08-14 NİSAN HAFTALIK HABER KRONOLOJİSİ
Kronoloji / 16 Nisan 2016 Cumartesi Saat 06:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1369. gününde devam ederken, HPG, Bakurê Kürdistan’da Hani başta olmak üzere düzenlediği çok sayıda eylem ile gündemde. Türk ordu/polis saray çetelerinin, son zamanlarda artan saldırılar nedeniyle ‘tatil’ ile ödüllendirileceği, istifa etmek isteyen çetelerin önünün böyle alınması planlanıyor

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1369. gününde devam ederken, HPG, Bakurê Kürdistan’da Hani başta olmak üzere düzenlediği çok sayıda eylem ile gündemde. Türk ordu/polis saray çetelerinin, son zamanlarda artan saldırılar nedeniyle ‘tatil’ ile ödüllendirileceği, istifa etmek isteyen çetelerin önünün böyle alınması planlanıyor.

 

08.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1362. gününde devam ediyor.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride karşı 15 Şubat’ta İmralı’ya gitmek isteyen ancak Türk devletinin engellerine takılan Mandela’nın avukatı Moosa başkanlığında bir heyet, Strasbourg’ta CTP ve AK nezdinde temaslarda bulundu.

·         PKK savaşçıları Peyman Berivan ile Axin Zilan, AKP hükümetinin Sur’a el koyup Sur halkını koruyor ve savunuyormuş gibi göstererek halkı asimile etme politikası karşısında Sur halkı direnerek kesinlikle ret etmesi lazım” diye konuştular. PKK savaşçıları Sur'a sahip çıkılması için Amed halkına çağrıda bulundu.

·         Kürdistan yurtsever gençlik hareketi öncülüğünde Kerkük’te Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve özgürlüğü için yürüyüş düzenlendi.

·         HPG-BİM:5 Nisan’da Şırnex Uludere ilçesi sınırın da bir tank imha edildi 7 asker öldürüldü. 7 Nisan’da YJA Star savaşçıları Seyidan Karakoluna yaptıkları eylemde birçok asker ölmüş ve yaralanmıştır. 5 Nisan’da Batman’ın Sason alanında İHA’lar dolaşmış ve askeri operasyon başlamıştır. Operasyonda bir ast subay öldürülmüştür. 8. Nisan’da İHA ve Savaş uçakları Medya Savunma alanlarını bombalamıştır, bombalamada birçok köy vurulmuştur.

·         YPS, gerçekleştirilen eylem ve yaşanan çatışmalarda 1 binbaşı, 2 emniyet amirinin de aralarında bulunduğu 17 Saray çetesinin öldürüldüğünü duyurdu. YPS, çok sayıda zırhı aracın da ya imha edildiğini ya da darbelendiğini ifade etti.

·         TKP-ML TİKKO tüm devrimcileri özellikle de sempatizan, taraftar ve militanlarını HBDH içinde faşizme ve her türden gericiliğe karşı savaşmaya ve birlikte yürümeye çağırdı.

·         Sêrt’te 9 HES ve baraj projesini hayata geçirmeye çalışan AKP hükümeti, Sêrt’in 12 bin yıllık tarımın yapıldığı höyük ve tarihi mekânlarını yok ediyor.

·         Medya Savunma Alanlarına bağlı Kandil bölgesi Türk savaş uçakları tarafından bombalandı.

·         Avrupa'da yaşayan Aleviler ve dostları, Maraş'ta çeteler için kurulacak kampa karşı eyleme geçti.

·         Türk savaş uçakları, Kandil'e bağlı sivil yerleşim alanlarını bir kez daha bombaladı. Köylüler, bombalanan alanlarda gerillanın olmadığını belirterek, "Güney Kürdistan yönetimi buna artık bir çare bulmalı" dedi.

·         Nusaybin’de direniş mahallelerine girmeye çalışan devlet güçlerine yönelik gerçekleştirilen roketatarlı eylemde 2 PÖH çetesi öldü, 4 PÖH çetesi ise yaralandı.

·         Özyönetim direnişinin 25 gündür devam ettiği Şırnex kent merkezine "20 günde bitiririz" propagandası ile giren devlet güçleri, hendek ve barikatların olmadığı mahalleler ile kent merkezinde hâkimiyeti YPS ve YPS-JIN güçlerine bıraktı.

·         Med Nuçe TV’de, Sîlvan, Lîce, Silopya, Sur, Cizîr, Nisêbîn, Dêrîk, Hezex, Gever, Şırnex gibi kentlerde devlet teröründen dolayı evleri yıkılan halk ile dayanışma amacıyla ‘Kardeş aile’ kampanyası özel yayını yapılıyor.

·         Türk Başbakanı Ahmet Davutoğlu, ‘’PKK Erbil yönetimini tehdit ederse, bu tehdidi bize yapılmış bir tehdit olarak sayarız’’ dedi.

·         AFAD eliyle 7 Alevi köyünün ortasına denk gelecek bir şekilde 360 dönümlük mera üzerine mülteci kampı yapılmak isteniyor. Bölge halkı, bunu ikinci Maraş katliamı'na hazırlık olarak yorumluyor ve direniş çağrısında bulunuyor.

·         Çetelerin ikmal yolu olan Ezaz’a bağlı El Rai kasabası Türk devletine bağlı çete grupları arasında sürekli el değiştiriyor.

·         ‘İslam Ordusu’ isimli çete grubu grup, Şêx Meqsûd mahallesinde Kürtlere karşı yasak silah kullandığını kabul etti.

·         Özcan’ın köşesinde yayınladığı mektupta, devletin sakladığı kayıplar ve Kürdistan’daki savaş suçlarına dair birçok itiraf yer alıyor.

·         Özyönetim direnişinin 25’nci gününe girdiği Şırnex’te dün akşamdan bu yana İsmetpaşa, Cumhuriyet ile Vakıfkent mahallelerinde şiddetli çatışmalar yaşanırken, tüm mahallelere yönelik ise top ve obüs atışları devam ediyor.

·         Yeniden başlayan ‘KCK basın davası’, 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme AYM kararının beklemesini reddederek, duruşmayı 15 Temmuz'a erteledi.

·         Şırnex'te özyönetim mahallelerine giremeyen Saray çeteleri, korucuları öne sürüyor. Mahallelere girmeyi kabul etmeyen Şenoba ve Hilal'den 40 korucu, askerlerle tartışarak kenti terk etti.

·         Maraş'ta kurulması planlanan ve DAİŞ'in örgütlenmesi için kullanılma olasılığı bulunan mülteci Kampı’na ilişkin tepkiler sürüyor. Yurt dışındaki Alevi dernek temsilcileri de, tüm Alevi halkı ve dostları da direnişe çağrıldı.

·         Direnişin 26’ncı gününe girdiği Nusaybin’de, mahalleyi kuşatmaya alan devlet güçleri ile YPS/YPS-JIN üyeleri arasında yine şiddetli çatışmalar yaşanmaya başlandı.

·         HDP Amed Milletvekili Sibel Yiğitalp, AKP'nin 'acil kamulaştırma' yaptığı alanlarda, dışarıdan gelen Arapların burada konumlanmasını sağlamayı hedeflediğini söyledi.

·         Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tahran ve Ankara arasındaki samimi işbirliğinin ikili, bölgesel ve uluslararası çeşitli arenalarda gelişmesini diledi.

·         Toplantı sonuç bildirgesinde Rojava ve Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistem belge metni kabul edildi ve MSD’nin federal sistemin Suriye’nin tümünde hayata geçmesi için çalışacağı belirtildi.

·         140 kadar ülkenin üyesi olduğu Uluslararası Yenilenebilir Enerjiler Ajansı (Irena) tarafından yayınlanan rapora göre, çevre dostu enerjilerin üretiminde geçtiğimiz yıl yüzde 8,3’lük bir artış yaşandı.

·         Savaş suçu işlediği ve soykırım yaptığı gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nce (ICC) tarafından tutuklama kararı bulunan Ömer el Beşir’in lideri olduğu Sudan’da onlarca yabancı muhalife idam cezası verildi.

·         Mısır’ın Sina yarımadasında gerçekleşen patlamada 7 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

·         SUK ve ENKS çetelerinin Şêx Meqsûd’a dönük saldırılarına karşı YPG/YPJ savaşçılarının direnişi sabah saatlerine kadar devam etti.

·         Halep Şêx Meqsûd Mahallesi'ne yönelik saldırılar son iki gündür yoğunlaştı. Bu saldırılarda 25 sivil yaşamını yitirdi, 100'ün üzerinde sivil de yaralandı.

·         BM Cenevre Ofisi’nde dünyadaki terör tehdidinin ele alındığı "Şiddete Varan Aşırıcılığın Engellenmesi" konferansında konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon “Dünyadaki terör örgütlerinin hedefinde Müslümanlar olduğu açıktır” dedi.

·         Fransa’da nüfusun altıda birinin yaşadığı Paris ve çevresini içine alan Ile-de-France bölgesinin yeni sağcı Bölge Konseyi’nin sosyal konutlara son verme kararı protesto edildi.

·         Mısır, Kral Selman'a ülkenin önemli nişanlarını takarken, Kral Selman da Mısır'la Suudi Arabistan arasına köprü inşa edileceğini açıkladı.

·         NATO ve Rusya hattında yeni bir diyalog yolu göründü. Tarafların iki hafta içinde bir araya gelmesi planlanıyor. NATO - Rusya Konseyi'nin iki hafta içinde toplanması konusunda anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

·         Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki Rus askeri gücünün ana hedefi olan Suriye devletini güçlendirilmenin amacına ulaştığını söyledi. Putin, daha önce yaptığı "Suriye’de asıl amacımız terörle mücadele" açıklamasının tam tersi, "amacımız DAİŞ’i vurmak değil, Esad’ı güçlendirmek idi" açıklaması geldi

·         İngiliz ünlü gazeteci yazar Robert Fisk, Türkiye’nin AB ile üç milyar avro karşılığında sığınmacıların iadesi üzerinde anlaşmasını utanç verici niteledi.

·         İran İBT Bakanı ile Türkiye Ekonomi Bakanı arasında gerçekleşen görüşmede, ikili ticarette 30 milyar dolarlık hedefin ulaşılabilir olduğu vurgulandı.

·         Amerika’nın Türkiye Büyükelçiliği, Washington Suriyeli Kürtlerin silahlı örgütü YPG’ye silah ve mühimmat vermediğini açıkladı.

 

 

09.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1363. gününde devam ediyor.

·         HPG-BİM: 8 Nisan’da gerilla güçleri Şırnex merkezde bulunan Şırnex tugayı tepesine yönelik 2 suikast eylemi gerçekleştirilmiştir. Eylemde 2 asker öldürülmüştür. 5 Nisan günü Oremar alanında karakola yapılan eylemde 7 asker öldürülmüştür.

·         KCK Yürütme Komitesi Üyesi Sozdar Avesta, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekerek, "Varlık ve özgürlüğümüze sahip çıkmalıyız. Özellikle Kürt genç ve kadınlarına sesleniyorum; özgürlük saflarına katılın. 2016 yılını Önder Apo'nun özgürlük yılına çevirelim" dedi.

·         YPS Koordinasyonu: Apocu direniş ruhunun her geçen gün artarak devam ettiği Kürdistan şehirlerinde, Saray çetelerinin işgal, imha ve sömürü emellerine karşı gösterilen kutsal direniş devam etmektedir.

·         Saldırıların şiddetlendiği Nisêbîn’de yapılan top atışlarından biri Rojava’nın Qamişlo kentine düştü.

·         Sîlopiya’da Başak ve Barbaros mahallelerine yönelik yapılan top atışları sonucu yaşamını yitiren 7 kişi Sîlopiya’da toprağa verildi. Öte yandan saldırıların sürdüğü Başak Mahallesi'nde şiddetli patlama meydana geldi.

·         Nisêbîn’de mahallelere girmek isteyen 2 ZPT adlı tank, YPS ve YPS-JİN güçleri tarafından darbelendi. Paletli tanklar, başka bir tank ile mahalleden çıkarıldı.

·         Sîlopiya’nın Başak Mahallesi’nde bulunan evler, Saray çeteleri tarafından ateşe verilmeye başlandı.

·         Şırnex merkezde bulunan Şırnak Tugayı tepesine yönelik gerçekleştirilen suikast eylemlerinde 2 asker öldürüldü.

·         Gever'de soykırım saldırılarına karşı YPS ve YPS-JIN öncülüğündeki direniş 28'inci gününe girdi.

·         Mereş'taki Terolar bölgesine yapılan AFAD kampına tepki gösteren Aleviler, Selefilerin varlığı ile kendilerinin göçertilmek istendiğini dile getirdi.

·         Şırnex'te yaşanan şiddetli çatışmaların ardından 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda çıkan yangın saatlerce devam etti. Çok sayıda ambulans tümene giriş-çıkış yaptı.

·         Mêrdîn'in Dêrik ilçesinde polis lojmanlarına ve ilçe kaymakamlığına yönelik eylem düzenlendi. Eylemde bir polis ve Sadattin Bahçeci isimli kişi öldü.

·         İstanbul Mecidiyeköy'de metrobüs durağının üstgeçidi altında patlama meydana geldi.

·         Çete gruplarının Halep'in Şêx Meqsud Mahallesi’ne yönelik düzenlediği saldırılar devam ederken, yaşanan çatışmalarda tespit edilen 52 DAİŞ çetesi üyesi öldürüldü.

·         YPG'nin esir aldığı DAİŞ çetelerinden Abdurrahim Xalit İbrahim, “Şimdi Türkiye üzerinden Cerablus ve Til Rai üzerinden silah cephane, gıda ve savaşçı aktarımı devam ediyor, ama eskiye göre değil, çünkü sınır daraldı ve araya mesafe girdi’’ açıklamasını yaptı.

·         Mêrdîn'in Dêrik ilçesinde polis lojmanlarına ve ilçe kaymakamlığına yönelik eylem düzenlendi. Eylemde bir polis ve Sadattin Bahçeci isimli kişi öldü.

·         İstanbul Mecidiyeköy'de metrobüs durağının üstgeçidi altında patlama meydana geldi.

·         10. Düşünce Özgürlüğü İçin İstanbul Buluşması'na video konferans aracılığı ile katılan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, Türkiye'de gazetecilere yönelen baskılara dikkat çekti.

·         Şırnex'te yaşanan şiddetli çatışmaların ardından 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda çıkan yangın saatlerce devam etti. Çok sayıda ambulans tümene giriş-çıkış yaptı.

·         Fransa’da yüz binlerce kişi Çalışma Yasa tasarısının geri çekilmesi talebiyle altıncı kez sokağa indi.

·         Saldırıların şiddetlendiği Nisêbîn’de yapılan top atışlarından biri Rojava’nın Qamişlo kentine düştü.

·         Sîlopiya’da Başak ve Barbaros mahallelerine yönelik yapılan top atışları sonucu yaşamını yitiren 7 kişi Sîlopiya’da toprağa verildi. Öte yandan saldırıların sürdüğü Başak Mahallesi'nde şiddetli patlama meydana geldi.

·         Cuma günü Belçika polisi tarafından yakalanan DAİŞ üyesi Muhammed Abrini’nin, 22 Mart’ta Zaventem Havaalanı’nda görüntülenen ‘şapkalı kişi’ olduğunu itiraf etti.

·         Nisêbîn’de mahallelere girmek isteyen 2 ZPT adlı tank, YPS ve YPS-JİN güçleri tarafından darbelendi. Paletli tanklar, başka bir tank ile mahalleden çıkarıldı.

·         İslami çevrelerle bir araya gelen HDP Genel Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Türk Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan'ın "vatandaşlıktan çıkarma" tehdidine, "İnsanlıktan çıkmış olanlar bizi vatandaşlıktan çıkarmakla tehdit ediyorlar. Biz kendilerini insanlığa davet ediyoruz" sözleriyle yanıt verdi.

·         Saray çetelerince katledilen sağlık emekçisi Aziz Yural'ı anmak üzere aralarında SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden'in de bulunduğu yüzü aşkın sağlık emekçisi, polislerce ilçeye girişleri engellendi.

·         Sîlopiya’nın Başak Mahallesi’nde bulunan evler, Saray çeteleri tarafından ateşe verilmeye başlandı.

·         Şırnex merkezde bulunan Şırnak Tugayı tepesine yönelik gerçekleştirilen suikast eylemlerinde 2 asker öldürüldü.

·         Gever'de soykırım saldırılarına karşı YPS ve YPS-JIN öncülüğündeki direniş 28'inci gününe girdi.

·         Mereş'taki Terolar bölgesine yapılan AFAD kampına tepki gösteren Aleviler, Selefilerin varlığı ile kendilerinin göçertilmek istendiğini dile getirdi.

·         YPG Basın Merkezi, Şêx Meqsûd’da çetelerin saldırılarına karşı büyük bir kahramanlık örneği sergileyerek yaşamını yitiren 5 savaşçısının kimlik bilgilerini açıkladı.

·         Hesekê halkına yönelik, federal sistem için tanıtım toplantısı düzenlendi.

·         Seyidsadiq'te yaşayan Kürtler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin derhal sona ermesi gerektiğini belirtti. Halk, tecridi kırmak için mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

·         Yunanistan'ın Samos Adası açıklarında bir tekne battı. 1'i çocuk 5 mülteci hayatını kaybetti.

·         Dinlerin birbirlerini tanıması amacı ile düzenlenen Rojava-Kuzey Suriye Konferansı 300 delege ve çok sayıda dinleyicinin katılımıyla başladı.

·         Trégunc kentinde düzenlenen konferansta, AKP'nin Kuzey Kürdistan'daki soykırımcı saldırıları kınanırken, direniş selamlandı.

·         Türkiye'de mahkeme kararıyla yasaklanan Devrimin Rojava Hali kitabı İtalyanca basıldı.

·         Yemen’de bir yılı aşkın süredir devam eden çatışmaların son bulması için ateşkesin yarın yürürlüğe girmesi planlanırken, dünkü çatışmalarda çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

·         Uluslararası Uzay İstasyonu’na yük taşıyan Dragon adlı kargo kapsülü, 9 ay önceki kazanın ardından nihayet tekrar fırlatılabildi.

·         Rojava’dan gelen üst düzey bir heyet Kopenhag’da bir dizi temas gerçekleştirdikten sonra Sydhavn’daki Başak Saray düğün salonunda halk ile buluştu.

·         Gilan eyaletinin Ticaret Odası Başkanı Hadi Tizhuştaban, İran’dan Rusya’ya hiçbir Türk ürünü ihraç edilmediğini vurguladı.

·         İran’ın Rusya Büyükelçisi Mehdi Senai, Tahran ve Moskova, Hazar Denizi ile Fars Körfezi arasında büyük bir kanal inşa etme projesini görüştüklerini açıkladı. Bu koridor Rusya’yı Azerbaycan üzerinden İran’a bağlıyor.

·         İran’ın Roma Büyükelçisi Cihanbahş Muzafferi, İtalya Başbakanı Rentzi, 120 kişilik iktisadi bir heyet başkanlığında Salı günü Tahran’a geleceğini açıkladı.

 

 

 

10.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1364. gününde devam ediyor.

·         YPS Genel Koordinasyonu, son üç günde yaşanan çatışmalarda ve yapılan eylemlerde, biri rütbeli Saray çetesi, 18 PÖH ve 6 JÖH elemanının öldürüldüğü duyurdu.

·         HPG -BİM, 5 Nisan’da Sason’da yaşamını yitiren 5 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı. Ayrıca gerilla güçlerinin Amed’de kontra birimlere karşı eylem düzenlediğini duyurdu. Türk ordusunun Dersim’deki operasyonu, Şırnak ve Sason’daki saldırılara ilişkin bilgi verdi.

·         PKK Merkez Komite Üyesi Muzaffer Ayata, “Türkiye Azerbaycan’a danışmanlık yaparak, silah vererek subaylarını göndererek bu savaşın çıkması için girişimlerde bulundu. Bununla hem Ermenistan’ı zorlamış oluyorlar hem de Rusya’yı sıkıştırmış oluyorlar.

·         KJA Koordinasyon Üyesi Sara Aktaş, "AKP özel savaş politikaları çerçevesinde Kürt kadını şahsında halkın iradesini kırmaya çalışıyor ancak hiçbir zaman başarılı olamayacak " dedi.

·         HDP Genel Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş: ‘’Siz Zarife'yi Alişer'i gördünüz mü? Siz Mazlum Doğan'ın Amed zindanını onlara zindana çevirirken gördünüz mü? İbo'yu gördünüz mü? Denizleri de gördük, Mahir'i de biliriz. Biz direnenler faşizm karşısında boyun eğmemeye ant içtik. Dedi.

·         DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek, siyasi soykırım operasyonunun amacının DBP'yi çalışmaz hale getirmek olduğunu söyledi. Yüksek, “Öldürerek, korkutarak ve zindanlara atarak bu sorunu ortadan kaldıramazsınız” dedi.

·         Direnişin 28’nci gününe girdiği Nisêbîn’de devlet güçleri ile YPS/YSP JIN üyeleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. YPS üyeleri devlet güçlerinin mahallelere girmesine izin vermiyor.

·         Şırnex’te gece boyu özyönetim mahallelerine girmeye çalışan Saray çeteleri ile YPS/YPS-JIN üyeleri arasında Yeni ve Bahçelievler mahallelerinde yoğun çatışmalar yaşandı. Kente yönelik bombardıman ise sürüyor.

·         Çatışmaların sürdüğü Nisêbîn’de Saray çetelerinin her yeri rast gele taraması sırasında bir çocuk vücuduna isabet eden kurşunla yaralandı.

·         Ankara'da Barış Mitingine yönelik bombalı saldırıda katledilenler, katliamın 6'ncı ayda Ankara, İzmir, Mersin, Adana ve Colemêrg’de anıldı.

·         AKP terörünün devam ettiği Gever’de, Cumhuriyet ve Güngör mahalleleri yeniden bombardımana tutuldu. Devlet güçleri birçok evi ateşe verdi.

·         Gever direnişinde yaşamını yitiren Erzurum Adli Tıp Kurumu'nda bekletilen Ferit Solcan'ın cenazesi ailesi tarafından teşhis edildi. Gever’de yaşanan bir patlamada 3 PÖH çetesinin ağır yaralandığı bildirildi.

·         Partisinin Kocaeli Kongresinde konuşan HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, “İşte bahar geldi. Bu bahar halkların baharı olacak. Bizler tüm farklılıklarımızla, Mezopotamya'mızı ortak vatana dönüştürmeyi başaracağız" dedi.

·         Şêx Meqsûd’da yaşamını yitiren 10 YPG, Ceyş El Suwar (Devrimciler Ordusu) savaşçısı ile Asayiş üyesi binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

·         Jinên Ciwanên Azad 2. Konferansı yaklaşık 100 delegenin katılımı ile yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Bermal Botan, “zaman Önder Apo’nun özgürlük zamanıdır, zaman direniş zamandır, zaman Jinên Ciwanên Azad zamanıdır’’ dedi.

·         HDP Genel Saymanı ve MYK üyesi Hüseyin Yılmaz, Ankara'da gözaltına alındı.

·         Paris’te Kürt Alevi, devrimci demokratın da aralarında olduğu binlerce kişi AKP’nin Pazarcık’ta Kürt Alevi köylerinin olduğu bölgede yapılmak istenen AFAD kampı protesto etti.

·         Neçirvan Barzani, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

·         Saldırıların giderek şiddetlendiği Nisêbîn’de Saray çeteleri, aylarca önce Nisêbîn -Qamişlo sınırında kazılmaya başlayan hendek kazma çalışmalarını kepçelerle hızlandırdı.

·         Avrupa Kürt Kadın Hareketinin ‘’Örgütsüz kadın kalmamalı’’ şiarıyla başlattığı yeniden yapılanma hamlesine yeni bir oluşum daha eklendi.

·         Jinên Ciwanên Azad 2. Konferansı yaklaşık 100 delegenin katılımı ile yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Bermal Botan, “zaman Önder Apo’nun özgürlük zamanıdır, zaman direniş zamandır, zaman Jinên Ciwanên Azad zamanıdır’’ dedi.

·         HDP İstanbul İl Örgütü'nün "Özgürlük için direniyor demokrasi için örgütleniyoruz" sloganıyla düzenlediği 1. Olağanüstü Kongre Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu'nda başladı.

·         Demokratik Suriye Güçleri-QSD, Şedadê alanını DAİŞ çetelerinden özgürleştirdikten sonra, bir aylık askeri eğitimden geçen 4 taburdan oluşan 200 Arap asıllı yeni savaşçıyı mezun etti.

·         SUK ve ENKS çetelerinin Şêx Meqsûd mahallesine dönük saldırıları sürüyor. Bugünkü saldırılarda bir kişi yaşamını yitirirken, 4 sivil de yaralandı.

·         YPG Basın Merkezi, çetelerin Şêx Meqsud yönelik saldırılarının devam ettiğini belirtti. SUK’a bağlı 22 çete üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

·         Yunanistan’ın Makedonya sınırındaki İdomeni mülteci kampında çıkan çatışmaların bilançosu açıklandı.

·         Nobel Ekonomi Ödülü sahibi ekonomist Robert Shiller ile Alman ekonomist Peter Bofinger, dünya ekonomisinin geleceğinin yaşadığı kriz ve korku sürecinin devam edeceğine işaret ederken, piyasalardaki ‘balon etkisine’ karşı da uyarıyor.

·         Paris’te Kürt Alevi, devrimci demokratın da aralarında olduğu binlerce kişi AKP’nin Pazarcık’ta Kürt Alevi köylerinin olduğu bölgede yapılmak istenen AFAD kampı protesto etti.

·         AKP Hükümeti'nin Bakur'daki özyönetim direnişlerine saldırıları, bazı ilçelerine el koyma girişimleri ve mülteci politikası dün İsveç'in Malmö ve Gavle illerinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları tarafından düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

·         Almanya’da mizahın önde gelen isimlerinden ve 2014 yılından bu yana AP milletvekili olan Martin Sonneborn, Başbakan Angela Merkel’in Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı konu alan şiir nedeniyle gösterdiği tepkiyi sert bir dille eleştirdi.

·         BM Suriye Özel temsilcisi Stephan De Mistura Salı günü Suriye Konusunda istişarelerde bulunmak üzere Tahran’a gidiyor.

·         İran-Türkiye Karma Ekonomi Komisyonu 25. Oturumu İran İBT Bakanı Mahmoud Vaizi ve Türkiye Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla Konya’da gerçekleştirildi.

 

 

 

11.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1365. gününde devam ediyor.

·         YPS Koordinasyonu: Nisêbîn, Şırnex ve Gever’deki çatışmalarda 31 çete öldürüldü. Ayrıca Nisêbîn ve Gever de yaşamını yitiren 3 savaşçının kimlik bilgileri açıklandı. Yapılan eylemlerde bir kepçe ve zırhlı araç imha edilmiştir.

·         PKK Merkez Komite Üyesi Sofi Nurettin herkesin artık Suriye’nin eskisi gibi olmayacağını, demokratik ve özgür bir Suriye isteniyorsa da bunun ancak federal bir yapıdan geçtiğini kabul ettiğini vurguladı.  

·         PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya, talepleri kabul edilinceye kadar sürdürdükleri eylemleri doğrultusunda Nisan ve Mayıs aylarında açık ve kapalı görüşlere çıkmayacaklarını duyurdu.

·         Gever’e bağlı Dara köyü çevresinde gece saatlerinde şiddetli çatışma çıktı. Saatlerce süren bombardıman sırasında köy sakinleri askeri yetkililer tarafından ‘’dışarı çıkanı vururuz’’ sözleriyle tehdit etti.

·         Gever’deki devlet çeteleri ile YPS güçleri arasında Şiddetli çatışmalar yaşandı. Dün akşam Şemzînan ve Gever yönündeki karakollardan mahallelere tank ve zırhlı araçlar sevk edilirken Dara köyü abluka altına alındı.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan‘ın annesi Üveyş Öcalan yaşamını yitirişinin 24’üncü yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Anmada ‘’özgür Önderlik, özgür Kürdistan’’ vurgusu yapıldı.

·         Amed Barosu’ndan Avukat Ertak, hâlihazırdaki kanunların cinsel istismarı tetikleyen nitelikte olduğunu belirterek, sadece istismarda bulunan değil buna zemin hazırlayanlarında suçlu olduğunu söyledi.

·         Direnişin 29’uncu gününe girdiği Nisêbîn’de mahallelere sızmaya çalışan devlet güçleri YPS üyeleri tarafından her defasında geri püskürtülürken şiddetli çatışmalar yine başladı.

·         Bakanlar kurulu aldığı karar ile Hezex, Cizîr, Kızıltepe, Gever, Çelê, Kayapınar ve Bağlar hakkında acele kamulaştırma kararı aldı.

·         Şırnex’te direnişin 28’nci gününde dün gün boyu yoğunlaşan bombardıman ve saldırılar, gece verilen aranın ardından yeniden yoğunlaştı.

·         Hezex’te yaşayan Mehşe İrfan, bütün yaşanan bu çatışma ve savaşın sorumlusu olarak AKP hükümetini gördüğünü belirterek ‘’Biz yine toprağımızda yaşayacağız TOKİ’yi de AKP hükümetin i de istemiyoruz’’ dedi.

·         HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, AKP’nin meclis gündem,ne getirdiği torba yasa üzerine değerlendirmede bulundu.

·         Qamışlolular, AKP’nin Nisêbîn’deki saldırılarına tepki göstererek, direnişi selamladı.

·         Rennes’te CDK’nin 2. Kongresi yapıldı. Kongrede Eşbaşkanlar ve komisyon üyeleri seçildi.

·         Mınbic Askeri meclis üyesi Ebu Mehmud, DAİŞ çetelerinin Mınbic Askeri Meclis ilanı ardından DAİŞ çetelerinin                                        büyük panik içerisinde olduğunu ve 2 yıldır işgali altında bulundurduğu kentteki kontrol noktalarını iki katına çıkardığı belirtti.

·         YPG, 10 Nisan’da Şebab, Muselles ve Eşrefiye bölgelerinden Şêx Meqsûd mahallesine sızma girişiminde bulunan 5 DAİŞ çetesinin öldürüldüğünü bildirdi.

·         DAİŞ çetesi Septi, Türk devleti ve çetelerin, Grî Spî saldırısına Rakka’da yaptıkları toplantıdan sonra karar verdiğini aktardı. Ayrıca MİT’in kendilerine destek verdiğini ve yine DAİŞ’ korumak için YPG’ye saldırdıklarını anlattı.

·         Rusya’nın Stavropol bölgesinde bir polis karakolu yakınında beş patlama gerçekleştiği belirtiliyor. Patlamalar canlı bomba saldırısı olduğu sanılıyor. Türk Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Rusya’da bombaların patlayabileceğini söylemişti.

·         Almanya’nın Köln Demokratik Kürt Toplum Merkezine polis baskını. Polis derneğe giriş çıkışları kapattığı, arama  yapacağı öğrenildi. DKTM önünde de bir kişi gözaltına alındı.

·         Aachen Kürt Halk Evi ve Les Muraeux Demokratik Toplum Merkezi, kongrelerini gerçekleştirdi, kongrelerde Kuzey Kürdistan’daki direnişte selamlandı.

·         Mısır’da İsmailiyye Mahkemesi, HAP eski Başkan Yardımcısı Aryan'ın da aralarında bulunuğu 16 darbe karşıtını 6 ay ila 2 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırdı.

·         Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin, ülkesinin ''vergi cennetleri'' ile mücadele konusunu Avrupa Birliği (AB) gündemine taşıyacağını bildirdi.

·         Türkistan coğrafyasındaki Rus etkisinin temelleri, bölgenin Çarlık Rusya’sı tarafından işgal edildiği 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar uzanıyor. Bu dönemde; iktisadi, siyasi, askeri ve kültürel alanlarda atılan adımlar, Türkistan coğrafyasında etkileri bugüne dek uzanan derin izler bıraktı.

·         Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında Asya Pasifik'te yaşanan gerginlikler devam ediyor. Her iki ülke birbirinin askeri gücünü arttırmakla suçluyor.

·         DÜBAM Yuvarlak Masa Toplantıları'nın bu ayki programında, İran ve Suudi Arabistan arasında yaşanan gerginliklerin bölgeye yansımaları ele alındı

 

 

12.04.16

 

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1366. gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı:  Yapmak istedikleri rutin bir istimlak değildir... AKP'nin yaptığı tamamen bir işgalciliktir... Kürt halkı hem fiziki saldırılar, hem de kentsel dönüşüm adı altında yapılmak istenen soykırım planına karşı her yerde direnişe geçmelidir. Sur’da acil istimlak kararı alıp uygulamaya geçirerek bunu tüm Kürdistan şehirlerine yaymayı hedeflendiğine dikkat çeken KCK, “Kürdistan tarihinin en ağır soykırım saldırıları yürütülmektedir. Kürt halkı hem fiziki saldırılar, hem de kentsel dönüşüm adı altında yapılmak istenen mezarlıklar ve soykırım planına karşı var olma iradesini ortaya koyarak her yerde direnişe geçmelidir. 

·         KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Besê Hozat: Med Nuçe TV’de katıldığı ‘Politik Alan’ programında, gündemdeki gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘vatandaşlıktan çıkarma’ tehdidine de değinerek “Kürtler hiç bir zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olmamıştır. Vatandaş olarak da görülmemiştir” dedi.

·         HPG-BİM: Türk devletinin Kürdistan’da sürdürdüğü faşizme karşı; Sason’da şehit düşen Dorşîn Hani(Ayşenur Kılıç) arkadaşımız şahsında Sason şehitleri anısına ve Erdoğan’ın ‘ya baş eğeceksiniz, ya baş vereceksiniz’ talimatı temelinde Nusaybin, Şırnak ve Gever’de sürdürülen sömürgeci devlet terörüne karşı Gerilla güçlerimiz tarafından kapsamlı bir misilleme eylemi yapılmıştır. Bu eylemin sonuçları şöyledir: 11 Nisan günü saat 23.05'te Gerilla güçlerimiz Amed'in Hani ilçesi Jandarma Komutanlığı'na yönelik etkili patlayıcı maddeler ile bir eylem gerçekleştirmiştir. Yaklaşık 200 askerden oluşan Jandarma Komutanlığındaki; Nizamiye binası, 2 mevzi, 1 kule, 1 tank, 1 panzer ve taburun içinde bulunan çok sayıda araç alev alarak imha olmuştur.  Jandarma Komutanlığı içinde bulunan 2 bina ise büyük ölçüde tahrip olmuş ve yıkıntı oluşmuştur.  Gerçekleşen eylem de patlama sonucunda 34 asker ölürken 70'in üzerinde askerin de yaralandığı tespit edilmiştir. Eylem ardından TC ordusu Amed merkezden ve ilçelerden çok sayıda ambulans ve Skorsky tipi helikopter ile Kobra helikopterlerin desteğinde ölü ve yaralılarını taşımıştır. Eylemde askeri noktalar hedeflenmiş ve başarı bir biçimde sonuçlanmıştır.

Eylemin ardından bölgeye onlarca ambulans sevk edildi.

 

·         YPG BİM: Halep’in Şêx Meqsud Mahallesi’ne yönelik çetelerin ortak saldırılarının sürdüğünü belirtti. Çete gruplarının Seken Şebab, Muselles, Eşrefiye, Seken Şikeyf’e saldırılarına YPG güçlerinin de sert karşılık verdiğini belirtti.

·         YPS Genel Koordinasyonu: YPS birimlerinin ve yurtsever halkının DAİŞ ve Saray çetelerine karşı yürüttüğü mücadelenin büyük bir direniş temelinde devam ettiğini belirtti.

·         Amed’in Hani İlçesi Jandarma Karakolu’na yönelik dün gece gerçekleştirilen eylemin ardından Türk devleti her zamanki gibi eyleme ilişkin yayın yasağı getirdi.

·         DBP, HDP, KJA, DEM-GENÇ ve birçok kurum, KJA ve DBP Yerel Yönetimler Birliği binalarının da olduğu yerlere dönük siyasi soykırım operasyonlarını protesto etti. DBP Amed il binası önündeki eyleme, HDP Amed milletvekilleri Feleknaz Uca, Sibel Yiğitalp, Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, KJA, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı. Eylemde, "Direne direne kazanacağız", "Baskılar bizi yıldıramaz"

·         sloganları atıldı.

·         KJA ve DBP Yerel Yönetimler Birliği'ne yapılan operasyonda gözaltına alınan 16 Kürt siyasetçiden adliyeye çıkarılan 5 kişiden 4'ü tutuklandı.

·         HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın başkanlık ettiği HDP'li heyet, Almanya'nın başkenti Berlin'de Alman siyasi partileri ve çeşitli demokratik çevreleriyle görüşüyor. Heyette, Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, HDP Dışilişkiler Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, HDP Avrupa Temsilcisi Eyüp Doru da bulunuyor.

·         Şırnex'te direniş alanlarına yönelik bombardıman devam ederken; hendek ve barikatların olmadığı mahallelerdeki yüksek binalar ile zırhlı araçların üzerine yerleştirilen silahlarla mahalleler taranıyor.

·         'Barış, Sevgi ve Adalet Konferansı'nın konuşmacılarından Şengalli Kasım Murat Xelef, din adına yapılan katliamlara ve egemenlerin rolüne dikkati çekti. Xelef, Kürt Halk Önderi Öcalan'ın felsefesinin inançların ortak yaşamına zemin hazırladığını da belirtti.

·         HDP Şırnex Milletvekili Faysal Sarıyıldız: Cizîr’de aynı anda bir Madımak, Maraş-Çorum-Sivas, Roboski yapıldı. 80 tane cenazemiz hala teşhis edilemedi. Bedenler parçalara bölünmüş. Molozlar arasından, harfiyattan ceset parçaları çıkıyor" dedi.

·         Şırnak'ta özyönetim alanlarına girmeye çalışan devlet güçleri YPS/YPS-JIN üyelerinin direnişi ile geri çekilince kenti bombardımanla yıkmaya devam ediyor.

·         Maraş’tan sonra Sivas’ta da Alevilerin yaşadığı köylere mültecilerin yerleştirilmesi gündeme alındı. Kaymakamlar, muhtarlardan köylerdeki boş evlerin listesini ve yaz ile kış nüfusu bilgisini istediği de edinilen bilgiler arasında.

·         Şırnak'ta özyönetim alanlarına girmeye çalışan Saray çeteleri ile YPS/YPS-JIN üyeleri arasında çıkan çatışmada ilk bilgilere göre bir uzman çavuş öldü, 4’ü de yaralandı.

·         Şırnex'te direniş alanlarına yönelik bombardıman devam ederken; hendek ve barikatların olmadığı mahallelerdeki yüksek binalar ile zırhlı araçların üzerine yerleştirilen silahlarla mahalleler taranıyor.

·         DBP Mardin İl Eşbaşkanı Aysel Erol, “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesi ile tutuklandı.

·         Amed'de siyasi soykırım operasyonlarına karşı direnişin büyütüleceği mesajı verildi.

·         KJA Mardin aktivistleri siyasi soykırım operasyonlarını protesto için bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını okuyan KJA Mardin aktivisti Berfin Öztürk yılmadan direnişlerini daha güçlü kılacaklarını belirtti.

·         Şırnex'te, gece hava muhalefeti nedeniyle ara verilen saldırılar sabah saatlerinde yeniden başladı. Siyasi soykırım operasyonlarının da sürdüğü kentte gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı.

·         Geceden beri bombardımana tutulan Gever'de onlarca ev harabeye dönerken mahallelere sızmaya çalışan devlet güçleriyle YPS ve YPS-JIN güçleri arasında çatışma çıktı.

·         Halepçe Katliamı Kurbanları Derneği başkanı Lokman Abdulkadir, Kürt halkının çok hassas bir süreçten geçtiğini ifade ederek “Bu süreçte birlik olup bir birimiz kollamazsak yeni Enfal ve Halepçe katliamları kaçınılmazdır” dedi.

·         Duisburg'ta, Alevilere dönük soykırım planına karşı 14 Nisan'da eylem düzenlenecek.

·         Kerkük asayişi, Nisan ayının ilk iki haftasında yaptığı operasyonlara ilişkin basın açıklaması düzenledi.

·         Moskova Türk Öğrenciler Birliği, ülkede yaşayan Kürtleri hedef gösterdi.

·         Ceylan Yayınları'nın yayınladığı Devrimin Rojava Hali kitabının ardından Dağın Kadın Hali kitabı da yasaklandı.

·         Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Suriye’de yapılacak olan parlamento seçimlerinin meşru olmadığını açıkladı.

·         Kızılbaş Kürt Alevileri'nin yaşadığı alanda yapılmak istenen kampın yapılmaması için Maraş’a gelen Alevi Kürt sanatçılar, Kürt halkına yönelik gerçekleştirilen katliamın daha acımasızı Alevi toplumuna yapılacağına dikkat çekiyor.

·         Halepçe Katliamı Kurbanları Derneği başkanı Lokman Abdulkadir, Kürt halkının çok hassas bir süreçten geçtiğini ifade ederek “Bu süreçte birlik olup bir birimiz kollamazsak yeni Enfal ve Halepçe katliamları kaçınılmazdır” dedi.

·         Almanya’nın Dortmund kentinde Kardeş Aile Kampanyası için bir toplantı düzenlendi.

·         Kanada’nın kuzeyinde 2 bin yerlinin yaşadığı Attawapiskat’ta yaşanan intihar vakaları giderek tehlikeli boyutlara ulaşırken, yerlilerin yaşadığı büyük zorlukların intiharlarda etkili olduğu tahmin ediliyor.

·         Filistin Devlet Başkanı Abbas, yerleşim konusunda BMGK'nın acil bir çözüm bulması gerektiğini belirterek bunun son şans olduğunu söyledi

·         Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Kral Selman'ı ağırlayan Cyumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine devlet nişanı verdi

·         Suriye'deki krize çözüm bulmak için Suriye rejimi ve Suriyeli muhalifler arasında yürütülecek dolaylı görüşmelerin yeni turu yarın Cenevre'de başlıyor.

·         Bulgaristan'da amatör kamerayla çekilen bir videoda, üç göçmenin alıkonulduğu ve elleri arkadan bağlanarak yere yatırıldıkları görülüyor.

·         Lübnan'daki Filistinli mültecilerin kaldığı kamp yakınlarında bir araca yerleştirilen bomba patladı. Saldırıda el-Fetih'in bölgesel liderlerinden Zeydan hayatını kaybetti

·         Başbakan Ahmet Davutoğlu, dokunulmazlıklarla ilgili teklifte imzaların tamamlandığını, son imzayı kendisinin attığını söyledi. TBMM'de dokunulmazlıkların kaldırılması için hazırlanan kanun tekliffinde son imzayı Başbakan Davutoğlu attı

·         İsrail Başbakanı Netanyahu işgal altındaki Golan'da yaptığı açıklamada defalarca sınır ötesinde askeri operasyonlar yaptıklarını itiraf etti.

·         Fransa'da Yukos petrol şirketi tarafından Rusya'ya açılan davada, mahkeme Rusya’nın 1 milyar dolarlık varlığına el koydu

·         Suudi Arabistan Kralı Selman'ın Türkiye ziyaretinin, 2013'te Mursi yönetimine karşı yapılan darbe sonrası bozulan Mısır-Türkiye ilişkilerini düzeltmeye yönelik olduğu belirtiliyor.

 

 

13.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1367. gününde devam ediyor.

·         PKK Merkez Komite Üyesi Muzaffer Ayata: Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın gözlem ve müdahaleleriyle AKP’yi masaya çekerek Kürt sorunu çözmeye çalıştığını fakat Erdoğan’ın görüşmeleri reddederek çözüm masasından kalktığını ve hızla bir darbe sürecine girdiklerini söyledi. Ayata, Öcalan’ın gözlem ve müdahaleleriyle AKP’yi masaya çekerek Kürt sorunu çözmeye çalıştığını fakat Erdoğan’ın görüşmeleri reddederek çözüm masasından kalktığını ve hızla bir darbe sürecine girdiklerini söyledi.

·         YPS Genel Koordinasyonu: 11,12 ve 13 Nisan tarihlerindeki gerçekleştirilen eylem ve yaşanan çatışmaların sonuçlarını açıkladı. , Şırnex ve Nisêbîn’de tespit edilen 20 Saray çetesi öldürüldü.

·         Paris katliamının faillerinin açığa çıkarılması talebiyle her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de ‘adalet’ eylemi düzenlendi.

·         Günlerdir abluka ve kuşatma altında olan Cizîr’nin Nur Mahallesi’nde, Saray çeteleri çok sayıda ev baskını düzenledi.

·         Hilvan'da cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla 5 kişi tutuklandı Siyasi soykırım operasyonlarının yeni gerekçelerinden olan cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla Hilvan'da 5 kişi tutuklandı.

·         Saray çetelerinin insansızlaştırma çabalarını sürdüğü Gever'de kuşatma altına alınan Mexsûdava köyü zorla boşaltıldı.

·         Colemerg'de önceki gün gözaltına alınan aralarında Colemerg Belediyesi Eşbaşkan Yardımcısı Derya Çiftçi'nin de olduğu 6 kişi tutuklandı.

·         Özyönetim direnişinin bir ayı geride bıraktığı Nisêbîn’de, Kışla ve Zeynelabidin mahalleleri yoğun top atışlarına tutuldu.

·         Sıkıyönetimin sürdüğü Gever'de Belediye Eşbaşkanvekili Hüsnü Beşer kent merkezinde kaldığı eve yapılan baskınla gözaltına alındı.

·         Nisêbîn ‘de askeri zırhlı aracın geçişi sırasında bomba patladı. Patlamada 4 Saray çetesinin yaralandığı bildirildi.

·         DBP Şırnex İl Eşbaşkan vekili Yahya İdin, Cizîr girişinde bulunan polis yol kontrol noktasında gözaltına alındı.

·         Gever'deki direnişte yaşamını yitiren YPS-JIN Üyesi Altun Yaray, HPG'li amcasının yanında sonsuzluğa uğurlandı. Törendeki konuşmalarda, yaşamını yitirenlerin davalarını sürdürme sözü verildi.

·         Adana Karataş Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan 32 kadın tutsağın Tarsus C Tipi Kapalı Cezaevi'ne sürgün edildiği öğrenildi.

·         Öz yönetim direnişin sürdüğü Gever ilçesinin Cumhuriyet ve Güngör mahallelerine yönelik saldırılar sürüyor.

·         Hezex’in Turgut Özal Mahallesi'nde 6 yaşındaki çocuğun bulduğu cismin patlaması sonucu çocukla birlikte 60 yaşındaki Şeyhmus Kaya isimli yurttaş yaralandı.

·         Yoğun yağış altında devlet güçlerinin tank, top, obüs ve ağır silahlarla Şırnex’e yönelik saldırıları sürüyor. Çatışmalarında yaşandığı kentte ambulans ve helikopter hareketliliği dikkat çekiyor.

·         Soykırım saldırılarının sürdüğü Nisêybîn’de 7 Nisan günü ağır yaralanan JÖH çetesi ve Mustafa Karaman adlı Saray çetesi öldü.

·         HDP, AKP-Saray'ın dokunulmazlıklara ilişkin hamlesine tepki göstererek, "Barış ve çözüm için ‘baldıran zehri’ni içemeyen Erdoğan ve AKP, şimdi bunu savaş zehri olarak tüm topluma içirmek istiyor" dedi.

·         Nisêbîn'de 14 Mart’tan bu yana Saray çetelerinin soykırım saldırılarına karşı direnen mahallelerde yaşamını yitiren çocuklarının cenazelerini alabilmek için 8 aile, İHD Mêrdin Şubesi’ne başvurarak yardım DİSK, 1 Mayıs kutlamalarının merkezinin Taksim olacağını açıkladı.

·         Şırnex’te hayvan otlatmaya çıkan çobanlara asker işkence etti.

·         HPG gerillası Yunus Emre Aras (Bedran Wan), binlerce kişinin katıldığı törenle Van'da son yolculuğuna uğurlandı.

·         Mutki'deki çatışmada yaşamını yitiren HPG'li Şaban Bozan, Bismil'de sonsuzluğa uğurlandı. Baba Hasan Bozan, oğlunun mücadelesini sürdüreceğini söyledi.

·         TUHAD-DER'den Salihe Bakır, açlık grevine giren tutsakların taleplerinin kabul edilmesini isteyerek, "Barış ve müzakere sürecine dönülmezse açlık grevleri, ölüm oruçlarına dönüşebilir. Bu durumda yaşanacak kayıpların hesabını kimse veremez” dedi.

·         Amed Barış Anneleri, “90’larda Kürt köylerinde yaşanan zulüm bugün AKP hükümeti tarafından şehirlere taşınmak isteniyor” dedi.

·         Qamişlo kenti Merkez Çarşısı yakınlarında bomba yüklü motosiklet patladı. Patlama sonucu 6 kişi yaralandı.

·         Şemrexê (Mazıdağı) ilçesinde, Nisêybîn’deki soykırım operasyonlarına katılmayı ret eden 5 korucu, istifa etti.

·         Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Bulgaristan’a yapılan sanal saldırıların 'teröristler' tarafından yapıldığını söyledi. Herhangi bir örgüt ismi açıklamayan Cumhurbaşkanı, milli güvenliğin tehdit altında olduğunu bildirdi.

·         BM Çocuk Fonu (UNICEF), yüksek gelirli ülkelerde farklı ekonomik sınıflarda yer alan çocuklar arasında gelir, eğitim, sağlık ve yaşam memnuniyeti konularındaki eşitsizliği raporladı.

·         Rusya parlamentosundan bir heyeti kabul eden Beşar Esad, Suriye’nin federalize olması ve Ortadoğu’nun küçük radikal devletlere bölünmesi konusunda uyarıda bulundu. Beşar Esad, federal sistem Suriye’yi mahvedeceğini vurguladı.

·         Doğu Azerbaycan kültürel miras, el sanatları ve turizm genel müdürlüğü, oturumda iki kent arasında karşılıklı irtibat kurmak sureti ile turizm sektörünün geliştirilmesine vurgu yapıldığını belirtti.

·         İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, Tahran’ı ziyaret eden İtalya Başbakanı Mateo Rentzi’yi kabulünde, Avrupalı heyetlerin Tahran ziyaretlerinin sorunu, bu ziyaretlerden somut sonuç çıkmaması olduğunu belirtti.

·         İran Merkez Bankası eski Danışmanı Bijen Bidabad, milli para birimleri ile ticaret yapmak, İran ve Türkiye’de mali istikrara vesile olacağını açıkladı.

·         29 yıldır Paris’te yaşayan, bir yıldır pankreas kanseriyle mücadele eden THKP-C (Acilciler) örgütünün MK üyelerinden İbrahim Yalçın, 20 gündür tedavi olduğu hastanede hayatını kaybetti.

·         Paris katliamının faillerinin açığa çıkarılması talebiyle her Çarşamba günü olduğu gibi bugün de ‘adalet’ eylemi düzenlendi.

·         Kiel kentinde yaşayan yurtsever Meryem Demircigil, yaşamını yitirdi.

·         Kıbrıs'ta Kürt bölgelerindeki katliamlar protesto edilerek, Fransa ve AB temsilciliklerine yürüyüş düzenlendi.

·         Qamişlolular, Kuzey Kürdistan ve Şêx Meqsûd'daki direnişleri selamlarken, saldırıları protesto etti.

·         talebinde bulundu.

·         SUK ve ENKS çeteleri, Şêx Meqsûd'a dönük saldırılarında anne karnındaki bir bebeği katletti.

·         YPG/YPJ savaşçıları ile çeteler arasında Halep'in Şêx Meqsud Mahallesi’nde yaşanan çatışmalarda 11 çete öldürüldü.

·         Kanada'da Kuzey Kürdistan halkıyla dayanışmak için Kardeş Aile Projesi başlatıldı.

·         Sosyalist Kadınlar Birliği, Kürt halkının direnişini selamlayarak, Kardeş Aile Kampanyası'na destek çağrısında bulundu.

·         Yunanistan üzerinden mülteci geçişinin sınırlandırılmasıyla İtalya’ya gelen mültecilerin sayısı artarken, son iki günde 4 bini aşkın kişi son anda boğulmaktan kurtarıldı.

·         Yayınladığı Devrimin Rojava Hali ve Dağın Kadın Hali kitapları yasaklanan Ceylan Yayınları'nın Sahibi Tuncay Mat, karşılaştıkları sansürü savaş döneminin bir uygulaması olarak değerlendirdi.

·         Güney Kürdistan'da nüfusun yarıdan fazlasını oluşturan kadınlar, hayatın içinde göstermelik bir katılımın ötesine geçemiyor...

·         Avrupa ülkeleri vatandaşlarının uçak seyahatlerine dair bilgilerin toplanacağı veri kaydına ilişkin oylama yarın Avrupa Parlamentosu’nda (AP) yapılacak.

·         İran’da, Büyük Peygamber –s– askeri tatbikatına Şahid-129 İHA’sı da katıldı.

 

 

 

14.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1368. gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, AKP’nin Kürt mücadelesini yok edeceğini sandığını ama kendi kendini bitirme akıbetiyle karşılaşmasının kaçınılmaz hale geldiğini, Erdoğan’ın “ya baş eğilecek ya da baş verilecek” sözünün Kürt Özgürlük Hareketi ve Kürt halkında daha kararlı mücadele etme iradesi, kararı ve tutumu ortaya çıkardığını yazdı.

·         KCK Eğitim Komitesi üyesi Dicle Tekman Türk devleti ve AKP hükümetinin Kürdistan ve Türkiye’deki okullar da geliştirdiği eğitim politikalarına ilişkin konuştu. ‘’Öğretmenler artık kendilerini devletin, faşist, zorba iktidarının güdümünden kurtarmalı, toplumun barış, kardeşlik ve özgürlüğü için etkileyici örgütlülüğe ulaşmalıdır. Kürdistan’daki okulların yıkılıp yerlerine polislerin yerleştirilmesi ve karakol yapılmasını AKP’nin ve Erdoğan’ın zihniyeti ve işgal politikasının ürünüdür’’ diyerek devletin okulları yıkıp savaşın ve şiddetin mekânı haline getirdiğini söyledi.

·         YPS, Gever ve Nisêbîn’de devam eden direniş sonucunda en az 11 saray çetesinin öldürüldüğünü duyurdu. YPS tarafından yapılan açıklamaya göre Nisêbîn’de 13 Nisan günü öğle saatlerinde bir evde konumlanmaya çalışan saray çetelerine yönelik olarak bir sabotaj eylemi gerçekleştirildi. Olayda çetelerin çok sayıda kayıp verdiği bildirildi.

·         HPG-BİM: Colemerg’in Gever ilçesi Oremar alanında Türk ordusunun mevzilerine yönelik gerçekleştirilen eylemde iki, Şırnex’ın Uludere ilçesi kırsalında ise 1 askerin öldürüldüğünü duyurdu.

·         Halk Savunma Güçleri (HPG) Jirki aşiretinden Tahir Adıyaman’ın güçleri tarafından hedeflenmediğini, olayın devlet eliyle gerçekleştirilen bir provokasyon olduğunu duyurdu.

·         Nisêbîn’de gözaltına alınan ve tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen DİHA muhabiri Meltem Oktay, "örgüt üyesi olma" iddiasıyla tutuklanırken, Uğur Akgül ise, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

·         Şırnex’ın Ömer Kabak Meydanı, Gazipaşa, İsmetpaşa, Cumhuriyet ve Dicle mahallelerinin bulunduğu direniş hattı devlet güçleri tarafından yoğun şekilde bombalanırken, yaşanan şiddetli çatışmalarda en az bir özel harekatçı öldürüldü.

·         Suruç ve Ankara katliamına ilişkin belgeleri değerlendiren ESP Genel Başkanı Ulusoy, hedef haline gelmeleri karşısında "bu durum, partimizi mücadelesinden ve kararlılığından geriletmeyecektir" değerlendirmesinde bulundu.

·         HDK, Meraş'ta çetelerin yerleştirilmesinin hedeflendiği kampa karşı Alevilerle omuz omuza mücadele çağrısında bulundu.

·         Hezex'de incelemelerde bulunan HDP Milletvekili Erdal Ataş, ilçede evlerin tamamen kullanılamaz hale geldiğini, elektrik ve susuz bırakılan halkın göçe zorladığını aktardı.

·         Amed’de DBP'ye yönelik başlatılan operasyonda, şu ana kadar Amed İl Eşbaşkanı Ali Şimşek ve Kayapınar ilçe örgütü eş başkanları olmak üzere 3 kişi gözaltına alındı. Parti binalarındaki aramalar ise halen devam ediyor.

·         DBP Demokratik Yerel Yönetimler Birliği ve KJA'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 18 Kürt siyasetçiden 7'si daha çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Son tutuklamalarla birlikte operasyonda tutuklananların sayısı 13'e çıktı.

·         Muş'un Korkut ile Bidlis'in Norşin ilçeleri arasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG gerillası Mesut Kızılsoy, son yolculuğuna uğurlandı.

·         Amed'ın Silvan ilçesine bağlı 4 mahallede bugün saat 18:30'dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

·         DBP Amed il binasına baskın yapan polis tam 11 saat arama yaptı. Aramada yayınlar ve birçok eşyaya el konuldu.

·         Nisêbîn’de gözaltına alınan ve tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen DİHA muhabiri Meltem Oktay, "örgüt üyesi olma" iddiasıyla tutuklanırken, Uğur Akgül ise, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

·         Cizîr'de dün gözaltına alınan DBP Şırnak İl Eşbaşkanı Yahya İdin, "örgüt üyesi olduğu" iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.

·         Wan'da Belediye Eşbaşkanı Kaya'nın da yargılandığı davanın gerekçeli kararı açıklandı.

·         Silopya “kamulaştırma” kararı alınan Başak ve Barbaros mahallelerinde çok sayıda ev yıkılırken, iş makineleri ile mahallelere giren devlet güçleri evleri yıkmaya devam ediyor.

·         Nisêbîn'de 15 gün önce yaralanan ve GATA'ya kaldırılan Saray çetesi Ozan Özmen öldü.

·         Hezex'te evinin önünde bulduğu cismin patlaması sonucu yaşamını yitiren 4 yaşındaki Hidayet Tek son yolculuğuna uğurlandı.

·         Şırnex’ın Ömer Kabak Meydanı, Gazipaşa, İsmetpaşa, Cumhuriyet ve Dicle mahallelerinin bulunduğu direniş hattı devlet güçleri tarafından yoğun şekilde bombalanırken, yaşanan şiddetli çatışmalarda en az bir özel harekatçı öldürüldü.

·         Gerilla TV, 11 Nisan günü Amed’in Hani ilçesi Jandarma Komutanlığı’na yönelik düzenlenen eylemin görüntülerini yayınladı.

·         YPS-JIN Üyesi Leyla Dayankaç, Gever'de omuz omuza mücadele ettiği kuzeninin mezarının yanına toprağa verildi. Törende konuşan Anne Dayankaç, Erdoğan'ı lanetledi.

·         Şırnex’te ablukanın 31'nci gününde İsmetpaşa ve Cumhuriyet mahallelerine girmeye çalışan devlet güçleri, YPS/YPS-JIN üyelerinin direnişi karşısında geri çekilmek zorunda kaldı. Her iki mahalle sabah saatlerinde bu yana aralıksız bombalanıyor.

·         Hezex’te dün akşam saatlerinde özel harekât polislerinin ev baskınlarında gözaltına alınan Mehmet Dalmış, çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

·         HDP, Enfal Katliamı'nı lanetlerken, "İnsanlık suçları işleyen iktidarlar, tarihe kara bir leke olarak geçerler" dedi.

·         Ankara ve Suruç katliamının faillerinin ortaklığını gösteren belgelere ilişkin açıklama yapan Suruç Aileleri İnisiyatifi, belgelerin, "devletin zaafiyetini değil, katliam ortaklığını" gösterdiğini belirtti.

·         Suruç ve Ankara katliamına ilişkin belgeleri değerlendiren ESP Genel Başkanı Ulusoy, hedef haline gelmeleri karşısında "bu durum, partimizi mücadelesinden ve kararlılığından geriletmeyecektir" değerlendirmesinde bulundu.

·         Batman'ın Sason ilçesinde yaşamını yitiren HPG'li Mesut Şipal (Baz Mordem) için Van’da mevlit verildi.

·         HDK, Maraş'ta çetelerin yerleştirilmesinin hedeflendiği kampa karşı Alevilerle omuz omuza mücadele çağrısında bulundu.

·         Ankara ve Suruç katliamlarının ortak planlanarak hayata geçirildiğini gösteren belgeler ortaya çıktı.

·         İdil'de incelemelerde bulunan HDP Milletvekili Erdal Ataş, ilçede evlerin tamamen kullanılamaz hale geldiğini, elektrik ve susuz bırakılan halkın göçe zorladığını aktardı.

·         Ceyş El Suwar, Şêx Îsa kasabası yakınlarındaki mevzilerine saldıran onlarca El Nusra çetesinin öldürüldüğünü açıkladı.

·         HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, AKP'li milletvekillerinin Meclis'e sunduğu dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili yasa teklifinin usulsüz olduğunun altını çizdi.

·         Türkiye İİT Dönem Başkanlığı'nı devraldı. 57 üye ve beş gözlemci ülkeden (KKTC, Rusya, Tayland, Orta Afrika Cumhuriyeti, Bosna-Hersek) oluşan birliğin 13. Zirvesi “Adalet ve Barış için Birlik ve Beraberlik” temasıyla toplanacak ve iki gün sürecek.

·         YPG Genel Komutanlığı, Suriye’deki Ateşkesi izleme Koordinasyonu’na SUK’a bağlı çete gruplarının Şêx Meqsud mahallesine topçu saldırılarının devam ettiğini yönelik yeni bir bilgilendirme mektubu gönderdi.

·         Saray çeteleri Rojava’nın Şehba bölgesine bağlı Hewar Kilis köyünde katliam yaptı.

·         Güney Kürdistan'da 1988’de Baas rejimi tarafından gerçekleştirilen ve 182 bin Kürdün katledildiği Enfal harekatının 28. yıldönümü nedeniyle Güney Kürdistan'ın değişik yerlerinde anma etkinlikleri düzenlendi.

·         Güney Kürdistan'da 1988’de Baas rejimi tarafından gerçekleştirilen ve 182 bin Kürdün katledildiği Enfal harekatının 28. yıldönümü nedeniyle Güney Kürdistan'ın değişik yerlerinde anma etkinlikleri düzenlendi.

·         Halep’e bağlı Şêx Meqsûd Mahallesi'nde, Türk devleti destekli SUK ve Barzani-KDP‘ye bağlı ENKS çetelerinin saldırıları yoğunlaşarak sürüyor. Saldırılara kendisine bağlı Türkmen çetelerinin de katıldığını yayımladığı bir video ile gösterdi.

·         Irak Meclis Başkanı Selim el-Ciburi ve iki yardımcısının mecliste yapılan oylama sonucunda görevden alındığı bildirildi.

·         ABD Savunma Bakanı Ashley Carter, Rusya ile büyük güç rekabetine dayalı ilişkilere yeniden dönüldüğünü söyledi.

·         Suudi Arabistan'da bir haftadır şiddetli yağmur ve fırtınanı sebep olduğu selde 18 kişi hayatını kaybederken yaklaşık bin kişinin de selden kurtarıldığı bildirildi.

·         AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) kabul edilen Türkiye'nin Avrupa Birliği 2015 İlerleme Raporu'nda Türkiye'den Ermeni iddialarının tanıması isteğine yapılan atfa ilişkin, "Bu nedenle, bu raporu da yok hükmünde sayacağız. Raporu, daimi temsilcimiz AP'ye iade edecek." dedi.

·         Türk Hükümetinin, YNK yönetimine bir mektup göndererek destek istediği ortaya çıktı. Mektubun gönderildiği, Irak parlamentosu YNK grubu başkanı Ala Talabani tarafından açıklandı.

·         Halep’in Şêx Meqsud mahallesinde Türk devleti ve AKP çetelerinin desteği ile Kürtlere karşı yaptığı kimyasal silahlı saldırı Avusturya’nın başkenti Viyana’da kitlesel bir şekilde protesto edildi.

·         Sınır Muhafaza Birliği Komutanı General Kasım Rızai, ülkenin Doğu ve Batı sınırlarında üç terör çetesinin üyeleri yakalandığını açıkladı.

·         Dışişleri Bakanlığı, İranlı muhaliflerden dört kişinin İran’ın Kopenhag Büyükelçiliği’ne tacizde bulunulmasının ardından Danimarka’nın Tahran Maslahatgüzarı’nı çağırdı.

·         Suriye’de nerede ordu huzuru sağladıysa, Suriye halkı gruplar halinde seçim sandıklarına başına giderek oyunu sandıklara attı.

·         Cumhurbaşkanı Ruhani İstanbul’da düzenlenen 13. İİT liderler zirvesinde yaptığı konuşmada, İslam medeniyeti büyük İslamî güçler birlik olmak yerine boş yere birbirine düşdükleri ve ecnebilerin saldırılarına zemin hazırladıkları günden itibaren çökmeye başladığını belirtti.

·         Dışişleri Bakanlığı, İranlı muhaliflerden dört kişinin İran’ın Kopenhag Büyükelçiliği’ne tacizde bulunulmasının ardından Danimarka’nın Tahran Maslahatgüzarı’nı çağırdı.

·         İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, Tahran’ı ziyaret eden İtalya Başbakanı Mateo Rentzi’yi kabulünde, Avrupalı heyetlerin Tahran ziyaretlerinin sorunu, bu ziyaretlerden somut sonuç çıkmaması olduğunu belirtti.

·         İsrail ordusu işgali altındaki Batı Şeria'da bir Filistinli balta taşıdığı iddiasıyla öldürüldü.

·         Öldürülen Filistinlinin balta taşıdığı öne sürülürken, olayda herhangi bir yaralamadan bahsedilmedi.

·         IŞİD militanları Suriye ordusuna ait bir savaş uçağını düşürdü. Tahran’ı ziyaret eden BM Suriye özel temsilcisi Stephan De Mistura ile görüştükten sonra bir açıklama yapan Emir Abdullahian, görüşmeyi yararlı ve önemli niteledi.

 

 

 

Lekolin.org Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): 08-14  NISAN  HAFTALIK  HABER  KRONOLOJISI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.