11-20 Mayıs 2010 Kronolojisi
Kronoloji / 23 Mayıs 2010 Pazar Saat 06:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Faşist İran rejiminin 4’ü PJAK’lı 5 siyasi tutukluyu idam ettikten sonra şimdi de 4 PJAK’lı tutsaktan haber alınamadığı ve

11.05.10

             Faşist İran rejiminin 4’ü PJAK’lı 5 siyasi tutukluyu idam ettikten sonra şimdi de 4 PJAK’lı tutsaktan haber alınamadığı ve yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre yarın idam edilecekleri öğrenildi.

             KCK: “İran çatışmasızlık sürecini bitirmek istiyor. Siyasal muhaliflerin idamı kabul edilemez bir suçtur. İran devleti bu idamlarla Türk devletine jest yapmıştır. Anıları halkın mücadele gerekçesidir. Halkımız katliamlara karşı sesini yükseltmelidir.”

KNK İran’daki idam katliamıyla ilgili yayınladığı yazılı açıklamada “saldırılar Tasfiye planının şiddetli bir şekilde devreye konulmasıdır” dedi.

             KJB İran’daki idam katliamıyla ilgili yayınladığı yazılı açıklamada “uluslarası çevreler film izler gibi idamları izliyor. İdamlara karşı halk ayağa kalkmalıdır” dedi. PYD’de yaptığı açıklamada İran devletinin Kürt halkı üzerindeki idam katliamını kınadı.

             Güney Kürdistan’ın Kerkük ve Hewler kentlerinde İran devletinin Kürt tutsaklarını idamı kitlesel eylemlerle protesto edildi.

             İran rejimi Kürt tutsakların idamı ardından gelişecek protesto eylemlerinin önünü almak için Doğu Kürdistan’da olağanüstü hal ilan edildi.

             Belçika’nın başkenti Brüksel’de faşist İran devletinin gerçekleştirdiği Kürt katliamı İran büyükelçiliğinin önünde bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

             HPG yaptığı açıklamada Gever kırsalında TC ordusunun gerçekleştirdiği operasyonlarda yaşanan çatışmalarda bir askerin öldüğünü ve bir askerin de yaralandığını belirtti.

             TC ordusunun Güney Kürdistan köylerini bombalayarak bir sivili katletti.

             2 gündür Ankara’da oturma eylemi yapan Barış Anneleri eylemlerine son verdi. Barış Anneleri TC Genelkurmayının sessizliğini beyaz tülbentlerini yere atarak protesto etti.

             Şahadetinin 18. Yıldönümünde PAJK ve YJA-Star yayınladıkları açıklamalarda Ozan Mîzgîn (Gurbet Aydın)’i andı.

             Birkaç gün önce seks skandalıyla gündeme giren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifası ardından çevresindeki dalkavuk adamlarının zorlamasıyla bir grup CHP’li Baykal’ın evinin önüne gelerek çadır açtılar. Fethullah Gülen yaptığı açıklamada bizzat Deniz Baykal ile görüşmediğini ve bir dostunun görüşlerini ilettiğini ve basında çıkan bizim çocuklar yapmamış AKP’ye bak iddialarını yalanladı.

             BDP Grup başkan vekili Bengi Yıldız yaptığı açıklamada Deniz Baykal’ın istifa ederek doğru bir tutum içerisine girdiğini ve üzgün olduğunu belirtti

             Kayseri’deki asker cenazesine katılan ve Kürdistan’da savaşı tırmandıran AKP’nin milletvekili ve parti yöneticileri halkın sert tepkisiyle karşılaştı.

 

12.05.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları ile haftalık olağan görüşmesi gerçekleşti.

             İran devletinin idam katliamı ardından HRK’nin Mêrîvan ve Pîranşar’da misilleme yaptığı ve yaşanan çatışmalarda 16 İran askerinin öldürüldüğü ve 6’sının da yaralandığı belirtildi. İran devleti idamla katledilen Kürt tutsakların cenazelerini ailelerine vermeyerek kendileri tarafından defin edeceklerini ilettiği öğrenildi.

             Colemerg’te toplanan onbinlerce Kürt İran sınırına yürüdü. Sınırı geçmeye çalışan eylemciler üzerine sınıra hem TC ordusu hem de İran ordusu askeri yığınak yaptı. Wan ve ilçelerinde de faşist İran rejimi binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi.

             Güney Kürdistan’ın Şengal kentinde İran devletinin katliamları kitlesel bir basın açıklaması ile protesto edildi. İran katliamları Avrupa’da Frankfurt, Helsinki, Oslo’da kitlesel olarak protesto edildi.

             DTK Eşbaşkanı Yüksel Genç yaptığı açıklamada “ İran devleti çatışmalı bir süreci başlatma çabası içerisindedir” dedi.

             TC Genelkurmay başkanlığının internet sitesinde geçen bir açıklamada Kuzey Kürdistan’daki 11 dağın sivillere yasaklandığı öne sürüldü.

             Sêrt’teki tecavüz vahşeti Mexmur’daki çocuklar tarafından da kitlesel olarak protesto edildi. 

             15 Mayıs “Dünya Vicdanı Retçiler Gününde” vicdani retçiler savaşa karşı seslerini yükseltecekler.

             Muğla’da Kürt öğrenciler Faşist milliyetçi bir grup tarafından alçak bir saldırıya uğradı. Polislerinde faşist grupla beraber Kürt öğrencilere silahla saldırdığı ve Ferzan Kurt adındaki Kürt öğrencinin yaralandığı belirtildi.

             Suriye ordusunun son 5 ay içerisinde 3 Kürt askeri katlettiği öğrenildi.

             AKP Anayasa değişiklik paketini TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül onayladı. CHP yarın TC Anayasa mahkemesine gidiyor. Bir sorun çıkmazsa 2 aya kadar referandumun olması bekleniyor.

             CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a suikast iddiasıyla gözaltına alınan 13 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Suikastın düzmece olduğu ortaya çıktığı ileri sürüldü.

             Rusya devlet başkanı Dimitriv Medvedev’in Türkiye ziyareti ve TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Başbakanı Tayip Erdoğan ile görüşmesi ardından yapılan ortak basın açıklamasında karşılıklı olarak 30 günlük ziyaretlerde vize uygulaması kaldırıldı. İki ülke arasında Nükleer enerji santralinin de bulunduğu 17 anlaşmaya imza atıldığı öne sürüldü.  Medvedev’in heyeti içerisinde Rusya yanlısı Çeçenistan Cumhurbaşkanı Kadirov’un da bulunması dikkat çekti.

             Aydın’ın polis evi atış poligonunda ortaya çıkan patlamada yaşanan yangında 3 kişi ölürken 13 kişi de yaralandı.

             İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın AKP hükümeti tarafından özel görevli olarak Îdir (Iğdır) Valiliğine atandı.

             Agirî’de kısa bir süre önce yaşanan sel felaketi AKP hükümetinin duyarsızlık ve tedbirsizliği sonucu daha yaralar sarılmamışken meydana gelen ikinci bir selde 3 bin ev su altında kalırken bir kız çocuğunun da hayatını kaybettiği belirtildi.

             Libya’nın başkentinde bulunan Trablusgarp havaalanında iniş yapan bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 104 yolcudan 103’ü ölürken sadece 10 yaşındaki Hollandalı bir çocuğun kurtulduğu öğrenildi.

 

13.05.10

             AKP'nin kendi isteklerini dikkate almadığını, hiçbir konuda kendileriyle görüşmediğini belirten BDP, bu tutumun değişmemesi halinde referandumu boykot edeceğini açıkladı. BDP, önümüzdeki günlerde paketin referanduma sunulması halinde "anayasa komplosu" olarak nitelendirdikleri sürece karşı boykot eylemini gerçekleştirmek için harekete geçmeye hazırlanıyor.

             İsviçre’nin Cenevre kentinde 3 Mayıs’ta başlayan ve 14 Mayıs’a kadar sürecek olan Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması Toplantısı’na (EPİM) katılan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, gösterilerde polise taş atan çocuklara verilen cezaları, ‘Onlar aslında çocuk değil. Resmiyette yaşları küçük ama aslında onlar çocuk değil’ diyerek gülünç bir savunma yaptı. Cenevre Halk Evleri, Çiçek’in sözlerini ‘ahlaksızlık’ olarak değerlendirdi.

             TC Cumhurbaşkanı Gül'ün onayıyla referandum yolu gözüken anayasa paketi için düzenlenen ilk anket AKP'ye ulaştı. 4 bin 641 denekle yapılan ankete göre, oranlar, 'Evet': Yüzde 47, 'Hayır': Yüzde 35. Sonucu, yüzde 11'lerde seyreden 'Kararsızların tercihi belirleyeceği iddia edildi.

             The Guardian’da Stephen Kinzer imzalı yazı: Baykal’ın istifası demokratik modernleşmenin önündeki en büyük engeli kaldırdı İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan bir yorum yazısında, Deniz Baykal’ın CHP liderliğinden istifa etmesi değerlendirilirken “Seks kaseti Türkiye için aydınlık bir gelecek yarattı” denildi.

             Üç yıl önce PKK’nın döşediği mayınla öldürüldüğü açıklanan TC ordusuna bağlı Üsteğmen Çağlar Canbaz’ın, ölüm nedeni komutanı Albay Dirik 'mayını temizle' emri. Üsteğmene öl emri Taraf Gazetesi, 2007’de Dağlıca’da şehit öldürülen Üsteğmen Çağlar Canbaz ile ilgili şoke eden bir iddiada bulundu. Canbaz’ın, PKK’nın döşediği uzaktan kumandalı mayının patlaması sonucu değil, Dağlıca Tabur Komutanı Yarbay Onur Dirik’in emriyle mayını elle imha ederken öldürüldüğü belirtildi.

 

14.05.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Olumlu bir gelişme olmazsa 31 Mayıs’tan sonra çekileceğim. Plan tüm Kürtleri hedefliyor. Ulusal birlik oluşursa bir çözüm gelişebilir. AKP için asıl olan kardır. Deniz Baykal’ın istifası devlet içi çatışmanın sonucudur. AKP’de en az CHP ve MHP kadar çözümün önünde engeldir. Çözüme ciddi yaklaşın elimden geleni yaparım. İran’ın karakterini iyi bilmek gerekir. Suriye sorunun çözümü noktasında arabulucu rolü oynayabilir. Devlete bağlı çeteler çocukları kaçırıyor. Vedat Türkali Kürtlerle Türkiyeli sosyalistler arasındaki manevi bağı yazabilir.”

             TC’nin siyasi soykırım operasyonları çerçevesinde tutuklanan Amed’in Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş tahliye ediliyor. 

             Kürdistan’ın genelinde İran devletinin geçekleştirdiği katliamlara karşı protesto eylemsellikleri düzenlendi.

             İran’da Kürt halkı üzerinde uygulanan idam katliamları Yunanistan, İsviçre ve Almanya’da kitlesel olarak protesto edildi. Güney Kürdistan’ın Süleymanîye kentinde faşist İran devletini protesto etmek için gerçekleştirilen kitlesel eyleme polis müdahale etti.

             HPG yaptığı açıklamada operasyona çıkan TC ordu güçleri ile YJA-Star gerillaları arasında yaşanan çatışmalarda 3 askerin öldüğünü belirtti. TC ordusuna bağlı Skorsky tipi bir helikopter Colemerg’te düştü.

             BDP milletvekili Akın Birdal Dünya Vicdanı Retçiler Gününde yaptığı açıklamada Türkiye’de de vicdanı ret hakkının tanınması gerektiğini belirtti.

             Kongra Gel Başkanlığı yaptığı açıklamada Kürt Dil Bayramını kutladı.

             Kürt Dil Bayramı vesilesiyle Kürdistan’ın birçok yerinde etkinlikler düzenlenecek. Colemerg’in Şemzînan ilçesinde Kurdî Der şubesi açıldı.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan Yunanistan’ı ziyaret ederek Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreou ile bir görüşme yaptı. İki devlet arasında 22 anlaşmaya imza atıldığı öne sürüldü.

             CHP, AKP Anayasa paketinin iptali için 111 imzayla TC Anayasa Mahkemesine başvurdu.

             TC Genelkurmay Başkanlığı yaptığı basın açıklamasında Kürdistan’da 134 yeni karakolun ve yüzlerce askeri amaçlı yolun yapıldığını ileri sürdü.

 

15.05.10

             Batman’da yapılan iki ayrı izinsiz gösteride polise taş atan grubun önünde yer aldığı iddiasıyla yargılanan Kercos (Gercüş) Belediye Başkanı Esat Üner’e 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

             Eski CHP lideri Deniz Baykal, dün Angora Evleri’ndeki evinde partinin olası genel başkan adayları arasında adı geçen Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırladı. 1 saat 40 dakika süren görüşmede Baykal, Kılıçdaroğlu’na “Aday olmamam halinde, üzerinde uzlaşılan kişi sen olmazsan da, uzlaşılan kişiyle çalışmalısın” mesajı verdi.

             TC Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un emekliliğe ayrılmadan önce katılacağı son Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında masada 2 milyar dolarlık genel maksat helikopter ihalesi olacak. 18 Mayıs'ta toplanması beklenen komiteye  TC Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katılıyor. İhale kapsamında Türkiye, toplam 123 helikopter satın alacak. Dev ihale için son ikiye ABD'li United Technologies Corp bünyesindeki havacılık ve savunma sanayi şirketi Skorsky ile İtalyan savunma şirketi Finmeccanica'nın Agusta Westland'ı kaldı.

             Faşist İran rejimi “Kürdistan İnsan Hakları Derneği” sözcüsü İjlal Guvami’yi tutukladı.

             VAN Belediyesi, resmi internet sitesinde Türkçenin yanı sıra Kürtçe olarak da yayın yapmaya başladı. Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, site yayınının Kürt Dil Bayramı'na denk gelmesinin çalışmalarına ayrı bir anlam kattığını, kısa bir süre sonra İngilizce yayına da başlayacaklarını söyledi.

 

16.05.10

             İçlerinde BDP Eşbaşkanı, belediye başkanları ve milletvekillerinin bulunduğu yüzlerce kişi Barış Operasyonları çerçevesinde Canlı Kalkan olarak gittikleri ve operasyon alanı olan Amed’in Lîce ilçesindeki Apê Musa alanına girişleri engellendi. BDP Barış Operasyonu olan Canlı Kalkan eylemine destek amaçlı kitlesel oturma eylemi yaparak destek verdi.

             Dünya Vicdanı Retçiler Günü dolayısıyla İstanbul’da kitlesel bir yürüyüş düzenlendi.

             HPG yayınladığı yazılı açıklamada Haftanîn, Zap ve Zagros’un bombalandığını ve Dêrsim’deki operasyonun da sürdüğünü belirtti.

             HRK’de yaptığı yazılı açıklamada Hewraman’da İran ordusuyla yaşanan çatışmalarda 4 İran askerinin öldüğü belirtildi.

             Eski Fazilet partisi yaptığı açıklamada AKP’nin akıl hocası Vamık Volkan’ın bilim insanı değil Özel harpçı olduğunu belirtti.

             Kürt Dil Bayramı çerçevesinde Mêrdîn’in Qoser ilçesinde binlerce kişinin katılımıyla Kurdî Der şubesi açılarak bir yürüyüş düzenlenerek kutlamalar yapıldı. Amed ve İzmir’de de gün dolayısıyla şenlikler düzenlendi. Kürt Dil Bayramı Beçika ve Suriye kentlerinde de çeşitli etkinliklerle kutlamalar yapıldı. 

             İran’da gerçekleştirilen katliamlar Almanya’nın  Düselldorf ve Hannover kentlerinde binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi. Paris ve Viyana’da da protesto amaçlı mitingler düzenlendi.

             13 yıl önce Güney Kürdistan kenti Hewler’de içinde hastanenin de olduğu Kürt kurumları taranarak 9 PKK gerillası katledilmiş birçok kişide tutuklanmıştı. Sorumlular hala açığa çıkarılıp yargılanmamış..

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan AKP Anayasası olarak nitelendirilen anayasa değişiklik paketi ile ilgili olarak referandum da evet oyu alabilmek için İzmir’den miting sürecini başlattı. İzmir’deki mitingde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın bir süre önce gündeme giren ahlaksız görüntülerini gündeme taşıdı.

             Wan’ın Çaldıran ilçesinde TC’nin kirli savaş gücü koruculardan oluşan grup bir ailenin bulunduğu eve el bombası atarak bir kadını katletti.

 

17.05.10

             PKK: “Şehitler onurumuz ve ölçülerimizdir. Partimiz şehitler partisidir. Kürt toplumuna dinamizm veren şehitlerimizdir.

             KCK: “Şehitler dünümüz, bugünümüz ve geleceğimizdir.”

             PAJK: “Hakilerin anısına bağlılığın gereği demokratik birlikte ısrarlıyız.”

             Kürdistan’ın şehitler ayı olan Mayıs ayı şehitleri için Demokratik Yurtsever Gençlik tarafından Kürdistan ve Türkiye’de çeşitli etkinlikler düzenledi.  Rusya’nın başkenti Moskova’da Kürdistan şehitler ayı dolayısıyla Remzi Akkuş ve Ahmet Yıldırım mezarları başında anıldı. Almanya’nın birçok kentinde de gün dolayısıyla anma etkinlikleri düzenlendi.

             TC ve İran devleti sivilleri hedefleyen bombalamalarına devam ediyor. 1 sivilin bombalamalarda yaralandığı öğrenildi. TC ordusunun Botan’a askeri sevkiyata devam ediyor.

             HRK yayınladığı yazılı açıklamada Doğu Kürdistan’da bir karakola saldırı düzenlediklerini ve çatışmalarda 11 İran askerinin öldüğünü belirtti. 

             Kürt Dil Bayramı Wêranşar, Gever, Îdir ve Colemerg’te çeşitli etkinliklerle kutlandı. Adana, Manisa ve İstanbul’da etkinliklerde Kürtçe Anadilde Eğitim talebi yükseldi. Mexmurlu çocuklarda Kürt Dil Bayramını görkemli etkinliklerle kutladı. 

             14 Nisan 2009 AKP hükümetinin siyasi soykırım operasyonları çerçevesinde tutuklanan 1500’ün üzerindeki siyasetçiden 104’ü AİHM’e başvurdu.

             CHP’nin TC Meclis Genel kurulunda grup başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıkladı. Parti içerisinde 60’a yakın milletvekili Kılıçdaroğlu’nun adaylığına destek verdiğini açıkladı. CHP’nin Genel sekreteri Önder Sav’ın partisinin MYK toplantısında Kılıçdaroğlu’nun adaylığına destek verdiği için istifa etmesinin istendiği ve Deniz Baykal’ın tekrar parti genel başkanlığına adaylığı için davet edildiği ileri sürüldü.

             TC Başbakanı Tayip Erdoğan ani bir kararla İran’ın başkenti Tahran’a gitti. Erdoğan, İran’ın uranyum üretiminin depolamasını ve takasının Türkiye’de yapılmasını sağlayan anlaşmayı imzaladığı belirtildi.

             Zonguldak’ta bir madende meydana gelen patlamada 32’ye yakın işçinin madenin altında kaldığı belirtildi.

 

18.05.10

             PKK’nin öncü kadrolarından Hakkı Karaer, şehadetinin yıldönümünde Dîlok’ta kitlesel bir yürüyüşle anıldı. Qoser’de PKK’nin öncü kadrolarından Ferhat Kurtay’da kitlesel olarak anıldı.

             Kürdistan Şehitler Ayı vesilesiyle Amed zindanında kitlesel olarak basın açıklaması yapılarak Amed zindanındaki PKK şehitleri anıldı.

             Wan, Tetwan ve Melezgîr’de Mayıs ayı şehitleri kitlesel olarak anıldı. Şehitler ayı dolayısıyla Mexmur kampında kitlesel bir anma etkinliği düzenlendi.

             TC ordusunun imha amaçlı operasyonları devam ederken TC ordusu Tetwan’daki 9 köyü zorla boşaltmak istedi.

             HPG yayınladığı açıklamada TC ordusunun Cudî’deki askeri operasyonunun sonuçsuz bitirildiğini belirtti.

             İran ordusu Güney Kürdistan’ı bombalarken Güney hükümeti saldırıları normal karşılıyor.

             BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş: “Uyarılarımız dikkate alınsaydı 30 can ölmeyecekti. Erdoğan isterse savaşı bitirebilir. BDP’yi statüko ile bir tutmak haddinize değil. İntikam operasyonlarla olmaz. Hesaplaşmanın yeri sandıktır buyurun sandığa…”

             İran’ın Kürt halkı üzerindeki idam tehdidi sürüyor. Kürt tutsak Letîfi’nin Haziran ayında idam edilebileceği öğrenildi. İran’da Kürt tutsakların idam

             Ankara’da 7 Kürt işçi bir grup Faşist tarafından linç girişimine maruz kaldı.

             Agirî’deki sel felaketi sonrası AKP hükümeti mağdur duruma düşen halkı kaderlerine terk etti. Halka sadece BDP’li belediyeler yardım ediyor.

             CHP Genel Başkanlığı adaylığı için CHP’nin 77 il başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verdi. Sadece 4 il başkanı Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıktı.  CHP eski genel başkanı Deniz Baykal kendisi ile görüşmek isteyen ve Kılıçdaroğlu’na destek veren İl başkanlarına randevu vermedi. Baykal’ın yakın çevresine Kemal Kılıçdaroğlu ve Önder Sav’ın ittifağını Şeytan ittifağı olarak nitelendirdiği ileri sürüldü.

             Zonguldak’taki madende grizu patlaması sonucu göçük altında kalan 30 işçinin ailesi zamanında tedbir alamayan AKP hükümetinin bakanlarına tepki gösterdi. Genel iş sendikası “ölümlerden AKP sorumludur” dedi

             Filistin’in Gazze şehrinde 3 kişi idam edildi.

 

19.05.10

             AKP hükümetinin davetiye çıkardığı linç politikası sonucu bir Kürt genci Muğla’da polislerle beraber bir grup faşist genç tarafından linç edilerek katledildi. Kürt öğrenciler son bir haftada üçüncü kez saldırıya uğradı.

             Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesi engellendi. Avukatlar Cuma günü İmralı adasına gitmek için başvurdu. Öcalan Güney Afrika’nın efsanevi lideri Nelson Mandella’ya bir mektup gönderdi.

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “Güney Afrika modeli Kürt halkının esin kaynağıdır. Hegemon güçler çözümsüzlükte ısrar ediyor. 

             BDP’nin Canlı Kalkan eyleminin ikincisi Şirnex’te gerçekleşti. Şirnex’teki Maden askeri karakoluna ziyarette bulunmak isteyen Barış Anneleri İnsiyatifi’nin karakola ziyaretine izin verilmedi. Barış Anneleri karakolun önünde oturma eylemi yaptı.

             HPG yayınladığı yazılı açıklamada TC ordusunun imha amaçlı olarak Tetwan’da gerçekleştirdiği askeri operasyonlar sonucu çıkan çatışmalarda 4 askerin öldürüldüğü ve bir gerillalarınında şehit düştüğünü belirtti.

             Doğu Kürdistan’ın Merîvan mıntıkasında HRK gerillaları ile İran ordu güçleri arasında çıkan çatışmalarda 5 İran askerinin öldürüldüğü öğrenildi.

             TC ordusu Güney Kürdistan sınırındaki karakollara özel güçler yerleştirdiği ve İsrailli bir heyetle sınırda ölçüm yaptığı öğrenildi.

             TC’nin 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı TC ordusunun Kürt halkı üzerindeki imha amaçlı askeri operasyonların gölgesinde geçti.

             BaştaAmed ve ilçeleri olmak üzere Kürdistan ve Türkiye’nin birçok kentinde Kürdistan ve Türkiye devrim şehitleri kitlesel etkinliklerle anıldı.

             Zonguldak’ta bir madende meydana gelen grizu patlaması sonucu göçük altında kalan maden emekçilerinin aileleri zamanında tedbir alıp müdahale etmeyen TC Başbakanı Tayip Erdoğan ve AKP hükümet yetkililerine yoğun tepki göstererek protesto etti. Erdoğan 20 dakikalık ziyaretinde 4 defa protesto edildi. TC polisi halkın tepkisini dindirmek için havaya ateş etti. TC Başbakanı Tayip Erdoğan bu kadar maden kazasının, can kaybının ve göçük altında maden emekçilerinin bu kadar uzun süre can çekişmesini bu mesleğin kaderi olduğunu iddia etti. 

             CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal “ben geniş mutabakat telkin ettim benden gizleyerek kaçırarak Kılıçdaroğlu’nun adaylığının açıkladılar” dedi.

             TDH Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün Vatan gazetesinin sahibinin aracılığıyla  Kemal Kılıçdaroğlu’na haber göndererek “eğer 2 gün sonra yapılacak CHP kurultayında eğer Kılıçdaroğlu partinin genel başkanlığına seçilirse tüm varlığımla CHP’ye katılacağım dediği” iddia edildi.

             Tayland’da çıkan ayaklanmada 1’i gazeteci 5 kişi yaşamını yitirdi.

 

20.05.10

             HPG yayınladığı yazılı açıklamada Dêrsim’deki halkın TC ordusuna bağlı özel birlik kontralarına karşı duyarlı olmasını istedi.

             Güney Kürdistan hükümet yetkililerinden tehlikeli bir çıkış yaşandı. YNK’nin peşmerge sorumlusu Güney Kürdistan’ı bombalayan İran’ı uyaracağına HRK gerillalarını uyararak çatışma tehdidinde bulundu.

             Son 10 günde TC ordusu ile İran ordularının saldırıları sonucu 2 sivil ölürken 10 sivilinde yaralandığı belirtildi.

             Kürt öğrenci Şerzan Kurt’un faşist TC polisi tarafından katledilmesi ardından, vahşi saldırıya karşı Kürdistan ve Türkiye’deki birçok kentte protesto eylemsellikleri düzenlendi.

             BDP Dêrsim milletvekili Şerafettin Halis yaptığı açıklamada Zonguldak’ta yaşanan maden faciası sonucu yaşamını yitirmelerini işçi cinayeti ve katliamı olarak değerlendirdi.

             TC ordusunun bir karanlık işi daha ortaya çıktı. TC ordusuna bağlı bir askerin itirafı üzerine Wan’da mayın patlaması sonucu 16 askerin öldüğü söz konusu patlayan mayınların TC ordusuna ait olduğunu belirtti.

             İran’daki Kürt tutsakların idam edilerek katledilmesi Amerika ve İsviçre’de kitlesel olarak protesto edildi.

             Uluslar arası İşçi Filmleri Festivali ilk kez Amed’de yapıldı.

             TC ordusuna bağlı savaş uçakları Medya savunma alanlarını güdümlü füzelerle bombaladı.  İstihbaratın ABD-Irak ve Türkiye üçlü mekanizmasının çalışmaları çerçevesinde elde edildiği ileri sürüldü.

             Zonguldak’taki grizu patlaması sonucu göçük altında kalan maden emekçilerinden 29’nun cesedine ulaşıldı. TC’de 1983-2010 yılları arasında meydana gelen 13 maden kazasında onlarca maden emekçisi tedbir alınamadığından ve güvenli iş koşullarının yetersizliğinden hayatını kaybetti. TC maden işçileri ölümünde dünya birincisidir. Dünyada birçok ülkede Türkiye’den daha fazla maden üretilmesine ve daha fazla işçi çalışmasına rağmen Türkiye’deki yaşanan kazalar yaşanmıyor. TC Avrupa’nın tüm ülkeleri arasında maden kazaları sıralamasında birinciyken, dünyada 4. Sıradadır.

             Ulusal Kriminal Büro olarak bilinen özel bir şirket yetkililer ve CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın avukatları Baykal ile ilgili basına sızdırılan ahlakdışı görüntülerin Baykal’a ait olmadığını iddia etti.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net - www.lekolin.info

 

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.