1-10 Nisan Kronolojisi
Kronoloji / 12 Nisan 2010 Pazartesi Saat 15:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KCK: “Anayasa değişiklik paketi samimiyetsizliğin, ikiyüzlülüğün belgesidir. AKP ve TC ordusu mutabakata vardı.

01.04.10

             KCK: “Anayasa değişiklik paketi samimiyetsizliğin, ikiyüzlülüğün belgesidir. AKP ve TC ordusu mutabakata vardı. Can kayıplarından AKP hükümeti sorumludur. Tüm Kürdistanlıları 3 Nisan’da Brüksel’de olmaya çağırıyoruz. Önder Apo’nun doğum günü daha geniş ve kitlesel kutlanmalıdır.”

             HPG bir açıklama yayınlayarak TC ordusunun sınır hattında yoğunlaştığını belirtti. TC ordusunun obüs ve havan saldırılarında 2 gerillanın şehit düştüğü belirtti. TC ordusunun Kerboran, Akdağ ve Çelê ‘de askeri sevkiyat yaptığı belirtildi.

             İki yıl önce Kürt özgürlük mücadelesinin sanat ruhlu gerillası Xelîl Uysal Botan’ın Besta bölgesinde üç arkadaşıyla birlikte TC ordu birlikleriyle girdiği çatışmada şehit düştü.

             KCK Yürütme Konseyi üyesi Biryar Gabar İran’ın idam politikasının TC’ye siyasi destek için yapıldığını belirterek idamlara sessiz kalınmaması gerektiğini belirtti. İHD Doğu Kürdistan’daki idamlarla ilgili İran konsolosluğunun önünde bir protesto eylemi düzenledi.

             Suriye’de Kürt halkı üzerindeki devlet terörü artarak devam ediyor. 4 Kürt öğrencisinin Suriye devlet güçleri tarafından kaybedildiği ve kendilerinden haber alınamadığı öğrenildi.

             İsveç Yazarlar Birliği Pen Kürdistan’da siyasi soykırım operasyonları çerçevesinde tutuklanan Muharrem Erbey’i onursal üyesi olarak kabul etti.

             TC polis güçleri bir ay sonra en doğal demokratik tepkileri olan 1 günlük oturma eylemi için Ankara’ya gelen Tekel işçilerine biber gazı ve copla vahşice biçimde saldırdı. Polis saldırısına Tekel işçilerinin direnişi de gün boyu dinmedi. TC Başbakanı Tayip Erdoğan gelenlerin Tekel işçileri olmadığını eylemci olduğunu iddia ederek Tekel işçilerine saldırı talimatını bizzat verdi.

             Anayasa değişiklik paketi ile ilgili AKP hükümeti ile muhalefet partisi CHP arasındaki kavga meleklerin cinsiyetini tartışma türünden düzeysiz bir biçimde devam ediyor. TC Yargıtay onursal Başkanı Sabih Kanadoğlu AKP’nin yapmak istediğinin dinci dikta olduğunu söyledi.

             Balyoz darbe planı çerçevesinde tutuklanarak cezaevine konan eski TC 1. Ordu komutanı Çetin Doğan’ın da aralarında olduğu 18 kişi tahliye edildi.

 

02.04.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Değerlendirmelerimi Mahir Çayan ve arkadaşlarına adıyorum. 3. Dönem bitti, komplo büyüktür. Kimse ABD’ye bel bağlamasın. Tüm Kürdistan hedeflenmektedir. Çözüm isteyen tüm devlet yetkilileri tasfiye edildi. AKP her şeyin içini boşalttı. Jitem ve Ergenekon işbaşındadır. AKP samimi ise öncelikle seçim barajı ve parti için demokrasiyi düzenler. En büyük engel AKP’dir. 1921 anayasası güncelleşmelidir. Komplocu anayasaya hayır, demokratik anayasaya evet diyorum.”

             Riha’nın Pîrsus ilçesinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 61. Doğum günü dolayısıyla gerçekleştirilecek büyük Amara yürüyüşü ile ilgili bir basın açıklaması yapılarak, bildiriler dağıtıldı. Büyük Amara yürüyüşüne 100 bin kişinin katılması bekleniyor.

             KJB Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü vesilesiyle bir mesaj yayınlayarak “Nisan Kürt halkının doğuşudur” dedi. PÇDK’nin kadın örgütü de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

             Sınır tanımayan Gazeteciler Örgütü RSF yaptığı açıklamada “Türkiye’de Kürtçe yayın yapan Azadîya Welat gazetesinin sürekli AKP iktidarının hedefi olduğunu ve gerçekleşen saldırıları kınadıklarını” belirtti.

             HPG yaptığı açıklamada Çelê’de TC medyasının iddia ettiği gibi kayıpları olmadığını aksine TC ordusunun kayıpları olduğunu ifade ederek Kürt halkının yalan haberlere itibar etmemesi gerektiğini belirtti.

             Gerilla yönetmen Xelîl Uysal şahadetinin yıl dönümü vesilesiyle Amed’de Dicle-Fırat Kültür Merkezinde bir anma etkinliği düzenlendi.

             Kürdistan Öğretmenler Birliği (YMK) “Roj Roj a Me Ye” kampanyası çerçevesinde kendi inisiyatifleri ile başlattıkları kampanyadaki yardımları Roj tv’ye ulaştırdı.

             Ermeni soykırım tasarısının ABD’nin Temsilciler Meclisi dış ilişkiler komitesinde geçmesi sonrasında ABD ziyaretini iptal ettiğini iddia eden TC Başbakanı Tayip Erdoğan şimdi de hiçbir şey söylememiş gibi ABD’ye gitme hazırlığı yapıyor.

             Tekel işçilerinin haklarını gasp eden AKP bugün yine Tekel işçilerine saldırdı. Saldırıda birçok kişi gözaltına alındı.

             İsrail savaş uçaklarının Gazze’yi bombalaması sonucu Filistinli 3 çocuk yaralandı.

 

03.04.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları İmralı işkence sistemini AİHM’e anlattı.

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan doğum günü için “Büyük Amara Yürüyüşüne” katılmak için 10 binlerce Kürdistanlı Kürdistan ve Türkiye’nin değişik kentlerinden yola çıktı.

             Mersin ve Hatay’da 4 Nisan Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü kitlesel olarak kutlandı. Güney Kürdistan’ın Silêmanî ve Hewler kentlerinde 4 Nisan kutlandı.

             YJA Star 4 Nisan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü vesilesiyle bir mesaj yayınlayarak “4 Nisan özgürlüğe susamış kadınların yeniden doğuş ve yaşam umududur” dedi. KCK Rojava’da 4 Nisan vesilesiyle bir açıklama yayınladı.

             HPG yaptığı açıklamada TC ordusunca Haftanin alanının obüs topları ve havanlarla vurulduğunu, Gabar ve Cudî’deki operasyonların da devam ettiğini belirtti.

             Binlerce kişi İstanbul’da düzenledikleri yürüyüşle Barışın sesini yükseltti. Yürüyüşe BDP Grup başkanvekili Bengi Yıldız ve BDP milletvekili Sebahat Tuncel’de katıldı.

             Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen binlerce kişi Kürt özgürlük mücadelesine siyasi soykırım amaçlı saldırılar gerçekleştiren Belçika’yı bir yürüyüş sonrası gerçekleştirdiği mitingle kınadı. Mitinge Kongra Gel Başkanı Remzi Kartal ve yardımcısı Zübeyir Aydar’da katılarak birer konuşma yaptılar.

             AKP hükümeti TC yüksek yargısının siyasete soyunduğunu ve iyot gibi açığa çıktıklarını ileri sürerken TC HSYK Başkanvekili Kadir Özbek’te AKP hükümetinin seslerini kesmek istediklerini, seslerini kesmeyeceklerini öne sürerek karşılıklı birbirlerini suçladılar. Kadir Özbek İstanbul Barosunun avukatlar günü ödül töreninde bir grup avukat tarafından protesto edildi.

             CHP Genel Başkanı Wan’da kendilerine yönelik gerçekleştirilen protesto eylemlerinin bir AKP çete organizasyonu olduğunu ileri sürdü.

             TC’de polis Akademisi bünyesinde Hıristiyan öğrenciler için bir bina kiliseye dönüştürüldü. Polis Akademisi kapsamında 18 ülkeden gelen 317 Hıristiyan öğrenci olduğu ortaya çıktı.

             Uluslar arası İstanbul film festivalinde TC kültür Bakanı Ertuğrul Günay bir grup sinemasever tarafından protesto edildi.

             Askeri üniformalı kişilerin Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir Sünni köyüne gerçekleştirdiği saldırıda 25 kişi yaşamını yitirdi.

 

04.04.10

             KCK Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 61. Doğum günü vesilesiyle yayınladığı mesajda “4 Nisan Kürt halkının özgürlük doğuşudur” dedi.

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 4 Nisan doğum günü vesilesiyle doğduğu yer olan Riha’nın Amara köyüne onbinlerce kişi akın etti. Böylece Kürdistan ve Türkiye’nin birçok kentinden başlayan Güneşe Yolculuk, Amara’daki Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğduğu evin ziyareti ardından gerçekleştirdiği kutlama ile sonlandırıldı. Aligor’dan Amara’ya gitmesine izin verilmeyen onbinlerce kişi de MKM sanatçılarının düzenlediği müzik programıyla kutlamaya katıldı. Geçen sene TC devlet güçleri tarafından katledilen Mahsum Karaoğlan ve Mustafa Dağ katledildikleri yerde kitlesel olarak anıldı. BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız ve BDP milletvekili Sevahir Bayındır’da “Amara Özgürlük yürüyüşüne” katıldı.

             Wan ve Colemerg’te de 4 Nisan kutlandı. Wan 100. Yıl Üniversitesi Örgenci Derneği’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü vesilesiyle bir kutlama etkinliği düzenledi. İzmir’de 4 Nisan kutlamasına yüzlerce kişi katıldı. Mexmur’deki 4 Nisan kutlamaları festival havasında ve kitlesel olarak kutlandı. Ermenistan’ın başkenti Erivan’da da Kürtler Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü kutlandı.

             İstanbul’un 23 ilçesinin BDP örgütleri düzenlediği 4 Nisan kutlama etkinliklerinde “Amara Güneşe Yolculuk Özgürlük Yürüyüşü” selamlanarak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü kutlandı.

             HPG yaptığı açıklamada Haftanîn alanının aralıksız olarak obüs ve havan toplarıyla bombalandığını belirtti.

             Azadîya Welat çalışanı Metin Alataş Adana’da bir portakal bahçesinde asılmış olarak bulundu. Metin Alataş’ın TC kirli savaş güçleri tarafından katledildiği belirtiliyor.

             Mêrdîn Süryaniler’i Mîdyat’ta Hıristiyanların dini bayramı olan “Paskalya bayramını” düzenlenen bir ayinle kutladı. Kutlamaya Müslüman ve Yêzîdîler’in katılması dikkat çekti.

             İsrail büyükelçisiyken İsrail-Türkiye arasında krize neden olan Oğuz Çelikol Ankara’ya çağrılarak görevden alındı.

             TC “TRT El Türkiye” ile Arapça yayın yapacak olan bir TV kanalının açılışını yaptı.

             Afganistan’daki Alman askerleri, yardıma çağırdıkları 6 Afgan askerini öldürdü. Olay üzerine Almanlar askerlerin geri çekilmesini istiyor.

             Irak’ın başkenti Bağdat’ta 3 ayrı yerde yapılan bombalı intihar saldırısında 35 kişi ölürken birçok kişide yaralandı.

 

05.04.10

             Azadîya Welat gazetesi çalışanı Metin Alataş’ın TC kirli savaş güçleri tarafından katledilmesi ardından Adana’da 20 bin kişinin katılımıyla yapılan cenaze töreninde son yolculuğuna uğurlandı. Üç ay önce de sivil bir arabadaki kişilerce Metin Alataş darp edilerek tehdit edilmişti. 

             Başta Wan ve İstanbul olmak üzere Kürdistan ve Türkiye’nin birçok kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü kutlandı.

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 4 Nisan doğum günü dolayısıyla Güney Kürdistan’ın Kerkük kentinde yüzlerce kişi bir araya gelerek bir kutlama yaptı. Güneybatı Kürdistan’ın Kobanî kentinde de 4 Nisan yeniden doğuş bayramı kutlandı. Suriye’nin Rakka kentinde de 4 Nisan kutlandı. Lübnan’da 5 ayrı kentte Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü kitlesel olarak kutlandı. 

             Fransa, Belçika, İsviçre, Finlandiya ve Almanya’nın birçok kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü kutlandı. Kıbrıs’ta da 4 Nisan kutlandı. Rusya’nın başkenti Moskova’da da 4 Nisan ile ilgili kutlama etkinlikleri düzenlendi.

             HPG yayınladığı açıklamada “Mêrdîn’de TC ordusu tarafından bir süre önce düzenlenen operasyonun sonuçsuz bir biçimde bitirildiğini” belirtti.

             Avukatlar günü nedeniyle Amed Barosu bir yürüyüş düzenleyerek hukuksuzluklara ve baskılara sessiz kalmayacaklarını içeren bir basın açıklaması yaptı.

             Balyoz darbe planı çerçevesinde soruşturmayı yürüten İstanbul başsavcısı davayla ilgili görevli 2 savcıyı görevden aldı. İstanbul başsavcı vekili Turan Çolakkadı’da gerçekleştirilen göz altıların kendilerine bildirilmemesi üzerine görevden alınmaların olduğunu ileri sürdü.

             AKP anayasa değişiklik paketine ilişkin 50 milletvekilinin imzasını geri çekmesiyle teklif yeniden imzaya açıldı. Daha önce TC meclis başkanının imzasının da olması dolayısıyla CHP ve MHP gibi muhalefet partileri tarafından depo imzalarla teklif sunulduğu noktasındaki eleştiriler üzerine AKP’nin bu adımı attığı belirtildi.

             TC ordu güçleri Cizîr’de tank tatbikatı yaptı.

             Pakistan’da Taliban 20 dakika içinde 5 bomba patlattı. ABD Büyükelçisinin de içinde bulunduğu yerlerde yapılan bombalı saldırılarda 44 kişi yaşamını yitiririrken 100’den fazla kişide yaralandı.

             Meksika’da 7,2 büyüklüğünde yaşanan depremde 2 kişi öldü.

 

06.04.10

             BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş: “AKP değişikliği yargı reformuna sıkıştırıyor. Hak ve özgürlükler pazarlık konusu yapılmaz. Radikal demokrat tutumumuzu sürdüreceğiz. Yeni anayasa talebinin ne kadar güçlü olduğunu 10 Nisan’da düzenleyeceğimiz etkinlikte göstermeliyiz. Gerekirse operasyon bölgelerine yürürüz. Munzur ve Ilısu baraj projesine karşı duracağız.”

             Güney Kürdistan sınırına TC ordusunun askeri sevkiyatı sürüyor. Dersim’deki operasyonlar nedeniyle Mazgîrt halkı kent dışına çıkamıyor.

             KESK Genel Başkanı Sami Evren Anayasa değişikliği noktasında iktidar ve muhalefetin arasındaki tartışmanın tarafı olmayacaklarını belirterek gündemlerinin Demokratik Bir Anayasa olduğunu belirtti.

             Medya Savunma Alanlarında KJB tarafından organize edilen 4 Nisan Kürt Halk Önderinin doğum günü etkinliğinde Önderlik bahçesine fidanlar dikildi. Qendîl’in köylerinde de kitlesel olarak “4 Nisan Yeniden doğuş bayramı” kutlandı.

             4 Nisan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü Rusya, Ukrayna, Adigey ve Almanya’da da kitlesel etkinliklerle kutlandı.

             Ahmet Alkan’ın cesedi Amed’in Hewsel bahçelerinde bir ağaca asılı olarak bulundu.

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla Qendîl ve Mexmur’den gelen Barış Grubu üyesi 30 kişiye toplu olarak açılan davada 490 yıl hapis cezası isteniyor.

             KNK Mayıs ayında gerçekleştireceği genişletilmiş toplantısında çeşitli çevrelerden de Kürt şahsiyetleri ile görüşerek Kürt Halkı için ulusal birlik çağrısı yapacak.

             CHP TC Anayasa değişikliği ile ilgili olarak 3 maddenin çıkarılması halinde referanduma gerek duyulmadan destek vereceklerini öne sürdü. Çıkarılması istenen maddeler; parti yasa değişikliği ve yargı ile ilgili maddelerden oluşuyor.

             Balyoz darbe planı çerçevesinde TC ordusuna bağlı 7 muvazzaf subay tutuklandı.

             Irak’ta ABD’nin Apaçi saldırı helikopterlerinin aralarında 2 Reuters haber ajansının muhabirinin de bulunduğu 12 sivil kişinin katledilme görüntüleri ortaya çıktı. ABD’nin Irak yetkilileri bu katliamı Irak’taki direnişlerin üzerine atmıştı.

 

07.04.10

             Geçen sene Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ‘ın doğum günü dolayısıyla gerçekleştirilen Amara yürüyüşünde TC jandarma güçleri tarafından katledilen Mustafa Dağ ve Mahsum Karaoğlan Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinin önünde Yurtsever-demokrat öğrencilerin düzenlediği kitlesel bir etkinlikte anıldı.   

             TC ordusunun sınır hattına yönelik asker ve mühimmat sevkiyatı aralıksız sürerken son iki aydır gerilla alanlarına yönelik saldırılar giderek artıyor. 1 Mart'tan bu yana ANF kayıtlarına göre 41 kez havan ve obüs saldırısı gerçekleşti. Her gün askeri sevkiyatın yapıldığı bölgede kapsamlı operasyon hazırlıkları da sürüyor.

             Eski TKSP-PSK Genel Sekreteri Kemal Burkay’ın yayınladığı ‘Anılar-Belgeler’ adlı kitabı bir süredir PSK ve Kürt aydınları arasında tartışılıyor. Burkay’ın anılarında parti kurucuları için dile getirdiği 'hırsız', 'lümpen', 'hain', 'işe yaramaz', 'katil' iddiaları PSK’nin kurucu kadroları tarafından sert eleştirilerle karşılandı. Önce PSK’nin önde gelen kadrolarından Zeki Adsız’ın eşi Burkay’ın anılarındaki suçlamalara sert tepki göstererek, Burkay aleyhinde dava açacağını söyledi.

             Güney Kürdistan’da özellikle YNK’nin kalesi Süleymaniye’yi elinden alan ve dengeleri değiştiren Goran hareketi, Irak parlamentosuna da 8 milletvekili gönderdikten sonra partileşmeye hazırlanıyor.

             TC Başbakan’ı Tayip Erdoğan Fransa’da Fransız cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir görüşme yaptı. Erdoğan’ın Fransa’dan ana talebinin PKK ile ortak mücadele noktasında olduğu ortaya çıktı. Erdoğan ve Sarkozy’nin Kürtler noktasında anlaştığı belirtildi. 

             Seçim kanununda Kürtçe’nin de içinde yer aldığı farklı dillerde propagandaya izin veren ilk bölüm TC meclisince kabul edildi.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan Ermenistan cumhurbaşkanı Sarkisyan’a özel temsilcisi müsteşarı bir mektupla beraber Ermenistan’a gönderdi.

             Balyoz darbe planı çerçevesinde son olarak tutuklanan 3 kişi arasında eski TC eski MGK Genel sekreteri şükrü Sarıışık’da var. Eski TC 1. Ordu komutanı Çetin Doğan Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün Kozmik odadaki belgeleri sızdırdığı iddiasına verdiği cevabı gecikmedi. Özkök böyle devam ederse Doğan hakkında dava açacağını öne sürdü.

             Somali korsanları 25 mürettebatlı “Yasin C” isimli TC gemisini kaçırdı.

             Kırgızistan’da iktidara yönelik çıkan isyanda polis muhaliflere ateş açtı. Başkent Bişkek’te çıkan çatışmalarda en az 21 kişi ölürken 200 kişi de yaralandı. Ülkede olağanüstü hal ilan edildi. Muhalifler 2 yıl önce devrimle başa geçen devlet başkanı Kurmanbeg Bakiyev’in yolsuzluk yaptığı ve akrabalarını kayırdığı iddia ediliyor. Yolsuzluk, işsizlik ve fakirliğin isyan nedenleri olarak yansıtılıyor.

             Dünyanın ilk güneş enerjili uçağı “silur impusule” İsviçre’de havalandı. 

08.04.10

             AKP Anayasa değişiklik paketi meclis anayasa komisyonunda görüşülürken BDP’de ÖDP ve KADEP’i ziyaret ederek alternatif anayasa paketi ile ilgili birer görüşme yaparak destek istedi.

             İngiliz milletvekili Andrew Pelling yaptığı açıklamada “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ev hapsine alınmasının Kürt sorununun demokratik çözümü için yeni bir diyalog sürencini başlatabileceğini” belirtti.

             Azadîya Welat gazetesi yazı işleri müdürü Mehdi Tanrıkulu çıkarıldığı mahkemede Kürtçe savunma yapmak isteyince engellendi. TC Mahkemesi Kürtçe savunmayı susma hakkını kullanma kapsamında ele aldıklarını ileri sürdü.

             KCK’nin eylemsizlik kararı sonrasında Çelê’deki mayın patlaması sonucu 7 askerin ölümüne neden olan mayınların TC ordusuna ait olduğu ortaya çıktı. Böylece HPG’nin bu olay sonrası yaptığı açıklama bir kez daha doğrulanmış oldu.

             TC ordusunun Lîce’de bir haftadır yürütülen operasyonu sürüyor. Haftanîn alanının da TC ordu güçlerince bombalanmasının devam ettiği belirtildi.

             DEP eski milletvekillerinden Leyla Zana’ya örgüt propagandası gerekçesiyle 3 yıl hapis cezası verildi.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan ABD ziyareti sırasında Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile de bir görüşme yapacak.

             Balyoz darbe planı ile ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul cumhuriyet başsavcı yardımcısı Turan Çolakkadı 3.dalga operasyonun durdurulmadığını öne sürdü. Bu operasyon kapsamında 25 TC ordu generalinin olduğu öğrenildi.

             Anayasa değişikliği kapsamında TC meclis komisyonu görüşmeler ikili tartışmalarla başladı. TC meclis genel kurulunda da seçim yasası AKP’nin istediği biçimde geçti. Kürtçe propagandaya sınırlı izin verilirken %10’luk seçim barajı ile ilgili madde olduğu gibi bırakıldı. 

             Kırgızistan’da ülkedeki ordu güçlerinin isyancı muhaliflere destek vermesi sonucu iktidar el değiştirdi. Devlet başkanlık sarayı işgal edildi. Geçici hükümet muhalif liderin öncülüğünde kuruldu. Eski başkan Bakiyev istifa etmeyeceğini bildirdi. Ülkede kargaşanın devam ettiği ve şu ana kadar 100’e yakın kişinin öldüğü belirtildi.

             ABD ve Rusya arasındaki nükleer silah indirimiyle ilgili ikinci anlaşma Prag’ta iki ülke liderinin katılımıyla imzalandı. Bu anlaşmaya göre %30’luk ve %50’lik bir Nükleer silah indirimine gidilecek.

 

09.04.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Kürt halkı 4 Nisan’ı kendi doğuşu olarak görüyor. Mayıs’ta kritik şeyler olabilir. Her seçeneğe hazır olmak lazım AKP’nin paketinde Kürtlere de demokratik açılımlara da yer yok. 1921 anayasası güncellenmelidir. Kürtler ulusal birlik için çalışmalıdır. Her parçada iç barış sağlanmalıdır. Bizim modelimiz topluma dayandığı için sürekli gelişme gösterir. Sanattan spora modaya kadar her alanda kendilerini eğitmeliler.”

             KCK: “Saldırılar ilan edilmemiş bir savaş boyutundadır. Katliamlar yeni bir saldırı konseptinin işaretidir. Halkımız 14 Nisan’da demokratik tepkisini dile getirmelidir. Herkes mitinge katılmalıdır.”

             Günlük gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ayhan Bilgen; “yarın düzenlenecek demokratik anayasa mitinginin tarihi bir girişim olduğunu” belirtti.

             HPG Ana karargâh Komutanlığı yaptığı açıklamada; “6 Nisan’da TC ordusunun Güney Kürdistan’a işgal girişiminde bulunduğunu ve Zorunlu olarak yaşanan temasta 3 gerillalarının yaşamını yitirdiğini TC ordusunun birçok kayıp vererek geri çekilmek zorunda kaldığını belirtti.

             Tekirdağ’da askerliğini yapan Bazîd’li Erdi Alkan’ın şüpheli bir şekilde ölümü ardından TC ordusu intihar ettiği iddiası ile Alkan’ın cenazesini ailesine teslim etti. Askerin ailesi şüpheli ölüme tepki göstererek askeri törenin yapılmasına izin vermedi.

             KCK’nin eylemsizlik kararının ilanı sonrası TC ordusunun kirli savaş güçlerinin provokasyon amaçlı Çelê’de kendi askerlerine yönelik gerçekleştirdiği saldırıda ölen askerlerin aileleri mayının TC ordusuna ait olduğunun anlaşılmasından sonra eylemi yapanlar hakkında işlem yapılmasını istedi.

             TC Meclis Başkanı M.Ali Şahin gittiği Semsur’de Tekel işçileri tarafından kitlesel olarak protesto edildi.

             TC Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurahman Yalçınkaya bir basın toplantısı düzenleyerek AKP’nin komplocu anayasa değişiklik paketine tepki gösterdi. Adalet Bakanlığı temsilcisinin HSYK’ DA olmaması gerektiğini savunarak, yargı bağımsızlığının yapılacak değişikliklerle tehlikeye gireceğini ileri sürdü.

             Poyraz köy davasının ilk duruşması başladı. Mahkeme TC devletinin kirli savaş güçlerince katledilen Agos gazetesinin sahibi Hrant Dink’in avukatının davaya müdahil olma talebini reddetti.

             TC 1 Haziran itibariyle “Biyometrik” pasaport sistemine geçiyor. Mevcut pasaportların 2015 yılına kadar geçerli olacağı belirtildi. Çipli pasaportlar takip edilebilecek. Yeni pasaportların rengi kırmızı olacak.

             Kırgızistan’daki karışıklık devam ediyor. Geçici hükümet ölenler için 2 gün yas ilan etti. Geçici hükümet ilk iş olarak Rusya’ya bir temsilci göndererek son yapılan zamları geri aldı. Devrik lider Bakiyev istifa etmeyi reddetti. Yağmalama olayları sonrası polise vur emri verildi.

 

10.04.10

             Demokratik Anayasa mitingi İstanbul Kadıköy meydanında onbinlerce kişinin katılımıyla yapıldı. BDP ile birçok parti ve sivil toplum örgütünün öncülüğü ile yapılan mitinge TC polis güçleri provakasyon yaratarak halka gaz bombası ve coplarla saldırdı. Kapatılan DTP’nin Eşbaşkanı Ahmet Türk’te atılan gaz bombalarından etkilendi. Bir konuşma yapan Türk “Kürtler 1921 Anayasasını istiyor” dedi.

             BDP Kadın Meclisi yaptığı açıklamada “Kürtsüz kadınsız bir anayasa büyük bir oyun olur” dedi.

             Kapatılan DTP’nin Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün yeğeni Cihat Sincar İzmir’de uğradığı silahlı saldırıda katledildi.

             Mexmurlular belediye binası önünde yaptığı basın açıklamasında TC medyasının yaptığı spekülatif haberleri kınadı.

             Kayıp yakınları başta Amed, Mêrdîn ve İstanbul olmak üzere birçok kentte eylem düzenledi.

             BDP’li Amed Kayapınar Belediyesi Cigerxwîn Kültür Merkezi’nin açılışı yapıldı. Açılışa Amed Büyükşehir Belediye başkanı Osman Baydemir’de katıldı.

             Komplocu anayasayı oluşturma planı çerçevesinde geliştirilen AKP’nin 30 maddelik anayasa değişiklik paketinin 16 maddesi TC meclis anayasa komisyonundan geçti. Parti kapatma ile ilgili düzenlemede iktidar ve muhalefet partileri şoven-milliyetçi bir mutabakatla Kürtler konusunda anlaştı. Parti kapatma ile ilgili maddeye bölücülük istisnası eklendi.

             Moral kıtlığı yaşayan TC ordusunun Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, katıldığı bir etkinlikte kimsenin TC ordusunun moralini yıkamayacağını ileri sürdü.

             Esnaflığı uyguladığı sermaye odaklı ekonomik politikalarla bitiren AKP uzun vadeli kalkınma plan ve projeleriyle esnafı ayakta tutacağına şimdi de esnafa destek paketi adı altında sadaka dağıtmaya hazırlanıyor.

             Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczysnkı’nin yanı sıra Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, bakanlar ve daha birçok üst düzey devlet yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 132 kişi Rusya’ya giden uçağın şüpheli bir şekilde düşmesi sonucu öldü.  Polonyalı heyet 1942 yılında Rus lider Stalin tarafından katledilen 26 bin Polonyalının Katyn’deki katliamını anmak için Rusya’ya gidiyordu. Kaczysnkı 5 yıldır devlet başkanıydı.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.