GEVER’DE POLİS ‘AJAN ŞEBEKESİ' KURMA PEŞİNDE
Gençlik / 01 Ağustos 2016 Pazartesi Saat 10:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gever’de özellikle çocuk ve genç yaştakileri hedefine koyarak yeniden ajan şebekesi kurma peşinde olan AKP rejim polisinin, ölüm tehditleriyle ajanlaştırmak istedikleri gençlerden biri daha çıktı. A.S., her gün polisler tarafından tehdit edildiğini belirterek, "Can güvenliğim yok. Benim ya da ailemden birinin başına gelebilecek olumsuz bir durumdan beni tehdit eden polisleri sorumludur. Ajanlık devletin kardeşi kardeşe kırdırtma politikasıdır

Gever’de özellikle çocuk ve genç yaştakileri hedefine koyarak yeniden ajan şebekesi kurma peşinde olan AKP rejim polisinin, ölüm tehditleriyle ajanlaştırmak istedikleri gençlerden biri daha çıktı. A.S., her gün polisler tarafından tehdit edildiğini belirterek, "Can güvenliğim yok. Benim ya da ailemden birinin başına gelebilecek olumsuz bir durumdan beni tehdit eden polisleri sorumludur. Ajanlık devletin kardeşi kardeşe kırdırtma politikasıdır, hiç bir genç bu oyuna gelmemelidir" dedi. 


Kısmi olarak yasağın kaldırıldığı Colemêrg’in Gever ilçesinde, kuşatma öncesi kentte YPS güçleri tarafından 16 yıllık ajan şebekesinin çökertilmesinin ardından harekete geçen polis, özellikle çocuk ve gençler üzerinden “ajan şebekesini” yeninden kurma uğraşında. Tehdit 26 yaşındaki A.S. isimli yurttaş polisin ajanlaştırmak istediği yurttaşlardan biri. Yasağın kısmi olarak kaldırılmasına bir hafta kala Şemzînan’dan ailesiyle birlikte dönerken Haruna Askeri Karakolu tarafından kurulan askeri kontrol noktasında durdurulan A.S. hakkında “arama” olduğu ileri sürülerek araçtan indirildi. Ardından ise şehir merkezinden gelen beyaz bir jipe bindirilen A.S. çevrede dolaştırılarak, şantaj ve ölüm tehditleriyle ajanlık dayatmasında bulunuldu. Ajanlık dayatmasını kabul etmeyen A.S. ise, ardından gelen tehdit telefonları ve mesajlarının ardından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

‘Bundan Sonra Bizimle Çalışacaksın’

Aracın içinde kendilerini polis olarak tanıtan 3 şahsın bulunduğunu kaydeden A.S., "Araca bindikten sonra araç Gever’e doğru yola çıktı. Kerem Ağa köprüsüne kadar aracı sürdüler. Araç seyir halindeyken aracın içinde kendisini polis olarak tanıtan bir şahıs bana ‘Sen teröre yardım ediyorsun. Bizim dediğimizi yapmazsan seni yakarız. Sen bundan sonra artık bizimle çalışacaksın’ dedi. Bende ben yapamam diyerek kabul etmedim ilk başta” sözleriyle araç içinde polislerle girdiği ilk diyalogu aktardı.

‘Kabul Etmezsen Rahatlıkla Öldürebiliriz’

İlk başta ajanlık dayatmasını ret ettiği için polisler tarafından ‘Eğer kabul etmezsen seni burada çok rahatlıkla öldürebiliriz’ sözleriyle tehdit edildiğini anlatan A.S., devamında yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: "Bende tamam diyerek kabul ettim korkudan. Ben ajanlığı kabul ettikten sonra beni yine bıraktıkları noktaya getirdiler ve ‘Seni arayacağız’ dediler. Bırakkıldıktan sonra ise ben köye gittiğim gibi telefonumu kapattım. Bir hafta sonra açtığımda ise yine aramaya başladılar. ‘Sen bizimle dalga mı geçiyorsun? Gel bizimle çalış. Ya bizimle çalış ya da aileni öldürürüz. Ben ne dersem öyle olacak. Ben, sen teröristsin desem sen teröristsin’ dediler. Bende hayır bunu kabul etmeyeceğim diyerek telefonumu yine kapattım.”

'5 Farklı Numara İle Tehdit Etmeye Devam Ettiler'

Telefonunu kapatarak her defasında kendisine yeni hat almasına rağmen polislerin 5 farklı numarayla kendisini arayıp mesaj atarak tehdit etmeye devam ettiğini söyleyen A.S., "Beni 0536 926 31 07, 0535 852 16 73, 0536 837 84 02 ve 0539 371 01 26 numaralı telefonlarla arayıp tehdit ediyorlardı. Bir numara daha vardı onu kaydetmeyi unuttum. En son yine dün aradılar. Aynı polis bana yine ‘Sen nerde olursan ol seni alacağız’ dedi. Bende 'ben A.S. değilim, abisiyim, sen kimsin?' diyince o da ‘ben lastikçiyim ama nerede olursa olsun A.’yı alacağım’ dedi. Bende onun üzerine telefonumu kapattım yine” sözleriyle üzerindeki devam baskıya dikkat çekti.

‘Benim ve Ailemin Can Güvenliği Yok’

Aldığı tehdit ve artan baskılar üzerine Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu kaydeden A.S., kendisi gibi ailesinin de can güvenliğinin olmadığına vurgu yaptı. Kendisinin ya da ailensin başına gelebilecek olumsuz bir durumdan polislerin sorumlu olacağını işaret eden A.S., "Zaten bu beni arayan numaraları da savcılığa vermişim. Telefon dokümanlarını da çıkaracağım, konuşmalarını da. Bu işin peşini bırakmayacağım” dedi.

‘Kimse Devletin Oyununa Gelmesin’

Ajanlığın kardeşi kardeşe kırdırtma politikası olduğunu kaydeden A.S., Geverli gençlere ise ajanlık dayatmasını kabul etmeyin çağrısında bulundu. A.S. sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "Korksaydım bugün ajan olurdum zaten. Ben onların tehdit etmeleriyle de ajan olmam zaten." COLEMÊRG (DİHA)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): GEVER  DE  POLIS  AJAN  SEBEKESI  KURMA  PESINDE  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.