BASIN BÜLTENLERİ 10/12 NİSAN 2016
Basın Bültenleri / 13 Nisan 2016 Çarşamba Saat 12:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

HABER ARALIĞI:10.04.2016-12.04.2016

 

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

 

             TÜRKİYE'DEN EL NUSRA'YA SİLAH GİTMEYE DEVAM EDİYOR

             Rusya Savunma Bakanlığı Sergey Rudskoy;  8 bin kadar El Nusra Cephesi üyesinin Halep'in güneybatısında bulunduğu, 1500 kadarınınsa kentin kuzeyinde olduğu söylendi, Türkiye'den El Nusra'ya silah gönderilmesine devam edildiğini belirtti. (ABNA-İran)

             KUZEY KÜRDİSTAN'IN 7 İLÇESİNDE 'ACELE KAMULAŞTIRMA' YAPILACAK

             İçişleri Bakanlığı; Emniyet Genel Müdürlüğünce polis güvenlik noktası yapımı amacıyla Diyarbakır'ın Bağlar ve Kaya Pınar, Hakkâri’nin Çukurca ve Yüksekova, Mardin'in Kızıltepe, Şırnak'ın Cizre ve İdil ilçelerinde belirlenen taşınmazların acele kamulaştırılması gerçekleştirileceğini belirtti. Bakanlar Kurulu kararları, Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. (Hürriyet Gazetesi-Türkiye)

             TEZİMİZ YÜZDE 100 BAŞKANLIK SİSTEMİ OLMALI

             AK Parti'nin oluşturduğu Anayasa Yazım Komisyonu'nun toplantılarına katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu “metinde, başkanlık konusunda tek önerinin yer alması, bunun da ‘tam başkanlık sistemi' olması gerektiğini söyledi. (Timetürk-Türkiye)

             TÜRKİYE'DE İŞ KANUNU SURİYELİLERE İŞLEMİYOR

             Türk yetkililerin verdiği bilgiye göre, yeni düzenlemelerin ardından Türkiye'deki 2,7 milyon Suriyeli ‘den sadece 2 bin kadarına çalışma iznine başvurma hakkı verildi. (Guardian Gazetesi-İngiltere)

             GELİN SAVAŞALIM

             Geri Kabul Anlaşması’nın ardından Suriye sınırına yakın kamplara yerleştirilmeye başlanan mültecilere çağrıda bulunan Sultan Murat Tugayları komutanı Ahmed Osman; DAİŞ, YPG ve Beşar Esad yönetimine karşı üç cephede beş bin askerle savaştıklarını anlattı. Savaş sonrası Avrupa’ya sığınan ancak Türkiye’ye geri gönderilen mültecilerle doğrudan Türkiye’ye sığınan mültecilere seslenen Osman, “Gelin, silahımız da var, yemeğimiz de var, siz de kendi topraklarınız için savaşın” dedi. (Bir Gün-Türkiye)

             ENSAR VAKFI 24 SAAT KORUNMAYA ALINDI

             Karaman'da Ensar Vakfı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün emriyle koruma altına alındı.  Karaman'da çok sayıda çocuğa tecavüze ev sahipliği yapan Ensar Vakfı ve Karaman İmam Hatip Lisesi Mezunlar Derneği (Kaimder) yurdun dört bir yanında protesto edilmeye devam edilirken, Protestoları,  engellemek için Ensar Vakfı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün talimatı ile 24 saat polis korumasına alındığı açıklandı. (9 Eylül Gazetesi-Türkiye)

             KAFALARINA GÖRE SEÇİM LİSTESİ YAPACAKLAR

             CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger; Vatandaşların kimlik bilgilerinin sızdırılması sonrasında seçmen listeleri muhalefete verilmeyeceğinin nedeni Ya bir referandum ya da baskın seçim planladıklarını gösterdiğini ifade etti. “Bunları denetimsiz seçime döndürüp kafalarına göre seçim listeleri yapacaklar” dedi. (Aktif Haber-Türkiye)

             CİHATÇILARA AÇIK DESTEK

             Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, “cihatçı güçlere desteklerinin süreceğini ifade etti. Kalın “Biz bu hat üzerinde YPG ve benzeri örgütlerin bulunmasına müsaade etmeyeceğimizi ifade ettik. Sahada DAİŞ dışında, YPG ve benzerleri dışında bu bölgeyi kontrol altına alabilecek, güvenliği sağlayabilecek, herkesin güvenebileceği muhalif gruplar bulunmaktadır. Bu muhalif grupların burada konuşlanması bizim öncelikli tercihimizdir” dedi. (Bir Gün-Türkiye)

             SİLOPİ’DE POLİS KONTROLÜNDEKİ ‘SEYYAR MARKET’ İLE ÜCRETLİ SATIŞ

             Silopi Kaymakamlığı, ilçede temel ihtiyaçların polis nezaretinde, satış yapacak seyyar marketlerden karşılanacağını bildirdi. Yenişehir, Dicle ve Ofis mahallerinde ikişer saatlik sürelerde satışlar yapılacak. Yenişehir, Dicle ve Ofis mahalleri dışında kalan mahallerde ise “güvenlik gerekçesiyle” satış yapılmayacak. Öte yandan sokağa çıkma yasağını ihlal edenler hakkında yasal işlem yapılacağı kaydedildi. (Hür Bakış-Türkiye)

             POSTBANK İLE HALKBANK ARASINDA SWİFT SİSTEMİ KURULDU

             Post bank, Türkiye’nin Halkbank’ı ile bu banka arasında SWİFT sistemi faal hale geldiğini ve bundan böyle döviz üzerinden ödemeler ve para transferi ve LC açmak Türk Lirası ve avro bazında mümkün olduğu belirtildi. Transfer edilen paraların Halkbank üzerinden Türkiye’nin diğer bankalarına TL şeklinde transferi de mümkün olduğu kaydedildi. (Fars Haber-İran)

             ‘GİDİŞATI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE PKK’NİN İZLEYECEĞİ HAT BELİRLEYECEKTİR’

             PKK'nin söz konusu ön koşulu yerine getirmesi, Türkiye topraklarında izlediği çatışma stratejisine son vermesi de yeni bir siyaset evresi için yeterli olmayabilir. Çözüm ve siyaset sürecinin buzdolabından çıkması için ikinci bir ön koşulu bu şekilde, Kürtler arası ilişkilere müdahil, Erbil’e uzanan bir hatta ve bu açıklıkta ilk kez telaffuz ediyor hükümet. Bu noktadan sonra gidişatı önemli ölçüde PKK’nin izleyeceği hat, atması gereken ilk adım, yapacağı tercih belirleyecektir. Aksi halde uzun bir çatışma dönemi açılıyor demektir. (Yeni Şafak Gazetesi-Türkiye-Ali Bayramoğlu)

             TÜRKİYE DIŞ SİYASETTE DARA DÜŞECEK

             Alman Siyaset ve Bilim Vakfı’ndan (SWP) Ortadoğu Uzmanı Dr. Guenter Seufert, Batılı ülkelerin Irak ve Suriye’de Kürtler’i önemli bir siyasi aktör olarak gördüğünü ve DAİŞ’le savaşta Kürtler ’in rolünü arttıracağını belirtti. Türkiye’ye ilişkin ise Dr. Seufert, “Ortadoğu’da yaşananlardan dolayı, Türkiye’nin Kürtler’i siyasi sürece entegre edecek ciddi bir isteğinin olması lazım. Bu, devletin en sonunda PKK’yle oturması anlamına geliyor. Aksi takdirde Türkiye, Kürt Sorunu konusunda dış siyasette dara düşecek” diye konuştu.(DW-Almanya)


ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE


             ESAD NEDEN DEVRİLEMİYOR? İŞTE 5 FAKTÖR

             Beşar Esad’ın devrilememesinin 5 nedeni: Birincisi Suriye’de isyanın daha ilk günlerinde silahlı gruplar devreye girdi ve süreci zehirledi. İkincisi, gösterilerde “Aleviler mezara Hıristiyanlar Beyrut’a” gibi mezhepçi sloganların atılması halkı korkuttu. Üçüncüsü, Suriye’de hızlıca bir vekâlet savaşı şekillendi. Her bir bölgesel ya da uluslararası aktör kendi çıkarlarına göre sürece müdahil oldu. Dördüncüsü, Suriye kısa sürede uluslararası cihatçıların kendi gündemleriyle aktığı bir sahneye dönüştürüldü. Beşincisi ve en önemlisi, muhalefet anlamlı bir bütünlük ortaya koyamadığı için Esad yönetimine alternatif olamadı. İslam Ordusu, Türkiye-Katar-Kuveyt destekli Ahrar el Şam gibi örgütlerin eline geçti. (Radikal-Fehim Taştekin-Değerlendirme-Türkiye)

             RUSYA VE ABD EK İCRAATLARINA ALINMASI ÜZERİNE ANLAŞTI

             Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li mevkidaşı John Kerry aralarında geçekleşen telefon görüşmesinde; DAİŞ ve Nusra Cephesine ilaveten bu örgütlere tabi diğer terör örgütlere karşı savaşta iki ülkenin çabalarını pekiştirme ve aynı zamanda dışarıdan teröre silah ve beşeri desteğin kesilmesi yönünde ek icraatlar alma üzerine anlaştıkları belirtildi. (Sana-Suriye)

             DUMEYR'DEKİ İŞÇİLER SERBEST

             Suriye'de DAİŞ Şam'ın doğu kırsalında bir çimento fabrikasına gerçekleştirdiği saldırıdan sonra bölgede en az 300 işçi rehin alındı. 140 işçi DAİŞ'in elinden kaçarken, yerel aşiretlerin devreye girmesiyle örgüt geri kalan 170 işçileri de serbest bırakıldı. (Aljazeera-Qatar)

             SURİYE HEYETİ 15 NİSANDA GÖRÜŞMELERE KATILMAYA HAZIR OLACAK

             Suriye Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim BM genel sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ve ona eşlik eden heyeti kabul etti. Suriye Arap Cumhuriyeti heyetinin 15 Nisan tarihinden itibaren Cenevre’de yapılacak diyalog görüşmelerine katılmaya hazır olduğunu açıkladı. (Sana-Suriye)

             HALEP'TEKİ KİMYASAL SALDIRI EMRİNİ ERDOĞAN'DAN ALDI

             Suriye’nin kuzeyindeki Kürt yerleşimlerine yönelik kimyasal silah kullanımı iddialarını değerlendiren Amerikan Kürt Enformasyon Ağı Direktörü Kani Xulam; Türkiye’nin bu saldırıları desteklediğini, ABD’nin ise bu duruma sessiz kaldığını savundu. Saldırıların Kürtleri korkutma ve susturma amacı taşıdığını belirterek, “Türkiye’den, Suudi Arabistan’dan ve Katar’dan yardım alıyorlar ve Türkiye’nin en büyük korkusu Kürtlerdir” Halep’te kimyasal silah kullandıklarını kabul eden Ceyş’ül İslam’ın (İslam Ordusu), son saldırının emirlerini doğrudan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığını iddia etti. (Sputnik-Rusya)

             TÜRKİYE VE SURİYE ARASINDA GİZLİ GÖRÜŞME İDDİASI

             Türkiye ve Suriye hükümeti, Cezayir'de gizli görüşmeler gerçekleştiriyor. PYD'nin Suriye'de federasyon ilan etmesinin ardından başladı ve Cezayir'in aracılık ettiğini de öne sürdü. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim geçtiğimiz hafta Cezayir'e ziyarette bulunmuştu. Cezayir'in Türkiye ve Rusya arasında uçağın düşürülmesi ile başlayan krizde de arabuluculuk yaptığı ileri sürülmüştü. (El Vatan gazetesi-Cezayir)

             SURİYE'DE MUHALİFLER VE ORDU EL SIKIŞTI

             Suriye’de 27 Şubat’ta başlayan ateşkes kapsamında son olarak Şam yakınlarındaki El Nasriye Köyü’nde ateşkes anlaşmasının imzalandı. Rusya, ateşkesin başladığı tarihten bu yana 60’a yakın yerde 50’den fazla silahlı örgütün ateşkesi kabul ettiğini belirtiyor. (AFP-Fransa)

             SURİYE'DEN TÜRKİYE'YE ATEŞKES SUÇLAMASI

             Suriye Şam'da BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura ile bir araya gelen Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın, Şubat ayından beri yürürlükte olan ateşkesi bozmak için muhalif gruplara emir verdiklerini ve bu grupların sık sık ateşkesi ihlal ettiklerini iddia etti. (SANA-Suriye)

             CENEVRE ÖNCESİ SON TUR

             BM Genel Sekreteri'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran'a gitti. Mistura'nın ziyareti bir gün sürecek ve Tahran'da İran Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle Suriye görüşmeleri ve son gelişmeleri değerlendireceği belirtiliyor. (Today- Pars)

 

BAŞUR KÜRDİSTAN-IRAK


             NEÇİRVAN BARZANİ’NİN TÜRKİYE ZİYARETİ

             Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani İstanbul’un Tarabya Köşkü'nde Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüştü. Görüşmede bölgedeki son gelişmeler, enerji ve güvenlik konularının yanı sıra, DAİŞ 'le mücadele ele alındığını bildirildi. (Basnews-Başur)

             IRAK'TA SİYASİ GRUPLAR TEKNOKRAT HÜKÜMETİNDE ANLAŞTI

             Irak Cumhurbaşkanı Müsteşarı Şirvan el-Vaili: Kürtler ve Sadr Hareketi dışındaki siyasi grupların liderleri, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı’nın, grupların her bir bakanlık için üçer aday sunması ve Başbakan Haydar el-İbadi'nin bunlardan birini seçerek meclise sunmasını öngören plan üzerinde anlaştığını belirtti. Irak meclisinin salı günü yeni kabine oluşumunu oylaması bekleniyor. (Basnews-Başur)

             BARZANİ VE BİDEN TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

             ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'yi telefon ile arayarak görüşme gerçekleştirdi. (Basnews-Başur)

             KÜRDİSTAN VE FRANSA’NIN DÜŞMANI BİRDİR

             Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani Fransa Savunma Bakanı Jan Eve Ludrian ile Hewler’de görüştü. Görüşmede Musul operasyonu, Kürdistan Bölgesi’ne askeri alanda yardım edecekleri belirtildi. (Zernews-Başur)


ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

 

             ARAP BİRLİĞİ KARARI HİZBULLAH-İRAN İLİŞKİSİNE KARŞI ALINDI

             Mısır İstihbarat Servisi eski Yardımcısı Muhammed Reşat: “Riyad, Suriye Hükümetinin ve Devlet Başkanının sadece kendi halkı karşısında teslim olacağını ve ister Arabistan,ister diğer ülkeler tarafından,Suriye’nin iç işlerine müdahale edilmesinin doğru olmadığını bilmelidir. Arap Birliğinin Hizbullah’a karşı aldığı kararın sebebi, Hizbullah’ın İran ile ilişkisinin olmasıdır.Bu karar,özellikle Arabistan ve İran olmak üzere,Ehli Sünnet ve Şiiler arasındaki inanç değerlendirmesine göre alınmıştır. (Tesnim Haber-İran)

             İRAN’DAN ‘ESAD’ AÇIKLAMASI

             Ayetullah Hamanei’nin başdanışmanı Velayeti: “Beşar Esad, Suriye’nin ‘yasal ve meşru’ cumhurbaşkanıdır, gitmesi için herhangi bir şartın ortaya konması İran’ın kırmızıçizgisidir” dedi. (shafaqna-İran)

             İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ SINIRÖTESİ ASKERİ GÜCÜNÜ SERGİLİYOR

             İran’ın Suriye’deki askeri müsteşarları hakkındaki rapor da; Suriye’de askeri gövde gösterisi yapan tarafın İran olduğunu, İran Suriye içindeki askeri gücünün yerini değiştirdiğini, Sipahiler Ordusu da kendi birliklerini, Iraklı milisler ve Lübnan Hizbullah hareketi ve Beşar Esad taraftarı birliklerin arasında dağıttığını ve vekalet savaşını yönettiğini yazdı. (Foxnews-Amerika)

             İRAN VE KAZAKİSTAN ARASINDA 9 İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

             Tahran, 11 Nisan 2016 İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in de katılımıyla Tahran Saadabad Sarayı’nda iki ülke arasında 9 işbirliği anlaşması imzalandı. İmzalanan işbirliği anlaşmaların satır başları şöyle: İki ülkede bulunan tutukluların takası. Sanayi, ticaret ve yatırım alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi. İpek Yolu projesi kapsamında uzun vadeli taşımacılık ve transit anlaşması. İran ve Kazakistan merkez bankalarının işbirliği. İran ve Kazakistan demiryolları kurumları arasında işbirliği. (Mehrnews-İran)

             İRAN VE KAZAKİSTAN ARASINDA 66 İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

             Kazakistan Cumhurbaşkanı Nur Sultan Nazarbayev’i İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei ile İran’ın başkenti Tahran’da görüştü. Görüşmede ikili ticari ve iktisadi ilişkileri geliştirmek için kamu ve özel sektörlerin arasında 66 işbirliği belgesi imzalandı. (Fars haber-İran)

             İRAN VE TÜRKİYE ARASINDA BANKACILIK İŞBİRLİĞİ GELİŞİYOR

             İran’ın Türkiye özel temsilcisi ve İBT Bakanı Mahmut Vaizi: İran beş yıl içinde iletişim ve bilgi teknolojileri alanında 20 milyar dolar yatırım yapmayı amaçladığını, iki ülkenin uzay teknolojileri üzerinde de işbirliği yapabileceklerini ve Türkiye ayrıca İran’da banka açabileceğini vurguladı. (Fars haber-İran)

             BREZİLYA, İRAN DIŞ POLİTİKASINDA ÖZEL BİR YERE SAHİPTİR

             Brezilya Dışişleri Bakan yardımcısı Joze Alfredo Grasalima, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Mecit Tahtirevançi ile Tahran’da görüştü. Tahtirevançi; iki ülke ilişkilerinin gelişme hızının istenilen düzeyde olduğunu ve tarafların son yıllarda siyasi, ekonomi ve kültürel alanlarda üst düzey ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi. (İRNA-İran)

             İLK RUS S-300 FÜZELERİ İRAN'A ULAŞTI

             İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Caberi Ansari: Rusya'nın 800 milyon dolar değerinde olan S-300 uçaksavar füze sisteminin İlk ekipmanlar İran'a ulaştı. Diğer ekipmanların dağıtımı ise bu yılın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor dedi. (BBC Türkçe-Turkiye)

             İRAN’IN NÜKLEER PROGRAMI İVME KAZANDI

             İAEK Sözcüsü Behruz Kemalvendi; İran küçük nükleer santrallerin üzerinde yatırım yapmaya başladığını, çünkü daha çabuk sonuca ulaşıldığını kaydeden Kemalvendi; ’’bu yüzden 100 megavat kapasiteli nükleer santrallerin inşa edilmesi için plan yaptıklarını ve bu bağlamda Çin ile ilerleyen müzakereleri olduğunu, İran’ın daha da ivme kazandığını ve çeşitli alanlara da yayıldığını vurguladı. (Farsnews-İran)

             İRAN'DAN BİR TATBİKAT DAHA

             İran Devrim Muhafızları İran'ın güney doğusunda Devrim Muhafızlarının kara kuvvetleri, özel güçleri ve hava kuvvetleri katılımıyla,’Peygamber-i Azam’ isimli emniyet tatbikatı yapmaya başladı. (Fars Haber-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

 

             YUNANİSTAN'IN BORÇLARININ SİLİNMESİ MÜMKÜN DEĞİL

             Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, "Yunanistan'ın borçları konusunda önümüzdeki haftalarda bir çözüm bulacağız, ancak bu çözümün hiçbir şekilde borçların silinmesiyle alakası olmayacak" dedi.(TASS Haber-Rusya)

             AMERİKA GÖNDERDİĞİ SİLAH SEVKİYATININ YOLU TÜRKİYE VE ÜRDÜN

             Amerika Federal Ticari Fırsatlar Hükümet Sitesi (FBO),Yayınladığı ilk belgede 3 Kasım 2015 yılına ait olup, Amerika’nın patlayıcı maddeleri kapsayan 81 konteyner malı yüklemek ve Romanya Köstence’den Akabe Körfezine götürmek için bir ortak aradığını ortaya koyuyor. Bu malların ağırlığı toplam 994 tondu ve bu ürünlerin neredeyse yarısı, Türkiye’nin Ağalar askeri limanında boşaltılırken, yarısı da Akabe Körfezine gönderildi. Global Research ayrıca; “Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’dan yaklaşık bin ton silah ve mühimmat taşıyan ilk gemi, geçtiğimiz yıl 5 Aralık’ta Romanya’dan Türkiye’nin Ağalar Limanına ve oradan ‘da Ürdün’ün Akabe Limanı’na gitti.(Rey El-Yevm-Rusya)

             RUSYA EN İYİ SAVAŞ UÇAĞINI İRAN'A VERİYOR

             İran ve Rusya arasında teknik işbirliği için yapılan anlaşmalar doğrultusunda Sukhoi Su-30 tipi savaş uçağı satış sözleşmesi yapıldığı açıklandı. Sukhoi Su-30 tipi savaş uçağı modeli SM yani mevcut modeller arasında en iyisi olarak gösteriliyor. (Tansim News-İran)

             RUS HEYETİNİN SURİYE'YE GİTMESİNİN ASIL AMACI

             “Rusya heyetinin Suriye’ye gelmesindeki asıl amaç, Suriye’de ihtiyaç sahiplerine insani yardım ulaştırmaktır ve bu yolculukta 25 ton yardımı beraberimizde getirdik” ifadesinde bulundu. Rusya Parlamentosu temsilcisi Alexander Yuvashynika ve bu heyettin üyeleri; “Biz Rusya Parlamentosu temsilcileri olarak, Suriye’de yapılacak olan seçimleri izleyeceğiz. Biz, Suriye’de siyaset sahnesinde bir hareketliliğe tanıklık ediyor ve gelecekteki aşamalarda da bu yararlı deneyimi görmeyi umuyoruz” dediler. (Tesnim-İran)

             RUSYA, İRAN'IN AÇIKLAMASINI DOĞRULADI

             Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Caber Ansari'nin 'ilk S-300'leri teslim aldık' açıklamasını doğruladı. (Haberrus-Rusya)

             RUSYA’DAN AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN'A SİLAH SATIŞI

             Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, “Biz çıkar dengesine uyarak Ermenistan ve Azerbaycan’a silah satıyoruz” dedi. Bu ülkelerden birine silah satışını durdurmaları halinde Rusya’nın yerini ABD veya diğer ülkelerin alacağını kaydetti. (Sputnik-Rusya)

             G-7 DIŞİŞLERİ BAKANLARI BULUŞTU

             Sanayileşmiş 7 ülkenin Dışişleri Bakanları Japonya’da bir araya geldi. Gündemde küresel güvenlik, sığınmacı krizi ve siyasi belirsizlik gibi konular var. Terörizmin dışında grup üyelerinin Güney Çin Denizi’ndeki deniz güvenliğini ile Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerini de görüşmeleri bekleniyor.(Amerikanın Sesi-ABD)

             OBAMA'DAN LİBYA İTİRAFI

             ABD Başkanı Obama verdiği mülakatta, Libya'ya 2011 yılında yapılan müdahaleyle ilgili olarak başkanlığı dönemindeki en kötü hata olarak niteledi. Obama "Libya'da (Kaddafi'nin devrilmesinden) sonraki gün için plan yapmakta başarısız olmamızdı." şeklinde nitelendirdi. "Libya müdahalesi sonrası için daha fazlasını yapabilirdik" ifadelerini kullanan Obama, Kaddafi sonrasına hazırlıksız girildiğini bir bakıma "itiraf" etmiş oldu.(Fox Tv-ABD)

             MAKEDONYA'NIN MÜDAHALESİ ALÇAKÇA

             Yunanistan hükûmet sözcüsü George Kritsis “Yüzlerce göçmene göz yaşartıcı gaz ve Kimyasal maddelerin, plastik mermilerin ve şok bombalarının savunmasız kişilere karşı kullanılması hem tehlikeli hem de alçakça bir eylem.” şeklinde açıklama yaptı.(BBC Türkçe-Türkiye)

             ABD VE RUSYA SURİYE ANAYASASINI GÖRÜŞÜYOR

             Batılı bir diplomat, Suriye’ye yeni anayasa hazırlığı konusunda ABD ve Rusya’nın işbirliği yapmasının bu iki ülkenin beş yıllık Suriye savaşını bitirme konusundaki kararlılığının açık bir göstergesi olduğunu ifade etti. ABD ve Rusya’nın bu ortak çabasının henüz ilk aşamasında olduğunu belirterek Rusya’nın önerilerinin Suriye hükümetinin tutumuna yakın olduğunu söyledi. (Bloomberg-ABD)

             ABD ARABİSTAN’IN 11 EYLÜL’E KARIŞTIĞINI İFŞA EDİYOR

             Amerika yönetimi Arabistan’ın 11 Eylül 2001 olaylarına karıştığını ortaya koyan ve “28 sayfa” adıyla ün yapan raporu yayınlayabileceği açıklandı. Yayınlanacak olan belgelerde,11 Eylül 2001 terör saldırıları konusunda hazırlanan raporun bir bölümü olan bu belge, Arabistan’ın o tarihte uçakları kaçıran teröristlere destek verdiğini ve ayrıca Amerika’nın içinden de bazıları İngilizceyi doğru düzgün konuşmayan Arap teröristlere destek verildiğini ortaya koyuyor. (Fars Haber-İran)

             AVRUPA BİRLİĞİNDEN ŞAŞIRTICI İRAN KARARI

             Avrupa Birliği Bakanları Konseyi İran’daki insan haklarıyla ilintili olarak 82 şahıs ve bir kurum hakkındaki yaptırımları 13 Nisan 2017’ye kadar uzatma kararı aldı. Avrupa Birliği, 2011 yılında insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle İran’a karşı bu yaptırımları uygulamaya başlamıştı. Yaptırımlar, İran’da insan haklarının ihlal edilmesinden sorumlu olan şahıs ve kurumların mallarının blok edilmesini ve vize yasağı konulmasını içeriyor.(Rast Haber-Başur)

             ARABİSTAN YEMEN ATEŞKESİNİ ÇABUK İHLAL ETTİ

             Suudi rejimi liderliğindeki koalisyon savaş uçakları, Yemen hava sahanlığını ihlal ederek Taiz şehrini hedef aldı ve Suudi kiralık askerler de bu eyaletin batı kesiminde Yemen ordusu ve halk direniş güçlerinin mevzilerine saldırdılar. (İRNA-İran)

             AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN ARASINDA ÖLEN ASKERLERİN TAKASI GERÇEKLEŞTİ

             Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan arasında varılan anlaşma çerçevesinde, söz konusu takas, Dünya Kızılhaç Örgütü ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü AGİT’in yardımıyla, Karabağ bölgesinde temas hattında gerçekleşti. (Trend haber-Turkiye)

             SİPAHİLERİN BÜYÜK TATBİKATI BU HAFTA BAŞLIYOR

             Sipahiler Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı General Muhammed Pakpur; Sipahiler Kara Kuvvetleri’nin büyük askeri tatbikatı 13 Nisan’da ülkenin güneydoğusunda başlayacağını, Tatbikatın üç gün süreceğini, tatbikatının amacını; bölgede askeri birliklerin hazırlık seviyesini korumak olduğunu ve tatbikata bölgede yapılandırılan yerel güçler de katılacağını ifade etti. (Fars haber-İran)

             İSRAİL, KÜRDİSTAN BÖLGESİ'Nİ SAVUNMAYA HAZIR

             Kürdistan Bölgesi Başkanı Danışmanı Dr. Mihemed Salih Cume; Gelecekte Barzani’nin istemesi halinde İsrail’in Kürdistan Bölgesi’ni İran’ın saldırılarına karşı koruyacağını, İsrail’in Kürdistan Bölgesi’nin güvenliğini önemsediğini ve Suudi Arabistan da gelir Erbil ile İran sınırındaki Hacî Umran ve Çoman’da üs kurar’’ ifadelerini kullandı.(Gulan dergisi-Başur)

             ENSARULLAH ARABİSTAN’I ATEŞKESİ KONUSUNDA YİNE UYARDI

             Yemen Ensarullah Hareketi Siyasi Konseyi üyesi Muhammed el-Bahti: Suudilerle sınırlarda ateşkes sağlandı. Kuveyt’teki müzakerelerin başarılı olması, ateşkesin başarılı olmasına bağlıdır. Suudi savaş uçaklarının defalarca ateşkesi ihlal ederek, Saada şehri ve Yemen’in sınır illerinde uçtuğu vetekfirci teröristler olmak üzere, Suudi güçlerin işgali altında bulunan Aden şehrinde bir intihar saldırısının sunucunda Suudilerin desteği altında bulunan Mansur Hadi’nin güçlerinden 5 kişi öldü ve 10’dan fazla kişi de yaralandı. (El-Meyadin-Yemen)


KURDÎ


             MİLÎSÊN ŞÎE ŞİKESTİN XWAR!

             Teşkîlata mîlîsên şîa Heşdî Şebî gotin: kuYekîneya Ebas a ser bi Heşdî Şebî di 9’ê Nîsanê de li gundê Beşîr operasyonek pêk anîbûn lê ew şikestin û paşde vekişiyan. Di vi şerî de 15 milîsên şîe hatine kuştin, 90 birîndar bûne û 20 jî wenda bûn. Beşîr mezintirîn gundê Kerkûkê ye û piraniya niştecihê wan tirkmen in. (Gulanmedia-Başur)

             MİLÎSÊN ŞÎE ŞİKESTİN XWAR!

             Teşkîlata mîlîsên şîa Heşdî Şebî gotin: kuYekîneya Ebas a ser bi Heşdî Şebî di 9’ê Nîsanê de li gundê Beşîr operasyonek pêk anîbûn lê ew şikestin û paşde vekişiyan. Di vi şerî de 15 milîsên şîe hatine kuştin, 90 birîndar bûne û 20 jî wenda bûn. Beşîr mezintirîn gundê Kerkûkê ye û piraniya niştecihê wan tirkmen in. (Gulanmedia-Başur)

             KOSRET RESÛL: EM LAWAZ DİBİN!

             Cîgirê Sekreterê Giştî yê YNKê Kosret Resûl pêşwazî li Serkonsolê Amerîkayê yê li Hewlêrê Matthias Mitman û şanda pê re kir. Di vê civinêde behsa veguher, şerê DAİŞ’ê û paşêroja herêma Kurdistanê kirine. (Rudaw-Başur)

             MESUD BARZANÎ Bİ SEKRETERÊ PARTİYA SOSYALÎSTA DEMOKRAT RE CİVİYA

             li Selahedîn Mesûd Barzanî Serokê Herêma Kurdistanê û Mihemed Hacî Sekreterê Partiya Sosyalîsta Demokrata Kurdistanê li hev civiyan. Li ser rewşa siyasiya Iraqê û herêmê, qeyrana siyasi ya Iraqê, peywendiyên di navbera Herêma Kurdistan û Bexdayê, azadkirina Musil û qonaxa piştî şerê Da'îşê axivîn. (Gulan media-Başur)

             JİNÊN KUŞTİYÊN KURDÊN NAV DAIŞ’Ê, DİDİN ÇEKDARÊN DİN

             Hevjînên kuştiyên çekdarên Kurd di nav DAIŞ’ê de, jibo çekdarên din têne dan, beşek ji wan jî bê marbirîn û dervî rênmayên şerîta Isalmê bi hinceta Cîhada Nîkahê her çend rojan wan didin çend çekdarên DAIŞ’ê. Di derbarê vê mijarê Berpirsê Pêwendiyên Wezarata Karûbarê Ayinî Merwan Neqşebendî “Ji wan 500 xortên Kurd ku çûn nav DAIŞ’ê, 19 ji wan jin û zarokên wan bi wan re bûn, jinên hin ji wan çekdaran piştî ku hatin kuştin li hin çekdarên din mar kirine.” (Basnews-Başur)

             TURKİYA Bİ ALÎKARİYA CEZAİR KENALÊN DİBLOMASÎ Bİ SÛRYA RE VEDİKE

             Dewleta Cezair bi daxwaziya Turkiya quryatiyê di navbera Sûrya û Turkiyê de dike, piştî ragihandina Fedrasyonê ji aliyê Kurdan ve Tukiya dixwaze helwesta Sûrya bizanibe. Têkilî di rê ya Sefareta Cezair ya li Enqera û Şamê Pêk tê heya niha têkilî di asta niviskî de ye û ti pêşketin tune ye ev mijar di dawiya meha Adarê de di navbera wezîrê derve yê Sûrya Welîd El-Mûelim û rayedarên Cezairî de hatiye nîqaş kirin, Berî niha û piştî ketina balefira Rûsî Cezair quryatî di nav bera Turkiya û Rûsya di kir. (Rojnemeya ELweten-Cezair)

             KESEK Bİ SER NAKEVE

             Ne kowalisyona ku piştgiriya Esed dike û ne jî ya ku Erebistana Siudî ku piştgiriya wê dike bi serkevin di encamê de Sûrya wê li ser esasekî taifÎ barçe be, ev gav ji aliyê hêzên navnetwî ve encamên wê yên xirab kêmin ji ber vê yekê Misir, Îmarat û Urdun wê rê nedin ku guhartineke di sîstema wê de çê bibe . Erebistana Siudî wê rê li pêşya Îran û Hizbulah bi gire, Rûsya wê navendeke leşkerî li derya sipî ava bike û wê cihekî xwe di Rojhilata navînde çê bike di vî şerî tenê Sûrya wê bin bike ve, wê hejmara gelê Sûrya bi be 5 milyon yên din wê surgunî gelek welatan bibin bê ku careke din vegerin Sûrya di heman demê de edaleta civakî azadî pêk na.  (Deyvêd Hêrsit-Nvîskarekî Birîtaniye )

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  1012  NISAN  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.