24-30 Eylül 2016 haftalık haber kronolojisi
Kronoloji / 01 Ekim 2016 Cumartesi Saat 16:40
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1531. gününde devam ediyor. AKP’nin Kürt siyasi soy kırım politikaları kapsamında 20’nin üzerinde gazete, tv, radyo kapatıldı, on binlerce kamu emekçisi işlerinden atıldı

24.09.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1525. gününde devam ediyor.

•             HPG BİM, Van’ın Başkale ilçesine bağlı ilçe Jandarma Komutanlığı ile emniyet müdürlüğüne eylem düzenlendiğini, Siirt’te Türk ordusunun başlattığı operasyona, devrimci operasyon ile karşılık verildiğini ve toplamda 26 asker öldürülürken, 8 askerin de yaralandığını belirtti.

•             Süleymaniye’deki temaslarını sürdüren HDP heyeti, Goran Hareketi ile ortak basın açıklaması düzenledi. HDP heyetinin Güney Kürdistan’daki temasları Parlamento Başkanı Dr. Yusuf Mihemed’i ziyareti ile sona erdi.

•             Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ödül alan gazeteciler ödüllerini direniş alanlarında yaşamını yitirenlere adadı.

•             PYD Avrupa'nın Brüksel'deki kongresi sürüyor, kongreye katılan uluslararası parti ve kuruluş temsilcileri, Kürtlerle dayanışma, Erdoğan'a karşı ortak mücadele çağrısında bulundu.

•             Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Adalet Bakanlığı, hapishanelerde görevli Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) imamlarının Anayasayı Koruma Teşkilatı'nca incelenmesini istedi.

•             Kürdistan’daki darbe uygulamaları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı, Yunanistan'ın başkenti Atina'da başlatılan eylem beşinci gününde.

•             KNK’nin organize ettiği Güney Kürdistan çalıştayı Kürdistan’ın dört parçasından gelen yüzü aşkın siyasi parti temsilcisi, aydın, yazar, gazeteci akademisyen, kadın ve gençlik örgütü temsilcilerinin katılımıyla Kerkük’te başladı. KNK Eş Başkanı Nilüfer Koç, “Kürtler de diğer tüm halklar gibi bölgede ortaya çıkan durumdan değerlendirmeli diyerek” kendi kaderini tayin hakkının Kürtlerin ancak birlik olmasıyla mümkün olacağını söyledi. Ancak Güney Kürdistan’da şu anda büyük sorunlar yaşandığını da kaydeden Koç, “Ulusal siyasetin gelişmesi açısından buradaki sorunların bir an önce aşılması gerekir.

•             Polonya’da kadınların aylardır verdiği mücadeleye ve yüz binlerce imza desteğine rağmen tartışmalı kürtaj yasası kabul edildi.

•             BM Genel Kurulu’nda konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye konusunda ABD ile vardıkları uzlaşma maddelerinin uygulanmasının oldukça önemli olduğunu söyledi.

•             HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, parti çalışanı Fahri Yalçın'ın, kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce alıkonulduğunu ve ardından MİT mensubu olduğunu söyleyen kişilerce sorgulandığını öne sürerek "Düzmece iddialar içeren bir dosya gösterilerek arkadaşımız tehdit edilmiştir” dedi.

•             Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Avrupa'nın kalbinde, 2011 yılında İslamofobik saldırıların sayısı 94 iken bu sayı 2014 yılında 184'e ulaştı. Bu, saldırılarda yüzde 94'lük bir artış anlamına geliyor" dedi.  

•             CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "TSK’nın imajını düzeltmenin yolu Suriye değil. Ordunun imaj kaybı yaşadığı doğrudur. Balyoz, Ergenekon gibi süreçlerin sonucudur. Ancak bunun sorumlusu da siyaset kurumunun kendisidir" diye konuştu.

•             Amed’in Lice, Hazro ve Kocaköy ilçesine bağlı 18 köyünde, sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak, Lice'nin Arıklı, Dibekköy, Çağdaş, Yolçatı, Serince, Kabakaya, Uçar, Kayacık, Esenler, Ziyaret, Ortaç, Çavundur, Dolunay, Bağlan ve Yalaza, Hazro'nun Çitlibahçe ve Kocaköy'ün Boyunlu ve Gözebaşı köylerinde saat 05.00'den geçerli olacak.

•             Türk İçişleri Bakanı Süleyman İçişleri Bakanlığı köy korucularına ilişkin yeni statü kazanarak isimlerindeki 'geçici' ve 'köy' ibareleri kaldırılacağını,  kalıcı korucu olacaklarını, ağır silah ve teçhizat verileceğini duyurdu.

•             Fethullah Gülen, Erdoğan'ın darbeyi yıllar öncesinden planladığını, sadece doğru anı beklediğini 'son günlerde bunu kesin olarak ortaya koyan pek çok delilin ortaya çıktığını' belirtti. “Erdoğan'ın hoşuna gitmeyen kişileri görevden almak ve tutuklatmak suretiyle, darbe girişimini kendi iktidarını güçlendirmek için kullandığını söyledi.  Gülen, "Erdoğan onu tüm Müslümanların lideri ilan edeceğimizi, dünya çapında bunun için çalışacağımızı umdu. Bu olmayınca da bize karşı cephe aldı" dedi

•             11 bin 285 öğretmenin açığa alınmasının ardından yeni bir operasyonun daha hazırlıklarına başlandığı ifade edildi. Okul müdürlüklerine ‘’Acil’’ ibaresiyle gönderilen yeni genelgede ‘’…. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün emirleri gereğince PKK terör örgütüne destek verici nitelikte faaliyette bulunan ve kesin kanaat olarak kamu görevinden çıkarılması gerektiği düşünülen personel listelerinin ekteki formata uygun olarak doldurularak 23.09.2016 saat 14.00’e kadar ……tahkikat@meb.gov.tr adresine mail olarak gönderilmesini önemle rica ederim’’ denildi.

•             Ankara Mamak’ta bulunan Akdere Mahallesi’ndeki 25 daireli bir binada 8 Alevi, 2 Kürt ailenin evlerine, siyah kurşun kalemle çarpı işareti konuldu.

•             Başurê Kürdistan’daki HDP heyeti, Süleymaniye'de, YNK Politbüro üyeleriyle bir araya geldi.

•             Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, aralarında askeri ve diplomatik yetkililerin de bulunduğu bir heyetle dün gece Hewlêr’e gelerek, Pılıng Askeri Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti.

•             ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, Hewlêr’e gelerek Mesud Barzani ile biraraya geldi. Görüşmede, Musul operasyonu tartışıldı.

•             İran’ın Türkiye Büyükelçisi Muhammed İbrahim Taherianferd, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ziyaret etti.

•             İtalya’nın Euro adlı savaş gemisi Cumartesi sabah saatlerinde Donanma 1. Bölge Komutanlığı’nın iskelesine yanaştı.

•             İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ‘’Newyork’ta Bercam’la ilgili olarak bakanlar ve yardımcıları düzeyinde iki oturum gerçekleştirildiğini, Amerika yönetimi Bercam nükleer anlaşmasındaki yükümlülüklerini yerine getirme sürecini düzeltme sözü verdiğini belirtti. Ruhani, ‘’BM genel kurul zirvesinde yaptığı konuşmada İran’ın önemli konularla ilgili tutumunu açıkladığını, Amerika ve Arabistan’ı uyardıklarını’ ’söyledi.

•             Moskova Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, 'Dostluk-2016' tatbikatı kapsamında gerçekleşecek 'savaş Oyunları’na Rusya'dan 70, Pakistan'dan ise 130 askerin katılacağı belirtildi.

•             Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Washington'ın, ABD liderliğindeki koalisyonun Deyr ez Zor'da Suriye rejimine ait mevzilerine düzenlediği bombardıman nedeniyle Moskova aracılığıyla Esad'den özür dilediğini söyledi.

•             ABD Başkanı Barack Obama, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerinin Suudi Arabistan'a dava açmasına imkân tanıyan yasa tasarını veto ettiği belirtildi.

•             Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, OHAL'in basın özgürlüğünü nasıl etkilediğini ele alan bir rapor hazırladığı belirtildi. Örgütün Almanya sorumlusu Christian Mihr, 15 Temmuz'daki darbe girişiminden bu yana yaklaşık 100 gazetecinin cezaevine konduğunu, 100 gazete, dergi, televizyon ya da radyo kanalının kapatıldığını hatırlatarak, birçok gazetecinin de pasaportunun iptal edildiğini ifade etti. Mihr, "Olağanüstü Hal bu gelişmeyi inanılmaz biçimde hızlandırdı. OHAL, Türkiye'de şimdiden ağır zarara yol açtı, süresi uzatılmamalı" dedi.

•             Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "Baa3"ten "Ba1"e çekti, not görünümünü "durağan" olarak belirledi, Türkiye'nin uzun vadeli kredi notunun, Cemaat darbe girişiminin ardından 18 Temmuz'da başlatılan negatif izleme sonucu "Baa3"ten "Ba1"e revize edildiği ifade edildi.

•             Fransa cumhurbaşkanlığı, Hindistan'a satılacak 36 Rafael savaş uçağıyla ilgili resmi anlaşmanın Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın katıldığı törende imzalandığı belirtildi.

•             FARC, 1 haftadır süren konferansın sonunda, Kolombiya hükümeti ile varılan barış anlaşmasını onayladığı belirtildi.  Marquez, Bu konferansın, FARC'ın son gerilla konferansı olması beklediğini söyledi. Marquez, 2 Ekim'de ise, Kolombiyalılar referanduma giderek anlaşmayı oylayacağını belirtti.

25.09.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1526. gününde devam ediyor.

•             Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) 3. Olağan Kongresi, "Örgütlenelim, birleşim, faşizmi yenelim" şiarıyla Ankara'da toplandı. Kongrede konuşan Yüksekdağ, "Ne başımızı eğebildiler, ne kolumuzu bükebildiler" diye konuştu.

•             Cumartesi Anneleri Galatasaray Lisesi önünde 600'üncü buluşmalarını gerçekleştirirken, İsveç'te Cumartesi Anneleri ile dayanışmak amacıyla iki ayrı etkinlik düzenlendi.

•             Van’dan Doğu Kürdistan’a giden yük treninde yönelik bombalı bir eylem düzenlendi.

•             Türk askerler Hazro’nun Helhel (Çiftlibahçe) köyüne yakın olan ormanlık araziyi ağır silahlarla ve bombalarla tarayarak yanlarında getirdikleri benzin bidonlarıyla ormanlık alanı ateşe verdi.

•             Başurê Kürdistan’daki HDP heyeti, bir kez daha Mesud Barzani’yle görüştü.

•             Mardin'in Derik İlçesi'nde, AFAD’a bağlık tesisin boşaltılacağı belirtildi.

•             Türk Dışişleri Bakanlığı, Irak'ta DAİŞ ile çıkan çatışmalarda yaralanan 60 Peşmerge'nin Türkiye'ye getirilerek tedavilerinin kendileri tarafından karşılandığını duyurdu.

•             Türk Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan kanun tasarısı taslağa göre, duruşmalarda artık iddianame okunmayacak, duruşmaların il sınırları içinde adliye dışında belirlenen başka yerlerde yapılmasına imkân sağlanacak.

•             TC, tank ve zırhlı araçlarının ardından hava unsurlarını da Ankara dışına taşıyor.

•             AKP'nin teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı Mustafa Ataş, 15 Temmuz sonrasında Cemaat bağlantılı il ve ilçe yöneticisi olan 100 kişinin tespit edildiğini söyledi.

•             Güney Kürdistan sorunlarına çözüm çalıştayı ikinci gününde ulusal siyasette Güney Kürdistan’ın rolü gündemiyle başladı.

•             PDK, YNK, Goran, Yekgirtu, Komel temsilcileri Süleymaniye İl Meclisi Güvenlik Komisyonu ile biraraya geldi.

•             Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Türkiye'nin Suriye'de düzenlediği Fırat Kalkanı Operasyonu'nun son bulması ve TC’nin topraklarından çıkmasını istediklerini belirtti. 

•             Ürdünlü yazar Nahed Hattar, Amman'da öldürüldü.

•             İran  Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif New York’ta İngiltere, Umman, Hırvatistan, Macaristan, Ürdün ve Mısır Dışişleri Bakanları ile ayrı ayrı görüştü.

•             İran’ın BM elçisi Golam Hüseyin Dehgani, Yemen ve Suriye’de saldırıların durdurulmasını istedi.

•             ABD, Fransa, İtalya, Almanya ve İngiltere Dışişleri Bakanları ile AB Yüksek Temsilciliği ortak bir basın bildirisi yayımlayarak, Suriye'deki diplomatik görüşmelerin tekrar sağlanması adına sorumluluğun Rusya'da olduğunu kaydetti.

•             İngiltere, Suriyeli gazeteci Zaina Erhaim'in pasaportuna Esad rejiminin talebiyle el koydu.

•             İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nde liderlik yarışını, partinin şimdiki genel başkanı Jeremy Corbyn oyların yüzde 61,8’ini alarak kazandı.

•             Fransa Barış Hareketi'nin çağrısı ile başta Paris olmak üzere 14 kente savaşa karşı barış çağrısı ile binlerce kişinin katıldığı eylemler yapıldı.

•             Almanya’nın Hamburg kentinde HDK-Hamburg, 1. kongresini gerçekleştirerek kuruluşunu ilan etti. Yönetim kuruluna yedisi kadın 12 kişi seçildi.

•             İtalya'nın başkenti Roma'da "Kürdistan için sokağa" sloganıyla gerçekleştirilen yürüyüşe benlerce kişi katılarak, AKP'nin katliam politikalarını kınadı.

•             BM Güvenlik Konseyi, Halep'te sivillere dönük saldırılar üzerine acil olarak toplandı.

26.09.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1527. gününde devam ediyor.

•             PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan: Mücadelemiz kazanma aşamasına gelmiştir. Kürt halkı haklarına kavuşmak üzeredir. Bu yüzden sömürgeciliğin müdahale çabaları vardır. Fakat nafiledir. Onlar yenilecektir.

•             DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, kamu emekçilerinin işten atılmasına tepki göstererek, AKP'nin 'etnik temizlik' yaptığını söyledi.

•             Hewler Asayişi, Maxmur halkının Hewler’e girişine üç gün süreyle izin vermeyeceklerini belirterek, sabah Hewler’e giden halkı geri çevirdi.

•             ANF ve ETHA muhabiri Arzu Demir'in yazdığı “Dağın Kadın Hali” kitabı hakkında açılan davanın ilk duruşması, yarın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

•             Maxmur Mülteci Kampı, Şehit Kerim Kato Fakültesi’nden 11 öğrenci dün mezun oldu.

•             Türk devleti Diyana’ya bağlı Sideka kasabası çevresindeki köylere top ve havan saldırısı gerçekleştiriyor. Sideka belediye başkanı Karwan Kerim Xan “Türk devletine bağlı güçler Kani Reş köyünü bombalıyor, bu bombardıman nedeniyle şu ana kadar büyük maddi zayiat meydana geldi. Yine top atışları nedeniyle arazide çıkan yangın da bölgenin doğasına büyük zarara neden oldu” dedi.

•             MİT, 'FETÖ' mensuplarının iletişim aracı olduğu belirtilen ByLock programını kullanan 20 bin kişi daha tespit ettiğini duyurdu.

•             Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “PKK lehine faaliyet yürüttüğü” iddia edilen 40 bini aşkın memurun ihraç edileceğini söyledi.

•             PYD Avrupa örgütü, Brüksel’de 24-25 Eylül tarihleri arasında 8’nci kongresini gerçekleştirdi. 25 kişilik yeni dönem yönetiminin seçildiği kongrede bir dizi karar alındı.

•             Suriye'nin BM daimi temsilcisi Beşar Caferi, Suriye'nin terörizmle mücadelede karalı olduğunu ve hatta Suriye topraklarının bir karışından bile vazgeçmeyeceklerini söyledi.

•             İran Meclisi milli güvenlik ve dış siyaset komisyonu sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, İran'ın Amerika aleyhinde şu ana kadar uluslararası mahkemelerde 108 dava açtığını bildirdi.

•             İran ve Japonya petro kimya alanında 320 milyon Euro’luk işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre, sözkonusu mali kaynakların teminiyle ilgili anlaşma önce Japonya'dan sağlanacak ve bu krediyle ilgili anlaşma, Nexi ihracat sigortası ile Fars Körfezi Holdingi ve Japonya'nın Marobeni  petro kimya holdingi arasında imzalandı.

•             İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, "Avustralya askerlerinin yaptıklarından dolayı ve ülkemizi Osmanlılardan kurtardığınız için size borçluyuz. Bu büyük bir olaydı. Sanırım tarihteki son süvari saldırısı buydu" dediği aktarıldı.

•             İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşen Donald Trump, seçilmesi durumunda Kudüs'ün tamamını İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını duyurdu.

•             İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Antep’i ziyaret etti.

•             Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eski Eş Başkanı Joost Lagendijk’ın Türkiye’ye girişi engellendi.

•             BM Genel Sekreteri Ban, sığınakları tahrip eden bombaların Halep'te kullanılmasının şiddeti yeni bir barbarlık boyutuna taşıdığını belirtti.

27.09.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1528. gününde devam ediyor.

•             PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan: Her toplum kendi geleceğini kendisi örgütler. Bu, başkasıyla birlikte yapılabilir ama sen mücadele etmezsen, sen örgütlenmez ve kendine gelecek öngörmezsen kimse sana bir şey vermez.

•             HPG/YJA Star gerillaları başta Şırnak ve Mardin olmak üzere birçok kentte Türk ordusuna ağır darbeler vurmaya devam ediyor. Gerçekleştirilen eylemlerde 31 asker öldürülürken, çok sayıda silaha da el konuldu.

•             'Barış İçin Akademisyenler'in yargılanmasına devam edildi. Duruşma öncesi açıklama yapan akademisyenler, taleplerini savunmaya devam edeceklerini belirtti.

•             Öğretmenler, Güney Kürdistan'ın pek çok merkezinde, maaşları verilmediği ve hakları çiğnendiği için eylem düzenledi.

•             HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Danimarka'da Cizre'de yaşanan vahşeti anlattı ve dayanışma çağrısında bulundu.

•             Türkiye'de tutuklu gazeteci ve yazarların serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı. Kampanya metnini dünyaca tanınmış isimler de imzaladı.

•             Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hısarcıklıoğlu ile birlikte 15 kişilik bir heyet Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti.

•             PDK Halepçe Bürosu’na dün gece silahlı bir saldırı düzenlendi.

•             Iraklı yetkililer Türkiye’nin Irak’taki askeri varlığını, Ankara’nın terörle mücadele bahanesi ile Irak topraklarını parçalama çabası şeklinde değerlendiriyor.

•             Güney Kürdistan'da Süleymaniye başta olmak üzere birçok merkezde maaşların ödenmemesini öğretmen ve memurlar tarafından protesto edildi.

•             Suriye ordusunun birkaç gün önce teröristlerin elinden kurtardığı Handarat Sığınmacı Kampı’na giren Sputnik muhabiri Mihail Alaaddin, Türkiye’de üretilmiş bombalarla ve NATO’nun kullandığı havan toplarıyla karşılaştığını yazdı.

•             İran, ocak ayında gözaltına aldığı ABD askerleri aracılığıyla ABD’ye ait binlerce değerli askeri belgeyi ele geçirdiğini açıkladı.

•             İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ülkesinin P5+1 ülkeleriyle yaptığı nükleer anlaşmada yer alan yaptırımların hafifletilmemesinin Tahran'ın anlaşmaya bağlılığını riske atacağını söyledi.

•             İran'ın eylül ayında Rusya'ya, nükleer reaktörlerde kullanılan 24 ton ağır su sevkiyatı yaptığı belirtildi.

•             Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, tarihi barış anlaşmasına tanıklık etmek için bulundukları Kolombiya'da, ilk kez görüştü.  ABD’li yetkiliyle görüşen Maduro “Obama’nın tavrını değiştireceğini umuyoruz” dedi. Kerry, çatışmacı değil, yapıcı olmak istedikleri' belirterek, Venezüella'daki olaylardan endişe duyduklarını söyledi.

•             Kolombiya'da hükümet ile 50 yıldan uzun süren savaşın ardından barış anlaşması imzalayan FARC, Avrupa Birliği’nin ‘terör örgütleri’ listesinden çıkartıldı.

•             Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri arasında 52 yıldır devam eden iç savaşı resmen sona erdiren tarihi barış anlaşması imzalandı. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve FARC lideri Timoleon Jimenez, barış anlaşmasını mermiden yapılan bir kalemle imzaladı.

•             Ermenistan bağımsız milletvekili Aragats Akhoyan, Türkiye’nin demokratik bir ülkeye dönüşmesi için geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini vurguladı.

28.09.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1529. gününde devam ediyor.

•             Maxmur Mülteci Kampından üç gün süreyle çıkışları engelleyen KDP’ye Güney Kürdistan'daki siyasi partilerden tepkiler yükseldi.

•             DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, "Egemenler bize diyor ki ‘ya bize biat edeceksiniz ya da size yaşam hakkı tanımıyoruz’. Biz de buradan bir kez daha haykırıyoruz sizin gibi çok diktatörler geldi geçti ama tarihi direnenler yazdı" dedi.

•             Tutuklu, Ergani DBP'li Belediye Eş Başkanı Aygün Taşkın ve belediye meclis üyeleri Hasip Demirtekin ve  Sabiha Alçiçek’in yerine kayyum atandı

•             HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, AKP ile Gülen Cemaati'nin görüştüğü ve bir uzlaşmanın sağlandığı yönünde iddialar olduğunu açıkladı.

•             Heyva Sor a Kurdistanê, Türk devletinin soykırımcı saldırılarına uğrayan Şırnak'taki halk için dayanışma kampanyası başlattı.

•             TEV-DEM, Türk devletinin Kuzey Suriyeli 17 kişiyi katletmesine sert tepki göstererek, bu saldırılara kayıtsız kalınmayacağını belirtti. TEV-DEM, uluslararası çevrelerden de sessiz kalmamalarını istedi.

•             Türk devletinin desteklediği çeteler Şehba bölgesindeki Marî kasabasının güneyinde Kürtlerin yaşadığı 7 köyü işgal etti.

•             Şengal Kadın Meclisi tarafından 25 Eylül'de gerçekleştirilen 2'nci Kadın Konferansı'nda Êzidî kadınlar, "Êzidî Özgür Kadın Hareketi" (Tavgera Azadiya Jinen Ezidxan - TAJÊ) adıyla örgütlenme kararı aldı.

•             HDP, barış anlaşmasının imzalandığı Kolombiya'ya mektup göndererek, iki tarafı da kutladı.

•             Demokratik Êzidî Toplum Koordinasyonu, "PKK’nin Şengal’den çıkmasını istemek Êzidîleri yeni katliamlarla yüz yüze bırakmaktır" dedi.

•             İki hafta önce felç geçiren ve Tel Aviv'deki Tel Hoshemer Hastanesinde bulunan İsrail Eski Başbakanı ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres  93 yaşında öldü.

•             Rojava’nın ilk kültür sanat akademisi olan Ş. Yekta Herekol Kültür Akademisi'nden 1 yıllık eğitim dönemini sonlandırdı.

•             Tevgera Azadi sözcüsü Tara Hüseyin yaptığı açıklamada çevresinde partilerine yakınlığıyla tanınan Hewrê Kurdi adlı bir kişinin akşam saatlerinde darp edilip bıçaklandığını söyledi.

•             Bab Askeri Meclisi savaşçısı Soro Türkmen, Türk devleti ve Suriye Ulusal Koalisyonuna bağlı çete gruplarının işgal hareketine sert tepki göstererek Türk devleti ve çetelerini topraklarında istemediklerini vurguladı.

•             Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Dicle Haber Ajansı’na bir kez daha erişim engeli getirdi.

•             MİT ve Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) arasında bu hafta yapılması planlanan istişare toplantısı iptal edildi.

•             Türk Milli Savunma Bakanlığı ve sınır illerindeki valilikler tarafından Suriye sınırına yapılmaya başlanan 'güvenlik duvarı' için TOKİ devrede. Bugüne kadar 200 kilometresi tamamlanan duvarın geri kalan 711 kilometresi, 5 ay içerisinde tamamlanacak.

•             12 Eylül'de işkenceye uğrayan 129 kişinin suç duyurusu üzerine yürütülen soruşturmada, suçlamalar zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi.

•             Türk Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 15 Temmuz'dan bu yana 32 bin civarında insanın tutuklandığını belirtti

•             Irak Başbakanı Haydar İbadi, “Türkiye Musul'u kurtarma operasyonuna katılmayacak. Ankara'nın ülke içindeki güçlerini geri çekmesini talep ediyorum” diye konuştu.

•             Nusra Cephesi komutanlarından biri Amerika’nın kendilerine destek verdiğini bildirdi.

•             Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri Suudi Arabistan ile Suriye konusunda fikir ayrılıklarının olduğunu söyledi.

•             Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak,  Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesiyle ilgili hükümetlerarası anlaşmanın ekim ayı ortalarında onay almasını beklediklerini ifade etti.

•             Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ekim ayında Türkiye'yi ziyaret edebileceğini söyledi.

•             ABD yönetimi, 1961'de diplomatik ilişkilerini kestiği Küba'ya 55 yıl aradan sonra ilk kez büyükelçi atama kararı aldı.

•             Geçtiğimiz Temmuz ayında İsviçre’nin bazı kantonlarında uygulanan burka ve peçe, dün akşam İsviçre Ulusal Meclisi’nde yapılan oylamayla tüm İsviçre’de yasaklandı

•             Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, 2013'te Suriye rejimini vurmaya karar verdiklerini ancak Obama'nın bilinmeyen bir sebeple vazgeçtiğini, hemen ardından da İngiltere'nin geri adım attığını kaydetti.

•             Hollanda Parlamentosu, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası "hukuk devleti ilkelerinin rafa kaldırıldığı" gerekçesiyle Türkiye'ye verilen Avrupa Birliği yardımlarının dondurulmasını istedi.

29.09.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1530. gününde devam ediyor.

•             HPG/YJA STAR gerillalarının eylemlere aralıksız devam ediyor. Gerçekleştirilen eylemlerde tespit edilen 13 asker ve 3 kontra öldürüldüğü açıklandı.

•             Malatya'da yayın yapan Özgür Güneş Radyosu, OHAL kapsamındaki yayınlanan KHK gerekçe gösterilerek kapatıldı.

•             Polisler eşliğinde Van TV binasına baskın yapan maliye memurları, binanın kapısına mühür vurdu.

•             Batman merkezli yayın yapan ve KHK ile kapatılan Denge TV ve Birlik Medya TV'nin binalarını polis eşliğinde basan maliye memurları, binaların kapısına mühür vurdu.

•             HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, AKP'nin barış çağrılarına savaş ve darbeci uygulamalarla karşılık verdiğini belirtti.

•             YPG Basın Merkezi, Türk ordusunun Rojava-Kuzey Suriye Federasyonu topraklarına yönelik düzenlediği saldırıların devam ettiğini ve sivil halkı hedef aldığını belirtti.

•             KHK ile ekranı karartılan Van TV’ye polis baskın düzenledi.

•             DTK, 10 televizyon kanalının kapatılmasına tepki gösterdi, ortak mücadele çağrısı yaptı. DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, kapatılan televizyon kanallarının merkez ve bürolarını ziyaret etti. HDP ve DBP, KHK ile on tv ve radyonun kapatılmasını kınadı.

•             Hakkâri’de Geçit Tepe, Koç Tepe, Bergiri Tepe Bölgesi, Bergiri Tepe, Çoban Dağı Güneyi, Çoban Yaylası Mevkii, Korkulu Tepe, Çukur Tepe, Ahmet Tepe ve Tel Tepe arasında kalan bölgenin 27 Eylül ile 11 Ekim tarihleri arasında giriş-çıkışları yasaklandı.

•             DBP, MYK toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı. Bildirgede, AKP'nin darbeci uygulamaları kalıcılaştırmaya çalıştığı vurgulanırken, toplumsal kesimlerin daha güçlü muhalefetle AKP'nin savaş konseptini boşa çıkarabileceği de belirtildi.

•             TJK-E, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kırmak amacıyla başlattığı "Rêber Apo'ya Mektup" kampanyası kapsamında Mannheim'da seminer verildi.

•             KCDK-E Avrupa’daki tüm Kürtleri, Heyva Sor tarafından başlatılan “Şırnak halkı için dayanışma” kampanyasına katılmaya çağırdı.

•             Asrın Bürosu Avukatlarından Özgür Erol, Öcalan ile yapılan son görüşmenin tecridin bittiği anlamına gelmediğini söyledi. Erol, “İmralı’da bir kuşatma ve abluka var. Devlet bu kuşatma ve ablukayı Kürdistan’ın kentlerine taşıyor" dedi.

•             Aralarında Kürtçe yayın yapan kanalların da bulunduğu 12 televizyon ve radyonun yayını, KHK kapsamında durdurulduğu belirtildi.

•             KDP, Maxmur Mülteci Kampından çıkışları yasakladı ve Hewler’de çalışan yüzlerce Maxmurlu işçinin işine de son verdi.

•             PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Rusya'nın Suriye’deki operasyonunun ülkeyi parçalanmaktan ve yeni Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olmaktan kurtardığını söyledi.

•             İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu, başkanlık seçimleri sonucu ne olursa olsun Amerika’nın İsrail’e desteğinin güçlü kalacağına inandığını söyledi.

•             Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Türkiye'deki darbe girişimi ardından takındıkları tutumla 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı değil uluslararası hukuku desteklediklerini' söyledi.

•             Rus Genelkurmay Başkalığı Ana Operasyon Dairesi'nden Korgenaral Viktor Poznihir, DAİŞ'in, Suriye'nin kuzeyindeki Türkiye destekli ÖSO askerlerine karşı neredeyse hiç direniş göstermediğini belirtti.

•             Uluslararası koalisyonun ekim ayında başlatmayı planladığı Musul operasyonunun detaylarına göre, kenti DAİŞ'den almak için 40 bin Irak askeri ve yerli savaşçı sahaya girecek.

•             Fransa Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanlığı Genel Sekreteri Christian Masset, TBMM’yi ziyaret ederek, darbe girişimi sırasında hasar gören yerleri inceledi.

•             OPEC Cezayir’de yaptıkları toplantıda petrol üretimini günlük 32,5 milyon varilde sınırlama kararı aldı.

•             ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, DAİŞ kontrolündeki Musul kentinin kurtarılması için asker göndermeye hazır olduklarını ifade etti. Carter “Irak’ın Musul operasyonu’ için ABD bölgeye 600 asker daha göndermeyi planlıyoruz” dedi.

•             İspanya’nın Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, "İspanya razı olsun ya da olmasın 2017 Eylül ayında bağımsızlık yanlısı referandum yapacağız." dedi

•             2001 yılından bu yana Akdeniz’de Active Endeavour adlı operasyonla varlık gösteren NATO, şimdi de Sea Guardian adlı bir operasyona başlıyor.

•             ABD’de teröre destek veren ülkelere dava açılmasına imkân tanıyacak olan ‘JASTA’ adlı yasaya Obama tarafından konulan veto Kongre tarafından büyük çoğunlukla aşıldı.

30.09.2016

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1531. gününde devam ediyor.

•             HPG/YJA Star gerillaları Şemzinan ’da operasyona çıkan askerlere darbe üstüne darbe vuruyor. Dün gerçekleştirilen eylemlerde 15 asker öldürüldü.

•             95,1 frekansından yayın yapan Özgür Radyo'nun da, KHK ile kapatılacağı kararı üzerine radyo binasında özgürlük nöbeti başladı.

•             Eutelsat yetkilileri, Türk devletinin Med Nuçe televizyonunun yayının durdurması için mektup gönderdiğini itiraf etti.

•             Urfa’da Kürt, Arap ve Türklerin sesi olan Radyo Karacadağ da kapatıldı.

•             Türkiye’de atanamayan öğretmen adayları, sınavlarda yüksek puan almalarına rağmen, darbe girişimi sonrası getirilen mülakat sistemi nedeniyle atanma haklarının gasp edilmesini İstanbul İl Eğitim Müdürlüğü önünde protesto etti.

•             Türk Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, OHAL'i uzatabilecekleri sinyalini verdi.

•             Suudi Arabistan veliahdı Ankara’da TC Cumhurbaşkanı ile görüştü.

•             KHK gerekçe gösterilerek, DBP’li Viranşehir, Bozova ve Halfeti belediyelerine de fiili olarak kayyum atandı.

•             HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, 15 Temmuz darbe girişiminin baskıcı uygulamalar için bir 'fırsat' olarak kullanıldığını söylerken, "Bu geçici bir dönemdir, baskı ve zulüm hiçbir zaman kalıcı olmaz" dedi. Demirtaş, "Kapatılan sadece İMC TV değil, parlamento da fiili olarak kapatılmış durumda.

•             İMC TV yönetimi, "İMC TV ve diğer televizyon ve radyoların kapatılması, giderek daha da antidemokratik ve otoriter bir yörüngeye giren hükümetin tek sesli bir medya ve toplum yaratma çabasının bir parçasıdır" ifadeleriyle saldırılara tepki gösterdi.

•             Hani Belediye Eşbaşkanı Abdurrahman Zorlu ile İsmail Yalımkaya tutuklandı.

•             El Ehram Stratejik Araştırma Merkezi Müsteşarı El-Macid, bölgedeki egemen güçlerin Kürtlerin kazanımlarını hedef aldığını, buna rağmen Ortadoğu'da Kürtler için tarihi bir dönemde olunduğunu söyledi.

•             İsrail-Ürdün arasında imzalanan doğalgaz anlaşması, Amman’da protesto edildi.

•             Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov, "Rusya ve Türkiye'nin Suriye krizinin nasıl çözüleceği konusunda belirli görüş ayrılıkları olduğu bir sır değil. Bu nedenle Ankara'nın karşılıklı olarak kabul edilebilir olan çözüm arayışları dikkatle incelenmeli" dedi.

•             Aralık 2015’te Paris’te kabul edilen ve 60’ı aşkın ülke tarafından onaylanan yeni İklim Antlaşması’nın hedeflerine ilişkin bilim insanlarından uyarı geldi.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): 24-30  Eylul  2016  haftalik  haber  kronolojisi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.