22/30 NİSAN HAFTALIK HABER KRONOLOJİSİ
Kronoloji / 02 Mayıs 2016 Pazartesi Saat 09:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1384. gününde devam ederken, Bakurê Kürdistan’da çok sayıda kentte devam eden ‘öz yönetim’ direnişleri ve direnişe saldıran Saray Çetesi AKP polislerinin katliamları Şırnak, Nusaybin, Gever ve çok sayıda kentte sürüyor. AKP-CHP-MHP’nin ortak sürdürdüğü, HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmasında Meclis, işlevsizliğini ve Kürt halkına yönelik düşmanlığını bir kez daha ortaya koyduğu görüldü

Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1384. gününde devam ederken, Bakurê Kürdistan’da çok sayıda kentte devam eden ‘öz yönetim’ direnişleri ve direnişe saldıran Saray Çetesi AKP polislerinin katliamları Şırnak, Nusaybin, Gever ve çok sayıda kentte sürüyor.  AKP-CHP-MHP’nin ortak sürdürdüğü,  HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmasında Meclis, işlevsizliğini ve Kürt halkına yönelik düşmanlığını bir kez daha ortaya koyduğu görüldü.


22.04.16


·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1376. gününde devam ediyor.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecridi protesto etmek amacıyla Avrupa Konseyi nezdinde bir dizi girişimde bulunan ve “Öcalan’a özgürlük” nöbet eylemi yeni gruba devredildi.

·         HPG BİM: 18 Nisan günü Türk ordusunun Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Akdağ alanında Türk ordusunun başlattığı operasyon kapsamında çıkan çatışmada 7 askerin öldüğünü, 5 askerin de yaralandığını açıkladı.

·         YPS Koordinasyonu: Şırnex ve Nisêbîn’de yaşanan eylemlerde tespit edilen 5 Saray çetesi öldürülürken, bir tank da darbelendi. 20 Nisan günü Cumhuriyet Mahallesi’nde birimlerimizin yaptıkları atışlar sonrasında 3 PÖH elemanı öldürülmüştür. Aynı gün 1 Drone keşif uçağı düşürmüştür. Saray çeteleri 3 gündür mahalleye girmek istemekte ancak YPS birimlerimizin direnişi karşısında geri çekilmek zorunda kalmaktadır.

·         YPG-BİM: 21 Nisan günü Anti Terör Birlikleri’nin (YAT) Genteri köyünün 8 km güneyinde saldırı hazırlığındaki DAIŞ çetelerine yönelik bir operasyon düzenlediğini belirtti. YPG, “Operasyon sonucunda 2 çete üyesi öldürülmüştür. Güçlerimiz bir çete cenazesiyle birlikte 2 adet kaleşnikof, bu silahlara ait cephane ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirmiştir” dedi. 

·         Gever ilçesindeki özyönetim direnişinde yaşamını yitiren YPS'li Talip Bartın'ın cenazesi kentteki kuşatmaya rağmen kitlesel bir şekilde uğurlandı. Törende konuşan baba Reşit Bartın, "Bizler yaşadığımız sürece, onur ve namusu kalbimizde, yüreğimizde taşıdığımız sürece direneceğiz” dedi.

·         Mêrdîn Nisêbîn  ilçesinde, 14 Mart'ta 7’ncisi kez ilan edilen "sokağa çıkma yasağı" 40’ıncı gününde sürüyor. AKP/Saray çeteleri, bütün teknik donanımlarına rağmen görkemli direnişi kıramazken, evleri tarıyor.

·         Devlet çeteleri obüslerle aralıksız bir şekilde vurduğu Şırnex’te özyönetim direnişi sürüyor. Direnişin 39’uncu gününde çatışmalar İsmetpaşa Mahallesi'nde yoğunlaşırken, kentte iki gündür sıra dışı helikopter ve İHA hareketliliği yaşanıyor.

·         Şırnex’te özyönetim direnişine yönelik soykırım saldırıları sırasında yaşamını yitiren YPS üyesi Azat Gün için Sêgirk beldesinde taziye çadırı kuruldu.

·         Bombardımanın aralıksız sürdüğü Şırnex’te çatışmalar Yeni ve İsmetpaşa mahallelerinin çevresinde yeniden şiddetlendi. Mahallelere girmeye çalışan Saray çeteleri YPS/YPS-JIN savaşçılarının direnişi ile karşılaştı.

·         Silopi’de ikinci defa ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” 18’inci gününde devam ediyor.

·         Cizîr ile Sîlopiya arasında bulunan Xwezy köyü yakınında askeri aracın geçişi sırasında patlama yaşandı. Patlamanın meydana gelmesi ardından Cizîr-Sîlopiya yolu trafiğe kapatılırken, çok sayıda zırhlı araç olay yerine sevk edildiği belirtildi.

·         Barış İçin Akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildirisine imza attığı için hakkında soruşturmalar açılan Mersin Üniversitesi Kamu Yönetimi öğretim üyesi Doç. Dr. Ulaş Bayraktar'ın, babası Yüzbaşı Beşir Bayraktar'ın Mêrdîn'in Dêrîk ilçesinde 1980'de o zaman adı "Apocular" olan PKK'nin ilk silahlı eylemlerinden birinde yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. 

·         Kürt halkının direnişini kıramayan Saray'ın talimatıyla düzenlenen siyasi soykırım uygulamaları devam ediyor. Wan, Antep, Adana ve Amed'de 11 kişi tutuklanırken, çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Saray çetelerinin, Cizîr'de gerilla ailelerinin evlerine de baskın yaptığı öğrenildi.

·         Amed'in Sur ilçesindeki direnişte yaşamını yitiren ve 30 Mart'ta cenazeleri çıkarılan Erhan Keskin, Erdal Tekin ve Welat Bilen teşhis edildi. Xarpêt (Elazığ) Adli Tıp Kurumu'na götürülen cenazeler aylar süren DNA testi işlemleri sonrası teşhis edildi. Cenazelerin gün içerisinde aileleri tarafından alınması bekleniyor. 

·         Hezex’te soykırım saldırılarında yaşamını yitirenler için verilmek istenilen mevlide yapılan baskında gözaltına alınan MEYA-DER Cizîr Şube Eşbaşkanı Mele Kasım Yiğit ve MEYA-DER yöneticisi Mele Ali Nas tutuklandı.

·         Wan Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Kitapla Barış' şiarı ile düzenlenen 2'inci Wan Kitap Fuarı açıldı.

·         Wan'da DBP ve HDP öncülüğünde düzenlenen eylemde, Gever ve Kürdistan genelindeki soykırım saldırıları protesto edildi. Eylemde, Kürt halkının teslim olmayacağı belirtilirken, müzakere masasına dönülmesi istendi.

·         Gazeteciler Can Dündar ile Erdem Gül'ün yargılandığı davanın 2. duruşması bugün görüldü. Savcı, davanın Yargıtay'da görülen Fettullah Gülen davasıyla birleştirilmesini istedi.

·         ÖGC, Kürt Gazeteciler Günü vesilesiyle "Özgür Basın Raporu"nu açıkladı. Raporda; son 3 ayda 4 gazetecinin katledildiği, 70 gazetecinin gözaltına alındığı, 14 gazetecinin de tutuklandığı bildirildi.

·         HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ İstanbul programı kapsamında Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı'nın dayanışma yemeğinde Alevi yurttaşlarla bir araya geldi.

·         HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin ABD’nin Başkenti Washington’da düzenleyeceği ‘Demokratik Özerklik ve Öz Yönetim: Kürtlerin Deneyimi’ konferansa katılacak.

·         İHD ve TİHV, basın toplantısı düzenleyerek, HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının çatışmayı derinleştireceği uyarısında bulundu. Toplantıda, CHP'ye de dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkin tutumundan vazgeçme çağrısı yapıldı.

·         Kürdistan'da '90'lı yıllardaki katliamlar başta olmak üzere ülke genelinde pek çok siyasi cinayet ve darbe planıyla suçlanan Ergenekon örgütü, AKP/Saray'ın talimatıyla yargı tarafından aklandı.

·         Kürdistan Gazeteciler Günü’ne ilişkin açıklama yapan YRD Koordinasyonu, “Ancak şu da çok iyi bilinmelidir ki bu faşizan zihniyet ve sahipleri var oldukça özgür ve alternatif basın susmayacaktır! Her koşul altında ezilen ve sömürülenlerin yanında durarak despotlara boyun eğmeyecek, gerçekleri aydınlatmaya ve haykırmaya devam edecektir” dedi.

·         Mikdad Midhat Bedirhan tarafından Mısır’ın başkenti Kahire’de 22 Nisan 1898 yılında çıkarılan Kürdistan gazetesi 118 yaşında. Bu geleneği sürdüren Kürt gazeteciler, 118 yılında Kürt medyasının MED TV geleneğiyle büyüdüğünü vurguladı.

·         Güney Kürdistan'da Komalê Gencên Welatparêz öncülüğünde Genco Haseki Birinci Kültür ve Doğa Festivali düzenlendi. Halepçe’nin Xormal kasabasının Kulkni köyünde, “direnişi büyütüyoruz zaferi kesinleştiriyoruz” şiarıyla gerçekleştirilen festivale yüzlerce genç katıldı.

·         Êzîdî inancına göre dünyanın yaratılışını ifade eden Çarşamba Sor Bayramını Şengal halkı 2. kez Şengal’in özgür dağlarında kutladı. Şengalliler 3 Ağustos 2014’te DAIŞ çetelerinin saldırısından sonra Êzîdîlerin yaşadığı 74. fermanın öz yönetim ve öz savunma yoksunluğundan ileri geldiğini söyledi.

·         Rojava halkı, KDP'nin ve AKP destekli çetelerin saldırılarını protesto etti. Eylemlerde yapılan konuşmalarda, KDP'nin Kürt halkının aleyhine olan politikalara başvurduğu belirtildi.

·         Rojava Özgür Basın Birliği Başkanı Berekat, tüm gazetecilere mesleklerine sahip çıkıp Nisêbîn ve Kuzey Kürdistan genelindeki direnişi yansıtmaya çağırdı.

·         Qamişlo’da rejim güçlerinin saldırısı üzerine başlayan çatışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yapan Cizîr Kantonu İçişleri Konseyi Eşbaşkanlığı, yaşanan olayların bir tesadüf olmadığı ve daha önceden planlandığı vurguladı.

·         Qamişlo’da Wehdê sokağında yaşan çatışmalarda rejim güçlerine bağlı Difa El-Watanî adlı paramiliter güçlerden 15’i öldürüldü, 14’ü yaralandı ve 2’si de esir alındı.

·         Rojava Asayiş Genel Yönetimi, bölgedeki rûspîlerin (kanaat önderleri) girişimleri üzerine, Qamışlo’daki sorunların çözüme kavuşturulması için saat 15.30’dan itibaren ateşkes ilan edildiğini duyurdu.

·         Cizîr Kantonu Sağlık Konseyi Eşbaşkanı Silêman Ehmed, Baas rejim güçleri ve rejime bağlı silahlı paramiliter güçlerinin Qamişlo’da sivil halka yönelik saldırılarına ilişkin; rejim güçlerinin 20 Nisan'daki saldırılarıyla başlayan çatışmalarda şimdiye kadar 23 sivil yaşamını yitirdi. 68 sivilin de yaralandığı öğrenildi.

·         DAİŞ çeteleri, şimdiye kadar Musul’da 250 kadını idam etti.

·         İtalya’nın Catania bölgesine bağlı Palagonia belediyesi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a onursal vatandaşlık verdi.

·         Kürt kadınlarının DAİŞ’e karşı verdiği mücadeleyi ve savaşın ardındaki kadın gerillaların yaşamını anlatan ‘Gülistan’ adlı belgesel film Uluslararası Film Festivalinde gösterime girdi.

·         Almanya’nın Mannheim kentinde Ciwanên Azad öncülüğünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için düzenlenen çadır eylemi başlatıldı.

·         Almanya’nın Hamburg kentinde Halep’in Şêx Meqsûd Mahallesi ve Qamişlo’daki sivil halka yönelik saldırılar protesto edildi.

·         Aralık 2015’te Nijerya ordusu tarafından yapılan katliamın ayrıntıları Uluslararası Af Örgütü tarafından açıklandı. Af Örgütü, Nijerya ordusunun Şiilere yönelik katliam yaptığını ve cesetleri gizlice gömdüğünü açıkladı. Örgütün raporuna göre 350 kişi katledildi.

·         Uluslararası İmralı Barış Heyeti, 5 gün boyunca Avrupa Konseyi'nin (AK) farklı organ temsilcileri ve üye ülke heyetleri ile görüşmeler yapıp seminerler düzenledikten sonra, sonuç bildirgesi yayımladı. Bildirgede, ''Görüşmelerimiz olumlu geçti, muhataplarımız bizleri özenle dinledi, kaygılarımızın paydaş olduğu kanısını edindik ve bu yönlü çabalarımız devam edecek'' vurgusu yapıldı. 

·         Fransız haber ajansı NBC, DAİŞ safları arasında 70 dünya ülkesinden teröristin bulunduğunu duyurdu.

·         İngiliz Daily Mail gazetesi, İran yönetimi Salı günü nükleer başlık taşıyabilen balistik füze denediğini iddia etti.

·         İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, Amerika yüksek mahkemesinin İran’ın bloke edilen mal varlığından para çekilmesini hırsızlık olarak niteledi.

 

23.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1377. gününde devam ediyor.

·         HPG-BİM: 23 Nisan günü Skorsky tipi helikopterler ile Kuroşino tepesinde iki kol halinde hareket eden askerlere gerilla güçlerinin ağır ve ferdi silahlarla gerillalar tarafından vurulduğunu ve 8 askerin öldürüldüğünü açıkladı. Dersim’deki eylemde ise ilk tespitlere göre 3 askerin öldüğünü, 2 askerin de yaralandığını kaydetti.

·         YPS Koordinasyonu: “Kürdistan’da sürmekte olan büyük direniş savaşı, her türlü yoğun saldırıya karşı kararlılıkla devam eden öz savunma mücadelesiyle düşmanı çaresizlik içerisine sürüklemiştir” dedi. Nusaybin’de gerçekleştirilen eylem ve yaşanan çatışmalarda tespit edilen 5 Saray çetesi öldürüldü.

·         YPG-BİM: Çetelerin Halep’in Şêx Meqsud Mahallesi’ne yönelik saldırıların sürdüğünü belirtti. Mahalleye yönelik cehennem topları ve havanlarla yapılan saldırıların sürdüğünü vurgulayan YPG, 23 Nisan günü Muselles bölgesinde konumlanan çete gruplarına yönelik bir operasyonun düzenlendiğini de belirtti.

·         Gever ilçesindeki öz yönetim direnişinde yaşamını yitiren ve Erzurum Adli Tıp Kurumu'nda cenazesi ailesi tarafından teşhis edilen YPS'li Ercan Atar, son yolculuğuna memleketinde uğurlandı.

·         Sokağa çıkma yasağının 41'nci gününe girdiği Nisêbîn'de yoğun çatışmalar devam ediyor. İş yerlerinin yakılıp yıkıldığı ilçede, Abdulkadirpaşa, Zeynelabidin ve Kışla mahalleleri yoğun bombardıman altına alındı.

·         Nisêbîn Abdulkadir Mahallesi’nde yaşanan yoğun çatışmalarda sabah saatlerinde başına isabet eden kurşunla ağır yaralanan saray çetesi Uzman Çavuş Ethem Hacımahmutoğlu öldü.

·         Şırnex’te soykırım saldırılarına rağmen evini terk etmeyen Halil Üstek, İl Emniyet Müdürlüğü’nde alınan ifadesi ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

·         Son günlerin en yoğun saldırılarının yaşandığı Şırnex 4 koldan obüslerle vurulurken, 8 saattir aralıksız süren bombardımanla birlikte özyönetim alanları çevresinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. İsmetpaşa Mahallesi'nde devlet çeteleri onlarca ev ve işyerini ateşe verdi.

·         Cizîr'de gerçekleştirilen katliamlar sonrası yüzlerce gencin PKK'ye katıldığı belirtilirken, devlet çeteleri çocukları ilçede olmayan ailelere giderek, "gidin çocuklarınızı getirin" şeklinde baskı yapıyor.

·         YPS savaşçısı Welat Bilen’in cenazesi, Qoser’de son yolculuğuna uğurlandı. Törende konuşan baba Mehmet Tahir Bilen, “Kürt başını eğmediyse şimdi de eğmeyecektir” dedi.

·         Kilis kent merkezine dün akşam saat 19.00 sıralarında Suriye tarafından atılan 3 roket mermisinin düşmesi sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 3'e yükseldi. 14 yaşındaki Mahmut Emre Aslan yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 

·         AKP/Saray'ın talimatıyla düzenlenen siyasi soykırım operasyonları devam ediyor. Bu kapsamda, Muş, Adana ve Şırnex’te çok sayıda kişi gözaltına alınırken, 20 kişi de tutuklandı.

·         İzmir'de Tutuklu ve Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma Derneği (TAY-DER) Eş Başkanı Musa Karbadağ ve HDP eski PM üyesi Zarife Karasundur,  Aliağa'da bulunan Şakran T Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapılacak basın açıklamasına giderken bilinmeyen bir nedenle gözaltına alındı. 

·         HDP, 23 Nisan'a ilişkin açıklamasında, "23 Nisanlar'ı güçlendirilmiş Meclis ve yerel demokrasi ile kutlayalım. Meclis'in demokratik anayasa yapamaması utanç kaynağıdır" denildi.

·         Mezopotamya Ekoloji Hareketi 1. Genel Konferansı başladı. Konferansta konuşan DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın ekoloji hareketine dair çağrılarının hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

·         Çocuk istismarına yönelik açıklama yapan KJA İstanbul, “Cizre'de 13 yaşındaki Cemile, AKP vahşetinin simgesidir. 23 Nisan çocuk bayramı değil AKP'nin çocukların yüreğinde tarihin çöplüğüne gömüldüğü gündür" dedi.

·         Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı'ndaki eylemlerine devam etti. Eylemde, devlet tarafından katledilen çocuklar ve Ermeni aydınlar da anıldı.

·         İnsan Hakları Derneği Amed Şubesi üyeleri ve kayıp yakınları, "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" sloganıyla düzenledikleri eylemlerine devam etti. 376'ncı haftada düzenlenen eylemde, 1915 Soykırımı da lanetlendi.

·         MLKP/Kürdistan ve TKP/ML-TİKKO Rojava Komutanlığı, Ermeni Soykırımı'nı lanetledi. Açıklamalarda, soykırımcı uygulamaları sürdüren AKP'den hesap sorulacağı belirtildi.

·         Kürt gazeteciler, Kürt medyasının önemli aşamalar kaydedip büyük işlere imza attığını ancak eksiklerini de tamamlaması gerektiğini belirtti. Gazeteciler, alternatif ve direnişçi bir Kürt medyasının yaratıldığını belirtti.

·         KNK, 1915 yılında Ermeni ve Süryanilere dönük uygulanan soykırımın tanınmasını istedi.

·         Kürt gazeteciliğinin 118. yıldönümü vesilesiyle basın hak ihlallerini araştırma merkezi Metro Center, Kerkük’te bir toplantı düzenledi. Basının önündeki engellerin kaldırılması, hükümetin de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi istendi.

·         Kandil’de halk, TC’nin tüm saldırılarına rağmen yaylalara çıkmaya başladı.

·         İsviçre’nin Basel kentinde yaşayan Kürdistanlı gençler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerinde uygulanan insalık dışı tecrit ve AKP/Saray çetelerinin Kürdistan’da yürüttüğü soykırım politikalarına ilişkin bilgilendirme çadırı açtı. Claraplatz Meydanı'nda açılan bilgilendirme çadırında, 300 bildiri dağıtıldı.

·         Almanya’nın Mannheim ve Hamburg kentlerinde Ciwanên Azad üyeleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecride dikkat çekmek için stant açtı.

·         Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile birlikte Türkiye’ye ziyarette bulunacak olan Tusk, mültecilerin AB ülkelerine sızmasını engellemekte Türkiye ve Kuzey Afrika ülkelerine güvenmenin, AB liderlerine karşı “şantaj olarak kullanılabileceğini” öne sürdü.

·         Brüksel’de yapılan AB Maliye Bakanları Zirvesi sonrasında yapılan açıklamada, vergi kaçakçılığıyla mücadele için ortak bir ‘vergi cenneti listesi’ çıkarılacağı belirtildi. Ortak listeyle, Panama Belgeleri skandalı sonrasında vergi kaçırma pratiklerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

·         Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP21) üzerinde uzlaşılan iklim anlaşmasının imza töreni sona erdi. Anlaşmayı toplamda 175 ülke imzaladı.

·         İran’ın nükleer anlaşması sonrasındaki yükümlülükleri kapsamında ülkede tutmasının yasaklandığı döteryum izotop yoğunluğu yüksek olan ağır su (D2O) adlı maddeleri ABD satın alacak.

·         İran Gümrük Kurumu, yılın ilk ayında dış ticaret hacmi 5.6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

·         Arabistan’ın Yemen’e karşı kurduğu ittifakın sözcüsü Ahmet Asiri, Yemenli tarafların barış müzakereleri sonuçlanmazsa, krizi savaşla çözecekleri tehdidinde bulundu.

·         Amerika’nın Wall Street Journal gazetesi, Amerika Bercam nükleer anlaşmasına güvence sağlamak amacıyla İran’dan 32 ton ağır su satın alacağını iddia etti.

·         Uluslararası Af Örgütü, Nijerya ordusu geçen yıl bu ülkenin Şii müslümanların lideri Şeyh Zekzaki’nin evine düzenlediği baskında Şii katliamı yaptığını belirtti.

·         Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jakob Zuma Cumartesi günü üst düzey siyasi ve iktisadi bir heyet başkanlığında Tahran’a geliyor.

·         Pakistan'ın Hayber Pahtunva eyaletinin Azınlıklar Bakanı Sih asıllı Sarodar Soran Singh dün gece Peşaver'in 160 kilometre kuzeydoğusundaki bir bölgede, Soran Singh'in aracını durduran motosikletli bir kişi, bakanı silahla vurarak öldürdü.

·         Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) kapsamı genişliyor.

·         Pakistan polisi, El Kaide’nin kasası olduğu ileri sürülen Abdurrahman Sındhi'nin yakaladığını açıkladı.

·         Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Türkiye'yi sığınmacılara yönelik NATO misyonuna engel çıkarmakla suçladı.

·         Güney Çin Denizi’ndeki askeri ve ticari varlığını arttırmaya devam eden Çin’in son dönemlerde sayıları artan yapay adalardaki tesisler için yüzer nükleer santraller inşa edecek.

 

24.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1378. gününde devam ediyor.

·         Almanya’nın Münster kenti, Fransa’nın başkenti Paris ve İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen yürüyüş ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit protesto edildi.

·         HPG-BİM: HPG/YJA Star gerillaları direniş şehitleri anısına Nusaybin'den Amed'e gitmekte olan özel harekât polislerini taşıyan otobüse yönelik sabotaj eylemi gerçekleştirdi. Eylemde onlarca askerin öldürüldüğü vurgulandı.  “23 Nisan günü saat 13.10'da Amed'in Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasında bulunan Jor ve Xanika Jêr köyleri mıntıkasında Gerilla güçlerimiz Nusaybin'den Amed'e gitmekte olan özel harekât polislerini taşıyan otobüse yönelik sabotaj eylemi gerçekleştirmiştir. Ağır darbelenen otobüste onlarca ölü olurken sayı netleştirilememiştir.  Gerçekleştirilen bu eylem Amed'te şehit düşen yoldaşlarımız ile Nusaybin direniş şehitleri anısına gerçekleştirilmiştir” dedi

·         YPG-BİM: “Lîwaa Sultan Murad, Ehrar El-Şam, Furqeya 16'an, Lîwaa El-Fetih, Lîwa Siltan Mihemed El Fetêh, Arteşa El Mucahidîn, Suwar El Şam, Ehrar Suruye, Cepha El Şamiye, Siqor El Cebel, Firka 101, Foc Alewal, Cephe El Tirkmen, Tabûrên Ebû Emera, Arteşa Al Îslam, Kombûna Festeqim Kema Emert, Lîwa 13emîn, Firqa El Şemaliye ve Tabûrên Nûreddîn Zenkî çetelerinin Halep'in Şêx Meqsud mahallesine yönelik düzenlediği ortak saldırılar devam etmektedir.

·         KJK Koordinasyonu: Ermeni soykırımını lanetleyerek “soykırımcı güçlere en iyi yanıtımız birlikte daha fazla örgütlenmek, daha fazla mücadele cephesini güçlendirmektir” dedi.

·         HBDH: 101. yılında Ermeni soykırımını bir kere daha lanetliyoruz. Halklarımızı emperyalist, kapitalist, faşist ve tüm gerici egemenlik sistemlerine ve iktidarlarına karşı Halkların Birleşik Devrimci Savaşı şiarıyla mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.

·         Türkiye PEN Merkezi ile Kürt PEN Merkezi'nin, Uluslararası PEN'in desteğiyle Amed'de düzenlediği Barış Konferansı başladı.

·         Şırnex'te soykırım saldırılarının 41'nci gününde Bahçelievler, İsmetpaşa, Gazipaşa, Cumhuriyet ve Yeni mahalleleri aralıksız bir şekilde tank ve obüslerle bombalanıyor.

·         Şırnex'te çatışma ve bombardıman 3 mahallede yoğunlaştı. Silopi'deki saldırılara verilen aranın ardından özel harekat çeteleri ise Şırnex’e kaydırıldı. Şırnex'ın Uludere ilçesinin Repin Mahallesi’nde, Şırnex’e yönelik devam eden soykırım operasyonlarına dahil edilmeleri yönünde baskıları ret eden 8 korucu daha silah bırakarak istifa etti. Şırnex'ın Silopîya ilçesinde 5 Nisan günü başlayan "sokağa çıkma yasağı", Şırnex Valiliği tarafından yapılan açıklama ile 04.30'da kaldırılarak, gündüz arası verildi.

·         Şırnex’te korucuları soykırım saldırılarında yer almaya ikna edemeyen Saray çeteleri bu defa tehdide başvurdu. Şenoba Tugay Komutanlığı'nda koruculara yoğun tehdit yapıldığı öğrenildi.

·         Saray çeteleri, Gever ilçesinin belediyesini bastı. Çeteler, binada yaptığı aramalar esnasında çok sayıda kapı ve pencereyi kırdı. Kimi belgelere el koyan özel timler, binanın dış duvarına 3 Türk bayrağı astı.

·         Öz yönetim direnişine karşı soykırım saldırılarının 42'nci gününe girdiği Nisêbîn 'de halk sınır hattında konuşlandırılan zırhlı araçlardan yapılan bombardıman altında sabaha uyandı.

·         Soykırım saldırıları ve kuşatmanın olduğu Nisêbîn’de iki aylık süreç içerisinde çok sayıda zırhlı araç imha edildi. Onlarca özel harekâtçının öldürüldüğü ilçede, imha edilen zırhlı bir aracın fotoğrafları paylaşıldı.

·         Nisêbîn’de Saray çeteleri, avukatların bürolarını tahrip ederken, bazı avukatların evlerini de karargah olarak kullandığı belirtildi.

·         Türk devletinin Nisêbîn, Gever, Şırnex’e yürüttüğü soykırım saldırılarını protesto etmek ve öz yönetim ilanlarının olduğu kentlerdeki direnişe destek olmak amacıyla Sayfo’nun 101’inci yıldönümüne ilişkin açıklama yapan MUB, “Sayfo'nun yüzüncü yıldönümünde halkımıza karşı yapılan soykırımın birkaç devlet tarafından resmen tanınması, Türkiye Cumhuriyeti’nin inkâr zihniyetini boşa çıkartmıştır” denildi.

·         Soykırım operasyonlarının 43’ncü gününde devam ettiği Gever'de yönelik saldırılar sürüyor. Haftalarca yapılan ağır bombardıman sonucu Eski Kışla, Dize, Orman ve Mezarlık mahallelerinde binlerce ev harabeye dönüşürken, binlercesi de Saray çetelerince iş makineleriyle yıkıldı. Son haftalarda bombardıman ve saldırılar Sanayi çevresi, Cumhuriyet, Güngör ve Esentepe mahalleleri ile Mexsûdava köyünde yoğunlaştı. 

·         Gever ilçesinde “Operasyon yapılacak” anonslarının geçildiği Yeni Mahalle’ye Saray çeteleri tanklarla girdi.

·         Wan’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde 18 Nisan günü bir özel harekât çetesinin öldürüldüğü çatışmada yaralı olarak yakalanan, ancak daha sonra infaz edilen Delil Akyüz'ün (24) cenazesi ailesi tarafından teşhis edildi.

·         Wan Kitap Fuarı'nda Aram Yayınevi'ne ait standa polislerce ikinci kez baskın düzenlendi.

·         Saray çeteleri, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı İneg köyü ve Gal Hesen mezrası civarını ablukaya aldı.

·         Dersimli Ermeniler ve Aleviler Dostluk Derneği Başkanı Serkan Sariataş Hakikatlerle Yüzleşme Komisyonu devreye girerek, hakikatlerle yüzleşilmesi gerektiğini ifade etti.

·         HDP’nin Batman kongresinde konuşan HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ: 1921 Anayasası ruhuyla bu zor günlerden çıkabiliriz. Kuruculuğundan uzaklaşmış bu meclis her gün daha fazla tekçiliğini dayatıyor bize. Tek ulus anlayışı gelmiştir. Tek ulus derseniz, çokluğa ihanet edersiniz bu ‘teklik’ içinde boğulursunuz.

·         HDP’nin İzmir kongresinde konuşan HDP Genel Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş: Karşınızda bir siyasi parti yok. Keşke AKP bir siyasi parti olsaydı. Biz onunla siyasi alanda mücadele etmekten memnuniyet duyardık. Ama sapkın bir tarikata dönüştü’’ dedi.

·         DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kampanyasına katılmak için İngiltere’nin başkenti Londra’ya hareket etti.

·         DİHA muhabiri Bilal Güldem sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuklandı. Tutuklu DİHA muhabirlerinin sayısı 9'a çıktı.

·         İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, Ermeni Soykırımı 101. yıldönümünde Kabataş'tan vapura binip Ermeni aydınların katledilmek üzere gönderildiği Haydarpaşa Garı'nda anma gerçekleştirdi.

·         KESK ve DİSK’e bağlı sendikalar, 1 Mayıs başta olmak üzere herkesi alanlara çağırarak, "Ablukaları ve katliamları

·         püskürtelim" dedi.

·         1915 Soykırımını şiddet ve nefretle kınayan Mezopotamya Halk Kongresi, bugün de devam eden soykırımlara karşı mücadeleye çağırdı.

·         Maaşlarının ödenmemesi üzerine Güney Kürdistan genelinde gösteri kararından sonra alanlara çıkan emekli peşmergeler, “25 yıl en zor süreçlerde peşmergelik yaptık fakat 8 aydır maaşlarımız ödenmiyor” dedi.

·         Xurmatu’daki çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. Çatışmalarda peşmerge komutanı tuğgeneral Sirwan Şaklaweyi ile peşmerge Rayid Ebdullah Kasım yaşamını yitirirken, Heşd El Şebi milislerinden de 10 kişinin öldüğü, 15’inin yaralandığı belirtildi.

·         Şengal üzerinde hesapları olanların Şengal halkına çok büyük kötülükler yaptığını söyleyen YBŞ Komutanlarından Kurtay Şengali, “İçinden geçtiğimiz an itibari ile Şengal yeni bir sürece ve yeni bir çizgiye girmiştir” dedi.

·         Qamişlo’da Rojava Asayiş güçleri ve rejim güçleri arasındaki ateşkes sonrası, gerçekleşen görüşmeden anlaşma sağlandı.

·         Qamışlo ve akabinde gelişen Şex Meqsud saldırısı provokasyonu aşan yeni bir yaklaşıma işaret ediyor.

·         Cizîr Kantonu İçişleri Konseyi Eş başkanı Kenan Berekat, Qamışlo’da Demokratik Öz Yönetim Güçlerinin üç günlük çatışma sonucu rejimden aldığı noktaların geri verilmeyeceğini duyurdu.

·         Baas rejim güçlerine bağlı savaş uçaklarının dün Halep’in Şêx Meqsûd Mahallesine yönelik gerçekleştirdikleri hava saldırısında yaşanan tahribatın görüntüleri kameralarımıza yansıdı.

·         Avusturya’nın Linz kentindeki Demokratik Kürt Toplum Merkezi 3’üncü kongresini yaptı. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in de katıldığı kongrede merkezin yeni yönetimi belirlendi.

·         Almanya’nın Gronau kentinde Çarşema Sor Bayramı kutlandı.

·         Sadece güneş enerjisiyle çalışan solar Impulse 2 adlı uçak, 4 bin 300 kilometrelik Pasifik yolculuğu ardından San Francisco’ya indi. Geçtiğimiz yıl Abu Dabi’den yola çıkan ve yakıtsız havacılıkta önemli bir aşama olarak görülen uçak dünya turunun bir aşamasını daha başarıyla tamamlamış oldu.

·         Almanya’nın Frankfurt şehrinde PJAK’ın kuruluş yıldönümü nedeniyle bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü de kutlandı.

·         Almanya’nın Hamburg kentinde faaliyet yürüten Rojbin Kadın Meclisi, ikinci alan meclisini kurarak kongre yaptı. Almanya Hildesheim’de kentindeki Demokratik Kürt Toplum merkezi meclisi 3. olağan kongresini yaptı.

·         Almanya’nın başkenti Berlin’de HDK’nin Türkiye, Kürdistan’daki son durumda rolü konulu bir panel düzenlendi.

 

25.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1379. gününde devam ediyor.

·         HPG-BİM: “23 Nisan günü Lice'ye bağlı Sîsê alanına sızma yapmaya çalışan TC ordusu askerlerine yönelik Gerilla güçlerimiz gerçekleştirdiği eylemde Kobra tipi helikopter ve savaş uçakları alanı yoğun bir şekilde vururken Skorsky tipi helikopterler de indirmelerle operasyonu genişletmiştir. Operasyonda yaşanan çatışmalarda 2 asker öldürülürken 3 asker de yaralanmıştır. Gece saat 00.00'da operasyon geri çekilirken, TC ordusu kontra birliklerine Gerilla güçlerimizin kıyafetlerini giydirerek alanda konumlayarak komplo hazırlıklarına girişmiştir. Yaşanan askeri hareketliliğe karşı bölgeye gelen halka da askerlerce saldırı yapılmıştır. “24 Nisan günü Şemdinli ilçesine bağlı Rubarok alanında bulunan Zeytê karakoluna yönelik suikast eylemi gerçekleştirmiş ve 1 asker öldürülmüştür. 25 Nisan günü Şemdinli ilçesine bağlı Mamreş karakoluna yönelik suikast eylemi gerçekleştirmiş ve 1 asker öldürülmüştür.”

·         YPG-BİM: YPG güçleri ile çete grupları arasındaki çatışmaların 24 Nisan günü sürdüğünü belirtti. Muselles, Şara Muxeberat ve Eşrefiye bölgelerinde yaşanan çatışmalarda tespit edilebilen 3 çete üyesinin öldürüldüğünü kaydeden YPG Basın Merkezi çok sayıda çete üyesinin yaralandığını da duyurdu.

·         YPS'li Jehat Doğma'nın (Tekoşer Gever) annesi Kıymet Doğma, "Biz kimsenin esiri değiliz, özgürlüğümüzü istiyoruz" diyerek, tüm Kürtleri direnişe çağırdı.

·         Colemerg’in Gever ilçesindeki özyönetim direnişinde farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamını yitirenlere ait olduğu ifade edilen 10 cenazenin numaralandırılarak Erzurum'da defnedildiği belirtildi.

·         Şırnak'ta İsmetpaşa ve Cumhuriyet mahallelerinde yoğunlaşan çatışmalar sürerken, son 12 saattir aralıksız bir şekilde obüslerle vuruluyor. Birçok evde çıkan yangınlar ise devam ediyor.

·         Şırnak’ın Silopi ilçesinde Başak ve Barbaros mahallelerinde devlet çeteleri eşliğinde yıkım devam ediyor.

·         Şırnex ve Nisêbîn’de gerçekleştirilen eylemlerde 13 Saray çetesi öldürülürken, çok sayıda zırhlı araç da imha edildi. Yoğun bombardıman ile mahallelere girmek isteyen Saray çeteler ise YPS/YPS Jin savaşçılarının direnişi karşısında ilerleyemedi.

·         Nisêbîn’de Fırat Mahallesi'nde Saray çetelerine yönelik YPS tarafından düzenlenen eylemde 6 Saray çetesi yaralandı, 1 Saray çetesi de öldü. AKP/Saray'ın Kürdistan'daki katliamlarına karşı hazırlanan "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı barış bildirisini imzaladığı için tutuklanan ve geçtiğimiz günlerde tahliye edilen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kıvanç Ersoy'u, öğrencileri ve akademisyen arkadaşları karşıladı.

·         Amed'in Silvan ilçesinde 15 Nisan'da yaşanan çatışmada hayatını kaybeden 8 HPG gerillasından biri olan Ensar Oruç  (Serhildan Xınıs) için Draguignan’da taziye kuruldu.

·         Amed'de Uluslararası PEN, Türkiye ve Kürt PEN merkezleri tarafından düzenlenen "Barış Konferansı"nın sonuç bildirgesi açıklandı.

·         DİSK'e bağlı Genel-İş Anadolu Yakası 1 No'lu Şubesi üyeleri, Kadıköy Belediyesi önünde 1 Mayıs'a çağrı ve taşeron işçilere kadro talebiyle eylem yaptı.

·         Paramaz Kızılbaş’ın babası Hikmet Acun, “Nejat’ın Miştenur tepesinde şehit düşmesinin önemi var. Miştenur hem Kobanê’de yıkılışın hem de çıkışın sembolü" dedi.

·         Kilis'te dün akşam saatlerinde Suriye tarafından DAİŞ denetimindeki bölgeden atılan roketatar mermisinin isabet etmesiyle yaralanan 23 yaşındaki Suriyeli Fadıl Emin de yaşamını yitirdi. 

·         Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Eşbaşkanı Nilüfer Koç,  Kürt siyasetinin ciddi bir sınavla karşı karşıya olduğunu söyleyerek, “Ya yeni Kürdistan gerçekliğine göre hareket edilerek kazanılacak ya da halk olarak anlamsız ve hak etmediğimiz bir şekilde bedeller ödeyeceğiz” şeklinde konuştu.

·         Kürdistan’da yaşam hakkı başta olmak üzere yaşanan insan hakları konusunda gerek Türkiye yargısının ve gerekse de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin sınıfta kaldığını belirten İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasının Türkiye’de mevcut şiddet ortamının daha da derinleştireceğini uyarısında bulundu.

·         HDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan, “AKP hükümeti Kürt sorunun çözümsüzlüğü ile ne zaman bir savaş kararı, ne zaman çatışmalı bir döneme geçiş yapıyorsa o dönemlerde ilk yaptığı İmralı’ya tecrit uygulaması getirmek oluyor” dedi.

·         HDP, Türkiye futbolundaki ırkçılık ve ayrımcılığın önlenmesi için Meclis'in devreye girmesini istedi. Konuya ilişkin araştırma önergesi veren HDP'li İdris Baluken, AKP ve TFF'nin rolüne dikkati çekti AKP/Saray'ın talimatıyla düzenlenen siyasi soykırım operasyonları, Kürdistan ve Türkiye kentlerinde devam ediyor. Bu kapsamda, Colemerg ve İstanbul'daki operasyonlarda 7 kişi daha gözaltına alındı. Colemerg ‘deki operasyonun yapıldığı mahalleye tanklarla girilmesi dikkati çekti.

·         AKP dokunulmazlık taslağının Anayasa Komisyonunda konuşulması için siyasi partilere bildirimde bulunuldu. Tasarı 28 Nisan Perşembe günü saat 11.00'de Meclis Anayasa Komisyonunda görüşülecek.

·         Irak Parlamentosu Başkanı Selim Ciburi'nin basın sözcüsü Ahmet Mahcup, yazılı bir açıklama yayınlayarak Irak parlamentosunun yarın Selim Ciburi'nin başkanlığında toplanacağını duyurdu.

·         Selahaddin’in Xurmatu ilçesinde dün ilan edilen ateşkesin ardından çatışmalar yeniden başladı. Çıkan çatışmalarda bir Peşmergenin yaşamını yitirdiği, beş Heşdi Şabi üyesi öldürüldüğü öğrenildi.

·         Selahaddin’in Xurmatu ilçesinde yeniden başlayan çatışmaların, Heşd El Şebi’nin hiçbir sebep yokken yeniden saldırması üzerine başladığını belirten YNK Xurmatu cephesi askeri sorumlusu Abdullah Bor Peşmergenin çatışmaların çıkmaması için özen gösterdiğini, üstten talimat gelmesi durumunda Heşd El Şebi güçlerine karşı savaşacaklarını belirtti.

·         Güney Kürdistan Peşmerge Bakanlığı, Duzxurmatû'da yaşanan çatışmalara yaptığı açıklamada, Heşd El Şebî milislerinin ilçeden çıkmasını istedi. 

·         KDP yetkilileri, Rojavalı heyetin görüşme talebini reddetti. Rojavalılar, ret yanıtının ardından yaptıkları açıklamada Sınır Kapısının kapatılmasını kınadı.

·         ENKS'nin içerinde yer aldığı SUK’a bağlı çete grupları saat 15:15 sularında  Şêxmeqsûd Mahallesi'ndeki Benî Zêd kavşağı ve Kastêlo yolunu cehennem havanları ve toplarla bombalamaya başladı.

·         ENKS de içerinde yer aldığı SUK’a bağlı çete gruplarının keskin nişancıları, Şêxmeqsûd  Mahallesi'nde 12 yaşındaki  Şemis Mihemed isimli çocuğu yaraladı.

·         Almanya’nın Türkiye’deki askeri birliklerini çekmek yerine İncirlik’te kalıcı üs kurmayı planladığı iddia ediliyor.

·         Almanya’nın Duesseldorf kentinde “Çocuk bayramı” protesto edildi.

·         Almanya’nın Hannover kentindeki ziyaretinin ikinci gününde konuşan ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa ülkelerinin DAİŞ çetelerine ve diğer kriz bölgelerine müdahalede ‘daha fazla görev yüklenmesi’ gerektiğini söyledi.

·         Almanya'nın Köln kentinde TV 10 ile dayanışma gecesi organize edildi. Geceye Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, FEDA Eşbaşkanı Erdoğan Yalgın, NAV-DEM Eşbaşkanı Fatoş Göksungur, Maraş Girişimi Eşbaşkanı Elif Sonzamancı ile Köln Sol Belediye Meclis üyesi Hamide Akbayır geceye katılarak birer konuşma yaptı.

·         Avrupa'da yaşayan Kürdistanlılar, kongrelerini gerçekleştiriyor. Almanya ve Avusturya'daki kongrelerde, AKP'nin soykırımcı saldırılarına karşı direniş sahiplenildi. Konuşmalarda, PKK'nin kapitalizm karşısında halkların rehberliğini yaptığı da vurgulandı.

·         Fransa'da Drancy, Rouen ve Creil bölgelerinde Demokratik Kürt Toplum Merkezleri (DKTM) kongreleri yapıldı.

·         Fransa’nın Strasbourg kentinde Ermeni Soykırımı’ndan yaşamını yitirenler anısına bir yürüyüş düzenlendi.

·         İngiltere'nin başkenti Londra'da, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride ve AKP/Saray'ın soykırımcı saldırılarına karşı Cuma günü başlayan üç günlük çadır eylemi, dün (Pazar) sona erdi.

·         Fransa’nın Montpellier kentindeki Demokratik Kürt Toplum Merkezi'nde (DKTM), Qamişlo'da yaşamını yitiren 7 Asayiş üyesi, 3 YPG ‘li ve 17 sivil için taziye kuruldu.

·         Avusturya’nın başkenti Viyana’da Halkların Birleşik Devrim Hareketi üzerine bir toplantı yapıldı. Saygı duruşu ile başlayan toplantıda Halkların Birleşik Devrim Hareketi-HDBH bünyesinde yer alan bazı partilerin temsilcilerinin de divanda yerini aldığı toplantıda süreç değerlendirildikten sonra katılımcıların sorularına yanıt verildi.

·         Brüksel’de hükümetin savaş uçaklarına yapmak istediği milyarlık yatırım bütçesini protesto eden binler “Savaş değil, devrim zamanı” sloganı eşliğinde “NATO defol, senin avcı-savaş uçaklarını istemiyoruz” diyerek yürüdü.

 

26.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1380. gününde devam ediyor.

·         YPS Genel Koordinasyonu: YPS/YPS Jin savaşçılarının Nisêbîn’ de gerçekleştirdikleri eylemler ve yaşanan çatışmalarda 22 çete öldürülürken, 2 tank da imha edildi. 24 Nisan günü Şehit Gelhat Mahallesi’nde bir eve giren Saray çetelerine YPS birimlerimizin yaptığı sabotaj eyleminde 6 çete öldürülürken çok sayıda yaralısı da olmuştur, denildi.

·         YPG-BİM:  Lîwaa Sultan Murad, Ehrar El-Şam, Furqeya 16'an, Lîwaa El-Fetih, Lîwa Siltan Mihemed El Fetêh, Arteşa El Mucahidîn, Suwar El Şam, Ehrar Suruye, Cepha El Şamiye, Siqor El Cebel, Firka 101, Foc Alewal, Cephe El Tirkmen, Tabûrên Ebû Emera, Arteşa Al Îslam, Kombûna Festeqim Kema Emert, Lîwa 13emîn, Firqa El Şemaliye ve Tabûrên Nûreddîn Zenkî çetelerinin Halep'in Şêx Meqsud Mahallesi’ne yönelik düzenlediği ortak saldırıların devam ettiğini belirtti.

·         KCK Emekçiler Komitesi, 1 Mayıs'ı kutlayarak, emekçileri engel ve yasakları kabul etmeyerek meydanlara çıkmaya çağırdı. AKP'nin toplumsal kesimlerin buluşmasından korkuya kapıldığını vurgulayan KCK, "Görev ve sorumlulukların yerine getirilmesi ise, emeğin özgürlük mücadelesinde yeni bir başlangıcın gerçekleşmesini sağlayacaktır" dedi.

·         HPG, 3 Haziran 2015 tarihinde Şengal’de DAİŞ çeteleri ile girdiği çatışmada yaşamını yitiren HPG gerillası Bilal Çitak’ı (Gever Zagros) anarak, “şehitlerimizin etrafında kenetlenerek özgürlüğü zafere taşıyacağımız sözünü veriyoruz” dedi.

·         HPG gerillası Ramazan Akbaş (Bedran Çîyager) Batman’ın Kozluk ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

·         Dêra Marseva köyünde yaşanan çatışmada yaşamını yitiren HPG gerillası Metin Kaçar son yolculuğuna uğurlandı. Aynı çatışmada yaralı yakalanan HPG'li Aziz Aktaş'a ise hastanede işkence yapıldığı vurgulandı.

·         Mêrdin’in Nisêbîn ilçesinde Saray çetelerince gerçekleştirilen soykırım saldırılarına yaşamını yitiren ve Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne getirilen cenazelerden 3’ü, hastane morgunda bekletilmeye devam ediyor.

·         Nisêbîn'de çatışmalar 44’üncü gününde devam ediyor. Saray çetelerinin yoğun saldırıları gerçekleştirdiği mahallelerde YPS ve YPS-JIN üyelerinin direnişi de sürüyor.

·         Özyönetim direnişinin 43'üncü gününe girdiği Şırnex’e yönelik bombardıman devam ederken, gece boyu kente yönelik tank, ağır silah ve asker sevkiyatı yapıldı.

·         Saray çeteleri, Sîlopiya ve Cizîr’de öz yönetim direnişinde şehit düşenlerin mezarlarının bulunduğu Nalaro Mezarlığı'nı bombaladı.

·         HDP Genel Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında konuştu. Soykırımcı saldırılara değinen Yüksekdağ, "Türkiye halklarını 'vatan tehlike altında' diyerek, halkın itiraz etmesine mani oluyorlar. Bu yalana Türkiye halkları asla düşmemelidir" dedi.

·         Kürt halkının direnişini kıramayan AKP/Saray'ın talimatıyla düzenlenen siyasi soykırım operasyonları sürüyor. Bugünkü operasyonlar kapsamında Bingöl, Ağrı ve Amed'de en az 19 kişi gözaltına alındı.

·         Hatay Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisi, ikinci, "Suriye savaşının ve Türkiye'nin Suriye politikasının Hatay üzerindeki etkileri" raporunu hazırladı. Raporda, DAİŞ çetelerinin kentteki varlığına vurgu yapılurken, MİT'in bundaki rolüne dikkat çekildi.

·         DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, bu yıl 1 Mayıs mitingini Bakırköy Halk Pazarı'nda yapma kararı aldıklarını açıkladı.

·         AKP’nin “dokunulmazlıkların kaldırılması” için Meclis’e sevk ettiği Anayasa değişikliği teklifinin komisyon gündeminde ele alınmasına kısa bir süre kala aralarında HDP Eş Başkanlarının da bulunduğu 25 fezleke dosyası daha Meclis’e geldi.

·         İstanbul'da düzenlenen ev baskınlarında 2'si gazeteci 21 kişi gözaltına alındı.

·         Kuzey Suriye Federasyonu’nun ilanı ve Mınbiç hamlesinin gündeme gelmesi ile beraber Efrin, Ezaz ve Şêx Meqsud üçgeninde önemli gelişmeler yaşanıyor.

·         Genel Rojava ve özellikle de Kobanê’nin siyasi, askeri yeniden yapılanmasının yanında toplumsal yapılanmasını da kendi öz gücüyle kurmaya kendi kendini yönetir hale gelmeye devam ediyor.

·         Peşmerge ve Heşdi Şabi üst düzey yetkililerinin bugün Kerkük’te Xurmatu’da yaşanan çatışmaları durdurmak için bir araya gelecek.

·         Kerkük Tevgera Azadi Eş Başkanı Nevzat Bekir, Xurmatu’daki olayların arkasında dış güçlerin de yer aldığını belirterek bunların başında Türkiye ve İran’ın geldiğini, Irak içindeki bazı kesimlerin de bunlara destek verdiğini söyledi.

·         Irak Parlamentosu Selim Ciburi başkanlığında 13:30’da oturuma başlarken, Başbakan Haydar Ebadi de oturuma katılmak için parlamentoya geldi.

·         Heşd El Şabi üyelerinin Xurmatu’da polis aracına yönelik gerçekleştirdiği saldırıda yaşamını yitiren 1’i komiser 3 polisin de Arap halkından oldukları öğrenildi. 

·         Son 8 yıldır işsizlik oranının sürekli artış gösterdiği Fransa’da mart ayında rekor düzeyde düşüş kaydedildiği duyuruldu.

·         Ermeni Soykırımı’nın 101. yıldönümü anmaları için İstanbul’a gelen Paris senatörü Philippe Kaltenbach, Kürt halkının özerklik talebinin meşru olduğunu vurguladı.

·         Fransa’da 150 bini aşkın çalışanın hak taleplerine kulak verilmemesine karşı demiryolları çalışanları greve gitti.

·         Ermeni Soykırımı anısına Almanya, Sırbistan, Ermenistan ve Türkiye’de konserler içeren ‘Ağıt’ projesine Türkiye tarafından müdahale edilmesine Alman sanatçılardan tepki geldi.

·         Portekiz’de eski muhafazakar hükümetin kemer sıkma politikalarına kısmen son veren sol koalisyona ülkeyi diktatörlük rejiminden kurtaran askerlerden destek geldi.

·         Fransa’da hükümet ve çevreci örgütlerin katıldığı 4’üncü Çevre Konferansı düzenlenirken, dünya üzerindeki 35 önemli eko-bölgeye zarar verenler arasında en az 25 Fransız şirketin gelmesi dikkat çekiyor.

·         Almanya’nın önde gelen çalışan sendikalarından Verdi’nin grev çağrısı nedeniyle yüzlerce uçak seferinin iptal edildiği duyuruldu.

·         Meksika’da çetelerin faaliyet alanlarının başında gelen Guerrero eyaletinde bir gazetecinin katledildiği duyuruldu.

·         İtalya'nın Milano ve Roma kentlerinde, faşizmden kurtuluş günü olan 25 Nisan'da onbinlerce kişi sokaklara çıktı.

·         Frankfurt'ta üçüncü alan meclisi ilan edilerek, kadınlara örgütlülüğü geliştirme çağrısı yapıldı.

·         Frankfurt'ta "Neden HDK Avrupa" paneli düzenlendi. Panelde, Avrupa'da yaşayanların demokratik muhalefetteki rolünün önemli olduğu belirtildi.

·         Avrupa'da Kürtlerin ve Türkiyelilerin örgütlüğü olduğu çok sayıda kurum ve kuruluş, yazılı açıklama yaparak, Türkiye turizmini boykot etme çağrısında bulundu.

·         İngiltere’deki büyük sendikaların öncülüğünde, "Sayın Abdullah Öcalan’a Özgürlük" adıyla kampanya başlatılıyor. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, kampanya kapsamında temaslarda bulundu.

·         İtalya'nın Torino kentinde, Nazi işgaline son verilmesinin yıl dönümü vesilesiyle kutlama yapıldı.

·         Güney Afrika'da düzenlenen barış yürüyüşünde, AKP/Saray protesto edilirken, Kürtlere dayanışma mesajı gönderildi ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a özgürlük istendi.

·         ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasında müzakereleri gizli bir biçimde yürütülen serbest ticaret anlaşması TTIP’ye bir tepki de Fransız iktidar partisinden geldi. Sosyalist Parti (PS), anlaşmanın ‘bu haliyle’ kabul edilmesinin mümkün olmadığını duyurdu.

·         İngiliz sendikaları öncülüğünde başlatılan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kampanyası'nın startı Britanya Parlamentosu'nda yapılan geniş katılımlı bir toplantı ile başladı.

·         Sinus-Enstitüsü tarafından 14-17 yaş arası gençler arasında yapılan saha araştırmasının sonuçları, gençlerin ‘tolerans’, ‘birlikte yaşam’ gibi değerleri savunurken, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ki en ‘az isyankar’ konumunda olduğunu gösteriyor.

·         Almanya’nın Bremen kentinde faaliyet gösteren selefi gruplar arasında yaşanan çatışma sonrasında polisin birçok yere baskınlar düzenlediği bildirildi.

·         2011 yılında bağımsızlığını kazanan ve 2013 sonunda iç savaşın başladığı Güney Sudan’da barış yolunda önemli bir adım daha atıldı. Hükümete karşı isyanın lideri Riek Machar, 2,5 yıl aradan sonra başkente dönerek devlet başkan yardımcılığı görevini devraldı.

·         Almanya’nın Bremen eyaletinde Kürt siyasetçi aktivisti Ali Doğan tutuklandı.

 

27.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1381. gününde devam ediyor.

  • ·         HPG BİM:  26 Nisan günü Dersim merkeze bağlı Kulvari köyü yakınlarında hareket halinde olan askeri güçlere yönelik bir eylem düzenlendiğini açıkladı. İki mevziinin hedef alındığı eylemde 6 askerin öldürüldüğünü kaydetti.
  • ·         YPS Genel Koordinasyonu: 1 tank, 1 kepçe imha edilirken, 1 kobra tipi zırhlı aracın da darbelendiğini belirtti. Tespit edilebilen 11 Saray çetesi öldürülürken, 6’sının yaralandığını da duyurdu.
  • ·         Devrimci Karargâh Komutanı Yücel Karagümrük, Kurucu Komutan Orhan Yılmazkaya'nın şehadetinin yıl dönümü vesilesiyle yaptığı değerlendirmelerde ‘’Bundan sonrası mücadelede, devrime inançta samimiyetle, oportünizme ve sömürgeciliğe karşı öfkeyle doldurulacaktır.’’

·         Direnişin 44. gününe girdiği Şırnex’te atılan havan ve obüslerin isabet ettiği çok sayıda evde çıkan yangın sabaha kadar devam etti. Kentin birçok mahallesinde devlet çeteleri ile YPS/YPS-JIN üyeleri arasındaki çatışmalar ise sürüyor.

·          Şırnex'ın Cizîr ilçesinde 79 günlük soykırım saldırıları sırasında vahşet bodrumlarında Saray çetelerince katledilen Zeliha Başkurt'un cenazesi, Cizîr'de defnedildi.

·         Şırnex’te YPS/YPS-JIN üyeleri tarafından bir tank ve bir zırhlı araca eylem düzenlendi. Zırhlı araç imha edildi, en az 3 özel harekât çetesi öldürüldü.

·         Şırnex’te yaşamını yitiren YPS/YPS-JIN üyelerinin cenazelerinin bekletildiği hastane morgunun soğutucusu çalıştırılmıyor ve cenazelerin birçoğu çürümüş durumda olduğu belirtiliyor.

·         Soykırım saldırılarının en ağır şekilde yürütüldüğü Nisêbîn’de, Kışla, Abdulkadirpaşa ve Zeynelabidin mahalleleri yoğun top ve obüs saldırısı altına alındı.

·         Son günlerin en şiddetli bombardıman ve çatışmalarının yaşandığı Şırnex’te, ırkçı marşlar eşliğinde atılan obüs ve toplarla birçok evde yangın çıktı.

·         Amed'in Yenişehir ilçesi Ofis semti Gevran Caddesi'nde Kirpi tipi zırhlı araç, bir kadına çarptı. İsmi öğrenilemeyen kadın çarpmanın etkisi ile olay yerinde yaşamını yitirdi.

·         Amed Valiliği, sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur'da çekilen ırkçı klibe gelen tepkiler üzerine, "Bilgimiz yok, soruşturuluyor" açıklamasını yaptı.

·         Colemerg Belediye Başkan Vekili Nazmi Çoşkun, 14 Ağustos'ta yapılan özyönetim açıklamasına katıldığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

·         Gever'de bir binayı ateşe veren çetelerin Arapça diyalog kurmaları dikkati çekti. Çeteler daha önce, soykırımcı saldırılarda "Quwetil Eswad" güçlerinin kullanıldığını itiraf etmişti.

·         Muş’un Varto ilçesinde seyir halindeki polis aracına yönelik düzenlenen eylemde biri ağır 3 polis yaralandı.

·         Wan’ın Bahçesaray ilçesinde, HDP mitingine katıldıkları için 70 korucunun silahına el konuldu. Korucular ifadelerinde, “Biz korucuları toplayıp zorunlu olarak AKP mitinglerine götürdüler” dedi.

·         DTK Eşbaşkanları Leyla Güven ve Hatip Dicle, Maraş Terolar'da süren direnişi ziyaret ederek desteklerini sundu.

·         Barış Bloku, İstanbul'da toplantı düzenleyerek, tüm milletvekillerine "AKP'nin dokunulmazlık teklifini reddedin" diye seslendi. Toplantıda, CHP'nin tutumu da eleştirildi.

·         HDP Grup Başkan vekili İdris Baluken, AKP'nin içeride ve dışarıda yürüttüğü savaş politikalarının Kilis ile beraber tüm sınır boyunda, Kürdistan ve Türkiye'nin batısındaki metropoller başta olmak üzere her yeri can ve mal güvenliğinin olmadığı alanlar haline getirdiğini söyledi.

·         HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bir dizi temasta bulunmak amacıyla ABD'ye gitti.

·         HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, yarın Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek olan "dokunulmazlıkların kaldırılması" teklifini "halk iradesini tasfiye etme sürecinin başlangıcı" olarak değerlendirdi.

·         HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Kanada'da "Anatolia Cultural Fundation" tarafından düzenlenen, Kuzey Kürdistan halkıyla dayanışmak amacıyla düzenlenen etkinliklere katıldı.

·         AKP ve Saray'ın torba yasası; muhalif çevrelerin malvarlığına el koyma ve Kürdistan'a dönük işgalci uygulamaların yasal altyapısını oluşturdu. Ayrıca direnişi kıramayan devlet, 15 bin polis kadrosu da tahsis etti.

·         AKP'nin dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili teklifi yarın Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek. HDK ve DTK ise emek, demokrasi ve barış güçlerinin temsilcilerini Mayıs'ta Ankara'ya çağırıyor.

·         Türk askerleri Dersim'in Ali Boğazı alanına indirmelerle operasyon başlattı. Bölgede askeri sevkiyat sürüyor.

·         Dersim'in ilçelerinde yaşayan ve geçim kaynakları hayvancılık olan Şavaklılar, "Yasaklı Bölgeler yüzünden emeklerinin karşılığını alamıyor.

·         Tevgera Azadi Germiyan halk meclisi eşbaşkanı Hawre Cebbar ve Kerkük Halk Meclisi Eşbaşkanı Nevzad Bekir ile Tevgera Azad meclis üyelerinden oluşan heyet Xurmatu’da yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren ve yaralanan Kürtlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

·         Irak ordusu sabah saat 05:00’te Maxmur cephesinde DAİŞ’e karşı operasyon başlattı. Operasyon, koalisyon uçaklarının verdiği hava desteğiyle yapılıyor.

·         YPJ savaşçısı Hêvîdar Serhed’in cenazesi, Kobenê’de Şehit Dicle Şehitliği’nde sonsuzluğa uğurlandı.

·         NAV-DEM, Almanya hükümetinin Kürdistan’da Kürt halkına karşı yürütülen inkar ve imha savaşında DAİŞ zihniyetli Türk devletini desteklemekle yetinmeyerek, Almanya’da da Kürtleri ve kurumlarını kriminalize etmeye devam ettiğini belirtti.

·         Qamişlo’da, Baas rejiminin başlattığı saldırılara karşı direnişte yaşamını yitiren 29 kişi, binlerin katıldığı görkemli bir törenle son yolculuğuna uğurlandı.

·         SUK çetelerinin sabah saatleriyle birlikte YPG ve Ceyîş El-Siwar savaşçılarının Til Rıfat ve Birada'daki mevzilerine saldırmasıyla başlayan çatışmalarda, çetelerin onlarca kayıp vererek çatışma bölgesinden kaçmaya çalıştığı öğrenildi.

·         Fransa Sosyalist Partisi (PS) AP Milletvekili Eric Andrieu tarafından hazırlanan ve Brüksel’deki oturumda sunulan rapora göre, AB’nin Ortak Tarım Politikası (PAC) adlı programı sadece ‘sektörü ayakta tutmaya’ yaradı.

·         İspanya’da Aralık ayında yapılan genel seçimlerden bu yana koalisyon kurulamaması nedeniyle parlamentonun fesh edileceği duyuruldu. Kral VI. Felipe’nin bu kararı Parlamento Başkanı Patxi Lopez Alvarez’e ilettiği öğrenildi.

·         Venezuela’da parlamento çoğunluğunu elinde bulunduran sağ muhalefetin Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu düşürmek için faaliyetleri devam ederken, görevden almaya ilişkin referandum planı devreye konuldu.

·         ABD’de Süper Salı” olarak bilinen ve 5 eyalette yapılan ön seçimlerde Donald Trump ve Hillary Clinton kazandı.

·         Merkezi ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Freedom House raporuna göre, son 4 yılda Türkiye; Mısır, Yunanistan ve Tayland’ın ardından basın özgürlüğünde gerilemenin en yüksek olduğu dördüncü ülke. 100 puan üzerinden yapılan değerlendirmede Türkiye’deki gerileme 6 puan arttı ve 71 oldu.

·         Alman medyasında yer alan haberlerde, Federal Haber Alma Servisi (BND) Başkanı Gerhard Schindler’in görevinden ayrılacağı iddia edildi. İddiaya göre, Başbakanlık tarafından istifaya zorlanan Schindler’in yerine Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble’nin yakın üst düzey memurlardan olan Bruno Kahl getirilecek.

·         2022 yılında tüm nükleer enerji santrallerini kapatmayı planlayan Almanya’da nükleer atıkların temizlenmesi, depolanması ve güvenliğinin sağlanmasına ilişkin müzakereler sürüyor.

·         Haftalık basın açıklaması yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Türkiye için yapılan seyahat uyarısını yineledi.

·         Fransa’nın başkenti Paris’te 13 Kasım 2015’te 131 kişiyi katleden DAİŞ çetelerinden olan Salah Abdeslam, Fransa’ya iade edildi.

·         İsviçre çocukken köle olarak çalıştırılan 15 bin kişiye tazminat ödeyecek.

·         Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerikan mahkemesinin İran’ın 2 milyar dolar parasına el koymasını ‘sokak eşkiyalığı’ olarak niteledi.

·         İran ve Uruguay’ın ikili iktisadi ve ticari ve bankacılık alanlarında işbirliğini geliştirmek amacıyla Karma Ekonomi Komisyonu kurma kararı aldığı bildirildi.

28.04.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1382. gününde devam ediyor.

·         YPS Genel Koordinasyonu: Nisêbin ve Şırnex’te devam eden direnişin sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Nisêbin’de en az 14, Şırnex’te ise 6 özel harekatçının öldürüldüğü duyuruldu. YPS, son üç günde Nisêbin ve Şırnex’te en az 20 özel harekatçının öldürüldüğünü açıkladı.

·         YPG-BİM: YPG Genel Komutanlığı yazılı bir açıklama yaparak, MİT tarafından organize edilen SUK çete gruplarının 27 Nisan’da başlattığı saldırın kırıldığını, 83 çete üyesinin öldürüldüğünü, 66 çete cenazesinin ellerine geçtiğini duyurdu. Çatışmalarda yaralanan çetelerin Türkiye’ye geçirilerek burada tedavi altına alındığı belirtildi.

·         17 yıldır İmralı Adası’nda tecrit altında tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 5 ciltlik Demokratik Uygarlık Manifestosu kitabı İspanyolcaya çevrildi.

·         Devlet saldırılarına karşı direnişin 45'nci gününe girdiği Şırnex gece boyu aralıksız tank, top, obüs ve havanlarla bombalandı. Yeni, Bahçeli, İsmetpaşa ve Aydınlıkevler'e yönelik yapılan bombardımanda çok sayıda ev yakıldı ve kullanılamaz hale geldi.

·         Saray çeteleri, Şırnex’te içindeki ihtiyaç maddeleriyle birlikte kent otogarını ateşe verdi.

·         Mêrdin’in Nisêbin ilçesinde sokağa çıkma yasağının 46'ncı gününde yoğun çatışmalar devam ediyor. Sabah saatlerinde ilçeye yoğun askeri sevkiyatın yapılırken, Kışla ve Zeynelabidin mahalleleri Qamişlo-Nusaybin sınır hattına konumlandırılan zırhlı araçlardan yapılan top atışlarıyla bombardıman altına alındı.

·         Nisêbîn’de son 46 günün en şiddetli çatışmaları yaşanırken, mahalleler aralıksız bombalanmaya devam ediliyor. Gece boyu yapılan bombardımanda bir tank ortalama saatte 28 gülle attı.

·         Gever'de Türk ordusunda görev yapan Uzman Çavuş H.K.'nin DAİŞ'e 'canlı bomba' olarak katıldığı belirtildi. 

·         Amed'in Yenişehir ilçesi Gevran Caddesi'nde, dün yoldan geçen zıhlı bir polis aracının altında kalarak yaşamını yitiren Hatun Elhaman'ın (76) Selehaddin Eyyubi Devlet Hastanesi morguna kaldırılan cenazesi, otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi.

·         Erciş Belediyesi Eşbaşkanı Abdurrahman Çağan, "özyönetim ilanına katıldığı" gerekçesiyle tutuklandı.

·         Roboskili aileler, adalet arayışlarını sürdürdü. Eylemde, HDP'li milletvekillerine dönük saldırıya da tepki gösterildi. Eylemdeki açıklamada, katliamdan AKP sorumlu tutularak, "Roboski AKP’nin kimliğidir” denildi.

·         HDP İstanbul Kadın Meclisi, HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırılması ve özellikle kadın vekillere yönelik erkek şiddetini protesto etti.

·         HDP Şırnex Milletvekili Ferhat Encü, Meclis Genel Kurulu’nda AKP’nin suçlarını ortaya koyan ve Kürdistan’da devam eden devlet terörüne dikkat çeken bir konuşma yapmak istedi.

·         DBP Tuşba İlçe Binası'na sabah saatlerinde yapılan polis baskını ve İlçe Eş Başkanı Harika Uyar’ın gözaltına alınması protesto edildi.

·         Manisa'nın Soma ilçesinde, Soma-Kırkağaç Mevkii’nde yola döşenen uzaktan kumandalı patlayıcı, belli aralıklarla patlatıldı.

·         Kocaeli Üniversitesi'nde öğrenciler, 'sahte eylem' çağrısı yaparak 1 Mayıs'a davet etti. Eyleme saldırı hazırlığı yapan polis neye uğradığını şaşırdı!

·         HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının  kaldırılması girişimine seçmenlerden tepki geldi. HDP seçmenleri, Saray ve AKP'nin kendi iradelerini gasp etmesine izin vermeyeceklerini belirtirken, "Parlamento yoksa sokak var" mesajını verdi.

·         HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılarak meclisten atılmaları için Anayasa Komisyonu'nda görüşülen "dokunulmazlıkların kaldırılması" tasarısı Pazartesi gününe ertelendi.

·         1 Mayıs'ı kutlayan KONGRA-GEL, "İnkârcı ve imhacı politikalarının kaçınılmaz sonu gelmiştir. Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürdistan'ın özgürleşmesinin final sürecindeyiz" dedi. Açıklamada, 1 Mayıs'ta faşizme karşı mücadele bayrağını yükseltmeye çağırdı.

·         İnsan Hakları Derneği (İHD), cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporunu açıkladı. Raporda, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşanan firar olayından sonra adeta Kürt tutsaklardan intikam alma girişimlerinde bulunulduğu, kamu idaresinin, mahpuslara karşı tecridi daha da derinleştirdiği belirtildi. 1 Ocak ile 24 Nisan günleri arasında 504 tutuklu ve hükümlünün sürgün edildiği de raporda belirtildi.

·         Prof. Dr. Mehmet Altan, Türkiye'nin korkunç bir yere geldiğini belirterek, "Türkiye'de hukuktan, demokrasiden ve barıştan kopularak siyasi İslam faşizmine doğru yol alabilecek cehennem taşları döşeniyor" dedi.

·         28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü’nde Adalet Arayan İşçi Ailelerini Taksim Fransız Konsolosluğu önünden Galatasaray Meydanı’na yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi.

·         Taksim'de bir araya gelen siyasi parti ve demokrasi güçleri, aradan 39 yıl geçmesine rağmen hala hesabı verilmeyen 1 Mayıs Katliamı'nı protesto etti. Eylemde, Meclis bünyesinde bir Hakikat Komisyonu kurulması istendi.

·         Meclis Genel Kurulu'nda dünkü konuşması sırasında AKP'li vekillerin linç girişimine maruz kalan Şırnex milletvekili Ferhat Encü, "Birebir yaşadığım, tanık olduğum hakikati anlattım. Bu hakikatin duyulmasından korkuyorlar" dedi. Encü, "Ancak biz hakikati anlatmaya devam edeceğiz. Bunu duyacaklar ve hesabını da verecekler."

·         AKP/Saray'ın talimatıyla, Kürtler ile sol-sosyalist kesimlere dönük gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. Siyasi soykırım operasyonları, 1 Mayıs yaklaşırken artış göstermesi dikkat çekti.

·         AKP’nin teklifi üzerine Meclis Anayasa Komisyonu’nda görüşülen “dokunulmazlıkların kaldırılması”na dair tasarı için HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Meclis'te darbe süreci başlamıştır" dedi.

·         Irak ordusundan yapılan açıklamaya göre, Musul'un Maxmur ilçesinde dün başlatılan operasyonda bir köy özgürleştirildi, 200 DAİŞ çetesi öldürüldü.

·         Kürdistan’da Barış İnisiyatifi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a açık bir mektup yazarak 23-24 Mayıs’ta Türkiye’de yapılacak olan ilk Dünya İnsani Zirvesi için Türkiye’nin uygunsuz bir yer olduğunu belirtti.

·         Tevgera Azadi, Xurmatu’da yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren Kürtlerin ailelerine ziyarette bulunarak ilçede olup bitenler hakkında ulaştığı sonuçları düzenlediği basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştı.

·         WFP, Türk hükümetinin Qamişlo’daki sınır kapısından geçişlere izin vermemesi nedeniyle yüz binlerce kişinin gıda yardımlarında mahrum bırakıldığını duyurdu.

·         Türk devletinin desteği ile Ceyş El Suwar ve YPG mevzilerine saldıran SUK ve ENKS çeteleri dün saat 09.55’te Şêx İsa’daki mevzilerinden, Ceyş El Suwar ve YPG  savaşçılarının Til Rifet, Eyn Deqne, Bilelon, Minix ‘teki mevzilerine saldırdı.

·         16 Şubat’ta Palmira’yı DAIŞ çetelerinden geri alma operasyonlarında öldürülen Rus askerinin cenazesini YPG güçleri tarafından çetelerden alındı. 

·         Ceyş El Suwar, Türk devletinin çetelere desteğinin sürdüğünü; Sultan Murat Tugayı çetelerine 2 tank teslim edildiğini açıkladı.

·         Çete grupların Halep’in Şêx Meqsud mahallesine yönelik saldırıları sürüyor. 27 Nisan günü Seken Şikeyf bölgesinden Şêx Meqsûd mahallesine yönelik bir saldırılarına YPG güçlerinin müdahalesi sonucu çıkan çatışmada 2 çete üyesi öldürüldü.

·         SUK çeteleri AKP devletinden aldıkları silahlarla Şehba bölgesi ve Efrîn Kantonuna topçu saldırılar düzenliyor.

·         Fransa’da önümüzdeki hafta Ulusal Meclis’e gelecek yeni Çalışma Yasası’na karşı bugün yedinci kez düzenlenen ülke çapındaki eylemlere yüz bini aşkın kişi katılırken, onlarca kentte polis ile göstericiler arasında çatışmalar çıktı

·         Libya’da bugüne kadar çatışmaların az olduğu Beni Welid kentinde göçmenler ile insan kaçakçıları arasında yaşanan çatışmalarda en az 12 Mısırlı göçmen ile 3 Libya vatandaşının katledildiği duyuruldu.

·         Körber Enstitüsü tarafından Rusya ve Almanya’da yapılan geniş kapsamlı ankete göre, Almanların büyük kısmı ABD’den ziyade Rusya ile ilişkiler geliştirilmesinden yana.

·         Stuttgart'ta düzenlenen HDK-Avrupa panelinde, daha güçlü örgütlenme çağrısı yapıldı.

·         İran rejimi, 19 Mart'ta sona eren 2015 İran yılında 12 bin Kürdün tutuklandığını kabul etti. Kürdistan Eyaleti Cezaevleri müdürü, bu tutuklamalarla Kürt toplumunun sosyal dokusunun parçalanmakta olduğunu itiraf etti.

·         Almanya'nın Köln kentinde bir araya gelen CADUS (Yardım Kuruluşu), NAV-DEM Köln ve Heyva Sor a Kurdistanê NRW temsilcileri, Berlin'de daha önce startı verilen Mobil Hastane projesine katkıda bulunmak için çalışmalarına başladı. 

·         BM İnsan Hakları Yüksek Komiseryası sözcüsü Ruppert Colville, "Raporun bir kopyasının elimize geçtiğini doğrulayabilirim" dedi. Cizre raporunun 26 Nisan'da BM'ye ulaştığı bildirildi.

·         İtalya’da DAİŞ’e yönelik operasyonlarda 6 çete üyesi gözaltına alındığı duyuruldu.

·         Fransa’da 3 Mayıs’ta Ulusal Meclis’e gelecek yeni Çalışma Yasası’na karşı bugün yedinci kez eyleme gidiliyor. Bazı kentlerde sabah saatlerinden itibaren başlayan gösterilerde birçok yol güzergahı bloke edilirken, Nantes’da polis ile eylemciler arasında çatışmalar yaşandı.

·         Fransa Demokratik Kürt Konseyi, "Tüm Kürtleri, demokratları, aydın ve emekten yana olan herkesi 1 Mayıs’ta alanlara çağırıyoruz" dedi.

·         ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Bağdat temaslarından sonra Hewler’i ziyaret etti.

 

29.04.16

 

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1383. gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık: Kilis'e top ve roket atılmasının Erdoğan'ın planı olduğunu belirtti. Mevcut koşullarda müzakere ve diyaloğun olamayacağını kaydeden Bayık, herkesin direnişi gündemine almasını istedi. "Müzakerenin yolu; özgürleşmeden geçiyor,

direnişten geçiyor, kimse kendini aldatmadan, beklenti içerisinde olmadan örgütlenmelidir" mesajını verdi. Bayık, "YPS-YPS JIN'in kahramanca direnişi Erdoğan ve AKP'nin gerçeğini uluslararası alanda açığa çıkarmıştır"

·         HPG BİM: 28 Nisan günü HPG gerillalarının Colemerg ile Çelê ilçesi arasında yol kontrolü yapan Türk ordusuna yönelik sabotaj eylemi düzenlendiğini açıkladı. Eylemde 1 asker ölürken, 3 askerin yaralandığı da belirtildi. HPG’nin yayınladığı ilk görüntü Mazıdağı’nda 23 Nisan günü gerçekleştirilen eyleme ait. Saat 13.10'da Amed'in Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasında bulunan Jor ve Xanika Jêr köyleri mıntıkasında Nisêbin'den Amed'e gitmekte olan özel harekât polislerini taşıyan otobüsü hedefleyen gerillalar çok sayıda polisi öldürmüştü. HPG eylemin Amed'te ve Nisêbin direniş şehitleri anısına gerçekleştirildiğini duyurdu. HPG Basın İrtibat Merkezi, Mardin’in Savur ve Mazıdağı ilçelerinde gerçekleştirilen ve çok sayıda askerin öldürüldüğü sabotaj eylemlerinin görüntülerini yayınladı.

·         YPS Genel Koordinasyonu: Saldırılara karşı özsavunma direnişinin büyüyerek devam ettiğini belirten YPS Genel Koordinasyonu, Nisêbin, Şırnex ve Wan’da 29 özel harekatçının öldürüldüğünü duyurdu. YPS Genel Koordinasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘özsavunma direniş mücadelemiz saray çetelerine karşı büyüyerek devam etmektedir. Bu direnişte MLKP savaşçıları da aktif bir biçimde yerini almaktadır’’ denildi.

·         YPG-BİM: Halep’te SUK çete gruplarına ait cephanelik olarak kullandığı bir nokta ve bir askeri aracın imha edildiğini, yaşanan çatışmalarda en az 2 çetenin öldürüldüğünü duyurdu.

·         KJA:  1 Mayıs'ı kutlarken, tüm kadınları 8 Mart ve Newroz ruhuyla alanlara çağırdı.

·         1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlayan HPG gerillaları, Kürdistan’daki öz yönetim direnişlerini ve büyük emekler sonucunda açığa çıkan direnişleri sahiplenme çağrısı yaptı.

·         Şırnex’te Saray çetelerinin yerleştiği bir bina havaya uçuruldu. Binadaki çok sayıdaki Saray çetesinin öldüğü belirtildi.

·         Şırnex’te gece boyu şiddetli çatışmalar yaşandı. Hava hareketliliğinin sürdüğü kentte dün ateşe verilen kent otogarı ise hala yanıyor. Şırnex’te Saray çetelerince dün gece ateşe verilen ve belediyeye ait araç-gereçlerin de bulunduğu şehirlerarası otobüs terminalinde yangın devam ederken, itfaiyenin müdahalesine de izin verilmiyor.

·         Geceyi yoğun bombardıman altında geçiren Nisêbin’de, Erdoğan’ın ‘yakın, yıkın’ talimatı çerçevesinde gece boyu onlarca ev ateşe verildi. İlçede çatışmalar devam ediyor.

·         Cizîr'de katledilen Servet Çurak, sonsuzluğa uğurlandı. Devlet çeteleri, Çurak'ın cenazesini saatlerce bekleterek adeta işkenceye başvurdu.

·         Batman Belediyesi tarafından düzenlenen tiyatro festivali başladı. Festivalin ilk gününde, diktatörlerin halklara boyun eğdiremeyeceğinin işlendiği 'Sıltane Fîlan' oyunu da sahnelendi.

·         Amed’in Yenişehir İlçesi'nde bulunan Türk Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak Daire Başkanlığı'nın çatısında patlama meydana geldi, çatıda büyük bir delik oluşurken askerler ve içerideki personel panikle dışarı çıkarıldı. Şiddetli patlama çevredeki ev ve işyerlerini de etkiledi.

·         Amed'de 2009 yılında "KCK" adı altında gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonlarında bir süre tutuklu kalan ve aralarında HDP milletvekilleri, DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle'nin de bulunduğu 191 Kürt siyasetçinin yargılandığı davanın 60'ıncı duruşması başladı.

·         Bingöl'de önceki gün sabah saatlerinde HDP, DBP, KURDÎ-DER, İHD, BÜÖ-DER, Eğitim Sen ve Rençber Aziz Kütüphanesi'ne polis baskın düzenledi. Baskında gözaltına alınan 15 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

·         İzmir’in Urla ilçesi Menteş mevkisindeki askeri birlikte iddiaya göre 22 yaşındaki Er Celal Mungan askeri aracın çarpması sonucu  öldü.

·         Uşak'ta Kürtçe konuştukları için saldırıya uğrayan 2 işçinin durumu ağır. İşçiler 5 gündür yoğun bakımda tutulurken, saldırganların serbest bırakıldığı belirtildi.

·         Hrant Dink'in katledilmesiyle ilgili olarak Ordu Vali Yardımcısı ve eski Mülkiye Başmüfettişi Özkılınç hakkında 15 yıla kadar hapis istendi.

·         MLKP, 1 Mayıs'ı kutladığı açıklamasında, "Erdoğan ve AKP rejimine karşı, onur ve özgürlük bayrağını dalgalandırıyoruz" dedi.

·         KCD-E, 1 Mayıs'ı kutlayarak, Kürtleri ve dostlarını alanlara çağırdı.

·         1 Mayıs 1977'de katledilenler için anma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte yapılan konuşmalarda, 1 Mayıs kutlamalarına katılım çağrısında bulunuldu.

·         Suriye Demokratik Federalizm Kurucu Meclisi, gelecek ay planlamasını yaparak, bir dizi karara imza attı.

·         1 Mayıs'ı kutlayan DBP, "Kapitalist moderniteye karşı toplumsallığımızı savunma ve insanlığı özgürleştirmeyi direnerek sürdüreceğiz" dedi. DBP, 1 Mayıs'ta alanlarda olacağını duyurdu.

·         İstanbul'da işçiler ve emekçiler konfederasyonların ve meslek örgütlerinin çağrısıyla 1 Mayıs'ta Bakırköy'de buluşacak. HDK ve HDP bileşeni partiler de Bakırköy'e çağrı yaptı.

·         AKP'li Urfa Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet karşılığı yüzde 40 ödeneğine el koyduğu DBP'li belediyelere ambargo uygulayarak, hizmet götürmüyor. Halfeti'de halk AKP'li belediyenin ayrımcı ve duyarsız politikalarına isyan ederek, tepki gösterdi.

·         Suriye'de son günlerde artan bombardıman ve çatışmaların ardından bir araya gelen ABD ve Rusya, ülkede ateşkesin sağlanması için anlaşmaya vardı.

·         Türk askerleri dün gece, ağır silahlarla Tel Abyad’a (Girê Spî) sınır kapısına saldırdı.

·         Dün Bağdat’a sürpriz bir ziyarette bulunarak Iraklı yetkililerle görüşen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, gece saatlerinde Hewler’e ulaştı. Biden, Hewler’e ayak bastıktan kısa bir süre sonra Kürdistan Bölgesi eski Başkanı ve KDP Genel Başkanı Mesut Barzani ile görüştü.  

·         Heşdi Şebi’nin saldırılarında çocukları katledilen Xurmatulu Kürt aileler, başka insanların ölmemesi için yetkilileri önlem almaya çağırdı.

·         Norveç'in Turoey adasında en az 15 kişi taşıyan bir helikopterin düştüğü bildirildi.

·         İsveçli Gazeteci Joakim Medin, YPG ve PKK gerillalarının Şengal Dağı'na sığınan Ezidileri kurtarma operasyonlarına, DAİŞ çetelerinin Kobanê'yi kuşatmalarına tanıklık etti ve Kobanê'yi son terk eden batılı gazeteci oldu.

·         Balkanlar üzerinden AB’ye yönelik mülteci akını sonrası ülkeler sınırlarına tel örgü çekiyor.

·         NATO’nun Baltık ülkelerindeki askeri varlığını arttırma çabaları artarken, Obama’nın ziyareti sonrasında Almanya’nın da daha fazla askeri bölgeye gönderme kararı aldığı iddia edildi.

·         Almanya’da hasta ve yaşlılara bakım hizmeti veren şirketlerin sahte belgelerle yıllık en az 1 milyar Euro’luk haksız kazanç elde ettiklerine dair skandaldan sonra şimdi de binlerce çalışanı sömüren bakım evleri gündemde.

·         Almanya’da metal ve elektronik endüstrisindeki 3,8 milyon çalışanın haklarına dair müzakerelerde sonuç alınamazken, IG-Metall sendikasının talebiyle uyarı grevleri yapılıyor.

·         Almanya’nın Ludwigsburg kentinde, kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Kürt Yazar Haşim Kutlu için bugün tören düzenlendi.

·         Birleşmiş Milletler (BM) yetkilisi Jan Egeland, Suriye’nin Halep kentindeki durumu ‘felaket’ olarak tanımladı.

·         Fransa’da Sosyalist Parti hükümetinin tepki çeken Çalışma Yasası tasarısına karşı dün düzenlenen ve çatışmaların yaşandığı olayların bilançosu; çıkan olaylarda 214 kişinin gözaltına alındı.  Son iki aydaki yasa karşıtı gösterilerle birlikte gözaltına alınanların sayısının bin 961 olduğunu da kaydetti.


Lekolin.org Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): 2230  NISAN  HAFTALIK  HABER  KRONOLOJISI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.