Ocak ayında 161 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi
Ekonomi / 11 Şubat 2017 Cumartesi Saat 08:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk devletinde, ekonomi gün geçtikçe çöküyor ve felaket senaryolarını aratmayan rakamları ortaya çıkıyor. Enflasyon yeni yılın ilk ayında yüksek çıktı. TÜFE ocak ayında yüzde 2,46 artış kaydederken, yıllık bazda yüzde 9,22'ye yükseldi. Ekonomistler TÜFE'de yüzde 1,78 artış bekliyordu İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin 2017 Ocak ayı raporuna göre en az 161 işçi çeşitli iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. İSİG'e göre 2016'da da en az 1.970 işçi hayatını kaybetmişti

Aralarında Ziraat Bankası, PTT, Borsa İstanbul, TPAO, Türksat ve BOTAŞ’ın da bulunduğu Kamu teşebbüslerinin hisseleri Varlık Fonu’na devredildi. OHAL’in kanun hükmünde kararname (KHK) çıkarma yetkisinden faydalanarak kamu teşebbüslerinin Varlık Fonu’na devredilmesiyle hukuk dışı uygulamalara bir yenisi eklenmiş oldu. Daha önce de olağanüstü hal kararnamesiyle Milli Piyango, şans oyunları ve at yarışları lisanları fona devredilmişti. Türkiye Varlık Fonu’nun yönetim kurulu üyeliğine, tartışmalı ekonomik görüşleriyle bilinen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut’un da dâhil olduğu isimler atandı.

2,3 Milyon Metrekare Arazi Varlık Fonu'na Devredildi

Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, aralarında Antalya, Muğla, İzmir gibi turizm bölgelerindeki Hazine taşınmazlarının da bulunduğu çok sayıda arazi Varlık Fonu'na devredildi. Kamuya ait birçok kuruluşun yanında, çoğunluğu turizm bölgelerinde toplam 2,3 milyon metrekare Hazine arazisi de devredildi.

Üzerinde çok konuşulacak ve Türkiye ekonomisini ve toplumunu gelecek de ciddi boyutlarda ve olumsuz yönde etkileyecek bir uygulama hayata geçiriliyor. Türkiye ekonomisinde en dramatik gelişmelerden biri 2004 – 2006 yılları arasında gerçekleştirilen özelleştirme uygulamalarıydı. Kamu kurumları yok pahasına satılmış, halkın, emekçilerin kuşaklar boyu süren katkılarıyla var edilmiş olan KİT’ler elden çıkartılmıştı. Bu büyük hata ve sorumsuzluk birçok liberal iktisatçı tarafından desteklenmiş, ekonominin geleceği için çok olumlu bir strateji olarak değerlendirilmişti. O ekonominin geleceği bugün karşımızda. Tam on yıl sonra geldiğimiz noktada işsizlik, yapısal sorunlar, üretim ve büyüme rakamları bize o dönem uygulamalarının toplumsal maliyetlerini sergiliyor.

Şimdi bir on yıllık yeni dönemin eşiğinde yine AKP iktidarı kamusal kaynakları çarçur edecek yeni bir uygulamayı başlatıyor. Doğrudan özelleştirme yerine, finansal darboğazı aşmaya yönelik tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla hazine arazilerinin en kıymetli olanlarını Varlık fonuna devrediyor. Burada yeniden değerlendirme yoluyla fon oluşturma amacına uygun olarak yapılandırılacak olan bu müdahale, aslında bu kurumların ekonomideki fonksiyonlarını yitirmesine, sadece finansal varlıklar için teminat işlevi görecek hale dönüşmesine neden olacaktır. Bu, kısa sürede bu kurumları değersizleştirirken, kurumların teminatı sonucu üretilmiş olan finansal varlıkları da toksin madde haline getirecek, ekonomide gelecek on yılın kaybına, kırılganlığın artışına ve hepsinden önemlisi ciddi bir toplumsal sermaye değersizleşmesine yol açacaktır.

Norveç gibi ülkelerin varlık fazlalarını ekonomiye kazandırmak için yaptığını, borç batağındaki bir ülkenin yapmaya kalkması elinde avucunda olanı yok pahasına satmasıdır. Borçlanmayı tabana yayan, serveti tavana taşıyan bu zihniyet yoksulluğun ve işsizliğin aşılamadığı yerde ekonominin sağlıklı gelişemeyeceğini idrak edemedi, edemez de. Bu anlayışa sahip tüm uygulamalarda olduğu gibi gelecek karanlık gözüküyor.

Ocak Ayı Enflasyonu Açıklandı

Enflasyon yeni yılın ilk ayında yüksek çıktı. TÜFE ocak ayında yüzde 2,46 artış kaydederken, yıllık bazda yüzde 9,22'ye yükseldi. Ekonomistler TÜFE'de yüzde 1,78 artış bekliyordu. Yurtiçi ÜFE de ocakta yüzde 3,98, yıllık bazda yüzde 13,69 olarak gerçekleşti.

İstanbul'da Perakende Fiyatlar Yüzde 10 Arttı!

İstanbul'da perakende fiyatlar 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.56, toptan fiyatlar ise yüzde 12.76 arttı. Son tabloya göre, bir önceki aya göre ise perakende yüzde 1.65, toptan fiyatlar yüzde 2.95 artış gösterdi.

Merkez Bankası Enflasyon Tahminlerini Yükseltti

Merkez Bankası 2017 enflasyon tahminini yüzde 6,5’ten yüzde 8'e, 2018 tahminini ise yüzde 5'ten yüzde 6'ya yükseltirken, 2019'a ilişkin enflasyon tahminini yüzde 5 olarak belirledi. Öte yandan, Merkez Bankası 2017 ve 2018'e ilişkin gıda enflasyonu tahminlerini sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 7 olarak belirledi.

Enflasyondaki yükseliş devam ediyor. Enflasyon ile mücadeleyi sepet ayarlamasına dönüştüren Merkez Bankasının içine sürüklendiği durum içler acısı. Dünyada itibarını hızla yitiren kurumların başında TC Merkez Bankası geliyor. Tüm eleştirilere rağmen MB Başkanının sarayın güdümünden çıkmaya niyeti yok. ÜFE artışı önümüzdeki dönem TÜFE’yi yukarıya çekmeye devam edecek. Küresel gelişmelerin de negatif etkisi hesaba katıldığında enflasyon ve işsizlik sarmalı giderek güçleniyor. Referandum sürecinde olmamız nedeniyle bu olumsuz gidişata önlem almak yerine her şey yolunda imajı uğruna ekonomideki iktisadi tedbir amacıyla kullanılabilecek araçlar da gücünü yitiriyor.

Yeni ÖTV Oranları Zengini Koruyor

Bakanlar Kurulu'ndan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi'nde (KDV) bazı ürünlerle ilgili sıfırlama kararları geldi. Yeni düzenlemeye göre ÖTV oranları birada yüzde 63, cep telefonunda yüzde 25, güneş kreminde yüzde 20, tıraş köpüğünde yüzde 6,7, elmas, pırlanta, yat, tekne ve kotrada yüzde 0!

Vergi adaletsizliği olan bir ülkede adalet inşa edilemez. Türkiye vergi adaletsizliği konusunda dünyada neredeyse vergi cenneti denen ülkelerle aynı düzeyde. Ödeme gücüne göre vergi almak yerine dolaylı vergilerle idare eden, istisna ve muafiyetlerle vergi sistemini deforme eden, sürekli af ve yapılandırma uygulamaları ile vatandaşı vergi vermemeye yönelten anlayış sağlıksız ekonomik gidişatı kolay para peşinde koşarak telafi etme derdinde. Varlık fonu uygulaması aslında bir yanıyla vergi alacaklarından vazgeçme anlamını da taşıyor. Vergi tabanının giderek yitiren bu yaklaşım gelecek de borçlarını ödeyemez hale geldiğinde moratoryum tartışmalarını başlatmak zorunda kalabilir.

Ocak Ayında 161 İşçi Hayatını Kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin 2017 Ocak ayı raporuna göre en az 161 işçi çeşitli iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. İSİG'e göre 2016'da da en az 1.970 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetmişti.

Rakamlar korkunç, ama bundan daha korkuncu giderek ölen işçilerin sadece istatistikleşmesi. Adlarının bile dile getirilemez oluşu büyük bir acı. Ölümler artıkça ölenler istatistiğe dönüşüyor. Tıpkı Kürt sorununun çözümünde savaşı tercih eden devletin binlerce insanı katledip savaşı normalleştirme gayretinde olduğu gibi.

Romanya'da Kararname Çekildi Ama Halk Çekilmiyor

Romanya’da kitlesel eylemler yolsuzluk kararnamesi geri çekilmesine rağmen sürüyor. Sosyal Demokrat Parti (PSD) hükümeti, geçtiğimiz Çarşamba yürürlüğe koyduğu; yolsuzluk yapan siyasetçi ve bürokratların cezalandırılmasına engel olacak, hapiste olanları da çıkaracak kararnameyi geri çektiğini açıkladı. Ancak hükümete yönelik tepkiler dinmedi. Önceki gün sadece başkent Bükreş’te 500 bin kişiye ulaştığı belirtilen dev gösterinin talebi de “Hükümet istifa” oldu.

Çin’den Faiz Artırımı

Çin merkez bankası PBOC, uzun süren Bahar Bayramı tatili dönüşünde piyasalara sürpriz yaparak 7 günlük ters repo faizini yüzde 2.25'ten 2.35'e yükseltti. PBOC, örtülü politika faiz enstrümanı olarak kullandığı haftalık repo oranında 2013'ten bu yana ilk artırıma gitti.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Ocak  ayinda  161  isci  is  cinayetlerinde  yasamini  yitirdi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.