziran 2013 günü “Kalekol protestosu” sırasında askerlerin açtığı ateş sonucu Medeni Yıldırım’ın katledildiği, 8 kişinin de yaralandığı saldırıyla ilgili görülen davada jandarmanın hazırladığı rapor gösteri yapan halkın tehdit oluşturmadığı halde tarandıklarını gözler önüne serdi.

•             İdil’ de yasak 11. gününde ilçede silah sesleri çok yoğunlaştı. Yasak ve çatışmalar devam ediyor. Turgut Özal mahallesinde yoğun çatışma devam ediyor.

•             Cizre’de sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Katledilen sivillerden 6 kişinin cenazesi defnedildi.

•             HDP Eş Genel Başkanı Salahattin Demirtaş Sur’da 1 günlüğüne abluka ve sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını istedi. Ayrıca Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda da bütün milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını söyledi.

•             Ankara Adalet Başsavcısı tarafından, İMC kanalının “PKK propagandası” yapıldığı iddiası ile TÜRKSAT’tan kanalın kapatılması emri verildi.

•             Derik Belediyesi Eş Başkanları tutuklandı. AKP emriyle Bakur’da gözaltı-tutuklanmalar devam ediyor.

•             Cizre’de ki 137 cenazenin kimliği belirlenemedi. Aileler cenazelerin teşhis edilmesi için kan örnekleri vermeye devam ederken Azadiya Welat Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş’ın cenazesi toprağa verildi.

•             Devlet çeteleri Cizre’de 1 saat “yaşam koridoru” açtı ama yurttaşlar yasağın tamamen kalkmasını talep ettikleri için çıkmayı tercih etmediklerini duyurdu.  

•             Deniz Baykal’dan sonra Kemal Kılıçdaroğlu da Rojava’nın bombalanmasına destek verdi.

•             ABD’li senatör MCcain: PYD ve Kürtler ABD değil Rusya’nın yanında yer almayı seçti dedi.

•             KDP Başkanı Mesut Barzani: Almanya’da konuşarak, “bağımsızlık referandumu zamanın da gerçekleşecek” dedi.

 

27.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1321. gününde devam ediyor.

•             HPG-BİM: Türk savaş uçakları Medya Savunma alanlarından Avaşin alanını ve Siirt'in Herekol alanını bombalıyor. İnsansız hava araçları keşif uçuşları gerçekleştiriyor.

•             YPS Genel Koordinasyonu: Devlet çetelerine yapılan eylemler sonucu Hezex ‘te 8 çete öldürüldü 10 çete yaralandı. Yine Amed'in Sur mahallesinde 1 rütbeli asker öldürüldü 1 askerde yaralandı.

•             HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, Sur'da Cizre benzeri bir katliamın yapılmak istendiğini belirterek, ablukanın kaldırılması için yarın Diyarbakır'da gerçekleştirilecek büyük yürüyüşe katılım çağrısı yaptı. Demirtaş, dokunulmazlık tartışmalarının kendilerine dönük bir şantaj olarak kullanılmasını ise "ahlaksızlık" olarak değerlendirdi.

•             Türksat, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine İMC TV'nin yayınını kararttı. Van TV'ye de para cezası verildi.

•             ABD, Rusya ve İran Suriye'yi üçe bölme konusunda anlaştı. Ateşkes kararıyla uygulanacak plana göre: Kuzeyde bir Kürt devleti, Esed yönetimi ve çölde bir DAİŞ devleti kurulacak. Muhalifler ise terör örgütü kabul edilip tasfiye edilecek.

•             Türk Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan'ın "Dokunulmazlıklarını kaldırın" talimatından sonra HDP'li vekillere ait 23 dokunulmazlık dosyası Meclis Başkanlığı'na gönderildi.

•             Türk Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan, Yükseköğretim Kurulu üyeliklerine; yazdığı kitapta Alevilere hakaret eden Prof. Dr. Hayati Develi ile eski Türk Ocakları Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şişman'ı atadı.

•             Türk Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan, 28-29 Şubat'ta Fildişi Sahili'ne, 29 Şubat-1 Mart'ta Gana'ya, 2-3 Mart'ta Nijerya'ya ve 3 Mart'ta da Gine'ye ziyaret gerçekleştirecek.

•             Suudi Arabistan’ın dün yolladığı öncü hazırlayıcı ekiple iki kargo uçağının ardından, bugün de dört adet F-15 savaş uçağı İncirlik Hava Üssü’ndeki yerini aldı.

•             Suriye'de ateşkesin başlamasıyla beraber terör örgütü DAİŞ'in Türkiye sınırına yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Tel Abyad kasabası ile Rakka'nın kuzeyinde yer alan Siluk'a saldırı düzenledi.

•             Suriye’de yaklaşık 100 kadar grubun bağlı kalma sözü verdiği ateşkes yürürlüğe girdi. Ateşkes, DAİŞ ve el Nusra gibi el Kaide bağlantılı grupları kapsamıyor.

 

28.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1322. gününde devam ediyor.

·               28 Şubat Dolmabahçe Mutabakatı üzerinden bir yıl geçti. Mürekkebi kurumayan mutabakat metnine AKP ise sadık kalmayarak hiç yapılmamış gibi askeri-siyasi operasyonlara yöneldi.

•             YPG-BİM: Rojava’nın Girê Spî kasabası 16 saatlik çatışma ardından çetelerden tümüyle temizlendi.

•             Sur’da sokağa çıkma yasağı 88.gündür devam ediyor.

•             Cizre’de sokağa çıkma yasağı 77 gündür devam ediyor.

•             HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın katılımıyla Mersin'de düzenlenen 'Barış Mitingine gelen on binlerce halk Kürdistan'daki direnişe selam gönderip çözüm istedi.

•             KJA bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün startını Silopiya’da 3 Kürt kadın siyasetçi Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar’ın katledildiği Silopiya’dan veriyor.

•             1 Mart’a yapılacak eyleme HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit ve HDP’li kadın vekiller katılacak.

•             DAİŞ'e karşı savaşırken hayatını kaybeden Şerzat Diyarbaz kod adlı Abdulkadir Durgın'ın 19 Haziran 2015'te Türkiye'ye getirilen cenazesine AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu katıldı.

•             Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika'nın inisiyatifi üzerine ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefon görüşmesi yaptı. Taraflar ilk günkü uygulamadan memnun ve askeri koordinasyonun arttırılmasında hemfikir.

 

29.02.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1323. gününde devam ediyor.

•             YPS Koordinasyonu: Şırnak’ta bir zırhlı araç imha edildi.  Çatışma sabaha kadar sürdü. Sur’da 4 bir çete nusaybinde 1 özel tim ve yüksek rütbeli bir asker öldürüldü.

•             YPS JIN: “Gever’de ve diğer direniş alanlarında katledilen kadınların intikamı alınacak. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü barikatlar arkasında karşılayacaklarını” açıkladı.

•             HDP Marmara Kadın Meclisi Figen Yüksekdağ’ın katılımıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir araya geldi.

•             Hezex’te devlet çeteleri halkın evlerini ateşe vermeye başladı.

•             Türk Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan “AYM’nin verdiği karara saygı duymuyorum” demesi üzerine İdris Baluken; “Bu Anayasaya darbedir” dedi.

•             Türk Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan HDP Eşbaşkanı Salahattin Demirtaş’ın ‘’hırsızdan halife olmaz’’ sözlerine karşılık hakkında suç duyurusu yaptı.

•             CHP, AKP ile birlikte anayasa yapılamayacağını açıkladı.

•             Irak Mikdadiye de intihar saldırısı: 24 kişi yaşamını yitirdi.

•             HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’tan eylem çağrısı: “Tek bir insanın canına zarar gelmeden hakkımızı kullanacağız”

•             Hatay, El Nusra ve çetelerin cephaneliğine dönüştü.

•             Colemêrg’in Dağ ve Tugay Komutanlığı’ndan Gever’e askeri sevkiyat yapılıyor.

•             HDP Eş Başkanı Salahattin Demirtaş: “baharın daha çabuk gelmesi için Sur’a doğru yürüyeceğiz” dedi

•             Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırlıklar yapılmaya başlandı.

•             Rojava’da çete saldırıları devam ediyor.  YPG-YPJ direnirken, çeteler ait silah deposu ele geçirildiği.

•             Hezex’te bir uzman çavuş evinde intihar etti.

 

MART AYI KRONOLOJİSİ

01.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1324. gününde devam ediyor.

•             KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu: AKP Cizre ve Sur direnişlerinde kayıplarını sakladı, Bütün askeri gücü zorla savaştırıyor, bıraksalar bütün askeri güç kaçacak. Hiçbir güç taziye yapılmasını ve taziye ziyaretlerini engelleyemez, Carettepe’de de gördük ceberut ve despot bir iktidarla karşı karşıyayız, Karadeniz’deki direniş özyönetim bilincinin yansımasıdır.

•             HBG-BİM: 29 Şubat günü Gerilla güçleri Şırnak'ın Hezex ilçesine bağlı Selekunê ce Xerabê köyleri arasındaki yol güzergâhı üzerinde operasyon yapan askerlere yönelik bir sabotaj eylemi gerçekleştirilmiştir. Bu eylemde 3 asker öldürülürken çok sayıda asker de yaralandı.

•             YPS Koordinasyonu: Hezex merkezde çeteler iki gündür tank- havan ve teknikle mahalleleri vuruyor. Dün Şırnak merkezde güçlerimizce Emniyet müdürlüğüne bir suikast eylemi yapılıyor. Burada 1 polis öldürülüyor, farklı bir evde yapılan eylemde 3 asker öldürüyor, ayrı bir eve sızan güçlerimiz burada da 1 asker öldürüyor.

•             YPS Koordinasyonu: Şırnak ve ilçelerinde yapılan eylemler sonucu devlet çetelerine büyük darbe vuruldu. Çatışmalarda birçok çete öldürüldü.

•             KCD Eşbaşkanı Selma Irmak: Halk Sur’ a yürümeli, devlet çetelerinin yaptığı katliamları durdurmalı.

•             Rojava’nın Halep kentinin Şêx Mexsud mahallesinde DAİŞ çetelerinin saldırılarından dolayı okullar kapatıldı. Eğitimlere ara verildi. Saldırılardan 8 sivil yaşamını yitirdi.

•             Türk devleti Amed’de çocuklara Kürtçe eğitim veren okulu kapatınca eğitmenler okulun bahçesinde eğitim vermeye başladı.

•             Cizre’de günlerdir devam eden yasak ve abluka Cizre Valiliğinin yaptığı açıklamayla yarın saat 05:00’ten itibaren kısmen kaldırılacak.

•             Sur ablukası 3 aydır devam ediyor. İlçede katledilen 11 sivilin cenazesi halen alınamadı. Devlet çete saldırıları çok yoğun devam ediyor.

•             HDP, DBP, DTK ve HDK Eş Başkanları abluka ve sokağa çıkma yasakların sürdüğü il ve ilçelerde yaşam koridorunun açılması için nöbet tutuyor. Yasakların kalkması için Amed ve ilçelerindeki halka yarın saat 16.00’da Sur’a doğru yürüyüş eylemi çağrısında bulundu.

•             Cizre Halk Meclisi başkanı Mehmet Tunç ve kardeşi Orhan Tunç’un cenazeleri Şırnak Bahçelievler mezarlığında binlerce kişi tarafından toprağa verildi.

•             Kürdistan’da devam eden öz yönetim direnişleri YPS ve YPS JIN güçleri tarafından direniş ve savunma devam ediyor. Gever, Sur, Cizre, Nusaybin, Hezex ve diğer il ve ilçelerde çatışma sesleri yoğun devam ediyor.

•             Amed halkı Sur ve diğer ilçelerdeki katliamın durdurulması için yarın yapılacak yürüyüş eylemi için bütün insanlığa seslendi, herkes yürüyüş eylemine katılsın çağrısında bulundu.

•             Colemêrg ve ilçeleri Gever, Çelê ve Şemzînan’da bir çok alan özel güvenlik bölgesi ilan edildi.

•             Gever, Hezex ve Nusaybin’de halkın barikatlar arkasındaki direnişi devam ediyor. Öz yönetimlerin sürdüğü alanlara yoğun askeri sevkiyat devam ediyor.

•             Türk devleti İstanbul’dan Kürdistan’ın kentlerine 26 bin polisin sevk edileceğini bildirildi.

•             Rojava direnişinde çetelerin yaptığı saldırılarda 20 sivil yaşamını yitirdi.

•             Ceyş El Suwar genel komutanlığı yaptıkları operasyonlarda onlarca köy kurtarıldığını 216 çete öldürüldüğünü ve operasyonlarda birçok cephane de ele geçirildiğini açıkladı.

02.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1325. gününde devam ediyor.

•             YPG-BİM: Rojava’ da Gırê Spi ve Sılukê hamlesinde yaşamını yitiren 20 savaşçının kimliğini açıkladı. Yaşamını yitiren savaşçılar her 3 kantonda toprağa verildi.

•             Birleşmiş Milletlerin (BM) Suriye özel elçisi Staffan de Mistura’nın bürosu, Suriye’ye ilişkin Cenevre görüşmelerinin 9 Mart’a ertelendiğini açıkladı.

•             Türkiye ve ABD arasındaki gerilimin devam etmesinin ardından, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönetimdeki günlerinin sayılı olduğuna dair iddialar gelmeye devam ediyor.

•             Sur’daki ablukayı kırmak için Amed ve çevre illerde halkın saat 16.00’da başlattığı yürüyüş eylemine polisler tazyikli su, plastik mermi, biber gazı ve bayıltıcı gaz ile müdahale etti. Haltan birçok kişi gözaltına alındı.

•             Amed’in bütün mahalle ve sokaklarında eylemler gerçekleşti. Eylemlerin yapıldığı yerlerde çok yoğun silah sesleri duyuldu. Polisler birçok kişiyi gözaltına aldı.

•             HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın yaptığı açıklamaya tepki gösteren Başbakan ve Cumhurbaşkanı Türkiye’yi Kaos yerine çevirmek istiyorlar buna asla izin vermeyeceğiz dedi.

•             İdil ‘deki abluka 16. Gündür devam ediyor. İlçede çıkan çatışmalarda 1 özel harekâtçı ağar yarandı.

•             KCK Yürütme Konsey Üyesi Sozdar Avesta: Kürdistan direnişi Tarihi bir direniştir. Kürdistanın bu günkü duruşu Ortadoğu’ya güç veriyor. Kürdistan illerindeki direniş büyük zaferler ile sonuçlanacak. PKK gücü baharın gelişi ile daha aktif mücadele yürütecek.

•             HSD DAİŞ çetelerine ve Türkiye’ye cevap vererek Sılukê doğusunda Kurtuluş hamlesi başlattı.

•             Rojava’nın Kobanê kentinde HSD gücü çatışmalarda 10 DAİŞ çetesi öldürdü.

•             Rojava’nın Şêx Meqsud direnişleri devam ediyor DAİŞ çetelerinin yaptığı saldırılarda bir sivil yaşamını yitirdi 21 sivil yaralandı. DAİŞ çeteleri halka yönelik çok yoğun saldırılar yapıyor.

•             Sur direnişi 92. Gününde devam ediyor. İlçede çok yoğun çatışma sesleri duyuluyor. Devlet çeteleri halkın evlerini ağır silahlar ile tarıyor.

•             Irak ve Suriyeli yedi bin mülteci Makedonya sınırında takılı kaldı.

03.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1326. gününde devam ediyor.

•             PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan: “AKP derin sömürü uyguluyor. AKP çözüm adı altında Hareketimizi ve Kürt Halkını bitirme planı yaptı. MİT Kürt güçleri arasında kargaşa yaratmaya çalışıyor. Bu savaşı ilk başlatan MİT ve Kontrgerilla başlattı. KDP Yetkililerin hakkımızda yaptığı açıklamaların hepsi yalandır. AKP devleti Kürtleri imha etmek için Kuzey Kürdistan ile iş birliği yapıyor.”

•             Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk: “Türk devleti Kürt halkını susturmak için bu şekilde vahşice saldırılar yapıyor. Kürt halkı her şeye rağmen direnecektir. Sessiz kalmayacaktır.”

•             Öz yönetim direnişlerinin sürdüğü Cizre’de devlet çeteleri 7 cenazeyi ailelerinden habersiz boş arazilerde açılan çukurlara gömdü.

•             İsrail istihbaratından emekli üst düzey yetkili Yakov Kedmi, NATO’daki müttefiklerinden destek görmeyen Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahalede bulunmasının mümkün olmadığını, çünkü Ankara’nın yenilmekten korktuğunu söyledi.

•             Genelkurmayın yaptığı açıklamaya göre Sur’da çıkan çatışmalarda bir asker öldü, bir askerde yaralandı.

•             Diyarbakır Valiliği, bugün kentte yapılacak yürüyüşler nedeniyle, Sur İlçesi'nde oturanların dışındaki kişilerin ilçeye girişlerini yasaklayan kararı, gece yarısı saat 00.00'da kaldırdı.

•             Varto’da 8 Mart için yürüyüş yapan kadınlara devlet çeteleri biber gazı ile müdahale etti.

•             Cizre’de abluka ve sokağa çıkma yasağı kısmen kaldırıldıktan sonra halk yıkılmış evlerine gitti yıkıntıların arasında tamamen yanmış bir cenaze daha çıkarıldı.

•             Filistinli kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için KJA’ya destek amaçlı yürüyüş eylemi yaptı. Açıklama yapan Filistinli kadınlar Kürt halkına uygulanan katliamları kınadı.

•             Rojava’nın Cizre Kantonun da Gırıkê Legê, Derik, Hesekê ve Qamışlo ’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için kutlamalara başladı.

•             YPG ve YPJ Halep’te DAİŞ çeteleriyle girdiği çatışmada stratejik bir tepe aldı.

•             Türk devleti Rojava’nın Serêkaniyê ve Qamişlo sınırlarına ve halkın yaşadığı yelere özel araçlar ile getirdiği DAİŞ çetelerini yerleştiriyor.

04.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1327. gününde devam ediyor.

•             KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık: 12 Eylül faşizmi Diyarbakır zindanında Mazlum Doğan, Kemal Pir ve Hayri Durmuşlar şahsında yenilgiye uğramışsa, AKP faşizmi de Mehmet Tunç ve Pakize Nayır şahsında yenilgiye uğramıştır. Cizre’de ve Silopi’de yenilgiye uğrayan AKP faşizmidir.

•             Kürdistan Demokrat Partisi, federal sistemin sadece Kürtler için değil tüm Suriye için en iyi seçenek olduğunu bildirdi.

•             Ablukanın kaldırılması için Sur'a yürüyen Diyarbakırlılara polisin saldırısını görmezden gelen hükümete yakın gazeteler, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a karşı linç kampanyası başlattı.

•             Sûr'un durumuna ilişkin açıklama yapan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, eylem çağrısının bir gün ile sınırlı olmadığını ve süreklilik arz ettiğini vurguladı.

•             HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, yarın herkesi Sümer Park’ta Cuma Namazında barış duasına çağırdı. Yarınki namaza ilişkin konuşan, HDP milletvekilleri, Aydoğmuş ve Baydemir, 'yarın mazlumlar için on binler duaya duracak, yarınki namaz on binlerin hayırlı cuması olacak' dedi.

•             Cizre'de incelemelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, yıkılan kentin yeniden inşası için kampanya başlattıklarını söyledi, dayanışma çağrısında bulundu.

•             Devlet çeteleri Sur’da ağır yaralı bir yurttaşı ambulansa ulaştırmaya çalışan 4 kişiyi katletti.

•             Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarına ilişkin Meclis Başkanlığı'nı göreve çağırdı. 1 Mart tarihi itibariyle Meclis'e ulaşan 469 fezleke bulunurken, bunlardan 278'si HDP, 138 CHP, 41'i AKP ve 12'si de MHP'li vekillere ait.

•             MHP, “örgüte üye” olmak ve bu örgütlere yardım etmek fiillerinden dolayı hazırlanan dokunulmazlık dosyalarının görüşülmesi için TBMM Başkanlığı ile Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu Başkanlığı’na başvurdu.

 

05.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1328. gününde devam ediyor.

•             Başbakan A. Davutoğlu’nun Silopi gezisinin gizli yapıldığını söyleyen Salahattin Demirtaş, gizli gideceğine Cizre’de Silopi’de miting yap dedi.

•             HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında yarın Musa Anter Parkı'nda gerçekleştirilecek mitinge katılmak için geldiği Van’da DBP İl Örgütünü ziyaret etti.

•             Amed’de binler, Şex Sait Meydanı’nda “Sivil Cuma Namazı” kıldı.  

•             Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde bulunan PKK'li ve PAJK'lı siyasi tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya, tüm cezaevlerinde 10 günlük arayla süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemine başlandığını duyurdu.

•             Başbakan Ahmet Davutoğlu, dokunulmazlıkların kaldırılması istemiyle HDP’li bazı milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekeleri Meclis’e göndereceklerini açıkladı.

•             YPG-BİM: 2 Türk tankının yerel saatle 15.00’te, YPG’nin kontrolündeki kasabaları bombardımana tutmaya başladı.

•             Ankara Emniyet Müdürlüğü, Ankara Kadın Platformu’nun 6 Mart günü saat 12.00’da Kolej Meydanı’ndan Ziya Gökalp Caddesi’ne yapılacağını duyurduğu Dünya Kadınlar Günü yürüyüşüne izin verilmeyeceğini açıkladı.

06.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1329. gününde devam ediyor.

•             PKK Yürütme Komitesi: Bu baharın devrim ve özgürlük baharı olması için tüm kadınları, gençleri, anaları, demokratik kamuoyunu ve devrimcileri direnişi yükseltmeye, AKP faşizmini tarihten silecek bir mücadeleyi yürütmeye ve toplumlarımıza özgür yaşam zaferini armağan etmeye çağırıyoruz.

•             HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Cizîr ‘de kimyasal silah iddialarının ciddi olduğunu ve bunu araştırarak ulusal ve uluslararası yargıya taşıyacaklarını belirtti.

•             8 Mart Dünya Kadınlar günü için Van'da ve Êlih'de yüzlerce kadın yasaklara rağmen bir araya gelerek, Erkek egemenliğine ve AKP hükümetinin savaş politikalarına lanet yağdırdı.

•             Van merkezde bulunan Musa Anter Parkı'nda HDP Eşbaşkanı Figen Yüsekdağ'ın katılımıyla düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitinge il merkezi ve ilçelerden gelen yüzlerce kadın katıldı.

•             İmralı Heyeti Sözcüsü ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, haklarındaki fezlekelerin Başbakanlık'a gönderilmesine ilişkin, "Bizim açımızdan cezaevleri bir mücadele alanından ibarettir, tıpkı Meclis gibi" dedi. Önder, hükümetin yasama dönemini bitirmeden istifa edeceğini söyledi.

•             HDP, bu yılki Newroz programını açıkladı. Newroz kutlamaları 17 Mart'ta Şırnak, Nusaybin ve Yüksekova'da başlayacak. Newroz kutlamalarının finali 22 Mart'ta Cizre'de yapılacak.

•             HDP'nin 2016 Newroz programı şöyle: 17 Mart: Bingöl, Ceylanpınar, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Halfeti, Kars, Kozluk, Muş, Nusaybin, Silvan, Şırnak. 18 Mart: Batman, Bismil, Dersim, Diyadin, Eruh, Hınıs, İdil, Malazgirt, Mardin, Suruç, Şemdinli. 19 Mart: Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Çukurca, Dargeçit, Derik, Doğubayazıt, Ergani, Hatay, Iğdır, Karakoçan, Karlıova, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kurtalan, Malatya, Mersin, Muğla, Silopi, Tekirdağ, Tekman, Urfa, Van, Yalova. 20 Mart: Adana, Adıyaman, Ankara, Antep, Ardahan, Bulanık, Denizli, Edirne, Erciş, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Karayazı, Kırşehir, Lice, Manisa, Maraş, Midyat, Osmaniye, Patnos, Tatvan, Viranşehir. 21 Mart: Ağrı, Diyarbakır, Bitlis, Hakkâri, Karaçoban, Kızıltepe, Siirt, Varto. 22 Mart: Cizre.

•             Cerattepe’de maden çalışmalarını durduran direniş sonrası Artvin halkına yönelik soruşturma terörü artarak devam ediyor

•             Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'de 27 Şubat'tan beri süren ateşkesle ilgili son verilerini açıkladı. Suriye'de 27 Şubat'tan beri devam eden ateşkesi izleme merkezi, ateşkesin son 24 saat içinde 9 kez bozulduğunu söyledi.

•             Türkiye’nin birçok ilinde kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, AKP’nin yasağına, polis engeline rağmen sokağa çıktı, mitinglere çağrı yaptı.

07.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1330. gününde devam ediyor.

•             Kadınlar yasak ve saldırılara rağmen Kürdistan ve Türkiye'nin birçok şehrinde 8 Mart dünya Kadınlar Günü için alanlara çıktı.

•             İstanbul'da Kadıköy İskele Meydanı'nda düzenlemek istenen 8 Mart mitinginin engellenmesinin ardından kadınlar yasağını kırarak, Bahariye Caddesi'nde bir araya geldi.

•             Mersin'de 8 Mart nedeni ile alanlara çıkan kadınlar bütün engellemelere rağmen coşkulu bir şekilde kutlamalarını sürdürdü.

•             İstanbul'da 8 Mart dolayısıyla gerçekleştirilmek istenen miting sırasında polis, kadınlara müdahalede bulundu.

•             Adana'da Kürdistan'daki devlet terörünü protesto etmek isteyen gençlere, polisin saldırması sonucu çıkan olaylar esnasında yaralanan Beytullah Savucu ve Serdar Arslan'ın durumunun ağır olduğu ve gençlerin polis tarafından vurulduğu açıklandı.

•             PYD lideri Salih Müslim, Süleyman Şah türbesinin taşınması operasyonunun olduğu gün, koordinasyonu sağlamak için Türkiye'de olduğunu söylemesi Meclis'i karıştırdı. HDP'li İdris Baluken operasyonda, Feridun Sinirlioğlu, Salih Müslim ve Sırrı Süreyya Önder'in görev aldığını belirtti.

•             Mardin'in Nusaybin ilçesinin saldırı altında bulunan Dicle Mahallesi'nde çekim yapan JINHA muhabiri Zehra Doğan ile FİFA Fransa fotoğraf ajansına çalışan ve ismi öğrenilemeyen bir gazetecinin çekim yaptığı ev devlet çeteleri tarafından otomatik silahlarla tarandı.

•             Türkiye ile AB arasındaki mülteci krizinin masaya yatırılacağı Zirve öncesinde siyasi parti gruplarının toplantısı için Avrupa Sosyalistleri Grubu, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ı davet etti.

•             MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, taraflara 'Acil ateşkes müzakerelere dönülmeli' çağrısı yaptı. Seçimlerde 'HDP'yi baraj altında bırakmaya çalışmak Türkiye iklimine tersti' diyen Öneş, 'Ortadoğu'daki gelişmeler ve yeni riskler, barış süreci şartlarının yeniden oluşturulmasını zorunlu kılıyor' dedi

•             Rusya'nın Suriye'deki ateşkes izleme merkezinin başkanı Sergey Kuralenko, El Nusra'nın Hatay'a havan mermileriyle saldırdığını açıkladı.

08.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1331. gününde devam ediyor.

•             Kürdistan Kadın Özgürlük Partisi PAJK Koordinasyonu: 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak bütün kadınlara şu mesajı verdi; AKP’nin parçaladığı her kadın bedeni binlerce kadının doğuşuna sebep oluyor, kadın bedeninin parçalanması, tecavüz edilmesi direnci kırmak içindir. Bütün kadınları direnişe davet ediyoruz dedi.

•             KJK Koordinasyon Üyesi Leyle Agıri: Bütün dünya kadınlarına mesaj vererek ‘’Önder Apo kadının güç kaynağıdır’’ dedi ve bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

•             Gever’de polisin tüm engellemelerine rağmen ‘Kadınlar Önderliği ve özgürlüğü için direniyor’ şiarı ile biraraya gelen yüzlerce kadın ‘Özgürlüğe kararlı adımlarla yürüyeceğiz’ dedi.

•             Türkiye-AB Zirvesi’ne paralel olarak Avrupa Sosyalistleri Partisi’nin Brüksel’e davet ettiği HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aralarında Avusturya Şansölyesi, Portekiz, Malta Başbakanı, AB Yüksek Temsilcisi Mogherini ve Komisyon üyelerinin de yer aldığı grup ile bir araya geldi.

•             HDP’li milletvekillerine ait fezlekelerin Başbakanlık’tan TBMM’ye gönderildiğine yönelik açıklamalar üzerine HDP, alacağı tavrı parti içinde tartışmaya açtı.

•             Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı 98. gününe girerken ilçede çatışmalar da devam ediyor. HDP milletvekillerinin valilikle yaptıkları görüşmeler sonucunda ise şimdiye kadar 50 kişinin çıkartıldığı ilçede hâlâ sivillerin bulunduğu ifade ediliyor.

•             2014 Küresel Kölelik İndeksi’ne göre Avrupa’da ‘modern köleliğin’ yani cinsel sömürü ve erken yaşta evliliğin en fazla olduğu ülke Türkiye olduğunu açıkladı.

•             Sur'un abluka altında olan mahallelerinde 90 gün kalan ve dört gün önce çıkan 19 çocuktan 7'si Savcılık kararı ile Çocuk Esirgeme Kurumuna verildi.

•             Rojava’nın Afrin, Kobanê ve Cizre Kantonlarında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü büyük bir coşku ve çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinliklerde Bakur direnişleri sahiplenildi.

•             Tırbespıyê’de Kongreya Star Yekta Herekol Kültür ve Sanat Akademisinde Kadınlar Günü dolayısıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Kongreya Star Koordinasyon Üyesi Dilan Engizek katıldı.

•             DTK ve HDP öncülüğünde Hakkarinin Geleceği konulu bir toplantı düzenlendi. Milletvekili Selma Irmak Başur’daki Rojava’daki başarı bütün Kürtlerin başarısıdır. Mesut Barzani’de Rojava için federasyon istiyor dedi.

•             ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Rojava’nın Hesekê ve Kobani kentlerinde hava üssü inşa ettiği veya havaalanlarını genişlettiği yolundaki iddaları ret etti.

•             DAİŞ tarafından atılan 8 roket mermisi Kilis’e düştü. Roketlerden biri mahalleye isabet etti iki kişi yaşamını yitirdi, bir kişi yaralandı.

•             ABD, Suriye krizine çözüm amacıyla Cenevre kentinde bu hafta yapılması planlanan görüşmelerde, PYD’nin yer almayacağını bildirdi.

•             AKP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ: “Selahattin Demirtaş seni farklı bir akıbet bekliyor seni cezaevi bekliyor yakında dokunulmazlığın kaldırılacak” dedi.

•             Kadın gerillalar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlayarak bütün dünya kadınlarına mesajlar gönderdiler.

•             Kuzey Kürdistan’ın Gever, Nusaybin, Qoser, Sêrt, Dersim, Pırsus Qelqeli ve diğer, il ve ilçelerinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Büyük bir coşku ile kutlandı.

•             MLKP kadın komutanlarından Hevi Sarya: 8 Mart kutlamaları için yaptığı açıklamada, ‘’Kadın direnişi kazanacak sömürgeci güç yenilecektir’’ dedi.

•             Maxmur kampında halk ve gerilla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü birlikte kutladı.

09.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1332. gününde devam ediyor.

•             Devlet güçlerinin Kürdistan'da sürdürdüğü vahşet ve abluka altında meydanlara çıkan binlerce Amed'li kadının direniş sloganları Sûr'un surlarında yankılandı. Binlerce kadın zılgıtlarıyla, 'Biji berxwedana Sûr'ê' sloganlarıyla 100 gündür direnen Sur'a ses verdi.

•             Amed'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü final mitingi için DTK önünden başlayan yürüyüşle binlerce kadın İstasyon Meydanı'na yürüdü.

•             KJA Amed İl Koordinasyon üyesi Zübeyde Zümrü, Sur direnişini selamlayarak "Kadınlar önderliğini özgürleştirmek için alanlarda olacak. Önderlik özgür olmadan bize özgür olmak haramdır" dedi.

•             Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak: Kadınların barış sesine tankla ölümle yanıt verdiler. Kadınlar olarak asla köleliği kabul etmeyeceğiz. Özgürlük mücadelesinin ön saflarında yer alamaya devam edeceğiz" dedi.

•             Binlerce kadın, İstanbul İstiklal Caddesi’nde geleneksel olarak düzenlenen 14. Feminist Gece Yürüyüşünde buluştu. Ankara, Eskişehir, Edirne, Kocaeli, Manisa ve Uşak’ta da kadınlar, cinsiyet tahakkümüne ve savaşa karşı isyanlarını sokağa taşıdı.

•             Brüksel'de temaslarda bulunan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, mülteciler üzerinden Türkiye ile pazarlığa girişen ve AKP'nin şantajına boyun eğerek Kürt illerindeki katliamlara sessiz kalan Avrupa Birliği ülkeleri ile kurumlarını eleştirdi.

•             Sıkıyönetimin 31 gündür sürdüğü Şırnak'ın İdil ilçesinde dün hastaneye götürülen 13 sivilin, infaz edildiği ihtimali güçlenirken, cenazeler otopsi için Malatya'ya götürüldü.

•             Kritik ilçeler başta olmak üzere birçok kentteki mahallelerde vatandaşların kendini güvende hissedebileceği mesafede polis merkezleri oluşturacaklarını söyleyen Bakan Ala, ‘Sokaklar polise zimmetlenecek’ dedi.

•             ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Suriye’nin bölünmesini öngören 'B Planı' değerlendirmesinden sonra federasyon tartışmaları hız kazandı.

•             HDP Milletvekilleri Osman Baydemir ve Ali Atalan, Strasburg’da üçüncü haftasında devam eden oturma eylemini ziyaret etti. HDP Milletvekili Osman Baydemir, “Zulmün sahiplerinden her alanda hesap soracağız” dedi.

•             Suriye'nin kuzeyinde PKK'nin fiili olarak bir devleti olduğunu söyleyen Atalay, "Kandil, PYD bunların hepsi birliktedir. Yani hepsi PKK’dır. Kandil şu anda bana göre ikinci plandadır. Suriye ve oradaki oluşum, bir PKK devleti derken şunu kastediyorum: Petrolü olan, askeri olan, bizzat yöneten bir PKK. Bu resmen değil ama fiilen var" dedi.

•             AK Parti, TBMM’deki dokunulmazlık dosyaları öncelik HDP’lilerde olmak üzere, ‘toplumda infial yaratan eylemler’ esas alınacak.

•             Colemêrg’in Gever ilçesinde devlet çeteleri Esentepe mahallesinde bir halk minibüsünü taradı. İlhan Engin adlı genç yaşamını yitirdi. Çok sayıda sivil ağar yaralandı. Boşaltılan okullara JÖH ve PÖH yerleştirildi.

•             AKP devlet çeteleri Kürdistan’ın Sur, Hezex ve Cizre ilçelerinde saldırılarına devam ediyor. İlçelere yoğun askeri sevkiyat yapılıyor.

•             Heyva Sor Cizre, Sur Silopi ve Hezex için kampanya başlattı. Heyva Sor a Kurdıstanê Avrupa’daki Kürtlere yardım çağrısında bulundu.

•             Suriye’de ki iç savaşın çözümü için yapılan Cenevre Toplantıları 14 Marta ertelendi. Görüşmeler en fazla 10 gün sürecek.

•             Hezex’te halk direnişini kıramayan devlet çeteleri saldırılarını arttırıyor. YPS güçlerinin çetelerle girdiği çatışmada rütbeli iki devlet çetesi yaralandı. Çete saldırılarında onlarca sivil katledildi.

•             Şırnak, Cizre ve Silopi’de devlet çeteleri sivilleri hedef aldı. Sılopi’de 7 mahalle riskli bölge ilan edildi. Şırnak kent merkezlerine askeri operasyon hazırlıkları yapılıyor.

•             Siyasi soykırım operasyonları devam ediyor. Afyon ve İzmir’de HDP, DTP üyeleri ve öğrenciler başta olmak üzere en az 45 kişi gözaltına alındı.

10.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1333. gününde devam ediyor.

•             DTK, HDP, DBP, KJA ve HDK Eş Başkanları Amed'de basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak ve HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, onlarca merkezde milyonların katılımıyla yapılacak Newroz kutlamaları için, Bu Newroz'u da milyonlarla yaparak, AKP'nin zulüm politikalarına dur diyelim ve umudu yaratalım' çağrısı yaptı.

•             DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, darbe ve tekçi otoriter rejime karşı direnmekten ve demokrasi ortamının oluşması için yeni blokların oluşturulmasından başka seçenek olmadığını belirtti.

•             HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, hükümetin HDP'lilerin dokunulmazlıklarını kaldırma girişimini 'HDP'yi Meclis'ten çekilmeye zorlanıyor, bu açık bir provokasyondur' diye değerlendirdi.

•             KBY Başkanı Mesud Barzani’nin Danışmanı Kîfah Mehmûd, Irak Savunma Bakanı ve Peşmerge Bakanlığı’nın Musul operasyonuna hiçbir milis gücün katılmayacağı konusunda anlaştıklarını açıkladı.

•             İzmir’de sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP İl Eşbaşkanı Cavit Uğur’unda bulunduğu 22 kişi gözaltına alındı.

•             HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, dokunulmazlık fezlekeleriyle ilgili olarak “Bunu HDP üzerinde bir tehdit unsuru olarak tutup HDP'yi konuşamaz, söz söylemez durumunda tutmak istiyorlar.

•             İnsan Hakları Derneğinin 2015 yılı hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. İHD Genel Başkanı Öztürk Türdoğan tarafından dernek genel merkezinde açıklanan rapor, Diyarbakır'da katledilen Tahir Elçi anısına ithaf edildi.

•             İHD'nin 2015 yılı hak ihlalleri raporuna göre AKP tarafından başlatılan savaşla birlikte 847'si çatışmalarda olmak üzere toplam bin 374 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca savaş nedeniyle 1 milyonu aşkın kişinin zorla yerinden göçertildiği belirtildi.

•             Türkiye'de vali ve kaymakamların kararları ile 16 Ağustos 2015'te başlayan ve halen devam eden sokağa çıkma yasaklarında, Diyarbakır'da 8 ilçede toplam 32 kez, Mardin'de 3 ilçede toplam 11 kez, Şırnak'ta 2 ilçede toplam 7 kez, Hakkâri'de 1 ilçede 4 kez, Batman'da 1 ilçede 2 kez, Muş/Varto, Batman/Sason ve Elazığ/Arıcak'ta 1'er kez sokağa çıkma yasakları ilan edilmiş, bu şekilde doğrudan doğruya 1 milyon 370 bin kişinin hakkı ihlal edilmiştir

•             Gever’de dün yaşamını yitiren ilhan engin toprağa verildi. Direnişin sürdüğü mahallelere saldırılar devam ediyor.

•             Şırnak’ta operasyon devam ediyor, İdil’de operasyon bitti ve şuan a kadar 59 kişi katledildi. Hastanede kimliği belirlenemeyen 39 cenaze bekliyor.

•             Cizre’de yasak yarım güne düşürüldü yıkımın olduğu yerlerde hastalıklara karşı ilaçlama yapılıyor Cizre belediyesi çalışmalarına devam ediyor.

 

11.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1334. gününde devam ediyor.

•             KCK Yürütme Konseyi Sabri Ok: Türkiyede darbe mekanizması işliyor. Dünya uygulanan soykırıma sessiz kalmamalıdır. Mehmet Tunçlar yapılması gerekeni söylemiştir.

•             Cizre’de direniş devam ediyor. Halk; asla toprağımızı terk etmedik, etmeyeceğiz açıklamasında bulundu. Hezex ve Cizre’de cenazeler teşhis edilmeye devam ediyor. İlçede karargâh olarak kullanılan evlerde DAİŞ mührü taşıyan belgeler ortaya çıktı.

•             Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde saldırılar 100. Gündür devam ediyor.

•             HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız: Halk imha ve inkâr sistemine karşı direniyor. Fezlekeler ile Cizre vahşeti gündemden düşürülmeye çalışılıyor dedi. Sarıyıldız aracıyla silah taşıdı iddialarının da doğru olmadığını açıkladı. Biz halkın yanındayız bizi yıldıramayacaksınız mesajını da verdi.

•             Devlet güçlerinin günlerce saldırdığı Cizre'de halkın yaralarını sarmak için harekete geçen kurum kuruluşlar devlet tarafından engellenmeye devam ediyor. Avukatlar katliamın yaşandığı bölgelere sokulmazken, Hasar Tespit Komisyonu Üyeleri gözaltına alındı. Cizre'nin altyapısının çöktüğü belirtilirken, salgın hastalık uyarısı yapıldı. Olay yeri incelemesinin yapılmadığı kentte ise devlet güçleri delilleri yok ediyor.

•             Gever’de abluka devam ediyor ilçeye 100 zırhlı araçla askeri sevkiyat yapıldı.

•             Kürdistan’da AKP çeteleri Hezex’te ağar silahlarla halka saldırı yapılıp yaşam yerleri tahrip ediliyor şimdiye kadar 70 üzerinde sivil katledildi.

•             Türk başbakanı A. Davutoğlu 12 Mart’ta vana gidecek.  Van halkı katliamcıları istemiyoruz hangi yüzle gelecek dedi.

•             AKP çetelerinin Cizre Sur ve diğer il ve ilçelerdeki katliamları zaman aşımı ile ört pas etmek istiyor.

•             İstanbul’un gazi mahallesinde 12 Mart 1995 yılında Gazi katliamıyla başlayan soykırım cizre ile devam ediyor. İstanbul’da eylem yapıldı.

12.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1335. gününde devam ediyor.

•             Colemerg’in Gever ilçesinde askeri sevkiyat daha çok yoğunlaştı. Devlet çeteleri halka saldırıyor.

•             Halkların birleşik Devrimci Hareketi HBDH Kuruluşunu PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan’ın katılımıyla ilan etti.

•             HPG ve YJA STAR Gever’e bağlı Oremar bölgesinde yapılan eylemde 4-5-6 Mart eyleminde kendi kameraları ile yayınladıkları görüntüleri yayınladı.

•             Qamışlo serhıldanının 12. Yıldönümü Rojava kentlerinde Onbinlerce kişi bu günü alanlarda kutladı. Sere kani, Qamışlo ve Derik’te kutlandı.

•             KCK Yürütme Komitesi Eş Başkanlığı 12 Mart darbesi Gazi ve Qamişlo’da ki katliamları kınadı.

•             Şengal’de YBŞ ve YJŞ güçlerinin Şengal ’in batısında başlattığı operasyon devam ediyor.

•             YPG BİM: Rojava’da DAİŞ çetelerine karşı girdikleri çatışmalarda 38 çete öldürüldü.

•             Cizre’de AKP rejiminin vahşeti devam ediyor.

•             Strasburg’da binlerin katıldığı yürüyüşle katliamlar ve Avrupa’nın sessizliği protesto edildi.

13.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1336. gününde devam ediyor.

•             PKK Yürütme Komitesi Üyesi Muzaffer Ayata: Kürdistan’da savaşı önüne koyan devlet demokratikleşemez. Kürtler asla bu faşizme ve ırkçılığa boyun eğmeyecek. Erdoğan Hitler faşizmi uyguluyor.

•             Colemêrg’in Gever ilçesinde gece saat 22.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Öz yönetim direnişi devam ediyor.

•             AKP çetelerinin Gever de yaptığı saldırılarda 4 kişi yaralandı bir çok kişi göz altına alındı, ilçede hala askeri sevkiyat yapılıyor.

•             Sur direnişi 103 gündür devam ediyor.

•             Nusaybin’de saat 24 ten itibaren sokağa çıkma yasakları ve saldırılar devam ediyor.  İlçedeki okullar karargâha çevrildi. Çete saldırılarına YPS ve YPS JIN güçleri karşılık veriyor.

•             YRD üyesi özgür basın emekçisi Agir Bani Şengal’de ki çete temizleme hamlesi sırasında yapılan saldırıda yaşamını yitirdi. YRD, Banê için başsağlığı mesajı yayınladı.

•             Halkların Birleşik Devrim Hareketi Bileşenlerinden TKEP/Leninist “AKP faşizmini yıkmak için her yerde güçlerimizi birleştirmeliyiz” dedi.

•             Komalen Ciwan Koordinasyonu, Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ni yapılan açıklama ile selamladı.

•             HDP Mersin il örgütü 1. Olağan üstü kongresini kadınların yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

14.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1337. gününde devam ediyor.

•             PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan: Birleşik mücadeleyi geliştirmenin zemini çok güçlüdür. Kürt halkı mücadelenin önünü açmıştır. Newroz her il, ilçe, köy ve mahallede kutlanmalıdır. Newroz başarmanın ve kazanmanın başlangıcı olacaktır.

•             10 kentte siyasi soykırım bilançosu açıklandı, 78 kişi gözaltına alındı, 16 kişi tutuklandı.

•             Devlet çeteleri Colemêrg’in Gever ilçesindeki mahallelere havan topuyla saldırdı. İlçeye askeri sevkiyat hala devam ediyor.

•             Gever, Nusaybin ve Şırnak’ta devlet çeteleri halka saldırmaya ve yaşam yerlerini tahrip etmeye devam ediyor.

•             Amed, Rêzan ilçesinde devlet çeteleri sivil halka ateş açtı 2 sivil yurttaş yaşamını yitirdi.

•             Rus Lider Vladimir Putin, “Suriye’den askeri birliklerimizi yarın çekeceğiz” açıklaması yaptı.

15.03.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1338. gününde devam ediyor.

•             KJA: Halepçe Jenosidi’nin 28. yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaparak yaşamını yitirenleri andı.

·                HPG’de yaptığı yazılı açıklama ile 28. Yılında Halepçe Jenosidi’ni kınayarak direnişi büyütme çağrısı yaptı. 

•             Öz yönetim direnişlerinin sürdüğü Mardin’in Nusaybin ilçesinde YPS güçleri 2 çete öldürdü 4 çetede yaralandı. Devlet çetelerinin saldırıları hala devam ediyor.

•             Şırnak’ta devlet çeteleri sokağa çıkma yasağını mehter marşıyla başlatarak mahalleleri bombaladı. Hezex’te ise halkın evleri rastgele taranıyor.

•             Rus Lideri V.Putin’in “Suriye’den geri çekiliyoruz” açıklaması üzerine askeri birlikler çekilmeye başladı.

•             Amed Rêzan ilçesinde devlet çeteleri bir çocuğu sırtından vurarak katletti. Saldırılara karşılık veren YPS güçleri 3 devlet çetesini öldürdü.

•             Cizre’de kısmi yasak devam ediyor. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor. 1100 ev kullanılamaz durumda.

•             Cizre’de bodrumda katledilen Mehmet Tunç,  kızı Nalin Tunç Kürt halkına mektup yazdı. Babamın yarım bıraktığı işe devam ediyorum bütün Kürt halkını katliamlara karşı ayaklanmaya çağırıyorum dedi.

•             Kürdistan kentleri “Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan ve Demokratik Türkiye” için Newroz hazırlıklarına başladı.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): 15  SUBAT-15  MART  HABER  KRONOLOJISI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.