01-15 Mayıs 2010 Kronolojisi
Kronoloji / 22 Mayıs 2010 Cumartesi Saat 16:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PKK Yürütme Komitesi Mayıs emekçi bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

01.05.10

             PKK Yürütme Komitesi Mayıs emekçi bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

             Colemerg’in Çelê ilçesinde operasyona çıkan TC ordusuna ait askerlerden 1’nin yaşanan çatışmalarda öldüğü belirtildi.

             33 yıl sonra 1 Mayıs emekçi bayramı İstanbul Taksim Meydanında yüz binlerin katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı. Alana sığmayacak kadar katılımın olduğu kutlamada BDP’nin bulunduğu kortejde Savaşa karşı sloganların yükselmesi dikkat çekti. Yapılan mitingde Tekel işçileri konuşma yapmak isteyen Türk-iş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun konuşmasına izin vermeyerek kürsüden indirdi. Bir konuşma yapan KESK Genel Başkanı Sami Evren konuşmasına Mazlum Doğan, Musa Anter ve Hrant Dinkleri anarak başladı. Sabahın erken saatlerinde 1977 1 Mayıs kutlamalarında TC özel savaş güçleri tarafından katledilen 42 kişinin katledildiği yer olan Kazancı yokuşuna Sendika temsilcileri karanfil bıraktı.

             Batman’da onbinlerce kişinin katılımıyla 1 Mayıs emekçi bayramı coşkulu bir şekilde kutlandı. Kutlamaya kapatılan DTP’nin Eşbaşkanı Ahmet Türk ve BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve birçok BDP’li milletvekili de katıldı. Bedlîs’teki kutlamalarda da onbinlerce kişinin katılımı oldu. 20 bin kişinin katılım sağladığı kutlamaya BDP milletvekilleri Nezir Karabaş ve Pervin Buldan katılarak birer konuşma yaptı.

             BDP milletvekilleri Hamit Geylani ve Osman Özçelik’in katıldığı Agirî’deki 1 Mayıs kutlamasına 10 bin kişi katıldı. Dêrsim’deki 1 Mayıs kutlaması TC ordusunun gerçekleştirdiği askeri operasyonların gölgesinde yapıldı. Dêrsim’deki kutlamaya katılan BDP milletvekili Şerafettin Halis bir konuşma yaptı.

             Güney Kürdistan’ın Qendîl eteklerinde de 1 Mayıs Emekçi bayramı binlerce kişinin katılımıyla kutlandı.

             Kürdistanlılar Avrupa’daki bir ülkede gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarına kendi renkleri ve talepleriyle katıldı.

             Operasyon hazırlığında bulunan Dêrsim’in Nazimîyê ilçesine bağlı Sarıyayla karakoluna yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıda karakol komutanının da içerisinde bulunduğu 4 asker ölürken 1’i ağır 7 askerin de yaralandığı öğrenildi. Dêrsim’deki alınan haberler üzerine TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TC Başbakanı Tayip Erdoğan bilindik klasik sözleri tekrarlayarak savaş naraları attı.

             Yunanistan’daki 1 Mayıs kutlamalarında polislerin göstericilere saldırması üzerine şiddetli çatışmalar çıktı.

 

02.05.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “12 Eylül Anayasasının ruhuna ve özüne dokunulmuyor. Türkiye’de demokrasi, sınıf ve emek temelli siyaset yapmanın imkânları var. Üçüncü dönem kapandı. Devleti ciddiyete davet ediyorum. AKP bir partiden ziyade bir bloktur. AKP tasfiye politikasını hayata geçirmeye çalışıyor. AKP’ye destek vermek kendini inkâr etmektir. Sêrt’te ki tecavüz vahşeti devletin özel savaş taktiklerinden biridir. Ulusal kongrenin toplanmasını öneriyorum. 1 Mayıs Emekçi bayramını kutluyorum. Tekelci kapitalizme karşı olanlarla dayanışma içindeyim.”

             HPG son 4 aylık savaş bilançosunu açıkladı. Bilançoya göre 4 ayda TC ordusu 22 askeri operasyon gerçekleştirdi. Yaşanan çatışmalarda TC ordusuna bağlı 22 askerin öldüğü belirtilirken 10 HPG gerillasının yaşanan çatışmalarda şehit düştüğü belirtildi.

             HPG Gerillaları Şirnex’te baraj yapımını üstlenen şantiyeleri basarak uyardı.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan bugün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Taksimi emekçilere adeta sadaka verir gibi açtığını iddia etti.

             Amed’de TC askerleri 6 yaşındaki kız çocuğunu kaçırmak istedi. Askerlerin fark edilmesi ve halk tarafından tepkiyle karşılaşmaları üzerine uzaklaştıkları öğrenildi.

             1 Mayıs Emekçi bayramı Mexmur’de binlerce kişinin katılımıyla büyük bir coşkuyla kutlandı.

             TC Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Dêrsim’deki karakol baskını sonrası verdiği kayıplar ardından basında çıkan haberler ile ilgili yaptığı açıklamada muhalif basını hain olmakla suçladı.

             AKP Anayasa değişiklik paketinin TC Meclisindeki ikinci tur görüşmeleri tartışmalı bir şekilde başladı. Yurtdışı yasağı ile ilgili ve kadına yönelik pozitif ayrımcılığı öngören 2 madde meclis genel kurulundan geçti.

             Türkiye’deki Musevi cemaatini yeni Hahambaşını seçmek için sandık başına geçti. Daha önce İstanbul’da üniversiteyi bitiren İlhan Eli Levi’de İsrail’den gelerek adaylığını koydu.

             Amed’in Lîce ilçesinde operasyona çıkan TC ordusuna bağlı askerler pusuya düşürüldü. HPG gerillalarıyla TC askerleri arasında çıkan çatışmada 1 teğmenin öldüğü 2 askerinde yaralandığı belirtildi.

             Dün gece Sakarya’da bir grup Türk faşisti Romanların bulunduğu mahallenin üzerine yürüyerek linç girişiminde bulunarak bir Romana ait evi kundakladı.

             AKP dalkavukçusu Yaşar Kaya Denge tv’ye yaptığı konuşmasında BDP’nin AKP Anayasa değişiklik paketini desteklemeyerek ihanet içerisinde olduğunu iddia edip Kürt Halkının siyasi iradesini kırmak için siyasi siyasi soykırım operasyonları çerçevesinde aralarında seçilmiş belediye başkanlarının da olduğu 1500 Kürt siyasetçisini tutuklayan AKP hükümetini ve politikalarını desteklediğini ileri sürdü.

 

03.05.10

             HPG gerillaları Amed’in Lîce ilçesinde TC ordusuna bağlı Abalı karakoluna baskın düzenledi. Baskın ardından operasyonların genişletildiği belirtildi. Amed’in Ş.Remzi ve Apê Musa alanlarında da askeri operasyonlar başlatıldı.

             Verdiği kayıplardan sonra çaresiz kalan TC Genelkurmay başkanı İlker Başbuğ Dêrsim’deki gerilla komutanını tehdit etti.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan Lîce ve Dêrsim’de tetik çekenle Taksim’de tetik çeken aynı mantık diyerek HPG gerillalarına iftira attı.

             Kürdistan ve Türkiye’de bulunan hapishanelerdeki hak ihlalleri üzerine Amed’de bir protesto yürüyüşü düzenlendi.

             “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde” TC’deki basın özgürlüğü yeniden gündeme girdi. Dünyada TC basın özgürlüğü konusunda 127.sırada yer alıyor. 36 gazeteci basın özgürlüğü gününü cezaevinde karşılıyor. Azadîya Welat çalışanı Newal Aydın’a tehditle ajanlık dayatmasında bulunulduğu ortaya çıktı.

             Devlet terör yasası olan TMK yasası çerçevesinde Gever’de son 5 ayda tutuklanan çocuk sayısı 62’yi buldu.

             DYG (Demokratik Yurtsever Gençlik) devletin özel savaş taktikleri olan fuhuş, uyuşturucu ve ajanlaştırmaya karşı bir kampanya başlattı.

             Kürdistan’ın Agirî kentinde yaşanan sel nedeniyle 5 bin ev sular altında kaldı.

             3. Cudî Kültür ve Sanat Festivali kapanış konseriyle Kürt özgürlük hareketine dayatılan imha operasyonlarının gölgesinde sona erdi. Festivale Demokratik Barış ve Çözüm Grubu sözcüsü M. Şerif Gençdal katılarak bir konuşma yaptı.

             Kapatılan DTP’nin Eşbaşkanı Ahmet Türk’e DTP’nin Demokratik çözüm kitapçığı nedeniyle kin ve düşmanlığa tahrik iddiasıyla dava açıldı.

             AKP Anayasa değişiklik paketinin TC meclis genel kurulundaki görüşülmesinde parti kapatmayı meclis onayına bırakan ve sadece AKP’yi kapatmayı engelleyen 8. Maddesi 330’un altında kalarak yeterli oyu almadığından paketten düştü. 12 AKP milletvekilinin pakete kabul demediği ortaya çıktı.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan İsmet İnönü’yü Alman Faşist lideri Adolf Hitler’e benzeterek tarihe ihanet etmekle suçladı.

 

04.05.10

             KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık: “AKP her adıma operasyonla cevap verdi. AKP özel savaş hükümetidir. Kürtleri artık kandıramazlar. Ortada demokratikleşme çabaları yoktur.”

             Dêrsim’ın Pülümür ilçesindeki TC ordusunun Hasangazi jandarma karakolu basıldı. Cizîr’de de bir uzman çavuşun aracı tarandı.

             HPG yaptığı açıklamada Amed’in Lîce ilçesinde öldürülen Üsteğmenin TC askerleri tarafından vurulduğunu belirtti. Haftanîn ve Zap’ın TC ordusu tarafından bombalandığı belirtildi.

             HPG yaptığı yazılı açıklamada Zap’ın TC ordusu tarafından bombalandığı belirtti.

             HPG, Mahsum Korkmaz Akademisinde 45 yeni komutanının eğitimini tamamlayarak mezun olduğunu belirtti.

             BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak: “AKP’nin sahte demokrasi anlayışına ortak olmayacağız. AKP’ye oyun kurucu bir taraftar değiliz. Sen kime hakkı olmayanı veriyorsun ki itaat bekliyorsun?  Yaşanan bir savaş değilse bölgedeki binlerce karakolun anlamı ne? 2010 1 Mayıs’ı Türkiye’nin geleceğinin fotoğrafıdır.”

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan yine atıp tutarak Kürtçe dilinin serbest bırakıldığını belirtti.

             BDP’nin Washington bürosunun açılışının ardından BDP heyeti ABD temaslarına başladı.

             Amed zindanındaki tutuklu Kürt çocukları hapishanede eylem başlattı. Eylemi duyan tutuklu çocukların aileleri cezaevinin önüne gelerek 5 saat boyunca bekledi.

             PJAK 1. Konferansını Kürdistan dağlarında düzenledi. Sonuç bildirgesinde İran devletine demokratik çözüm çağrısı yapıldı.

             Tetwan’da düzenlenecek “3. Kadın Kültür Festivali” onurlu Kürt kadınının sembollerinden olan Gurbet Aydın’a adandı.

             Erzurum’da, Erzincan Ergenekon davası başladı. Davanın bir numaralı sanığı TC 3. Ordu komutanı Saldıray Berk ilk duruşmaya katılmazken davanın diğer sanığı Erzincan Cumhuriyet başsavcısı İlhan Cihaner mahkemeye hazır bulunurken savunma yapmadığı ileri sürüldü. 

             AKP Anayasa değişiklik paketinin 13, 14, 15. maddeleri meclis genel kurulunda kabul edildi. TC Başbakanı Tayip Erdoğan’ın talimatıyla Anayasa değişiklik paketine red oyu verenlerin listesini hazırlatırken listeyi yazan AKP milletvekili Faruk Koca suçüstü yakalandı. Bu durum AKP’yi karıştırdı. Listenin başında Köksal Toptan ve Kürşat Tüzmen’in olduğu belirtildi.

             TC polisi Mêrdîn’de bir liseyi basıp bazı öğrencileri şiddet uygulayarak gözaltına aldı. Aynı polisler daha öncede öğrencilere jop ve silahla saldırmışlardı.

             Balyoz darbe planı iddiasıyla ilgili TC ordusuna bağlı 6 muvazzaf asker serbest bırakıldı.

 

05.05.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla haftalık olağan görüşmesi gerçekleşti.

             KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık: “Tüm güçler PKK’yi çözümden alıkoymak için her şeyini ortaya koyuyor. ABD yeni bir Kürt politikası geliştirdi. Güney Kürdistan’ı imha planına dâhil etmek istiyorlar. PKK ezilirse Güney Kürtleri de ezilir. En çok ihtiyaç duyulan ulusal birliktir. Kürt halkı aşağılanıyor. Kürdistan’da çirkin özel savaş politikaları inceltilerek sürdürülüyor. Kürtlük adına ne varsa Türkleştirilmeye çalışılıyor. Rejim sürekli düşman üretiyor.”

             HPG yaptığı açıklamada Colemerg’in Güney Kürdistan sınırının TC ordusu tarafından bombalandığını ve Sınır hattının boşaltılmak istendiğini belirtti. Çewlik ve Dêrsim’de operasyonlar devam ediyor.

             Dêrsimli yazar ve aydınlar TC ordusunun başlattığı operasyonlara karşı canlı kalkan olacaklarını belirten bir basın açıklaması yaptı.

             TC ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptığı açıklamada Kürt özgürlük gerillalarına hakaret etti.

             ABD’de bir dizi temasta bulunan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş “PKK realitesi göz ardı edilemez” dedi. Kapatılan DTP’nin Eşbaşkanı Ahmet Türk’te yaptığı açıklamada “Kürt kimliği anayasal güvenceye alınmalıdır” dedi.

             Avrupa Sosyalist Partisi Başkanı hasta halde olan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ın bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

             Amed’in Pasur (Kulp) ilçesinde TC ordusuna bağlı bir uzman çavuşun 6 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel tacizde bulunması ardından gelişen tepkiler üzerine uzman çavuşun tutuklandığı belirtildi.

             AKP’nin Anayasa değişiklik paketinin kritik maddelerinden HSYK’nin yapısını değiştiren madde TC meclis genel kurulundan geçti. CHP, AKP anayasa değişiklik paketini Anayasa mahkemesine götürecek.

             AKP Anayasa değişikli teklifinin 16. maddesi üzerinde' söz alan BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan'ın konuşması TBMM'de tartışma yarattı. Kurtalan, konuşmasında taş atan çocukları Filistinli çocuklara benzetti. Kurtulan "Filistin'de çocuklar ne yapıyorsa, Kürt çocuklar da onu yapıyor" diye konuştu. TBMM Başkanı Şahin, Kurtalan konuşmasını tamamladıktan sonra, "Türkiye, Filistin değildir, Orta Doğu değildir. Türkiye vatanı ve milletiyle bölünmez bir bütün, bağımsız bir ülkedir. Türkiye'yi nasıl Filistin'e, Orta Doğu'ya benzetirsiniz. Ne alakası var? Talihsiz bir benzetmedir" dedi.

             AKP hükümetinin yapılacak et ithalatına fesat karıştırarak her şeyin önceden hazırlandığı ortaya çıktı.

             Agirî’deki halk yaşanan selden dolayı mağdur ve TC devlet yetkililerinin durumu görmezden geldiği belirtildi.

             Amerikan Wall Street Journal gazetesi (WSJ), Türkiye’de “kansız bir iç savaş” yaşandığını yazdı. Marc Champion imzalı, “Türkiye’nin kansız iç savaşında entrika” başlıklı haberde, “Eski laik kurumları, İslami eğilimli hükümet ve destekçileriyle karşı karşıya getiren kansız bir iç savaş, Avrupa’nın sınırlarındaki bu önemli Müslüman ülkeyi bölüyor” denildi.

             Yunanistan’daki büyük mali krizin faturasının halka çıkarılması üzerine kitle eylemselliklerini yeni bir mecraya soktu. Yunan polisinin göstericilere saldırması üzerine çıkan şiddetli çatışmalarda 3 gösterici hayatını kaybetti. Ülkedeki genel grev devam ediyor.

 

06.05.10

             68 Kuşağının Türkiye Devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın TC devletince faşist bir şekilde katledilişlerinin 38. Yıldönümü vesilesiyle mezarları başında binlerce kişi tarafından anıldı. Kürdistan ve Türkiye’nin birçok kentinde binlerce kişinin katıldığı etkinlikler düzenlendi.  Bursa’da yapılan üç fidan anıtına faşist bir grup tarafından çirkin bir saldırı gerçekleştirildi. Türkiye devrimci önderlerinin idam kararı dönemin TC meclisine geldiğinde ilk başta elini kaldırıp idam edilmeleri için kararın meclisten geçmesini sağlayan dönemin Adalet Partisi Genel başkanı ve TC’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel arsızca bir açıklama yaparak idamların gerçekleşmesinden sorumlu olmadığını iddia etti.

             Komalên Ciwan Türkiye devrimci önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ın 6 Mayıs 1972’de TC devleti güçleri tarafından katledilmeleri ile ilgili olarak bir açıklama yayınlayarak “Darağacına giderken halkların kardeşliğini haykıran bu sese cevap vermeliyiz” dedi.

             TC ordusu Medya Savunma Alanlarını bombalamaya devam ederken ot toplayan sivillere de saldırdı.

             HPG yaptığı açıklamada Dêrsim’deki 2 birlikle irtibatın kurulamadığını belirtti. Ayrıca Dilsoz Efrîn adlı gerillanın göreve giderken donarak şehit düştüğünü belirtti.

             Mêrdîn’in Kerboran ilçesinde karakola saldırı düzenlendiği ve 2 TC askerinin yaralandığı belirtildi.

             TC devletinin siyasi soykırım operasyonlarını protesto etmek için Amed, Batman, Mêrdîn, Riha ve Wan’da 5 dakikalık oturma eylemleri yapıldı.

             Batman’da son bir hafta içerisinde 7 çocuğun kaybedildiği belirtildi.

             Kürdistan’daki imha operasyonları kapsamında Çewlik, Dêrsim, Şirnex ve Amed’in Lîce ilçesindeki TC ordu operasyonları sürüyor.

             ABD’nin TC ile aldığı tavizler karşısında yaptığı ittifak çerçevesinde anlık istihbaratın bundan sonra 6 saatte bir TC ordu yetkililerine iletileceği ileri sürüldü. Daha önce 24 saatte bir TC ordu yetkililerine istihbarat verildiği iddia edildi.

             TC meclis genel kurulunda CHP milletvekillerin TC Başbakanı Tayip Erdoğan’ın 2 milyar dolar mal varlığı olduğunun tartışma konusu edilmesi nedeniyle iki partinin milletvekilleri arasında yine kendilerine yakışır çirkin bir kavga çıktı.

             AKP Anayasa değişiklik paketinin HSYK’nin yapısını değiştiren madde TC meclisinde kabul edildi.

             İran dışişleri bakanı Mutteki’nin yarın Ankara’ya geleceği, TC dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşeceği ve ziyaretinin bir hafta süreceği öne sürüldü.

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “AKP’nin oyunu bozuldu. Bu nedenle bizi hedef gösteriyorlar. AKP bizi Ergenekon ve askerin bir kısmıyla çatıştırıp aradan sıyrılmak istiyor. Demokrasi ve güvenlik şartı yerine getirilirse çözüm zor değil. Sekiz yıldır sabrettim. Bundan sonra oyalamalarına izin vermeyeceğim. Mayıs ayının sonuna kadar çözüm iradesi gelişmezse aradan çekileceğim. Sêrt’teki tecavüz skandalı ile soykırım provası yapılıyor. Kıyamet koparılmalıdır. YİBO’lar da binlerce Kürt çocuğu kişiliksizleştiriliyor soykırıma uğruyor. Kürtlere uygulanan soykırım Hitlerin gaz odalarını aratmayacak cinstendir. Kadın özgürlüğü için tecavüz kültürüyle çatışmak şarttır.”

             Oramar ve Mêrdîn’in Kerboran ilçesinde TC ordusuna ait karakollara saldırı düzenlendi. 

             HPG yaptığı açıklamada Kürt halkının kuşatmayı amaçlayan baraj ve santral inşaatlarında çalışmamasını istedi.

             KCK yaptığı açıklamada 15 Mayıs Kürt dil Bayramı dolayısıyla görkemli kutlama çağrısı yaptı. Dil bayramının Newroz ruhuyla kutlanması gerektiğini belirtti.

             Kürt çocukları için Avrupa’da Zarokname adıyla Kürtçe bir site açtı.

             Güney Kürdistan’da Serdeşt Osman adlı Kürt gazeteci başı kesilerek katledildi. Sınır tanımayan gazeteciler örgütü saldırıyı sert bir dille kınadı.

             Siyasi soykırım saldırıları çerçevesinde 44 BDP’liye 313 yıl hapis cezası verildi.

             TC ordusunun başlattığı askeri operasyonlar sonrası gelişen çatışma ve verdiği kayıplar sonrası TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül inkarcı sistemin yeni temsilcisi olarak on yıllarca tekrarlanan klasik teslim ol çağrısında bulundu.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan BDP’yi düzeysiz,  kirli tartışmalarına katmak ve kendilerine benzetmek için saldırmaya devam ediyor. Şimdi de utanmazca BDP’nin diğer muhalefet partileriyle ruh üçüzü olduğunu ileri sürdü.

             AKP Anayasa değişiklik paketinin 2. tur oylaması dün gece sona erdi.

             Balyoz darbe planı ile ilgili olarak inceleme yapan askeri bilirkişiler belgelerin gerçek olmadığını iddia etti.

 

08.05.10

             HPG: “Türk ordusu sınır ötesi operasyona kalkıştı. Sınırın her iki tarafında 3 çatışma yaşandı. TC ordusuna bağlı 15 asker öldü. Yaşanan çatışmalarda 2 gerillamız da şehit düştü. Türk basını yaşananları manipüle ediyor. Operasyon sonrası da TC ordusunun bombardımanı devam etti. Haftanîn ve Zap’ta ki havan ve obüs top saldırıları devam ediyor.”

             Barış Anneleri İnsiyatifi’nin öncülüğünde gerilla ve asker anneleri TC ordusunun yaptığı operasyonlara karşı Anneler Gününde Genelkurmay Başkanlığının önüne gidecek.

             İsviçre’nin Basel kentinde ki gençlik meclisi üyeleri yürüyüş ve oturma eylemleri ile TC ordusunun Kürdistan’da yürüttüğü imha amaçlı operasyonlarını protesto etti.

             BDP milletvekili Pervin Buldan Sêrt’teki tecavüz olaylarının AKP hükümeti ve TC milli eğitim bakanlığı tarafından örtbas edildiğini belirtti.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan TC ordusunun askeri operasyonları sonucu meydana gelen asker kayıpları üzerine Kürt özgürlük mücadelesine kalleşçe saldırdı. TC asker kayıplarının esas sorumlusu olan Erdoğan Kürt özgürlük hareketini suçladı.

             CHP Genel sekreteri Önder Sav yaptığı açıklamada, Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Brüksel’de Türkiye Değişim Hareketinin lideri olan ve Baykal’a sert muhalefetiyle tanınan Mustafa Sarıgül tarafından suikast için talimat verdiğini ve 15 Nisan’da E-postayla bir ihbarın yapıldığını iddia etti.

             Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Türkiye’ye gelerek TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İstanbul’daki Çırağan sarayında bir görüşme yaptı.  Görüşme ardından yapılan açıklamada Esad İsrail’in barış istemediğini öne sürdü.

             DHKP-C üyesi ve ağır hasta olmasına rağmen cezaevinde ısrarla tutulan,  ölüm sınırına geldikten sonra TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından affedilerek serbest bırakılan Güler Zere yaşamını yitirdi.

             Almanya’da hazırlanan suç raporunda PKK’nin ülke içerisindeki en faal örgüt olduğu belirtildi.

             ABD Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Bağdat'a atanıyor. Jeffrey'den boşalacak yere ise Kabil büyükelçisi Karl W. Eikenberry atanacak. Korgeneral Eikenberry, 18 ay ABD'nin Afganistan Müşterek Kuvvetler Komutanlığı'nı yürütmüş, 2007'de NATO Askeri Komitesi Başkan Yardımcılığı ataması nedeniyle bu görevi bırakmıştı. NATO'da yürüttüğü üst düzey görev sürerken 2009'da Kabil'e elçi yapılan Eikenberry'nin ataması ABD medyasında sürpriz olarak değerlendirilmişti.

 

09.05.10

             İran devletinin faşist güçleri 4’ü PJAK’lı 5 siyasi tutsağı idam etti. 5 HRK gerillasının da zehirlenerek şehit edildiği belirtildi. 2007’den beri idam edilen PJAK üyesi 7 kişiyi buldu. 18 Kürt siyasi tutsağının da idam tehdidi altında olduğu öğrenildi.

             Kongra Gel Başkanı Remzi Kartal ve PJAK Genel Başkanı Hecî Ehmedî İran faşist rejiminin Kürt siyasi tutsaklarını idamla katletmesi ardından yaptıkları açıklamada İran devletini sert bir şekilde kınadı. Ehmedî bu katliamların cevapsız kalmayacağını belirtti.

             HPG yaptığı açıklamada TC ordusunun gelişen askeri operasyonları üzerine yaşanan çatışmalarda TC ordusuna bağlı 3 askerin öldüğü belirtildi.

             Anneler gününde Barış Anneleri inisiyatifi üyeleri Ankara’da bir yürüyüş yaptı. Yürüyüşe BDP Eşabaşkan yardımcısı Tuncer Bakırhan ve kapatılan DTP’nin milletvekili Aysel Tuğluk’ta katıldı. TC Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ annelerin genelkurmaya yakın bir yerde basın açıklaması yapmasına izin vermedi. Abdi İpekçi parkında çadır kurup oturma eylemi yapan Barış Anneleri“TC Genelkurmay Başkanlığı bize yanıt vermezse Tekel işçileri gibi Ankara’da kalacaklarını” belirtti.

             Sêrt’teki tecavüz vahşeti kitlesel bir yürüyüşle protesto edildi. Riha’da Balıklı gölde de kadına yönelik her türlü şiddeti protesto amaçlı bir kitlesel yürüyüş düzenlendi.

             Dêrsim’deki YİBO’ların 6’sının askeri karakollarla iç içe ve siper olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

             Kürdistan’da savaşı tırmandıran AKP’nin Mersin milletvekili Kürşat Tüzmen Adana’da katıldığı asker cenazesinde halkın saldırısına uğradı.

             CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın bir kadın milletvekili ile beraber çekilen ahlaksız görüntülerinin bir süre önce basına sızdırılması üzerine gündemleşmesi ardından görüntü ve haberlere yayın yasağı getirildi. 

             Filistin ve İsrail arasındaki dolaylı diyalog süreci başladı.

 

10.05.10

             PJAK: “5 HRK gerillasının korucularca zehirlenerek şehit edildi. Katliamlar Türkiye-İran-Suriye arasındaki üçlü görüşmelerde kararlaştırıldı. Katliamlar yeni bir dönemin başlangıcıdır. Savaş mesajına gereken cevap verilecektir.”

             Mexmur kampı da İran’daki katliamlar ardından alanlara çıktı. Kampta 3 günlük yas ilan edildi. İran devletinin saldırıları Avusturya’nın başkenti Viyana ve Fransa’nın başkenti Paris ile Norveç’in başkenti Osla’da kitlesel eylemlerle protesto edildi.

             Kürdistan, Türkiye ve Avrupa’da ki Kürt kurum ve kuruluşları yaptıkları yazılı açıklamalarda İran devletinin Kürt halkına yönelik geliştirdiği katliamı kınadı.

             Oramar’da operasyona çıkan TC ordu birlikleri ile HPG gerillaları arasında yaşanan çatışmalarda TC ordusuna bağlı 1 askerin öldüğü belirtildi.

             Barış Annelerinin Ankara’daki oturma eylemi sürerken TC Genelkurmay başkanlığından telefonla verilen bilgide Barış Annelerinin randevu talebine 15 gün sonra cevap vereceği ileri sürüldü.

             Anneler günü operasyonların gölgesinde Gımgım ve Kop’ta da kutlandı.

             Sêrt halkı tarafından tecavüz vahşetini protesto etmek amacıyla DÖKH öncülüğünde yapılmak istenen miting valilikçe engellenmesine rağmen yoğun bir katılımla ve görkemli bir şekilde yapıldı.

             Tetwan Kadın Festivalinde Kürdistan Şehitleri;  Mîzgîn, Delîla ve Newal anıldı.

             Güney Kürdistan’ın Hewler kentinde binlerce öğrenci katledilen Kürt gazeteci Zerdeşt Osman’ın katillerinin açığa çıkarılması için kitlesel bir yürüyüş düzenledi.

             CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin genel başkanlığından, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında yaptığı bir açıklamayla istifa etti. Bir süre önce Baykal ile ilgili çıkan ahlakdışı görüntülerin basına sızdırılmasının istifasına neden olduğu öne sürüldü. Deniz Baykal kendi ahlaksız müstehcen görüntülerini yayınlayanları ahlaksızlık olmakla suçladı. TC Başbakanı Tayip Erdoğan, Baykal’ın istifa açıklaması ardından yaptığı açıklamada “kendilerinin suçlanmasının en az Baykal’a yapılan çirkin saldırı kadar çirkin ve ahlaksız bir saldırı olduğunu” ileri sürdü. Baykal ile ilgili müstehcen görüntülerin Vakit gazetesi tarafından basına servis edildiğinin iddia edilmesi üzerine gazetenin merkezine baskın düzenlendi. 

             Irak’ta yaşanan bombalı saldırılarda 95 kişi ölürken 200’e yakın kişide yaralandı.

             Almanya’nın en büyük eyaleti olan NRW eyalet seçimleri Angella Merkel için hüsran oldu.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net - www.lekolin.info

 

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.